Nitro Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

nitro-kahve-nedir-nasil-yapilir

Nitro kahve, adını çok sık duymadığımız kahve terimlerinden biri. Dünyada son yıllarda popülerleşen ve Türkiye’de de son birkaç yıldır bilinir hale gelen bu kahve çeşidi, kahveseverler arasında hızla yayılmaya başladı.

Kahve kültüründe bir trend haline gelen nitro kahveyi siz değerli kahveseverlere tanıtmak amacıyla dopdolu bir içerik hazırladık. Siz de içeriğimizi okuyarak bu nitro brew kahve türünü yakından tanıyabilir ve yeni lezzetler keşfedebilirsiniz.

O zaman en sevdiğiniz kahve çekirdeğiyle lezzetli bir fincan hazırlayın ve bizimle kahve kültürünün yeni trendini keşfetmeye hazır olun. Eğer kahveniz taze bittiyse ya da bitmek üzereyse Mithra Coffee’nin nitelikli kahve çeşitleri arasından sevdiğiniz çekirdeklerini sipariş edebilirsiniz.

Öyleyse sözü daha fazla uzatmadan “nitro kahve nedir?” sorusuyla başlayalım.

Nitro Brew Kahve Nedir?

Kahve kültüründe yeni yeni adından söz ettiren nitro cold brew kahve, Amerika’daki gurme kahve dükkanlarında doğmuş bir lezzettir. Dünyaya Amerika’dan yayılan bu lezzet Türkiye’deki kahveseverlerin de ilgisini çekiyor.

nitro-kahve-nedir

Esasında cold brew temelli bir kahve türüdür. Yani cold brew demleme stiliyle hazırlanan kahvenin gazla birleşmesiyle hazırlanır.

Nitro kahveyi daha iyi anlamak için öncelikle cold brew kahvenin ne olduğunu hatırlatmak isteriz.

Cold brew, bir soğuk demleme yöntemidir. Kahve normal şartlarda sıcak suyla demlenir.

Ancak cold brew yönteminde demleme işlemi soğuk suyla yapılmaktadır.

Dilerseniz “Cold Brew Demleme Nedir?” başlıklı blog yazımızı da okuyabilirsiniz. Bu içeriğimizi okuyarak cold brew demlemeye dair ipuçlarını da öğrenebilirsiniz.

Cold brew kahvenin ne olduğunu hatırladığımıza göre şimdi nitro brew kahve konumuza dönebiliriz. Bu teknikte cold brew yöntemiyle demlenen kahve özel fıçılarda nitrojen gazıyla buluşturulur.

Nitrojen, renksiz ve kokusuz bir gaz. Esasında kahveye adını veren de bu nitrojen gazıdır.

Bu kahve her ne kadar dark biraya benzetilse de tadı oldukça farklıdır. Her şeyden önce kahvenin içinde alkol bulunmamaktadır.

Diğer taraftan tadı da kahveseverlere bambaşka bir deneyim sunar.

Nitro brew kahve nedir, sorusunu yanıtladığımıza göre kahveseverler tarafından merak edilen diğer bir konuya geçebiliriz.

Nitro Kahve Tadı Nasıl?

japanese-cold-brew-nedir-nasil-hazirlanir

Kahve, günlük hayatta en çok tüketilen içeceklerden biri olmaya devam ediyor. Farklı çeşitleriyle hayatımızda yer edinen büyüleyici lezzet, bu defa bambaşka bir formda karşımıza çıkıyor.

Kahvenin gazla birleşmesi sonucu hazırlanan bu nefis içecek birçok kişinin zihninde farklı şekillerde canlanabilir. Kiminiz bu içeceği kolayla, kiminiz ise sodayla bağdaştırabilirsiniz.

Ancak bu içecek hiçbir asitli içecek türüne benzemiyor. Çünkü nitro kahvenin içinde herhangi bir tatlandırıcı bulunmuyor. Ayrıca gazlı içeceklerde nitrojen değil, karbondioksit gazı kullanılıyor.

Cold brew kahvenin nitrojenle birleşmesi sonucu kahvede köpüğümsü bir kıvam oluşuyor. Bunun yanı sıra gaz kahvenin lezzet profilinde de birtakım değişiklikler meydana getiriyor.

Kahve gazın etkisiyle daha şekerli bir aroma kazanıyor. Bu da içen kişide sanki şekerli bir kahve içiyormuş hissi uyandırabilir.

Ancak nitro kahvenin içinde hiçbir şekilde doğal tatlandırıcı, yapay tatlandırıcı ya da şeker bulunmuyor. Eğer şekerli kahvelerden hoşlanıyorsanız ve şeker tüketmeye çekiniyorsunuz nitro kahvenin bu özelliğini çok seveceksiniz.

Nitro kahvenin asiditesi de diğer kahve çeşitlerine nazaran daha düşük. Bu da cold brew demleme stilinden kaynaklanan bir durum. Acılığı da son derece az diyebiliriz.

Kısacası bu kahve daha önce tükettiğiniz hiçbir kahve çeşidine benzemiyor. Eğer farklı bir lezzet deneyimlemek istiyorsanız bulduğunuz ilk fırsatta bu sıra dışı kahve çeşidini deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

Nitro Kahve Ne İşe Yarar?

Hepimizin bildiği üzere kahve doğası gereği içinde kafein bulunduran bir içecek türü. Kafein ise daha enerjik ve daha iyi konsantre olmamızda son derece etkili.

Nitro kahvenin ise demleme stilinden dolayı içeriğindeki kafein miktarı diğer kahve türlerine nazaran daha fazla. Bu yönüyle belki de bir enerji içeceğinin yerini tutabilir.

Diğer taraftan içeriğinde herhangi bir tatlandırıcı ve krema bulunmadığı için gereksiz kalori alımının önüne geçecektir. Yani canınız tatlı bir şey istediği zaman bu kahve çeşidiyle kalori sınırınızı aşmadan tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Nitro Kahve Ekipmanları Nelerdir?

nitro-kahve-ekipmanlari

Kahve sektöründe pek çok ekipman bulunmaktadır. Her bir ekipman kendine has bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Bunların yanı sıra kahve türleri için çeşitli ekipmanlar geliştirilmiştir.

Piyasada tek bir kahve türü için birden fazla demleme ekipmanı bulunmaktadır. Bu kahve ekipmanları içinde sıra dışı diye nitelendirebileceğimiz pek çok manuel ve otomatik makine bulunuyor.

Bunlar arasında nitro kahve ekipmanları da yer alıyor. Nitro kahveyi hazırlamak için farklı pek çok ekipman kullanılıyor. Piyasada bulunan birçok nitro kahve seti de daha çok işletmelerin kullanabileceği ekipmanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak bu kahve türü için en önemli araç nitro kahve fıçısı olsa gerek. Bu araç nitro kahveye asıl kimliğini ve lezzetini kazandırıyor.

Öyleyse gelin bir de nitro kahvenin bu ekipmanlarla nasıl hazırlandığına bir bakalım.

Nitro Kahve Nasıl Yapılır?

cold-brew-kahve

Canınız bir fincan espresso ya da filtre kahve istediği zaman kalkıp dakikalar içinde hazırlayabilirsiniz. Ancak “kalkayım da bir bardak nitro kahve içeyim” dediğiniz zaman ne yazık ki bu lezzete dakikalar içinde ulaşmanız çok da mümkün değil.

Çünkü nitro kahvenin hazırlanma süreci yaklaşık yarım gün sürmektedir. Hazırlanma aşaması ise şu şekilde:

  • Kahve, cold brew demleme yöntemiyle hazırlanır.
  • Daha sonra içi nitrojenle dolu bir fıçının içine boşaltılır.
  • Kahve bu fıçının içinde nitrojen gazıyla bütünleşerek 12 saat bekler.

Böylece ortaya köpüklü, tatlı ve hafif bir lezzet çıkar. Henüz kahve mekanlarında da tam anlamıyla yaygınlaşan bir kahve türü değil. Ama yakın zamanda cold brew kahvenin pabucunu dama atacağını söyleyebiliriz.

Peki, siz daha önce nitro kahveyi denediniz mi? Yorum yaparak bu kahveyle ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-sunumlari-en-guzel-kahve-sunumu-fikirleri
Daha Fazla

Kahve Sunumları – En Güzel 10 Kahve Sunumu Önerisi

İçindekiler Hide Instagram’da Mükemmel Gözükecek Kahve SunumlarıSonbaharın Büyüleyici Atmosferini Kahvelerinize YansıtınIşıltılardan Faydalanın!Kitap ve Kahvenin Muhteşem Uyumunu KullanınKahve Çekirdekleriyle…