Filtre Kahve Kağıdı Nedir, Nasıl Kullanılır?

filtre-kahve-kagidi-nedir-nasil-kullanilir

Filtre kahve kağıdı ile kahve saatlerinizi daha lezzetli hale getirmek ister misiniz? Bu ekipman yardımıyla hazırlayacağınız bir fincan filtre kahve karşısında büyülenebilirsiniz. Hem tadıyla hem de kokusuyla sizi baştan çıkaracak lezzeti hazırlamanıza yardımcı olacak bu pratik kahve ekipmanı ile ilgili tüm detaylara yazımızda yer verdik!

Günümüz şartlarında lezzetli bir filtre kahve pek çok yolla hazırlanabilir. Bu yollar içerisinde ise en eskilerinden bir tanesi filtre kağıdı kullanarak hazırlama yöntemidir. Günümüzde filtre kahve için özel olarak üretilen kahve kağıtları ise ilk kez nasıl ve ne zaman ortaya çıktı bir göz atalım.

İnsanlar geçmişten bu yana filtre kahve tüketiyordu. Fakat geçmiş yıllarda insanlar filtre kahveyi tortusundan ayrıştıramadığı için kahve bugünkü aromasını kazanamıyordu. Ta ki 1908 yılında Alman bilim insanı Melitta Bentz tarafından filtre kahve kağıdı icat edilene değin.

Melitta Bentz, filtre kahve tüketmeyi çok sevmesine rağmen içerisinde bulunan tortulardan hoşlanmıyordu. Bir gün pirinç bir tencerenin dibine delikler açtı ve oğlunun ödev defterinden kopardığı bir yaprağı tencerenin dibine koydu. Ardından kahvesini bu ekipman yardımıyla demledi. Melitta Bentz karşılaştığı sonuç karşısında şaşırmıştı. Çünkü kahvesi artık acılaşmadığı için daha lezzetliydi ve içerisinde en ufak bir tortu bulunmuyordu.

Melitta Bentz, 1908 yılının Temmuz ayında bu ekipmanının patentini alır ve bir marka haline getirir. Böylece sıradan bir ev kadını olan Bentz, girişimci bir kadına dönüşür. Melitta Bentz, gelişen teknolojinin getirdiği imkanlarla 1930 yılında ekipmanında birtakım değişikler meydana getirir.

Artık bu ekipman koni şeklindedir ve daha geniş bir filtreleme alanına sahiptir. Melitta Bentz’in kurduğu bu muhteşem düzenek bir zamanlar bizim ülkemizde de kendinden söz ettirmiştir. Melitta Bentz 1950 yılında vefat etmiştir. Fakat kurduğu bu şirket bugün dahi varlığını devam ettirmektedir.

Kahve kağıdı, kahve ekipmanları içerisinde kullanımı en basit olan ekipmanlar arasındadır. Fakat kahve kağıdını kullanmak için bir düzenek oluşturmanız gerekir. Bu düzeneği oluşturmak için de ihtiyacınız olan malzemeler; kahve kağıdı, V60 ve süzülen kahvenin birikebileceği bir hazne. Tüm bu malzemeleri temin ettikten sonra yapmanız gereken şeyler; V60’ı hazne üzerine yerleştirmek ve kahve kağıdını da V60’ın içerisine yerleştirmek.

Filtre Kahve Kağıdı İle Kahve Yapımı

filtre-kahve-kagidi-ile-kahve-yapimi

Hem tadıyla hem de muhteşem kokusuyla bulunduğu ortamdaki her insanı kolaylıkla etkileyebilen kahve, günlük hayatta en çok tükettiğimiz içecek türleri arasında yerini alır. Bunların içerisinde bir kahve çeşidi vardır ki sevmeyeni neredeyse yoktur. Filtre kahve gerek gittiğimiz mekanlarda gerek de evlerimizde en çok tükettiğimiz kaliteli kahveler arasında yerini almaktadır.

Siz de evinizin rahatlığında hazırladığınız kahvenin büyüleyici aroması ve lezzetiyle büyük bir haz yaşamak istiyorsanız Mithra Coffee & Tea Co.’nun dünyanın çeşitli bölgelerinden getirdiği kahve çeşitlerine göz atabilirsiniz. Özenle seçilen ve şık bir ambalaj ile paketlenen bu kahve çeşitleri ile hem kediniz hem de dostlarınız enfes bir lezzet yolculuğuna çıkabilir.

Filtre kahvenizi bu özel kağıt yardımı ile hazırlamanız oldukça basit. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; V60, filtre kahve kağıdı ve filtre kahve. Öncelikle yapmanız gereken V60’ınızı kahve demleyeceğiniz kabın üzerine yerleştirmek. İkinci adımda kahve kağıdınızı V60’ın içerisinde yerleştirin. Bu düzeneğin içerisine iki tatlı kaşığı filtre kahveyi ilave edin ve üzerinde sıcak su gezdirin. Kahvenin tamamının ıslandığından emin olduktan sonra kabın içerisindeki kahveyi dökün.

İlk etapta kahveyi ıslatmamızdaki amaç hem ekipmanı ısıtmak hem de kahvenin acı olmasına sebep olacak maddelerden ayrıştırmak. Üçüncü adımda düzeneği tekrar kurduktan sonra suyu yavaş yavaş filtre kahve üzerinde gezdirin. Burada suyu ne kadar yavaş dökerseniz kahvenizin aroması o kadar lezzetli olur.

Kahvenizi hazır hale getirmek için geçelim son adıma. Son adımda kahveyi yaklaşık altı dakika demlenmeye bırakın. Bu bekleme süresinde kahveniz dinlenecek ve o büyüleyici aromasına kavuşacaktır.

Filtre Kahve Kağıdı Alternatifleri

filtre-kahve-kagidi-alternatifleri

Piyasada bulunan kahve kağıtlarına alternatif olarak evde kendi kahve kağıdınızı yapmaya ne dersiniz? Kulağa ilginç geliyor değil mi? Evde hazırlayacağınız DIY kahve kağıdı alternatifleriyle kahvenizi artık çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Evde kahve kağıdı hazırlamak için iki yöntem mevcut. Bunlardan bir tanesi hepimizin evinde bulunan kağıt havlu ile filtre hazırlama yöntemi, diğeri ise; bir bez yardımıyla filtre hazırlama yöntemi. İşte, evde kahve kağıdı hazırlama yöntemleri!

Kahve kağıdı hazırlamak için kullanabileceğiniz ilk yöntem kağıt havlu yardımıyla kahve filtresi hazırlama. Kahve kağıdını hazırlamak için ilk önce bir parça kağıt havlu koparın. Bu kağıt havlunun geniş olan kağıt havlulardan olmasına dikkat edin.

İkinci aşamada; kopardığınız bu kağıt havlunun bir köşesini yukarı bakacak şekilde çevirin. Ardından kağıt havlunun köşelerini birleştirin ve üçgen bir şekil elde edin. Daha sonra oluşturduğunuz üçgen şeklin sol köşesini sağ kenarın ortasına denk gelecek şekilde katlayın. Aynı işlemi sağ köşe sol kenarın ortasına gelecek şekilde tekrar edin.

Oluşturduğunuz şeklin yukarıya bakan köşesini aşağı gelecek şekilde katlayın. Aynı işlemi kağıt havlunun diğer yüzü için de tekrarlayın. Kağıt havlu ile hazırladığınız filtre hazır bile. Şimdi bu filtre ile lezzetli bir filtre kahve hazırlayabilirsiniz.

Kahve kağıdı hazırlamak için kullanacağınız ikinci yöntem ise kumaş filtre yöntemi. Bu yöntemi hazırlamak kağıt havluya nazaran daha zor olsa da defalarda kullanabileceğiniz bir filtre elde edeceksiniz. Doğa dostu insanların bayılacağı bu yöntem ile filtre hazırlamak ise şu şekilde:

Bir bez üzerine yukarısı yarım daire olacak şekilde bir koni şekli çizin. Bu koni taban kısmını ise sivri değil, iç üçgen olacak şekilde kesin. Daha sonra çizdiğiniz bu şekli kesin ve üst kısmı haricindeki tüm kenarlarını dikin. En son adımda ise kumaşınızı ters çevirin. İşte, kumaş kahve filtresi hazır bile!

En İyi Filtre Kahve Kağıdı Önerileri

en-iyi-filtre-kahve-kagidi-onerileri

Piyasada pek çok filtre kahve hazırlamak için özel olarak üretilen kahve kağıdı çeşidi bulunmaktadır. Fakat bu çeşitlilik arasında bazen iyi bir seçim yapmak zor olabilir. Seçim yapmakta zorlananlar için ve hangi kağıdı alacağını bilemeyenler için en iyi kahve kağıdı önerileri!

Hario, piyasadaki en iyi kağıt filtre üreten firmalar arasında yerini almaktadır. Bu markanın ürettiği kağıt filtreler içerisinde hiçbir şekilde sağlığa zararlı kimyasallar barındırmamaktadır.

Tamamen doğal yöntemler ile üretilen bu filtreler en çok tercih edilen kağıt filtreler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bu kağıt filtreler kahve çekirdeklerinin kokusunu, aromasını ve farklı notalarını yakalamayı sağlayacak boşluklara da sahiptir.

Piyasada bulunan diğer en iyi kahve filtresi ise Chemex’tir. Chemex, ürettiği kaliteli kahve filtreleri ile birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Çeşitli şekillerde ürettiği kahve filtreleri ile piyasayı canlandıran bu markaya ait kağıt filtreler ile lezzetli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-cesitleri-nelerdir
Daha Fazla

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

İçindekiler Hide Kahve Çeşitleri İsimleri Türk Kahvesi Espresso KahveFiltre KahveAmericano KahveCafe LatteMacchiatoMochaCortadoCappuccinoFlat WhiteFrappeEv Rahatlığında Hazırlayabileceğiniz Kahveler Mithra Coffee’de!…