Kahve Ekipmanları

Evinizde ya da iş yerinizde lezzet dolu bir fincan kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan iki şey var: Nitelikli çekirdekler ve kahve ekipmanları. Nasıl ki çekirdek satın alırken damak tadınıza göre seçim yapıyorsunuz; ekipman seçimi yaparken de hayat tarzınıza ve bütçenize göre seçim yapmanız gerekiyor.

Kahve ekipmanı satın almak için barista olmanıza gerek yok. Evinizde de büyüleyici lezzette kahveler hazırlayabilirsiniz. Üst düzey kalitede kahve çekirdekleri ve ekipmanlar için de Mithra Coffee’yi tercih edebilirsiniz. Evinizde 3. nesil kahve kültürünü yaşamanızı sağlayacak aromatik çekirdekler ve ekipmanlar şimdi tek bir adreste!

3. nesil kahve dediğimizde amaç sadece kafein almanın dışına çıkıyor. Kahve çekirdeklerinin toplandığı çiftlikten işlenme şekline; kavrulmasından demlenmesine her adım kahvenin tat profilini etkiliyor. Bu yüzden kahvenin tadını tam olarak almak için ekipmanı da doğru seçmek gerekiyor. Dışarıda içtiğiniz kahveleri evinizde de hazırlamak ve 3. nesil kahve kültürüne daha fazla dahil olmak istiyorsanız size uygun ekipmanı seçerek yola koyulabilirsiniz.

Size uygun ekipmanı seçmeden önce hepsini kısaca tanımakta fayda var. Biz öncelikle hem espresso hem de filtre kahve için ortak ekipmanlara bakacağız. Ardından filtre kahve ekipmanlarına ve son olarak da espresso ekipmanlarına değineceğiz.

3. Nesil Kahve Ekipmanları Nelerdir?

Kahve ekipmanlarının amacı temelde aynı: Aromatik ve temiz bir kahve sunmak. Dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman kahve demlemek istiyorsanız daha pratik seçeneklere yönelmelisiniz. Benim zamanım bol, uzun uzun uğraşırım diyorsanız o halde enfes kahvelere çok daha yakınsınız.

İçmeyi sevdiğiniz kahve türü de alacağınız ekipman konusunda en önemli belirleyicilerden. Çünkü filtre kahve ve espressoyu hazırlamak için tamamen farklı ekipmanlara ihtiyacınız var. Fakat kahvenizi çekirdek olarak alıyorsanız kahve öğütücü yani kahve değirmeni her iki kahve türü için de kullanabileceğiniz bir ekipman.

En iyi kahve öğütücü; kullanımı kolay ve farklı boyutlarda kahve çekmenizi sağlayacak olan öğütücüdür. Mithra Coffee’de Hario markasına ait kahve değirmenini bulabilirsiniz. Bu pratik alet, kahve çekirdeklerini farklı boyutlarda çekmenize olanak tanır.

Eğer evde kullanacaksanız manuel bir değirmen işinizi görecektir. İş yerine için bakıyorsanız kahve çekme makinesi tercih edebilirsiniz. Filtre kahve için daha kalın, espresso için Türk kahvesi gibi pudra kıvamda öğütmeniz gerekiyor.

Kahve değirmeninin en büyük artısı, her fincanda tazeliği yakalamanıza izin vermesi. Çünkü öğütülmüş kahve, çekirdek kahveye göre çok daha hızlı bir şekilde bayatlayacaktır. Ancak çekirdek kahve alıp demleyeceğiniz miktarda öğütürseniz tazeliğini uzun süre koruyacaktır. Peki, miktarı nasıl ayarlayacaksınız? Tabii ki akıllı mutfak tartısıyla!

Espresso ve filtre kahve için ortak kullanabileceğiniz diğer kahve ekipmanı ise tartı. Bildiğiniz gibi lezzetli kahve hazırlamak için kahvenin ve suyun miktarı da en az kalitesi kadar önemli. Akıllı mutfak tartısı sayesinde doğru miktarlarda lezzetli kahveler hazırlayabilirsiniz. Mithra Coffee üzerinden satın alabileceğiniz akıllı tartının zamanlayıcısı da bulunuyor. Böylelikle demleme süresini de takip edebiliyorsunuz.

Espresso ve filtre kahve için ortak kullanabileceğimiz ekipmanları inceledik. Öyleyse şimdi bu iki farklı kahve türünü demlemek için neler kullanabileceğinize bakalım. Evimizde ve iş yerimizde daha çok tükettiğimiz filtre kahve ekipmanları ile başlayalım.

Filtre Kahve Ekipmanları Nelerdir?

Filtre kahve, günümüzün en çok tüketilen içeceklerinden. Aroma ve sertliğine göre hepimiz farklı bir çeşidini beğenebiliyoruz. Filtre kahve ekipmanları ise çekirdeklerin tüm aromalarını vermelerinde oldukça etkili. Doğru ekipmanı seçerseniz evinizde, okulunuzda ya da iş yerinizde birbirinden lezzetli içecekler hazırlayabilirsiniz.

French Press

En ucuz kahve ekipmanları arasında French press yer alıyor. Geniş bir fiyat aralığına sahip olduğu için öğrenciyseniz ya da en pratik şekilde kahve demlemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Elektriğe ya da filtre kağıdı gibi ekstra ürünlere ihtiyaç duymaması da bir diğer artısı. Kısacası evde kahve ekipmanları arasında en kullanışlısı French press diyebiliriz. Ben kahve filtresi ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız kesinlikle bu ekipmanı öneririz.

Hario V60

Pour over kahve demleme ekipmanları arasında yer alan V60, ismini şeklinden alıyor. Bu ekipman da en az French press kadar pratik. Fakat bu yöntemle kahve demlemek için bütçeniz biraz daha geniş olmalı. Çünkü V60 demleme için ihtiyacınız olan başka ekipmanlar da var. Örneğin dripper, server ve V60 filtre kağıdı almanız gerekiyor.

Chemex

Chemex de tıpkı V60 gibi pour over demleme ekipmanlarından biri. Görüntüsü çok şık olan bu ekipmanla harika kahveler hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemde boyutu uygun bir Chemex filtre kağıdı ve daha iyi sonuçlar elde etmek için drip kettle satın almanız gerekiyor. Ardından kolaylıkla kahvenizi demleyebilirsiniz. Fiyatı biraz pahalı olduğu için başlangıç seviyesinde önermiyoruz. Öncelikle French press gibi daha basit bir aletle başlayıp kendinizi ve damak tadınızı geliştirdikçe bu tarz ekipmanlara geçiş yapabilirsiniz.

Syphon

Geldik en ilginç görünüme sahip olan ekipmana. Syphon bir kahve demleme ekipmanından çok deney tüplerini andırıyor. Alt tarafa koyduğunuz su sıcaklığın etkisiyle yukarı çıkıyor. Ardından kahve süzülerek yine alt kısımda toplanıyor. Bilim ve kahve hayattaki iki ayrı tutkunuzsa sifon yöntemi tam size göre!

Filtre Kahve Makinesi

French press, V60, Chemex ve Syphon gibi kahve ekipmanları; 3. nesil kahve demleme ekipmanları arasında yer alıyor. Fakat siz evde pratik bir şekilde kahve demlemek için filtre kahve makinesi de tercih edebilirsiniz. Drip kahve demleme yöntemi olan bu ekipmanda tek yapmanız gereken kahveyi ve suyu hazneye koymak. Sonrasını makine kendisi hallediyor. Yoğun bir hayatınız varsa ve kahvem hep hazır olsun diyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Soğuk Kahve Demleme Ekipmanları

Normal şartlarda cold brew kahve demlemek istediğimizde 24-36 saat arası beklememiz gerekir. Fakat soğuk kahve demleme ekipmanları sayesinde içeceğimiz 2 saat içinde hazır olur. Eğer siz de soğuk kahveden yaz kış vazgeçemiyorsanız bu ekipmanları tercih edebilirsiniz. Bu ekipmanın yanında kağıt kahve filtresi de satın almalısınız.

Espresso Kahve Ekipmanları

İtalyanların kahveye basınç uygulayarak hazırladığı espressoyu tabii ki makinede yapabilirsiniz. Fakat espresso makineleri çok pahalı olduğu için biz alternatiflerine bakacağız. Böylelikle evde espresso demelemek istediğinizde kullanabileceğiniz yöntemleri öğrenmiş olacaksınız.

Moka Pot

Bu şık ve pratik ekipmanı evinizde espresso yapmak için kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı alternatifleri de bulunan moka potla ocağınızın üstünde espresso demleyebilirsiniz. Elektrik gerektirmemesi bu ekipmanın en iyi taraflarından biri.

Aeropress

Kamp yapmayı ya da doğada uzun yürüyüşlere çıkmayı seviyorsanız size önerimiz Aeropress. Bu ekipmanla espresso ve filtre kahve arasında bir lezzet elde edeceksiniz. En büyük artısı ise istediğiniz yerde kahve demlemenize olanak tanıması.

Kompresso

İstediğiniz yerde espresso hazırlayabilmenizi sağlayan diğer bir ekipman ise kompresso. Oldukça pratik ve hafif olan bu ekipman sayesinde saniyeler içinde espressonuzu hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey espresso ayarında çekilmiş kahve, su ve kompresso!

Siz de kahve ekipmanları satın almak için Mithra Coffee’yi tercih edebilirsiniz. İstanbul’da aynı gün teslimat ve tüm Türkiye’de aynı gün kargo hizmetleri sayesinde aradığınız tatlara en kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Pour over kahve demleme ekipmanları sayesinde 3. jenerasyon kahve dalgasının tadını evinizde çıkarabilirsiniz.

S: Kahve ekipmanları nedir, ne işe yarar?
C: Kahve ekipmanları, pürüzsüz bir kahve deneyimi yaşamamız için tasarlanmış aletlerdir. Çekirdeklerin sahip olduğu aromanın ve lezzetin ortaya çıkmasını sağlarlar. Diğer bir amaçları ise kahveyi partikülünden ayırmaktadır. Farklı demleme stillerine göre farklı mekanizmalara sahip kahve ekipmanları tasarlanmıştır.
S: ⭐ Daha iyi kahve yapmak için neden ekipman almalıyız?
C: Kullandığımız ekipmanın çalışma stili ve kalitesi kahvenin aromasını doğrudan etkiler. Eğer içtiğimiz kahvenin gerçek tadının ve alt notalarının ortaya çıkmasını istiyorsak en az bir kahve ekipmanına ihtiyacımız var. Böylece kahvenin sahip olduğu tüm aromaların tadını çıkarabiliriz.
S: Ekipman alırken nelere dikkat etmeliyiz?
C: 3. nesil kahve ekipmanı alırken dikkat etmemiz gereken ilk konu kalite. Özellikle camın kalitesi, kahvenin aromasını ve sıcaklığını korumasına dikkat eder. Kalite dışında dikkat etmeniz gerekenler ise kullanışlılık ve pratikliktir. Ekipmanın pratik ve kullanışlı olması günün her anında kahvenin keyif verici aromasını tatmanıza yardımcı olur.
S: ☕ Kahve ekipmanlarının avantajları nelerdir?
C: Aslında bu soru, yukarıdaki sorulardan da cevaplar barındırıyor. Kahve demlerken ekipman kullanımının avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
  • Daha temiz ve keyifli kahve keyfi yaşamamıza yardımcı olur.
  • Kahvenin aromasının ve notalarının ortaya çıkmasını sağlar.
  • Kahvenin sıcaklığını ve aromasını koruyarak kahve keyfimizin daha uzun sürmesini sağlar.