French Press Kahveleri Nelerdir?

french-press-kahveleri-nelerdir

French press kahveleri, French press süzgecinden geçmeyecek büyüklükte öğütülmüş parçalara sahip olan filtre kahvelerin genel adıdır. Bu içeriğimizde size French press kahvelerini daha yakından tanıtacağız ve en lezzetli kahve çeşitlerine yer vereceğiz.

Kahve çekirdekleri kahve çiftliklerinden toplanıp fincanımıza ulaşana dek pek çok işlemden geçer. Bu işlemler kahvenin içilebilir bir forma ulaşması için oldukça önemli ve yapılması zorunlu olan işlemlerdir.

Çiftliklerden toplanan kahve çekirdekleri önce belli yöntemlere göre işlenir. Bu kahve işleme yöntemleri; yıkanmış (ıslak), yarı yıkanmış ve kuru (doğal) olmak üzere üçe ayrılır. Kahve işleme şekli kahvenin aroma ve lezzet profilini belirleyen en önemli aşamadır. Fakat bu işleme şekilleri arasında lezzet farkı bulunmamaktadır.

İşlenen kahve çekirdekleri yine üç farklı kavurma derecelerine göre kavrulur. Bu kavurma yöntemleri ise; hafif kavurma, orta kavurma ve koyu kavurma şeklindedir. Bu kavurma derecelerine göre kavrulan kahvelerin aromaları ve asidite oranları farklılık gösterir.

Kahve kavurma profiline göre farklar hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Kavrulan kahve çekirdekleri içime hazır hale gelebilmek için son olarak öğütme aşamasından geçirilir. Kahve çekirdekleri içilecek kahve türüne göre çeşitli öğütme dereceleriyle öğütülür.

Her bir kahve çeşidinin kendine göre öğütülme şekli vardır. Öğütülen derece yöntemine uygun olmayan bir ekipmanla kahveyi demlemek kahveden istenilen kaliteyi ve lezzeti almanıza engel olacaktır.

French press kahveleri ile ilgili içeriğimizin giriş kısmında kahvenin öğütme aşamasına kadar geçtiği aşamaların kısaca tanımını yaptık. Şunu unutmamak gerekir ki kahve meyvesinin toplandıktan sonra geçtiği işlemlerin tamamı lezzetini ve demleme yöntemini etkilemektedir.

Dolayısıyla French press öğütme derecesi ile öğütülen kahveleri makinelerde veya diğer kahve demleme ekipmanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz ama aynı durum French press demleme ekipmanı için geçerli değil.

Çünkü diğer demleme ekipmanlarına göre çekilen kahve çeşitleri French pressin süzgecinden geçecek küçüklükte olabilir. Bu da kahvenizin tortullardan tam olarak arınmamasına neden olur.

French Press Kahvesi Önerileri

french-press-kahvesi-onerileri

Üçüncü nesil kahve dalgası ile birlikte kahve kültürü hayatımızda önemli bir yer edindi. Artık kafeinin etkilerinden ziyade kahvenin lezzeti ön plana çıktı ve kaliteli kahve lezzetini yakalamayı sağlayacak yöntemler geliştirildi.

Kahvenin lezzetini; işleme, kavurma, öğütme ve demleme yöntemleri büyük oranda etkilemektedir. Fakat unutmamak gereken en önemli şey lezzetin belirleyicisinin kahve çekirdeğinin kalitesi olduğudur.

Eğer kalitesiz kahve çekirdeklerine sahipseniz kahve işleme, kavurma, öğütme ve demleme yöntemleriniz ne kadar başarılı olursa olsun gerçek kahve lezzetini yakalamanız mümkün olmayacaktır.

Kaliteli kahve çekirdekleri üzerine uygulanan doğru teknikler sizi zengin ve kaliteli aromalara ulaştıracaktır. Sizin için hazırladığımız French press kahveleri önerileriyle aromatik ve kaliteli kahve deneyiminin keyfini çıkaracaksınız.

Brazil Cerrado kahvesi adından da anlaşılacağı üzere dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerine ev sahipliği yapan Brezilya’nın kahve çekirdeklerinden elde edilir. French press öğütme derecesi ile öğütülen bu filtre kahve çeşidi yumuşak içimi sayesinde size eşsiz bir kahve lezzeti sunar.

Ethiopia Adado kahvesi en az Brezilya kahvesi kadar lezzetli ve kalitelidir. Dünyanın en iyi kahve üreticileri arasında Brezilya’dan sonra gelen Kenya, eşsiz aromaları ve kaliteli kahve çekirdekleri ile kahve tutkunlarının gönlünde taht kurmuştur. Kenya Nyeri kahvesi de French press öğütme derecesi ile öğütülmüştür.

Guatemala belki de adını daha önce hiç duymadığınız ülkeler arasında yer alıyordu. Fakat bu onun Orta Amerika’nın en önemli kahve üreticilerinden olduğu gerçeğini değiştirmez.

Oldukça değişik bir isme sahip Guatemala Huehuetenango kahvesi de French press öğütme derecesine göre öğütülen French press kahveleri arasında yerini alır. Bu kaliteli kahve çeşidi de size bitter çikolata ve karabiber notalarıyla benzersiz bir kahve deneyimi yaşatacaktır.

Eğer evinizde birden fazla kahve demleme ekipmanı varsa her defasında farklı öğütme derecelerine göre kahve almanıza gerek yok. French press kahvelerini hem French press ile hem de diğer filtre kahve demleme ekipmanları ile rahatlıkla demleyebilirsiniz.

French press ile filtre kahve yapımı hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazıya da göz atabilirsiniz.

French Press Dünya Kahveleri

french-press-dunya-kahveleri

Mithra Coffee & Tea Co. dünyanın farklı yerlerinden en kaliteli kahve çekirdeklerini seçerek özenle içime hazır hale getiriyor. Dünyanın en kaliteli kahve çekirdekleri ile hazırladığı kahve çeşitliliği ile kahve tutkunlarına farklı bölgelere ait kahveleri evlerinin rahatlığında deneyimleme fırsatı sunuyor.

Mithra Coffee & Tea Co.’nun özel olarak hazırladığı Dünya Kahveleri Kutusu size tek bir kutu ile en kaliteli kahveleri deneyimleme fırsatı sunuyor. Bu özel kahve kutusu ile dilerseniz size hitap eden kahve aromasını keşfedebilir, dilerseniz de kahve tutkunu sevdiklerinize en özel kahveyi armağan edebilirsiniz.

Mithra Coffee & Tea Co. French press öğütme derecesi ile öğüttüğü dünya kahveleri, French press haricindeki pek çok kahve demleme ekipmanı ile de demlenebilir. Dilerseniz V60, Chemex, makine, siphon ve daha pek çok kahve demleme ekipmanı ile farklı bölgelere ait kahve çeşitlerini demleyebilir ve kahve keyiflerinizi egzotik bir aroma ile taçlandırabilirsiniz.

Mithra Coffee & Tea Co. French press öğütme derecesi ile öğüttüğü kahve çekirdeklerini Orta Amerika, Güney Amerika ve Doğu Afrika’nın en ünlü kahve üreticilerinden seçer.

Orta Amerika’da El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua’dan; Güney Amerika’da Colombia, Brezilya’dan; Doğu Afrika’da Kenya, Ethiopia, Burundi’den seçtiği kahve çekirdekleri ile özel bir kahve çeşitliliği sunar.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

brezilya-kahvesi-nedir
Daha Fazla

Brezilya Kahvesi Nedir?

Brezilya kahvesi denildiği zaman birçoğumuzun aklına en kaliteli kahve çekirdekleri gelir. Çünkü Brezilya kahve yetiştirmek için oldukça elverişli…