Kahve Filtre Kağıdı Numaraları Ne İşe Yarar?

filtre-kahve-kagidi-numaralari-ne-ise-yarar

Karşılaştığınız farklı numaralardaki kağıt filtreler kafanızı karıştırmasın, “Kahve Filtre Kağıdı Numaraları Ne İşe Yarar?” başlıklı bu içeriğimizde kahve filtre kağıdı numaralarını ve bu numaralandırmaların neye göre değiştiğine değineceğiz. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden kahve filtre kağıdı numaraları nelermiş bakalım.

Öncelikle filtre kahve kağıdı ne işe yarar, sorusuna bir yanıt vermek gerekir. Filtre kahve kağıdı kahve demlerken kullanılan araçlardan biridir. Filtre kahve demlerken kullanılan kahve ekipmanları ve aparatların ana amacı kahvenin içerisinde yer alan taneciklerinden kahveyi ayırarak içilebilir homojen bir kıvam elde etmek ve kahveyi düzgün şekilde demlemektir. Kahveyi filtrelemeye yarayan aparatlar da bunlardan biridir.

Filtre kahve tutkunları kahve filtreleri hakkındaki detaylara hakim olabilirler. Fakat filtre kahve içmeye yeni başladıysanız ya da kahve filtre kağıdı kullanımı gerektiren bir ekipman ile ilk kez kahve demleyecekseniz bu bilgilere ihtiyaç duyacaksınız.

Kahve filtreleri kumaş, kağıt, altın ve paslanmaz çelik gibi farklı maddelerden yapılırlar. Kahve filtresinde kullanılan ana madde filtrenin ömrünü ve kahvenin lezzetini de belirler. Kimi filtreler tek kullanımlık iken kimi filtreler ömür boyu kullanılabilir. Diğer taraftan filtrelerde kullanılan madde kahvenin sertliğini de ayarlamak için oldukça önemlidir.

Kağıt Filtre Kaç Defa Kullanılır?

Kahve filtre kağıdı ise tek kullanımlıktır fakat tek kullanımlık olması sizi yanıltmasın. Çünkü kahve filtre kağıdı bu özelliğiyle farklı demlemelerde lezzetin karışmasını önler ve ince yapıları sayesinde de iyi bir filtreleme sağlar.

Filtre Kağıdı Yerine Ne Kullanılabilir?

Filtre kağıdı yerine yukarıda bahsettiğimiz maddelerden elde edilen kahve filtresi kullanabilirsiniz. Özellikle kumaş kahve fitresi hem rahat kullanımıyla hem de kolay temizlenmesi sebebiyle tercih edilebilir. Hatta evde kendi kumaş kahve filtrenizi yapabilirsiniz.

Kullanılan filtre kahve makinelerine ve ekipmanlarına göre farklı ebatlarda ve yapılarda kahve filtre kağıdı kullanılır. Peki, kahve filtre kağıdı numaları nelerdir ve kahve filtre kağıdı numaraları ne işe yarar?

Kahve Filtre Kağıdı Numaraları Nelerdir?

filtre-kahve-kagidi

Filtre kağıdı ne işe yarar, sorusunun yanıtını içeriğimizin giriş kısmında verdik. Şimdi sıra filtre kahve kağıdı ile alakalı daha kapsamlı bir açıklama yapmakta. Öncelikle bu kahve kağıtlarının belli numaralara göre satıldığını söylememiz gerekir. Yanlış ölçüde seçilen kağıt filtreler, kahvenin düzgün bir şekilde süzülmesine engel olacaktır.

Kahve Kağıdı Numaraları

Kahve filtre kağıdı kahve makinelerinin ve diğer kahve demleme ekipmanlarının ebatlarına göre farklı numaralarda üretilirler. Kahve filtre kağıdı 2 ve 4 numaralı kahve filtre kağıdı olmak üzere iki farklı ebatta üretilir.

Kahve filtre kağıdı seçerken kullanacağımız ekipmana değil, ekipmanın ebatına dikkat etmeliyiz. Çünkü kullanacağınız kahve demleme ekipmanı 2 numaralı kahve filtre kağıdı hacmine sahipse bu ölçüde kağıt filtre tercih etmelisiniz. Aksi takdirde kullanacağız kahve filtre kağıdı makinenize ya da elle demleme ekipmanınıza büyük veya küçük gelecektir.

Filtre Kahve Kağıdı 2 Numara Ne Demek?

Filtre kahveyi filtrelemenize yarayacak olan 2 numaralı kahve filtre kağıdı iki fincanlık demlemeler için uygundur. İki fincanlık kahve demleme kapasitesi, 2 numaralı kahve filtre kağıdı ile iki kere demleme yapacağınız anlamına gelmez. Bu kahve filtre kağıdı ile aynı anda iki fincanlık kahve demleyebileceğiniz anlamına gelir.

Filtre Kahve Kağıdı 4 Numara Ne Demek?

Filtre kahveyi tortullarından ayırarak homojen bir kıvam elde etmenizi sağlayacak olan diğer kahve filtre kağıdı ise 4 numaralı kağıt filtredir. Bu kağıt filtre de 4 fincanlık kapasiteye sahip olan makinelerde kullanılabilir. Diğer taraftan 4 numaralı kahve filtre kağıdı da aynı anda 4 fincanlık demleme yapabileceğiniz anlamına gelir.

Filtre kahve kağıdı numaraları arasında 1/4 ibaresi ile de karşılaşıyoruz. Peki, 1/4 filtre kağıdı nedir? 1/4 filtre kahve kağıdı ibaresi 4 numaralı filtre kahve kağıdını temsil eder.

Filtre Kağıdı Numaraları Neye Göre Seçilir?

filtre-kahve-kagidi-v60

Kahve kağıdı numaralarını size açıkladığımıza göre sıra “filtre kahve kağıdı nasıl seçilir?” sorusunu yanıtlamaya geldi. Filtre kağıdını numaralarına göre seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullanacağınız ekipmanın kapasitesidir.

Eğer kullanacağınız kahve makinesi ya da ekipmanı bir veya iki fincanlık kahve demleme kapasitesine sahip ise 2 numaralı kağıt filtre kullanmalısınız; üç veya dört fincanlık kahve demleme kapasitesine sahipse de 4 numaralı kağıt filtre kullanmalısınız.

Kahve kağıdı filtreleri 2 ve 4 numara olmak üzere iki çeşit üretilmektedir. Fakat kullanacağınız kahve makinesine ya da elle kahve demleme ekipmanına 4 numaralı kahve kağıdı filtresi büyük gelebilir. Böyle durumlarda kullandığınız ekipmanın markasının özel olarak ürettiği kahve kağıdı filtrelerini almalısınız.

Tercih ettiğiniz kahve demleme ekipmanına 4 numaralı kahve kağıdı filtresi büyük geliyorsa ve markanın özel ürettiği kağıt filtreler de oldukça pahalıysa size bir önerimiz var. Özel üretim kahve kağıdı filtrelerine o kadar para vermenize gerek yok. Kahve makinenizin filtre haznesine 4 numaralı kahve kağıdı filtresini koyun ve büyük gelen kısmı işaretleyin ve bir makas yardımıyla kağıt filtrenin formunu bozmadan kesin. Böylece 4 numaralı kağıt filtreyi dilediğiniz ekipmanda kullanabilirsiniz!

Diğer taraftan elle demlemek için kullanılan kahve demleme ekipmanlarının kendilerine özel kahve kağıdı filtreleri bulunmaktadır. Özellikle Aeropress ile kahve demlemek istiyorsanız 2 veya 4 numaralı kahve kağıdı filtresi kullanamazsınız. Çünkü Aeropress’in kağıt filtresi küçük daire şeklindedir. Dolayısıyla bu ekipmana özel üretilen kahve kağıdı filtrelerinden almalısınız.

Filtre kahve makinesi olmadan da kahve kağıdı filtresi ile kahve demlenilebilir mi? Bu sorunun yanıtını “Makine Olmadan Filtre Kağıdıyla Kahve Demleme” yazımızda çoktan verdik. Eğer okumadıysanız zor zamanlara hazırlık olması adına şimdi göz atabilirsiniz.

Kahve Filtre Kağıdı Nasıl Kullanılır?

“Kahve filtre kağıdı numaraları ne işe yarar ve nasıl seçilir?” gibi sorulara yanıt verdiğimize göre bu aparat ile yeni tanışanlar için nasıl kullanıldığına da değinmek isteriz. Eğer kahve filtre kağıdı kullanmak istiyorsanız bu filtrelerin tek kullanımlık olduğunu tekrar belirtmemizde fayda var.

Kahve kağıdı filtrelerinin üretildiği ana madde kağıt olduğu için sudan etkilenirler. Dolayısıyla suya ikince kez maruz kaldıklarında yırtılabilir ya da dağılabilirler. Bu durumda da tortullarından ayrılmış homojen bir kahve kıvamı elde etmenize engel olacaktır.

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Kahve filtre kağıdını makinede kullanacaksanız yapmanız gereken tek şey makinenin filtre haznesine ihtiyaç duyulan numarada kağıt filtreyi yerleştirmek ve içerisine filtre kahve eklemek olacaktır. Eğer elle demlenen kahve demleme ekipmanlarında kullanacaksanız kullanacağınız kahve filtresini önce sıcak su ile ıslatmalı ardından kahveyi içerisine ilave etmelisiniz.

Filtre kağıdı kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz “Filtre Kahve Kağıdı Nedir, Nasıl Kullanılır?” başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kahve filtre kağıdı ile müthiş aromalar elde etmenizde seçeceğiniz kahvelerin kalitesi de büyük oranda etkili. Mithra Coffee & Tea Co.’nun farklı yörelerden seçtiği en kaliteli kahve çeşitleri ile evinizin rahatlığında benzersiz aromalar yakalayabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-odem-yapar-mi
Daha Fazla

Kahve Ödem Yapar mı?

İçindekiler Hide Ödem Nedir, Kahve Ödem Yapar mı?Filtre Kahve ve Türk Kahvesi Ödem Yapar mı?Kahvenin Ödem Yapmaması için…