En Kaliteli Termoslarla Çay ve Kahve Keyfini Her Yerde Yaşayın!

Termos, içine koyduğumuz içeceği sıcak ya da soğuk tutabilen harika bir ürün. Hayatımızı kolaylaştıran bu mükemmel ürünün icadı ise 1892 yılına dayanıyor. Anlayacağınız o ki insanlık bir asırdan fazladır bu ürünle hayatını kolaylaştırıyor.

Termos, 1892 yılında İskoç kimyacı ve fizikçi Sir James Dewar tarafından icat edildi. Özel yalıtım maddesiyle kaplanan bu ürün, haznenin içindeki içeceğin sıcaklığını uzun süre muhafaza ediyor. Bugün dünyanın her yerinde kullanılan termos, endüstriyel anlamda da çeşitli alanlarda kullanılıyor.

Termosun Çalışma Prensibi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Termos; iki şişenin iç içe yerleştirilip boyun kısmında birleştirilmesiyle yapılır. Bu iki şişenin arasında yer alan boşluk sayesinde ısı iletimi önemli ölçüde azalır. Böylece içeceğin soğuması ya da ısınması zaman alır.

Kullanılan malzemenin yapısına göre içeceğin sıcak ya da soğuk kalma süresi değişir. Bu sebeple termosların sıcak ya da soğuk tutma süreleri değişiklik gösterir. Piyasanın en iyi termoslarını satan Stanley’de bu süre olabildiğince uzundur.

Peki, termos nasıl kullanılır?

 • Termos, kullanımı oldukça basit bir alet. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, içeceğinizi koymadan önce termosu çalkalamak. Eğer sıcak içecek koyacaksanız sıcak suyla; soğuk içecek koyacaksanız soğuk su ile çalkalamalısınız.
 • Termosun tamamını içecekle doldurmamalısınız. Aksi takdirde içeceğiniz taşacaktır. Bu sebeple içeceği kapak kısmının rahatça yerleştirilebileceği kadar doldurun.
 • Dikkat etmeniz gereken son ve en önemli şey ise termosun kapağını düzgün bir şekilde kapatmak. Eğer kapağı tam oturmazsanız içecek kısa sürede soğuyacak ya da ısınacaktır. Ayrıca bir süre sonra termos akıtma da yapabilir.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde termosun performansı düşmeyecektir. Böylece çay ve kahve keyiflerinizin çok daha uzun sürmesini sağlayabilirsiniz.

Termos Neden Su Akıtır?

Termosun su akıtmasının üç farklı sebebi olabilir. Bunlardan birincisi ve çözülebilir olanı kapağın tam oturtulmamasıdır. Kapağı takarken tam yerleştirdiğine emin olmalısınız. Böylece akıtmanın önüne geçebilirsiniz.

Eğer düzgün yerleştirmenize rağmen akıtma devam ediyorsa kapak kısmında bir problem olabilir. Bu sorunun çözümü ise yeni bir termos almak ya da termosla uyumlu bir kapak kapak bulmak.

Termosun akıtmasının diğer bir sebebi ise çatlama olabilir. Ne yazık ki bu sorun karşısında yapacak hiçbir şey yok. Bu yüzden hemen bütçenize ve kendinize uygun bir termos edinmeye bakın.

Termos Neden Bozulur?

Termosun ömrünün kısalmaması tamamen kullanım şeklinize bağlı. Eğer yanlış temizleme yaparsanız ya da termosu darbelere maruz bırakırsanız kısa sürede bozulacaktır. Dolayısıyla termos kullanımında titiz ve dikkatli olmalısınız.

Termos Nasıl Temizlenir?

Çoğu kullanıcı termosun gövde kısmını bulaşık makinesinde yıkıyor. Fakat bu oldukça yanlış. Çünkü bulaşık makinesi termosun gövde yapısına zarar verebilir. Bu sebeple ısı yalıtımı en aza iner ve termosun performansı düşer.

Termosun gövde kısmını yumuşak bir sünger yardımıyla sabunla yıkamalısınız. Çamaşır suyu veya klorin içeren güçlü temizlik ürünlerini kullanmamalısınız. Kapak ve bardak gibi parçalarını ise bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

Termos Almak İsteyenler İçin İpuçları

Termos alırken ne kadar titiz davranırsanız termosu o kadar uzun süre kullanabilirsiniz. Bu yüzden alabileceğinizin en iyisini almanızı tavsiye ederiz. Çünkü aldığınız termos ne kadar kaliteli ise kullanım süresi de o kadar uzun olacaktır.

1. Malzeme

Termos alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey gövde malzemesi olmalı. Gövde malzemesinin sağlığa zararlı maddelerden üretilmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde uzun bekleme süresi, sıcak ile temas bir süre sonra malzemenin sağlığınıza zarar vermesine neden olabilir.

2. Kapak

Termos alırken dikkat etmeniz gereken ikinci şey ise kapak kalitesi. Kapağı sağlam olan bir ürün seçmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca açılıp kapanan kapaklı termoslar yerine vidalı yapıya sahip termosları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Çünkü kapaklı termosların sıcak ya da soğuk tutma süresi vidalı termoslara nazaran daha kısadır. Eğer uzun sıcak ya da soğuk tutma süresine ihtiyacınız yoksa bu tarz ürünleri tercih etmenizde de bir mahsur yok.

3. Kapasite

Termos alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise termosun içine ne kadar içecek koyacağınız. Çünkü aldığınız termosu tam kapasite doldurmanız termostan aldığınız verimi arttıracaktır. Eğer termosu kapasitesinden daha az miktarda ürünle doldurursanız içeceğiniz kısa sürede ısınacak ya da soğuyacaktır.

Örneğin, 750 ml kapasiteye sahip bir termos aldınız diyelim. Bu termosa tamı tamına 750 ml içecek doldurmalısınız. Daha az miktarda içecek koyarsanız hızlıca soğuyacaktır. Bu sebeple termos alırken genel içecek tüketiminizi göz önünde bulundurmalı ve size yetecek bir kapasiteye sahip ürün seçmelisiniz.

4. Sıcak ya da Soğuk Tutma Süresi

Termos alırken dikkat etmeniz gereken son ve en önemli konu ise içeceğinizi ne kadar süre sıcak ya da soğuk tutmak istediğiniz. Eğer çok fazla kampa gitmiyorsanız ya da seyahat alışkanlığınız yoksa uzun süre sıcak tutan ürünleri de tercih etmenize gerek yok. Çünkü termos fiyatları bu süreye göre değişiklik göstermekte.

Eğer sürekli seyahate çıkıyorsanız ya da kamp tutkunuz varsa termosa yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. İyi kalitede ve yüksek performansa sahip termos ile dilediğiniz yerde ve zamanda çay ve kahve keyfini kesintisiz yaşayabilirsiniz. Özellikle Stanley termos bu konuda size önereceğimiz en önemli modeller arasında.

Kaliteli ve Şık Termos Modelleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Stanley piyasanın devlerinden biri. Ürünleri gerek kalitesi gerek yüksek performansı sebebiyle özellikle kampçılar tarafından sıkça tercih ediliyor. Çünkü zorlu şartlara oldukça dayanıklı oldukları gibi içecekleri uzun süre sıcak ya da soğuk tutabiliyorlar.

Stanley çelik termos çeşitleri arasından kendiniz için çay ya da kahve termosu edinebilirsiniz. Elbette tek bir termos ile ikisini de taşıyabilirsiniz. Fakat bir önceki sefer demlediğiniz içeceğin aroması diğerine geçeceği için termosta su ya da belirli içeceği taşımanızı öneririz.

Stanley’in dikkat çeken üç farklı modeli var. Elbette yemek termosu da çok gözde. Fakat bu üç modeli özellikle kamp ve kahve tutkunları için öneririz.

Bunlardan birincisi cep matarası. Bu ürünü termoslu matara olarak nitelendiremeyiz. Fakat içeceğin sıcaklığını normal bir şişeden çok daha iyi muhafaza edecektir. Küçük ve hafif yapısı ile daima yanınızda taşıyabileceğiniz oldukça dayanıklı bir ürün.

İkincisi ise seyahat bardağı olarak kullanabileceğiniz bir model. Farklı kapasitelere ve renk alternatiflerine sahip model içinden size en uygun termosu seçebilirsiniz. Bu model 5 saate kadar sıcak, 9 saate kadar soğuk ve 30 saate kadar da buzlu içecek muhafaza edebiliyor.

Stanley ürünleri arasında tercih edebileceğiniz diğer bir model ise çelik vakumlu termos. Eğer uzun süren kamplara gidiyorsanız ya da seyahatlere çıkıyorsanız kesinlikle bu termosu tavsiye ederiz. Çünkü bu model 20 saate kadar sıcak ve soğuk; 90 saate kadar ise buzlu içecek muhafaza edebiliyor. Böylece uzun süre dilediğiniz içeceğin keyfini, dilediğiniz yerde çıkarabilirsiniz.

Anın tadını bir fincan çay ya da kahve ile çıkarmayı seviyorsanız kendiniz için en uygun modeli şimdi seçin! İşe giderken, okulda, piknikte ya da dağın zirvesinde dahi manzaraya karşı hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

S: Termos nedir, ne işe yarar?
C: 1892 yılında icat edilen termos, icat edildiğinden bu yana insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Termos, iç içe geçirilen şişelerin boyun kısmının birleştirilmesiyle yapılır. İki şişenin arasında kalan boşluk sıcaklık geçişini en aza indirir. Böylece içecekler uzun süre sıcak ya da soğuk kalabilirler.
S: Termos alırken nelere dikkat etmeliyiz?
C: Termos alırken dikkat etmeniz gereken dört farklı konu vardır. Bunlar;
 • Termosun gövde yapısı,
 • Kapak kalitesi,
 • Kapasite,
 • Üründen beklediğiniz performanstır.
 • Daha da açacak olursak termosun gövdesinin sağlığa zararlı bir maddeden yapılmamış olması gerekir. Diğer taraftan kapak kısmının kaliteli olması da oldukça önemlidir. Kapasite ve üründen beklediğiniz performans ise sizin ihtiyacınıza göre değişebilir.
  S: ✔️ Termos kullanmanın avantajları nelerdir?
  C: Termos; evinizden uzak bir yerde, ısıtma ve soğutma cihazlarından uzak olduğunuz zamanlarda arzu ettiğiniz içeceği ilk anki sıcaklığıyla içebilmenize yardımcı olur. Ayrıca pet şişe, karton bardak gibi gereksiz atıkların kullanımını da en aza indirir. Diğer taraftan içeceğinizi dilediğiniz yere taşıyabileceğiniz için gereksiz harcamaların önüne geçer.
  S: Neden termos kullanmalıyız?
  C: Eğer sürekli seyahat ediyorsanız ya da kampa gidiyorsanız termos hayatınızın olmazsa olmazları arasında olmalı. Çünkü gittiğiniz yerde içecek satan bir yer olmayabilir ya da ısıtma ve soğutma aletlerine ulaşamayabilirsiniz. Diğer taraftan dışarıda içeceğe vereceğiniz parayı kısmak ve pet şişe, kağıt ya da plastik bardak kullanımını en aza indirmek için termos kullanmanızı tavsiye ederiz.