Kahve Filtreleri

Kahve Filtreleri ile Pürüzsüz Kahve Deneyimi

Kahve filtresi, nitelikli kahveyle yeni tanışan pek çok kişi için gereksiz bir ayrıntıymış gibi görülebilir. Fakat temiz bir kahve demlemek için ihtiyacınız olan en önemli araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Hatta kahve kadar gerekli olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Filtre kahve demleme için farklı özelliklere sahip çeşitli ekipmanlar tasarlanmıştır. Bu kahve ekipmanları elektronik olabileceği gibi manuel de olabilir. Fakat bu ekipmanları kullanmak için filtre kahve kağıdı, ihtiyacınız olan ana malzemelerden biri.

Elbette French press kahve filtresi kullanımına gerek olmayan oldukça basit ve kullanışlı bir ekipman. Fakat bu ekipmana dahi kahve filtresi ekleyerek hazırlayacağınız kahvenin aromasını ve yoğunluğunu değiştirebilirsiniz.

Kahve Filtre Kağıdı Numaraları Ne İşe Yarar?

Kağıt filtre alırken paketlerin üzerinde bazı numaralarla karşılaşırız. Eğer kahve kağıdını yeni kullanmaya başladıysanız bu numaraları anlamlandıramayabilirsiniz.

Kahve filtre kağıtları genel itibarıyla iki boyutta üretilir. 2 ve 4 numara olmak üzere ikiye ayrılan kağıtlar bize o kağıtla kaç fincan kahve demleyebileceğimizi söyler. Örneğin, 2 numaralı kağıtlar 2 kişilik kahve hazırlayan ekipmanlara göre tasarlanmıştır.

2 numaralı kağıdı tek kişilik kahve hazırlanan ekipmanlarda boyutunu küçülterek kullanabilirsiniz. Fakat üç kişilik kahve hazırlamak için tasarlanan ekipmanlarda bu kağıt filtreyi kullanamazsınız.

4 numaralı kahve filtresi ise dört kişilik kahve demlemek için kullanılan ekipmanlar için tasarlanmıştır. Bu kağıt filtreyi üç ya da iki kişilik kahve demlemek için kullanabilirsiniz.

6-8 cup filtre kağıdını ise 6-8 fincanlık kahve için kullanabilirsiniz.

Filtre Kahve Demlemek için Kullanılan Kağıt Filtre Çeşitleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kahve demlemek için farklı tasarımlara sahip pek çok ekipman piyasaya sürülmüştür. Genel itibarıyla her kağıt her ekipmana uyarmış gibi görünse de durum pek de öyle değil.

Bu sebeple filtre kahve kağıdı seçerken kullandığınız ekipmana ve hatta ekipmanın boyutuna göre seçim yapmalısınız. Özellikle bazı kahve demleme ekipmanlarında boyutlar oldukça değişken olabiliyor.

Dolayısıyla aldığınız kahve filtre kağıdı ekipmana uymayabilir. Filtre kahve kağıdı en çok manuel ekipmanlarla ve filtre kahve makinesiyle kahve demlerken kullanılıyor.

Mithra Coffee’nin kağıt filtreleri arasından ekipmanınız için uygun filtreyi seçebilir ve pürüzsüz kahve deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

Hario V60 Filtre Kağıdı

Bir Japon markası olan Hario, kahve piyasasında en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor. Sebebi ise elbette Hario’nun kalitesi ve icat ettiği o meşhur ekipman. Hario’nun en meşhur ekipmanlarından biri olan V60, bugün pek çok kahveseverin ve üçüncü nesil kahve dükkanının ilk tercihleri arasında.

Hario V60 genel itibarıyla 01 ve 02 olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır. Buradaki temel fark boyuttur. Bu sebeple Hario V60 için filtre kahve kağıdı seçerken kullandığınız ekipmanın üzerinde yazan numaraya dikkat etmelisiniz.

Eğer ekipmanın üzerinde 01 yazıyorsa 01 numaralı filtre kahve kağıdını seçmelisiniz. Eğer ekipmanın üzerinde 02 yazıyorsa 02 numaralı filtre kahve kağıdını tercih etmelisiniz. Aksi takdirde aldığınız kağıt ekipmana büyük ya da küçük gelecektir.

Chemex Filtre Kağıdı

En sıra dışı ve en şık kahve demleme ekipmanlarından biri olan Chemex farklı boyutlarda üretilir. Bu boyutlar o ekipmanla kaç fincan kahve demleyebileceğinizi göstermektedir. Dolayısıyla ekipmana göre kullanacağınız Chemex filtresi değişebilir.

3 cup boyutundaki Chemex modeller için üretilen kahve filtreleri diğer boyutlar için kullanılamaz. Fakat 6, 8 ve 13 cup hacmindeki Chemex filtreleri birbirleri yerine kullanılabilirler.

AeroPress Filtre Kağıdı

Espresso demlemenin en portatif yollarından biri olan AeroPress, özellikle doğa ve kahve tutkunlarının bir numaralı tercihi. Çünkü hafif gövdesi sayesinde taşıması kolay ve ekipmanın ortaya çıkardığı lezzet de oldukça nitelikli.

AeroPress filtresi diğer kahve demleme ekipmanlarının filtrelerine göre oldukça farklı. Dolayısıyla bu ekipmana özel filtre ararken ya da seçerken hiç zorlanmayacaksınız.

AeroPress filtresi yuvarlak bir görünüme sahip. Görünüm olarak adeta disk pamuğu andıran bu filtre, AeroPress için özel olarak üretiliyor. Ayrıca tıpkı diğer kağıt filtreler gibi tek kullanımlık.

Filtre Kahve Makinesi Kağıdı

Evinizde hangi markanın filtre kahve makinesi var? Eminiz ki pek çoğunuz farklı farklı markalardan söz edeceksiniz. Dolayısıyla hepinizin kullanacağı kağıt filtreler de birbirlerinden farklı olacak.

Makineniz için kağıt kahve filtresi seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şey, markanın kendi filtre kağıdı olup olmadığı. Eğer markanın ürettiği kağıt filtreler varsa -muhakkak vardır- onları tercih etmelisiniz.

Diğer taraftan bazı markaların kağıt filtreleri oldukça spesifik bir tasarıma sahiptir. Bu sebeple bu tarz makineler için sıradan tasarıma sahip kağıt filtreleri kullanamazsınız. Tıpkı Origami Dripper için üretilen kağıt filtrenin V60 için kullanılamaması gibi.

Çünkü iki ekipmanın da tasarımı birbirinden farklı. Dolayısıyla başka bir ekipmana uyum sağlayamayacaktır.

Eğer marka kendi kağıt filtresini üretmediyse makinenizin boyutuna göre seçim yapabilirsiniz. Fakat bize size bir ipucu vereceğiz. Bu sayede makineniz için uygun filtreyi ayarlayabileceksiniz. Dilerseniz bu yöntemle markanın pahalı kağıt filtrelerine para ödemekten kurtulabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ilk şey herhangi bir boyutta kağıt filtre. Burada büyük boy bir kağıt filtre seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü küçük olan filtrenin boyutunu büyütemeyiz. Fakat büyük kağıt filtrenin boyutunu dilediğimiz kadar küçültebiliriz.

Öncelikle kağıt filtreyi makinenizin haznesine yerleştirin. Daha sonra dışarıda kalan kısmı -yani büyük gelen kısmı- bir kalem yardımıyla işaretleyin. Son olarak da bir makasla filtre kağıdın şeklini bozmadan uygun boyuta gelene kadar küçültün.

Küçülttüğünüz kağıt filtreyi baz alarak diğer kağıtları da küçültebilirsiniz. Size tavsiyemiz bu kağıdı bir köşede saklayın. Böylece sürekli ölçü almak zorunda kalmadan filtre kağıtları makinenizin boyutuna göre ayarlayabilirsiniz.

Uzun Ömürlü Kahve Filtreleri

Yıkanabilir kahve filtresi tekrar tekrar kullanılabilir olması sebebiyle hem hesaplı hem de doğa için oldukça faydalı. Eğer kağıt filtreye para vermek bütçenizi yormaya başladıysa kumaş kahve filtresi ya da metal kahve filtresi kullanabilirsiniz.

Ancak bu kahve filtreleri her kahve demlemenin ardından düzgünce temizlemeniz gerektiğini söylemeliyiz. Bu temizliği yapmazsanız bir sonraki demlediğiniz kahvenin aroması kötü ve tadı acı olacaktır.

Eğer yoğun bir hayatınız varsa ve kahve demlemeye bile vakit ayırmakta zorlanıyorsanız bu tarz filtreler yerine kağıt filtreleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde filtre temizlemek bir süre sonra size külfet gibi gelecek ve kendinizi tekrar kağıt filtre kullanırken bulacaksınız.

Kahve Filtre Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Manuel ya da filtre kahve makinesiyle kahve demlemeden önce uygulamanız gereken birkaç adım var. Bu adımlar kağıt kullanımıyla yakından alakalı. Çünkü pek çok kahvesever farkında olmadan bu adımları atlıyor.

Filtre kahve kağıdını kullanmadan önce yapmanız gereken ilk şey kağıdı ıslatmak. Nasıl mı?

  1. Kahve filtresini ekipmanın içine yerleştirin.
  2. Daha sonra kahve demlemek için uygun sıcaklığa getirdiğiniz su ile filtre kağıdı içten dışa doğru dairesel hareketler çizerek ıslatın.
  3. Son olarak da ekipmanın haznesinde biriken suyu boşaltın ve kahve filtresinin içine demleyeceğiniz kadar öğütülmüş kahve ekleyin.

İşte, filtre kahve kağıdını kullanmak bu kadar basit. Eğer lezzetli ve aromatik bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız bu adımları atlamamanızı tavsiye ederiz.

S: Kahve filtresi nedir? Ne işe yarar?
C: Kahve filtresi, kahveyi tortullarından ayırmak ve temiz bir içim elde etmek için kullanılan bez, kağıt ya da metal filtrelerdir. Çeşitli maddelerle hazırlanan filtreler öğütülmüş kahveyi tutar ve sıvı kahvenin akışını sağlar.
S: Doğru kahve filtresi nasıl seçilir?
C: Doğru filtreyi seçmek istiyorsanız kullandığınız ekipmana göre seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü kahve filtreleri genel itibarıyla ekipmanlara göre tasarlanır. Örneğin; V60 filtresi ile AeroPress filtresi birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple seçim yaparken kendinize kılavuz kılacağınız ilk şey ekipman olmalı. Sonrasında kağıt kalitesine, boyutuna vs. dikkat edebilirsiniz.
S: ✔️ Kahve filtrelerinin avantajları nelerdir?
C: Eğer kahve demlerken French press kullanmayacaksanız kahve filtresi kullanmak oldukça avantajlı. Çünkü diğer kahve ekipmanlarla demleme yaparken kahveyi süzmek için ekstra bir araca ihtiyacınız var. Kahve filtresi de hem fiyatı hem de kullanım kolaylığı sebebiyle oldukça avantajlı bir ürün. Özellikle kağıt filtre kullanırsanız temizlik de çok vaktinizi almayacak. Çünkü kahve tortullarını olduğu gibi kağıt filtreyle çöpe atıp ekipmanınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
S: Neden kahve filtresi almalıyız?
C: Nitelikli kahvenin peşinde olan her kahvesever hayatına kahve filtresini dahil etmeli. Çünkü üçüncü nesil kahvecilik ile önem kazanan nitelikli demleme ekipmanlarının hemen hemen hepsi kahve filtresi ile kullanılıyor. Eğer siz de temiz ve kaliteli aromaya sahip kahveler tüketmek istiyorsanız kahve filtresi modelleri arasından ekipmanınız için en uygun modeli seçmelisiniz.