Uganda Kahvesi Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?

uganda-kahvesi-nasil-yapilir-ozellikleri-nelerdir

Uganda kahvesi, şarapsı asiditesi ve diğer aromatik özellikleriyle 3. nesil kahvecilerin dikkatini çeken kahve çeşitlerinden bir tanesi. Damakta tatlı bir aroma bırakan bu kahve, birçok kahve tutkununun vazgeçemediği lezzetlerden bir tanesi olmuştur.

Uganda kahvesinin ana vatanı olan Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğusunda yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir.

Uganda Cumhuriyeti, dünyanın önde gelen kahve üreticileriyle sınırlarını paylaşır. Kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile sınırlarını paylaşır.

Uganda Cumhuriyeti’nin genelinde tropikal iklim hakimdir. Fakat ülke topraklarının geneli ortalama 1000 m yüksekliğe sahip olduğu için tropikal iklimin sebep olduğu yoğun sıcaklıklar hissedilmemektedir. Dolayısıyla ülkeye ne çok sıcak ne de çok soğuk bir havanın hakim olduğu söylenebilir.

Uganda Cumhuriyeti geniş ve çok çeşitli bir bitki örtüsüne sahiptir. Ülkenin büyük bir bölümüne yağmur ormanları hakimdir. Bu da ülkenin bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından zengin bir ülke olmasını sağlamıştır.

Diğer taraftan ülkenin iklim özellikleri ve bitki örtüsü çeşitliliği kahve yetiştiriciliğini de etkilemiştir. Zengin bitki çeşitliliği Uganda kahvesinin aroma ve lezzet özellikleri üzerinde fazlasıyla etkili olmuştur.

Uganda Kahvesi diğer Afrika ülkelerinin kahveleri ile kıyaslandığında daha az tercih edilir. Buna rağmen Uganda, yılda 2.700.000 torba civarında kahve üretimine sahiptir.

Uganda Kahvesi Nasıl Yapılır?

uganda-kahvesi-nasil-yapilir

Bugün canınız yoğun aromaya sahip kaliteli bir fincan filtre kahve mi içmek istedi? O halde hemen Uganda kahvesinin paketini açın ve o eşsiz koku eşliğinde işe koyulun.

Hatta kendinizi bir kahve baristası olarak hayal edin ve şimdiye kadar hazırladığınız en lezzetli kahveyi hazırlamayı kendinize hedef edinin.

Biz de ilham vermesi için kahve dükkanlarının vazgeçemediği çalma listesini sizlerle paylaşalım. Bir yandan da evinizin rahatlığında French pressle en lezzetli kahveyi hazırlamanın sırlarını verelim.

İşte, kahve dükkanlarının vazgeçilmezi olan o çalma listesi ve French pressle Uganda kahvesi hazırlamanın sırları!

French pressle lezzetli bir fincan Uganda Kahvesi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı (tepeleme) Uganda Kahvesi, içme suyu ve French press.

Lezzetli bir fincan kahve hazırlamak istiyorsanız kesinlikle kahveniz taze olmalı. Tarihi geçmiş ya da hava almış kahveler ne yazık ki kahveden beklediğiniz o muhteşem hazzı size yaşatamayacaktır.

Lezzetli bir fincan kahve hazırlamanın diğer bir şartı ise; içme suyu. Filtre kahve ya da herhangi bir kahve çeşidini hazırlamak istiyorsanız kesinlikle içme suyu kullanmalısınız.

Çünkü çeşme suyunda bol miktarda klor ve kireç bulunur. Bu durum da kahvenin o istenilen aromasını gölgeler.

Kahvenin hazırlanışı:

İçme suyunu bir su ısıtıcı yardımıyla kaynatın. Ardından bu kaynamış su ile önce French pressi çalkalayın. Böylelikle kahve daha uzun süre sıcaklığını muhafaza edecektir.

Daha sonra iki yemek kaşığı Uganda kahvesini presin içerisine koyun ve iki dakika kadar dinlenmiş sıcak suyu kahvenin üzerinde dairesel hareketlerle gezdirin.

Suyu kahveye tamamen ilave ettikten sonra pressin kapağını kapatın ve kahveyi yaklaşık 6 dakika kadar demlendirin. Kahve demlendikten sonra süzüp servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Uganda Kahvesi Tadı ve Özellikleri?

uganda-kahvesi-tadi-ve-ozellikleri

Uganda Cumhuriyeti başlarda Robusta kahve meyvesinin yetiştirilmesine ağırlık veriyordu. Ancak kahvenin dünya piyasasındaki yerinin ve öneminin anlaşılmasıyla birlikte kaliteli üretmenin ülke ekonomisine büyük katkılarının olacağının farkına vardı.

Bunun üzerine Robusta kahve meyvesiyle birlikte Arabica kahve meyvesinin de üretimine ağırlık verdi. Böylelikle 3. nesil kahve üreticilerinin dikkatini çeken kahve üreticilerinin arasında yerini almayı başardı.

Uganda Cumhuriyeti’nin kahve yetiştiriciliği konusunda önde gelen bazı bölgeleri bulunmaktadır. Çoğunlukla bu bölgelerde yetiştirilen kahveler dünya piyasasına sunulmakta ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Uganda Cumhuriyeti’nde kahve yetiştirilen bölgeler; Batı Nile, Lira, Gulu, Mbale, Bugisu, Merkez ve Güneybatı Uganda bölgesinde yer alan Jinja, Mukona, Kampa ve Masak, Batı Uganda’da yer alan Kasese ve Mbarara’dır.

Bugisu, diğer bir ifadeyle de Bugishu bölgesinde yetiştirilen kahveler Elgon Dağı’nın yamacında yetiştirilir. Arabica kahve çekirdeklerinin hakim olduğu bu bölgede yetiştirilen kahveler Uganda kahvesinin en kaliteli çeşidi olarak değerlendirilmektedir.

Uganda Cumhuriyeti’nin iklimi ve kaliteli toprak yapısı yıl içerisinde iki kez hasat yapmaya imkan vermektedir. Nisan-haziran arası ve ekim-şubat arası tarihlerde yılda iki kez kahve hasatı yapılır.

Uganda kahvesi diğer Afrika ülkelerinin kahvelerine göre daha az tüketilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise; Kenya kahvesinden bile daha yüksek oranda asidite değerlerine sahip olmasıdır.

Fakat sert ve asitli kahve sevenler için vazgeçilmez bir lezzet olmuştur. Bunun yanı sıra Uganda kahvesi bu özelliği sebebiyle blend (harman/karışım) yapımında en etkili sonuçları vermektedir.

Uganda kahveleri gövde olarak güçlü bir yapıya sahiptir. Diğer taraftan Uganda kahvesi, şarap asiditesine ve keskin bir aromaya sahiptir. Uganda kahvesinin tadım notaları ise; kurutulmuş domates, portakal ve tatlı çikolata tatları ve çiçeksidir.

Eğer siz de kendinizi kahve tutkunu olarak tanımlıyorsanız dünyanın en egzotik kahve çeşitlerini bir de Mithra Coffee & Tea Co. ile deneyimlemelisiniz. Nitelikli kahveleri kolayca bularak kaliteli kahvenin tadını çıkarabilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like