French Press

French Press Nedir?

French press; kullanımı son yıllarda artsa da uzun yıllardır kullanılan bir kahve demleme ekipmanıdır. 1800’lü yılların ortasında bir Fransız asker tarafından keşfedilmiştir. Nasıl mı, işte hikayesi!

Fransız asker, bir gün kamp ateşinde kahve hazırlamak ister. Ancak bir anlık dalgınlıkla suyu kaynatırken kahveyi içine koymayı unutur ve bunu su kaynadıktan sonra fark eder. Kahveyi sonradan suya ekleyen asker, kahveyi posasından ayırmanın yollarını arar. Tek amacı temiz bir kahve içmektir.

O esnada bölgeden geçen İtalyan tüccara gözü ilişir. Tüccarın tezgahındaki metal levha dikkatini çeker ve bununla kahveyi posasından ayırabileceğini düşünür. Nitekim öyle de olmuştur.

Fransız asker bir çubuk yardımıyla metal levhayı dibe doğru iterek kahveyi posasından ayırır. Asker ve tüccar kahveyi tattıklarında aldıkları aroma karşısında oldukça şaşırırlar. Çünkü kahve beklediklerinden çok daha lezzetli olmuştur.

İşte böylece yeni bir kahve demleme yöntemi doğmuştur. 1800’lü yıllarda Fransızlar tarafından keşfedilen yöntemin ilk patentini 1932 yılında İtalyanlar almıştır.

Zamanla French pressin tasarımı geliştirilmiş ve farklı tasarımlara sahip pek çok French press modeli piyasaya sürülmüştür. Günümüzde nitelikli kahve demlemek için kullanılan en basit yollardan biri olan French press, bugün pek çok kahveseverin evinde baş köşede yer alıyor.

French Pressle Kahve Nasıl Yapılır?

Pek çok kahve tutkunu French presse ön yargı ile yaklaşıyor. Fakat düşünülenin aksine French press ile de gayet lezzetli, aromatik ve gövdeli kahveler demlenebilir. Bunun için yalnızca doğru yöntemleri kullanmak gerekir.

French pressle kahve hazırlamak için -tek kişilik demleme- 15 gram kahveye ve 255 ml içme suyuna ihtiyacınız var. Kahve demlerken içme suyu kullanmamızın sebebi ise şebeke suyunun içinde yüksek oranda kireç bulunması. Kireç kahvenin tadını kötü yönde etkiliyor ve kahvenin içindeki aromaların ortaya çıkmasını engelliyor.

French pressle kahve demlemek için:

 • İçme suyunu 95 santigrat dereceye ulaşıncaya kadar ısıtın. Suyun sıcaklığını ölçecek bir aletiniz yoksa kaynayan suyun ağzını açık bırakarak birkaç dakika bekleyebilirsiniz. Böylece su kahve demlemek için gereken ideal sıcaklığa ulaşacaktır.
 • Isıttığınız suyla French pressi çalkalayın.
 • French pressin içine 15 gram kahve ekleyin. Eğer daha yoğun aromalardan hoşlanıyorsanız kahve miktarını bir iki gram daha arttırabilirsiniz.
 • Kahvenin üzerine yaklaşık 30 ml su ekleyin ve tüm kahvenin ıslandığından emin olun. Bu aşamada kahve ile suyu 30 saniye kadar bekletin. Bu evreye blooming adı verilmektedir ve kahvenin içinde sıkışan gazın dışarı atılmasını sağlar.
 • Suyun miktarını 255 ml’e tamamlayın ve pressin kapağını kapatın. French press kahve demleme süresi için 4 dakika ideal. Fakat yoğun aromalardan hoşlanıyorsanız demleme süresini bir iki dakika daha uzatabilirsiniz.
 • Demlenen kahveyi süzün ve servis edin.

Afiyet olsun!

French press ile sütlü kahve yapımı için yapacağınız tek şey demlenen kahvenin içine süt ilave etmek. Sütü ısıtmadan ilave edebilirsiniz. Eğer kahvenin sıcaklığının düşmemesini istiyorsanız sütü -kaynatmadan- ısıtmanızı tavsiye ederiz.

French Press ile Cold Brew Yapımı

Cold brew kahve demlemek için illa bir soğuk kahve demleme sürahisine ihtiyacınız yok. French pressle de gayet lezzetli cold brew kahve demleyebilirsiniz.

French pressle cold brew kahve demlemek için 70 gram kalın öğütülmüş kahveye ve oda sıcaklığında içme suyuna ihtiyacınız var. Kullanacağınız ölçüyü French pressin boyutuna göre arttırabilirsiniz.

French pressle cold brew kahve demlemek için:

 • 70 gram kahveyi French pressin içine dökün.
 • Kahvenin üzerine suyu ilave edin ve bir kaşıkla kahveyi karıştırın.
 • Daha sonra pressin kapağını kapatın ve kahveyi oda sıcaklığında ya da buzdolabında 12-24 saat demlenmeye bırakın. 12 saat, demleme süresi için gayet yeterli. Fakat yoğun tatlardan hoşlananların 24 saat bekletmesini tavsiye ederiz.
 • Demleme süresi dolunca bir bardağın içine buz koyun ve üzerine kahveyi süzerek servis edin.

Afiyet olsun!

French Press için Kahve Önerileri

Mithra Coffee, dünyanın farklı yerlerinden ithal edilen nitelikli Arabica kahve çekirdeklerini özenle hazırlıyor. Taze kavrulan kahve çekirdekleri sipariş üzerine öğütülüyor. Böylece kahve tazeliğinden bir şey kaybetmeden size ulaşıyor.

Mithra Coffee’nin dengeli içime sahip kahveleri French press için uygun seçimler olacaktır. Tercih edebileceğiniz kahve çeşitleri arasında;

 • Colombia Huila,
 • Ethiopia Sidamo,
 • Guatemala Huehuetenango,
 • Tanzanya Kilimanjaro,
 • Tanzanya Mbinga,
 • Brasil Serra Negra,
 • Kenya Nyeri,
 • Guatemala Decaf,
 • Honduras El Calan,
 • Peru Cajamarca kahveleri yer almaktadır.

Eğer çikolata notalarından hoşlanıyorsanız Colombia Huila, Ethiopia Sidamo, Guatemala Huehuetenango, Brasil Serra Negra, Guatemala Decaf ve Honduras El Calan kahvelerini tavsiye ederiz.

Narenciye ve meyve aromalarından hoşlananlara ise Tanzanya’nın Kilimanjaro ve Mbinga kahvelerini, Kenya Nyeri kahvesini ve Peru Cajamarca kahvesini öneririz.

Seçtiğiniz ülkenin ve yörenin kahvesini sipariş ederken French press ayarında öğütülmesini talep edebilirsiniz. Dilerseniz kahvenizi çekirdek şeklinde alarak kendini de öğütebilirsiniz. Eğer kendiniz öğütütecekseniz French press için kahve çekimi orta ayarda yapılmalıdır.

French Press ile Bitki Çayı Nasıl Yapılır?

French pressle yalnızca kahve hazırlanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü French press bitki çayı demlemek için de kullanabileceğiniz en pratik ekipmanlardan biri. Ekstra bir süzgece ihtiyacınız olmadan French pressle dilediğiniz yerde ve zamanda aromatik çaylar demleyebilirsiniz.

French pressle bitki çayı demlemek için bitki çayına ve içme suyuna ihtiyacınız var. Bitki çeşidine göre kullanacağınız miktar değişeceği için belli bir oran veremiyoruz. Aynı şekilde her bitki çaylarının demlenme süreleri de farklılık gösterebilir. Fakat French press yeşil çay demlemek için kullanılacaksa ideal süre yaklaşık 2,5 dakika.

French pressle bitki çayı demlemek için yapmanız gerekenler:

 • 250 ml içme suyunu kaynatın. Daha sonra suyu bir iki dakika dinlendirin.
 • Dinlendirdiğiniz suyla önce French pressi çalkalayın.
 • Daha sonra French pressin içine bitki çayını ve üzerine de sıcak suyu ilave edin.
 • Ardından pressin kapağını kapatın ve çayı ideal demlenme süresine göre bekletin.
 • En son adımda da çayı süzün ve servis edin. Dilerseniz servis aşamasında çayın içine limon ya da bal ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

French Press Nasıl Temizlenir?

Birçok kişi French pressi nasıl kullanacağını biliyor. Fakat büyük bir çoğunluk bu basit ekipmanı farkında olmadan yanlış temizliyor. Eğer French pressi düz bir şekilde yıkayıp kaldırıyorsanız, ne yazık ki siz de yanlış temizleyen gruptasınız.

French pressi temizlemek için:

 • French pressin süzgeç kısmını bir elinizle sabit tutun.
 • Diğer elinizle süzgece bağlı olan çubuk kısmını çevirin ve parçaları tutan somun vidayı kaybetmemek için köşeye ayırın. Bu şekilde süzgecin parçaları birbirinden kolaylıkla ayrılacak.
 • Daha sonra ayrılan parçaları güzelce yıkayın. Dilerseniz bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.
 • Yıkadığınız parçaları sırasıyla çubuğun ucuna geçirin.
 • Son olarak parçaların ucuna somun vidayı takın. Bu defa somun vidayı sabit tutarak çubuğu çevirin. Vidayı iyi sıktığınızdan emin olun. Aksi takdirde parçalar dağılabilir.

Anlattığımız temizleme yöntemi karmaşık gelebilir. Fakat bir defa yaptığınız zaman eliniz hemen alışacaktır. Ayrıca temiz bir kahve deneyimi için bu temizlik şart. Aksi takdirde süzgecin arasına sıkışan kahve tanecikleri taze demlediğiniz kahvenin tadının acı olmasına sebep olacak.

S: ☕ French press nedir, ne işe yarar?
C: French press 1800’lü yılların ortasında Fransız bir asker tarafından keşfedildiği iddia edilen kahve demleme ekipmanıdır. Fakat ilk patenti 1932 yılında İtalyanlar tarafından alınmıştır. Bir gövdeden ve süzgeç kısmından oluşan French press, kahveyi posasından ayırmaya yardımcı olur. Böylece temiz, gövdeli ve aromatik bir kahve içmemize yardımcı olur.
S: French press alırken nelere dikkat etmeliyiz?
C: French press alırken dikkat etmeniz gereken üç farklı nokta var. Bunlar hem kahvenizin daha lezzetli olması hem de sağlığınız için oldukça önemli. French press alırken dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde:
 • Gövde yapısı ya cam ya da sağlığa zararlı olmayan bir maddeden yapılmış olmalı.
 • French pressin gövdesi zemine temas etmemeli.
 • Süzgeç kısmı ise paslanmaz çelikten olmalı.
S: French pressin avantajları nelerdir?
C: Nitelikli kahve demlemenin en avantajlı yollarından biri French press kullanmak. Çünkü kullanımı en kolay olan kahve demleme ekipmanlarından biri. Ayrıca diğer kahve demleme ekipmanlarına nazaran çok daha uygun bir fiyata sahip.
S: French press nasıl kullanılır?
C: Evde French press ile kahve demlemek oldukça basit. Kahve hazırlamak için yapmanız gerekenler;
 • French pressi sıcak su ile çalkalamak,
 • İçine kahveyi eklemek ve daha sonra ise kahveyle suyu buluşturmak.
 • Son olarak 4-6 dakika kahveyi demlemek ve süzmek.
İşte, French press ile kahve hazırlamak bu kadar kolay!