Kahvenin Faydaları Nelerdir?

kahvenin-faydalari-nelerdir

Günlük hayatımızda sıkça ve severek tükettiğimiz kahvenin faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Hem kokusuyla hem de tadıyla bulunduğu ortamda büyülü bir atmosfer yaratan kahvenin pek çok faydasını sizin için bu yazımızda bir araya getirdik.

Kahve, geçmişte olduğu gibi günümüzde de vazgeçemediğimiz lezzetlerden bir tanesi. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle ve firmaların içerisinde bulunduğu rekabet sebebiyle çeşitleri de artmıştır. Bu da önümüze rengarenk bir kahve dünyası çıkarmıştır. Bugün pek çok şekilde hazırlanan kahveler, mekanlarda gerek renkli sunumlarıyla gerek de lezzetli aromalarıyla ilk tercihlerimiz arasında yer alır.

Kahve İçmenin Faydaları

kahve-icme-saatleri-kahve-icmek-icinn-en-uygun-saat-nedir

Günlük hayatımızın hemen hemen her anına eşlik eden kahvenin insan sağlığına olan etkisi ise merak edilen bir unsurdur. Her ne kadar kahvenin zararları olduğunu savunan bir kesim olsa da kahvenin faydaları da oldukça fazladır. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan kahvenin hep merak edilen faydalarına geçelim. İşte, doğanın bize bahşettiği o mucizevi lezzetin sağlığımıza faydaları!

Daha İyi Odaklan

Sabah içilen bir fincan kahvenin günlük hayattaki performansımıza etkisi oldukça büyüktür. Gerek derslerden önce gerek işe başlamadan önce içilen kahve hem daha uyanık olmamızı hem de yaptığımız işe daha iyi odaklanmamızı sağlar.

Bu durum ise kahvenin yoğun bir şekilde kafein içermesinden kaynaklanmaktadır. Kafein, kana en hızlı karışan maddelerden bir tanesidir. Kana hızla karışan kafein çok hızlı bir şekilde beyne ulaşarak uyku haline neden olan adenozin adlı nörotransmitteri bloklar. Dolayısıyla bu durum da uyku halini yok eder ve enerjiyi yükseltir.

Yağlara Veda Et

Bitki çayları nasıl ki kilo verme sürecinde bireylerin en büyük destekçisi ise kahvenin de bu konuda bitki çaylarından aşağı kalır yanı yok. Kahvenin yağ yakımına etkisi olmasının en önemli sebebi ise metabolizma hızını büyük ölçüde arttırmasından kaynaklanır.

Vücutta bulunan yağların parçalanmasını sağlayan kahve, çıkan yağ asitlerinin de enerjiye dönüşmesini sağlar. Bu sebeple de kilo verme sürecindeki pek çok kişinin güne başlarkenki ilk tercihi olur.

Üst Düzey Performans Sergile

spor-ve-kahve-arasindaki-iliski

Kahvenin bir diğer faydası ise fiziksel performansı arttırmasıdır. Kahvenin içinde yoğun bir şekilde bulunan kafein, vücuttaki adrenalin hormonu seviyesini arttırır. Bu hormon da insan vücudunu yoğun bir fiziksel efor sergilemeye hazırlar. Kahve içtikten sonra yapılan işlerde daha enerjik ve güçlü olunmasının sebebi ise bundan kaynaklıdır.

Hastalıklara Karşı Daha Güçlü Ol

Tüm dünyada 65 yaş ve üzeri insanlarda en çok görülen hastalıklar Alzheimer, Parkinson ve Demans’tır. Ortaya çıkış sebebi tam olarak kestirilemeyen bu hastalıkları önlemek için ise beslenme şekli ve tüketilen gıdalar son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre kahve tüketiminin bu tip hastalıklara yakalanma riskini en aza indirdiğini gösterir.

Zengin Besin Değerlerinden Faydalan

Kahve, içeriğinde bulunan bileşenler sebebiyle zengin besin değerlerine sahiptir. B12, B5 ve B3 vitaminlerini içeriğinde barındıran kahve, lezzetli olduğu kadar besleyicidir de.

⚠️ Uyarı: Kahve besleyici ve insan sağlığı için pek çok faydası bulunan bir içecek. Ancak günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda uykusuzluk, çarpıntı ve anksiyete gibi çeşitli problemlere sebep olabilir. Şunu da unutmamak gerekir ki, tüketilen her kahve miktarının ardından tüketilen kahve miktarının en az iki katı kadar su tüketilmelidir!

Spordan Önce Kahve İçmek Ne İşe Yarar?

spordan-once-kahve-icmek-ne-ise-yarar

Kahve gerek sporcuların gerek de formunu korumak için spor yapan bireylerin günlük hayatta en çok tükettikleri içecekler arasında önemli bir yere sahiptir. Peki, sporcuların kahveyi tercih etmelerindeki sebep veya sebepler nelerdir?

Gelin hep birlikte kahvenin performans üzerindeki etkilerini ele alalım.

  • Sporcuların en büyük düşmanı vücutta biriken yağ tabakasıdır. Kahve de vücuttaki yağları parçalayan ve çıkan yağ asitlerinin enerjiye dönüşmesini sağlayan bir içecek türüdür. Bu durum da sporcuların ya da formunu korumak isteyen bireylerin spordan önce kahve tüketmelerine sebep olur.

    Spordan yarım saat önce içilecek olan kahve hem spordaki performansı arttıracak hem de yağ yakımını hızlandırarak vücudun daha kolay şekil almasını sağlayacaktır.

  • Sporcuların spordan önce kahve tüketmeyi tercih etmelerinin en büyük diğer sebebi ise fiziksel performansı arttırmasıdır. Spordan önce tüketilecek olan bir fincan kahve daha spordaki performans seviyesini arttırır.

Kahve Zayıflatır mı?

kahve-zayiflatir-mi-filtre-kahve-kac-kalori

Kahvenin faydaları arasındaki tartışmasız en çok dikkat çeken nokta zayıflamaya olan etkisidir. Kahvenin zayıflamaya olan etkisi hemen hemen herkes tarafından merak edilen bir noktadır. Peki, kahve gerçekten zayıflatır mı?

Kahvenin faydaları daha önce de söylediğimiz gibi saymakla bitmiyor. Fakat insanların kahve tüketmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi zayıflamaya olan etkisi. Evet, kahve doğru tüketildiği takdirde zayıflamayı sağlayabilir. Daha doğrusu zayıflama sürecinde insanlara destek olur.

Kahve her ne kadar zayıflamayı sağlasa da tüketilme şekli durumu tam tersine çevirebilir. Eğer tükettiğiniz kahve içeriğinde yoğun bir miktarda krema, şurup ve şeker barındırırsa kilo vermekten ziyade kilo almanıza sebep olur. Öyleyse zayıflamak için kahveyi nasıl tüketmek gerekir?

Filtre Kahve Kaç Kalori?

Kahve; şekersiz, sütsüz ve şurupsuz tüketildiğinde zayıflama konusunda en büyük destekçimiz olacaktır. Neredeyse yok denecek kadar az bir kalori miktarına sahip olan kahve, formunu korumak isteyen bireylerin de en çok tercih ettikleri içecekler arasında yerini alır.

Kilo vermek isteyenlerin ise en çok tercih ettiği kahve çeşidi filtre kahvedir. Çünkü bir bardak şekersiz filtre kahve yok denecek kadar az bir kaloriye (yalnızca 2 kcal) sahip ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Eğer siz de filtre kahve eşliğinde kilo vermek veya formunuzu korumak istiyorsanız Mithra Coffee & Tea Co.’nun zengin aromalı egzotik kahve çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-lekesi-nasil-cikar
Daha Fazla

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

İçindekiler Hide Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?Gliserinle Kahve Lekesini ÇıkarmaKarbonatla Kahve Lekesini ÇıkarmaSirkeyle Kahve Lekesi ÇıkarmaBekleyen Kahve Lekesi…
sade-kahve-nasiil-yapilir
Daha Fazla

Sade Kahve Nasıl Yapılır?

İçindekiler Hide Sade Kahve Nedir?Sade Kahvenin ÇeşitleriSade Kahve Nasıl Yapılır?Sade Kahve Faydaları Yapay tatlandırıcıları ve şekeri hayatınızdan çıkarmayı…