Filtre Kahve Makinesi ile Kahve Nasıl Yapılır?

filtre-kahve-makinesi-ile-kahve-yapimi

Filtre kahve makinesi ile kahvenin nasıl yapılacağına dair tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Böylelikle en lezzetli kahveyi yapabilirsiniz. Ayrıca büyüleyici kahve aroması eşliğinde keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Kahve, kimi zaman keyifle geçirdiğimiz saatlere eşlik ediyor kimi zaman ise yorgun zamanlarımızın en büyük kurtarıcısı oluyor. Bu sebeple kahvenin günlük yaşantımızdaki yeri oldukça büyüktür.

Evinizde ya da iş yerinizde filtre kahve makinesi var fakat lezzetli bir aromaya sahip kahve yapamıyor musunuz? Sizi için hazırladığımız bu bilgiler ışında artık daha lezzetli bir kahve hazırlayabilirsiniz.

☕ Mihtra Coffee’nin eşsiz dünya kahve çeşitleriyle kaliteli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda sizin için filtre kahve makinesi ile en az 3. nesil kahve dükkanlarındaki kadar lezzetli bir filtre kahve yapabilmeniz için uymanız gereken adımları sırasıyla anlatmaya çalışacağız, keyifli okumalar dileriz!

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

filtre-kahve-makinesi-temizliği-nasil-yapilir

İlginizi Çekebilir: Kahve Keyfi Hediye Kutusu

Öncelikle lezzetli bir kahve elde demlemek için dikkat edilmesi gereken ilk nokta filtre kahve makinesinin nasıl kullanılacağı konusudur. Piyasada çeşitli markalara ait farklı modellerde filtre kahve makineleri var. Bu makinelerin kullanımı hemen hemen benzer olsa da her cihazın kendisine ait bir kullanım şekli olabiliyor.

Bu nedenle ilk önce aldığınız filtre kahve makinesi modeline ait kullanım kılavuzunu detaylı bir şekilde okumalısınız. Böylelikle kahvenin demlenme süresini daha iyi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca daha iyi bir aromaya sahip kahve elde edebilirsiniz. 

Eğer öğütücülü filtre kahve makinesi tercih ederseniz kendi çekirdeğinizi kendiniz öğütebilirsiniz. Öğütücülü filtre kahve makineleri ile ilgili hazırladığımız blog yazımızı okuyabilir ve piyasadaki modeller hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mithra Coffee’nin kahve ekipmanları ile evinizin rahatlığında nitelikli aromaların keyfini çıkarabilirsiniz. Uygun fiyatlı kahve ekipmanları içinden bütçeniz için en doğru ekipmanı seçebilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi İle Kahve Hazırlama

filtre-kahve-makinesi-ile-kahve-hazirlama

Filtre kahve makinesi ile lezzetli bir aromaya sahip kahve hazırlamak için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler; içilebilir (taze) su ve filtre kahve için çekilmiş kahve ve makine.

Burada suyun taze olması son derece önemli. Güzel su kullanılırsan güzel çay demlersin, derler ya kahve için de aynı şey geçerli.

Kahve hazırlarken kullandığınız su ne kadar taze ve güzel olursa kahvenizin aroması da o kadar lezzetli olur. Şimdi filtre kahve makinesi ile nasıl kahve hazırlayacağınızı adım adım anlatacağız.

  • Her bir bardak başına 9 ila 10 gram arasında kahveyi makineye koymalısınız. Burada kahve gramının miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Eğer yoğun kahvelerden hoşlanıyorsanız 10 gram kahve koymanız sizin damak tadınıza daha uygun kahve hazırlamanızı sağlayacaktır.
  • Kahveyi filtre kahve makinesi haznesine boşalttıktan sonra makinenin su haznesi kısmına taze içme suyunu ekliyorsunuz. Burada suyu bir anda hazneye boşaltmamak önemli. Kaç kupa kahve içecekseniz o miktarda suyun bir parmak fazlasını filtre kahve makinesinin su haznesine koyun. Burada suyu bir parmak fazla koymamızın sebebi ise makinenin buharlaşma sonucu su kaybetmesidir.
  • Üçüncü adımda yapmamız gereken son işlem filtre kahve makinesi düğmesine basarak makineyi çalıştırmak. Kahve tamamen süzülünce 3 veya 4 dakika kahveyi dinlenmeye bırakıyoruz. Böylelikle kahve biraz daha dem alıyor diğer bir deyişle de kahvenin tadı oturuyor. 

Bahsettiğimiz tüm adımlarla enfes aromaya sahip kahveniz hazır. Dilerseniz arkadaşlarınızla, dilerseniz kitap okurken kahvenizin lezzetli aroması eşliğinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. 

Filtre kahve makinesi ile lezzetli bir kahve hazırladınız fakat burada dikkat edilmesi gereken son bir adım var ki o da makinenin temizliği. Şimdi sizlere filtre kahve makinesi temizliği hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız. 

Filtre Kahve Makinesi Temizliği

filtre-kahve-makinesi-nasil-temizlenir

Filtre kahve makinesi temizliği oldukça basit bir işlemdir. Kahveyi demledikten ve içtikten sonra filtre kahve makinesinin su haznesine içtiğimiz fincan kadar su ilave ediyoruz.

Makineyi filtre kahve yapar gibi açıyoruz ve çalışmaya bırakıyoruz. Böylelikle filtre kahve makinesi haznesinde kalan tüm kahve tortuları kendiliğinden temizleniyor. Bu işlemi yapmak hem makinenin ömrünü uzatmak hem de lezzetli kahve elde etmek adına son derece önemli.

Dünya Kahveleri Kutusu ile Yeni Tatlar Deneyimleyin!

Muhiku tarafından özenle hazırlanmış Dünya Kahveleri Kutusu popülerliğini korumakta. Dünya Kahveleri Kutusu’nda 5 farklı ülkenin filtre kahvesi var. Kutunun içerisinde bulunan kahve çeşitleri şu şekilde:

  • Etiyopya Kochere kahvesi,
  • Guatemala Huehuetenango kahvesi,
  • Brezilya Bella Giana kahvesi,
  • Kolombiya Huila kahvesi,
  • Burundi Afric kahvesi,
  • Kahvelerle ilgili 12 sayfalık bilgi kitapçığı yer alıyor.

Kutunun içerisinde kahve çeşitlerinin yanı sıra bir de 3. nesil kahve kültürü hakkında 12 sayfalık bilgi kitapçığı bulunmakta. Bu kitapçık sayesinde içeceğiniz kahveler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu kahveler ile her defasında farklı bir deneyim elde edebilir ve farklı ülkelerin kültürlerine hayali bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

beyaz-kahve-mithra-coffee-blog
Daha Fazla

Beyaz Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

İçindekiler Hide Beyaz Kahve Nedir?Beyaz Kahve Zayıflatır mı?Beyaz Kahve FaydalarıBeyaz Kahvenin ÖzellikleriBeyaz Kahve Nasıl Yapılır? Günümüzde kahve tutkunlarının…
kahve-griibe-iyi-gelir-mii
Daha Fazla

Kahve Gribe İyi Gelir mi?

Sizce kahve gribe iyi gelir mi? Havaların soğumasıyla birlikte ortaya çıkan grip, vücut direncini düşüren bir hastalık. Siz…