Kampta Kahve Yapmak için En İyi 5 Yöntem

kampta-kahve-yapmak-icin-en-iyi-5-yontem

Kampta kahve yapmak isteyenler için en iyi yöntemleri merak edenlerden misiniz? En lezzetli sonucu veren basit demleme tekniklerini öğrenmek istiyorsanız bir yere ayrılmayın. Çünkü en iyi teknikleri kamp ve kahve tutkunları için derledik.

Kamp ateşinin etrafında oturup, tabiat ananın büyüleyici güzelliğinin tadını çıkarırken bir fincan kahve içmek pek çok kampçının en büyük keyiflerinden biri. Çünkü kahveden alınan her bir yudum kamp keyfine keyif katar.

Bir kampçı doğayla bütünleştiği; yeri yatağı, gökyüzünü ise örtüsü kabul ettiği bu minik kaçışlar esnasında en az doğa kadar mükemmel bir lezzet yudumlamak ister. Bu sebeple de kaliteli çekirdekleri ya taze öğütülmüş tercih eder ya da kendi öğütür.

Eğer siz de kamp keyfinizi en kaliteli kahvelerle tamamlamak istiyorsanız taze çekilmiş kahve keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Dünyanın farklı bölgelerinden seçilen nitelikli kahve çekirdeklerini dilediğiniz ekipmana göre çektirebileceğiniz gibi çekirdek formunda da sipariş edebilirsiniz.

O halde gelin hep birlikte bu lezzetli çekirdek kahveleri kampta nasıl hazırlayabileceğinize bir bakalım.

İşte, kamp tutkunlarına hem demleme hem de lezzet keyfi sunacak en iyi 5 kahve demleme yöntemi.

Filtre Kağıdıyla Kampta Kahve Yapmak

filtre-kahve-kagidi

Kampta kahve yapmak keyifli olsa da ekipman ihtiyacı pek çok kahveseveri bu fikirden caydırabilir. Çünkü ağır olan kamp çantasına bir de ağır kahve ekipmanları ekleme fikri keyif kaçırabilir.

Ancak kampta kahve keyfi için büyük ekipmanlara ihtiyaç yok. Yalnızca bir filtre kağıdıyla da kampta kahve yapmak mümkün.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey kağıt kahve filtresi, taze öğütülmüş kahve, sıcak su ve kupa. Kahve filtresini kupanın üzerine yerleştirip öğütülmüş kahveyi filtrenin içine boşaltın.

Ardından sıcak suyu yavaşça ve dairesel hareketlerle kahvenin üzerinde gezdirin. İşte kahveniz hazır!

French Press

french-pressle-kampta-kahve-yapmak

Son zamanların en popüler ekipmanlarından biri olan French press kampçılar tarafından da çokça tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebi ise taşıma ve kullanım kolaylığı. Çantada az yer kaplayan bu ekipmanla demlenen kahveler de son derece lezzetli.

Farklı boyutları bulunan French press ile dilerseniz küçük gruplar, dilerseniz de kalabalık gruplar halinde kahve demleyebilirsiniz. French pressle kahve hazırlarken de yine sıcak suya ihtiyacınız olacak. Bu sebeple yanınızda su ısıtabileceğiniz bir kap bulunmasına da dikkat edin.

Kampta kahve yapmak için French press tercih edecekseniz yapmanız gereken tek şey kahveyi French press içine dökmek ve üzerine yavaşça su eklemek. Kahveniz yaklaşık 6-7 dakika içinde demlenecektir.

İşte kampta French pressle kahve hazırlamak da bu kadar kolay.

Moka Pot

kamp-moka-pot

Espresso tutukunu kampçıların olmazsa olmaz ekipmanı ise moka pot. Bu ekipman İtalyan çevresi olarak da anılır. Moka pot ateşe ulaşabildiğiniz her mekanda size espresso keyfi yaşama imkanı veriyor.

Eğer en sevdiğiniz kahve çeşitleri arasında espresso üst sıralarda yer alıyorsa bu küçük ve kullanışlı ekipmanı kamp çantanızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz. Diğer taraftan bu ekipman sayesinde kampta espresso bazlı kahve çeşitlerini de hazırlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Örneğin; yaz günü yapacağınız kamplarda buz gibi americanonun keyfini çıkarırken kış aylarında yapacağınız kamplarda da sıcacı mocha kahvenin lezzetiyle içinizi ısıtabilirsiniz. Eğer kampta farklı lezzetleri deneyimlemek istiyorsanız kamp çantanıza küçük boyutta da olsa bir moka pot eklemelisiniz.

Cezve

kozde-kahve-nasil-yapilir

Türk kültürünün en özel lezzetlerinden biri olan Türk kahvesi günümüzde de hala popüler kahve çeşitlerinden biri. Hatta pek çok kahveseverin bir fincanıyla yetinemediği bir kahve çeşidi.

Türk kahvesi denildiği zaman akla gelen ekipman ise cezve. Günümüzde her ne kadar elektronik cezveler popülerleşse de hala geleneksel cezve kullanımı yaygın. Çünkü ağır ağır pişen Türk kahvesinin daha lezzetli olduğu konusunda herkes hemfikir.

Eğer siz de kampta kahve yapmak için basit ve pratik bir yol arıyorsanız kamp çantanızda cezveye yer ayırabilirsiniz. Özellikle bakır cezveden yana seçim yaparak kampta çok daha lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bir de bu kahveyi kamp ateşinin közü üzerinde yaptınız mı kahvenizin lezzetine diyecek olmaz.

Dilerseniz közde kahve pişirme tekniklerini anlattığımız blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

Pour Over

hario-v60-filtre-kahve-demleme-seti.JPG

Üçüncü nesil kahve dalgasıyla birlikte geniş bir kitleye yayılan pour over demleme yöntemi son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir teknik. Bu teknikte V60 ve Chemex gibi ekipmanlar kullanılıyor.

Suyun kahve partikülleri arasından süzülerek fincana ya da servere ulaştığı bu teknik sayesinde son derece yumuşak ve temiz bir lezzet elde ediliyor. Ancak bu ekipmanlar içinde taşıması en kolay olan V60 dripper.

Eğer kampta pour over demleme yapmak istiyorsanız server taşımanıza da gerek kalmaz. Bir adet V60 dripper ve dripper boyutuna uygun filtre kağıdıyla çantanızda çok fazla alan işgal etmeden kampta rahatlıkla kahve yapabilirsiniz.

Bonus: Kamp Kahvesi Nasıl Yapılır?

kampta-kahve-nasil-yapilir

Kampta kahve yapmak için beş farklı ekipmandan ve yöntemden bahsettik. Bu ekipmanlar ve yöntemler birbirinden farklı olabilir. Ancak biz taşıması en kolay olan ekipmanlardan biriyle yani V60 dripper ile kampta kahve yapma yöntemini anlatacağız.

Kampta V60 ile kahve hazırlamak için:

  • Suyu kamp ateşinin üzerinde ısıtın. Ancak kaynama noktasına ulaşmadan suyu ateşin üzerinden alın.
  • Daha sonra kağıt filtreyi dripperın içine yerleştirin ve sıcak suyla kağıdı ıslatın.
  • Dripperı kupanın üzerine koyun.
  • Ardından demlemek istediğiniz kadar kahveyi (bir porsiyon için 15 gram yeterli olacak) V60’ın içine dökün.
  • Ardından suyu dairesel hareketlerle yavaşça kahvenin üzerinde gezdirin.
  • İlk postada suyun tamamı süzüldükten sonra ikinci kez suyu kahvenin üzerine yine aynı şekilde ekleyin.
  • Kupa kahveyle dolunca dripperı kaldırın ve kahveyi servis edin.

İşte kampta kahve yapmak bu kadar kolay!

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

french-press-kahveleri-nelerdir
Daha Fazla

French Press Kahveleri Nelerdir?

French press kahveleri, French press süzgecinden geçmeyecek büyüklükte öğütülmüş parçalara sahip olan filtre kahvelerin genel adıdır. Bu içeriğimizde…
sade-kahve-nasiil-yapilir
Daha Fazla

Sade Kahve Nasıl Yapılır?

İçindekiler Hide Sade Kahve Nedir?Sade Kahvenin ÇeşitleriSade Kahve Nasıl Yapılır?Sade Kahve Faydaları Yapay tatlandırıcıları ve şekeri hayatınızdan çıkarmayı…