3. Nesil Kahve Ekipmanları

Kahve dünyasına ilgili olan ya da olmayan birçok kişi 3. nesil kahvecilik kavramını duymuş olabilir. Bu dalganın etkisiyle öne çıkan demleme aletlerine 3. nesil kahve ekipmanları adı verilmektedir.

3. nesil kahve ekipmanları hakkında sizleri bilgilendirmeden önce “yeni nesil kahvecilik” olarak tanımlanan bu dalgayı hep birlikte tanıyalım. Bu kahve dalgasına 3. nesil adı verildiğine göre bundan önce etkisini gösteren iki farklı kahve anlayışı olduğu kesin. Öyleyse ilkini kısaca bir tanıyalım.

Dünyanın kahveyi yeni yeni tanımaya başladığı evreye 1. nesil kahvecilik adı verilir. Bu ilk aşama pek de iç açıcı değil diyebiliriz. Çünkü 2. Dünya Savaşı’nın ardından ortaya çıkan bu kahvecilikte kalitesiz Robusta çekirdekleri tüketiliyordu.

Diğer taraftan günümüzde pek çok kişinin sırtını döndüğü granül diğer bir ifadeyle instant kahve tüketiliyordu. Granül kahvenin hazırlık aşamasında geçirdiği kimyasal aşamaları artık birçoğumuz biliyoruz.

Kahvenin tüm faydalı bileşenlerini kaybettiği bu form ne yazık ki insan sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor. Üstelik bu kahve Robusta çekirdeklerin artıklarından hazırlanıyor.

Gelelim 2. nesil kahveciliğe. “Take away” ifadesini bilmeyenimiz yok. İşte, bu ifade 2. nesil kahvecilikle birlikte ortaya çıktı. Espressonun ve espresso bazlı kahve çeşitlerinin ortaya çıktığı ve önem kazandığı bu kahve dalgasıyla beraber kahve hak ettiği değeri yavaş yavaş görmeye başladı.

İnsanların kahve hakkında biraz daha bilinçli olmasına zemin hazırlayan 2. nesil kahvecilik, 3. nesil kahveciliğin doğmasına zemin hazırlamıştır. 3. nesil kahvecilikle kahvenin topraktan fincana ulaşıncaya dek geçirdiği tüm evre, çekirdek türü (hatta varyeteler), çekirdeğin yetiştiği yükseklik, çekirdeğin yetiştiği bölgeye hakim olan bitki örtüsü ve kısacası çekirdeği etkileyen her şey önemli hale gelmiştir.

Sıraladığımız tüm bu özellikler yalnızca üretici için önemli değildir. Kahve tüketmeyi seven pek çok kişi için önemli diyebiliriz. Kısacası 3. nesil kahvecilik bilinçli bir tüketici kitlesinin doğmasını da sağladı diyebiliriz.

Üçüncü nesil kahvecilik ile birlikte kahvenin gerçek aromasını ortaya çıkaracak pek çok teknik ve araç da öne çıkmaya başladı. Geçmiş yıllarda kullanılan ama perdenin biraz ardında kalan ekipmanlar kahve dükkanlarından tüketicinin mutfağına kadar ulaştı.

Ev Tipi 3. Nesil Kahve Ekipmanları Nelerdir ve Nasıl Kullanılırlar?

Kimi şık bir dekoratif obje, kimi adeta bilimsel bir deney aracı. Üçüncü nesil kahve ekipmanları her biri birbirinden özel ve şık. Diğer taraftan da oldukça kaliteliler.

Üçüncü nesil kahve ekipmanları, kahvenin gerçek aromasını ortaya çıkarmak için özel olarak tasarlanıyorlar. Bu ekipmanların birçoğunu gittiğiniz 3. nesil kahve dükkanlarında görmüşsünüzdür.

Öyleyse gelin bu ekipmanlara birlikte bakalım. Bakalım içlerinden hangi ekipmanları tanıyorsunuz ya da hangilerini daha önce kullandınız?

(Biz burada evde en çok tercih edilen ekipmanlara değineceğiz.)

Demleme

Mithra Coffee, 3. nesil kahve ekipmanları ile size kaliteli bir kahve deneyimi yaşatıyor. Farklı ülkelerin, farklı çiftliklerinden seçtiği nitelikli Arabica çekirdekleri evde keyifle hazırlamanıza yardımcı oluyor.

French Press

Ev tipi 3. nesil kahve ekipmanları arasında en çok tercih edilen alet. Çünkü diğer ekipmanlara göre daha uygun, kullanımı ve temizliği de daha kolay. Ayrıca tek bir parçadan oluştuğu için ekstra kağıt filtre gibi malzemelerin kullanımına da gerek kalmıyor.

Mithra Coffee, French press modelleri arasında farklı bütçelere ve zevklere hitap eden tasarımlara yer veriyor. Size ise bu tasarımlar arasından kendiniz için en uygun modeli seçmek kalıyor.

French Press ile Kahve Nasıl Hazırlanır?

French press ile aroma yönünden zengin ve gövdeli bir kahve hazırlamak oldukça kolay. Yalnızca belli adımlara dikkat etmeniz gerekiyor. French press ile kahve demlemek için;

 • Ekipmanı sıcak su ile çalkalayın.
 • Presin içine 15 gram kahve ekleyin.
 • Blooming (çiçeklenme) evresi için kahvenin üzerine 30 ml su ilave edin ve 30 saniye bekleyin.
 • Suyun miktarını 255 ml’e tamamlayın ve kahveyi 4 dakika demlenmeye bırakın.
 • Son olarak ise demlenen kahveyi süzün ve servis edin.

İşte, French pressle kahve hazırlamak bu kadar kolay!

V60 Demleme Seti

üçüncü nesil kahveciliğin en popüler ekipmanlarından biri V60 olsa gerek. Hatta kahveseverlerin en çok tercih ettiği ekipman diyebiliriz. Çünkü suyu ve hakveyi her noktada buluşturan özel tasarımı sayesinde kahvenin sahip olduğu tüm aromaların ortaya çıkmasını sağlar.

V60 demleme seti esasında üç ana parçadan oluşur. Bunlar dripper, server ve kağıt filtredir.

V60 ile Kahve Nasıl Hazırlanır?

V60 kahveyi hazırlamanın en keyifli yollarından biri. Her bir aşamasında insana kendi adeta usta bir barista gibi hissettiren bu ekipmanla kahve hazırlamak için;

 • Serverın üzerine dripperı, dripperın içine ise kağıt filtreyi yerleştirmelisiniz.
 • Sıcak su ile kağıt filtreyi içten dışa doğru dairesel hareketlerle ıslatmalısınız. Filtrenin tamamı ıslanınca serverda biriken suyu dökmeyi unutmayın.
 • Dripperın içine 15 gram filtre kahve ekleyin.
 • Kahvenin üzerine 30 ml su ilave edin. Kahvenin her bir noktasının ıslandığından emin olun. (Suyun sıcaklığı 95° olmalı.)
 • Blooming evresi için 30 saniye bekleyin.
 • Suyun miktarını 255 ml’e tamamlayın. Ancak bunu yaparken dripperın tamamını su ile doldurmayın. Su süzüldükçe üzerine ekleme yapın.
 • Suyun tamamını ekledikten sonra dripperı serverın üzerinden kaldırın.
 • Son olarak ise serverı bir iki tur çevirin ve kahveyi servis edin. (Bu aromaların eşit bir şekilde dağılmasını sağlayacak.)

V60 kahve demleme setinin yanında drip kettle ve akıllı tartı da alabilirsiniz. Tartı suyun, kahvenin miktarını doğru ayarlayarak tam kıvamında kahve yapmanıza yardımcı olurken drip kettle suyun akış hızını ve yönünü kontrol etmenize yardımcı olacak.

Chemex

Üçüncü nesil kahve ekipmanlarından bir diğeri ise Chemex. Oldukça şık bir görünüme sahip olan bu ekipman adeta dekoratif bir objeye benzer.

Kahve yaparken size kendinizi bir sanatçı gibi hissettirecek olan bu ekipman ile kahve hazırlamak V60 ile kahve hazırlamakla hemen hemen aynıdır. Bu iki ekipman arasındaki temel fark görünümdür.

Chemex ile kahve hazırlamak için de V60 ile aynı aşamaları uygulayabilirsiniz. Burada server yerine Chemex haznesini bir iki tur çevirip kahveyi servis edebilirsiniz.

Öğütme

Üçüncü nesil kahvecilikle beraber “taze kahve” büyük önem kazandı. Mithra Coffee de üçüncü nesil kahve satıcılarından biri olarak taze kavrulan kahve çekirdeklerini sizin için özenle öğütüyor. Çekirdek kahve tüketicileri için çekirdek kahve satışı da yapıyor.

İşte, üçüncü nesil kahveciliğin bu etkisiyle ev tipi değirmenler öne çıkmaya başladı. Bu ekipman kahveseverlerin sevdikleri ülkelerin kahve çekirdeklerini demlemeden kısa süre önce öğüterek taptaze aromaların tadını çıkarmalarına imkan veriyor.

Mithra Coffee’de kahve öğütücüleriyle siz kahveseverleri bu zevkten mahrum bırakmıyor. Hario seramik bıçaklı ev tipi kahve değirmeniyle size lezzet dolu bir deneyim yaşatıyor.

Kendiniz için En Uygun Ekipmanı Seçmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Kahve demleme ekipmanlarının her birinin verdiği bir keyif başka. Ancak aldığınız ekipmandan verim alabilmeniz için birkaç küçük ipucuna ihtiyacınız var. İşte, ekipman seçerken işinizi kolaylaştıracak ipuçları.

Kaliteli seçimler yapmalısınız. Ekipmanda kullanılan camın, plastiğin ve diğer malzemelerin kalitesi ürünün ömrünü belirler. Bu sebeple ürünün özelliklerini iyi okumanızı tavsiye ederiz.

Hayatınızın akışına uyum sağlayacak bir ekipman edinmelisiniz. Çoğu zaman bu durumu gözden kaçırırız. Ancak kimimizin sabah kahve içmeye ayırabildiği vakit yalnızca 5 dakika olabilir. Dolayısıyla kullanmaya vakit bulamayacağınız ekipmanlardan ziyade sizi kısa sürede lezzetle buluşturacak ekipmanları tercih edebilirsiniz.

Mithra Coffee’nin 3. nesil kahve ekipmanları arasından ihtiyacınıza yönelik kaliteli bir alet seçebilirsiniz. Böylece gerek evinizde gerek ise doğaya yaptığınız minik seyahatlerde gerçek kahve keyfini yaşayabilirsiniz.

S: 3. nesil kahve ekipmanları nedir, farkları nedir?
C: 3. nesil kahve ekipmanları arasında; French press, V60, Chemex, AeroPress gibi farklı demleme aletleri yer alır. Bu ekipmanların kullanım teknikleri birbirlerinden farklıdır. Demleme stili birbirine en yakın olan iki ekipman V60 ve Chemex’tir. Ancak Chemex’in kağıt filtresi biraz daha kalın bir yapıya sahiptir.
S: 3 nesil kahve ekipmanları alırken nelere dikkat etmeliyiz?
C: 3. nesil kahve ekipmanı alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey elbette kalite. Ekipmanın malzemesi ne kadar kaliteli olursa kullanım süresi de o kadar uzun olur. Bunun dışında ekipmanın yapımında kullanılan malzemelerin sağlığa zararlı bir madde içermemesine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Son olarak ise kendiniz için kullanışlı parçalar seçmelisiniz.
S: 3 nesil kahve ekipmanlarının avantajları nelerdir?
C: 3. nesil bir kahve dükkanında bir fincan kahve içmek biraz külfetli olabilir. Gerçek bir kahvesever için bu durum bir süre sonra oldukça zorlayıcı olacaktır. Ancak üçüncü nesil kahve ekipmanları ile sevdiği lezzetleri evde çok daha uygun fiyatlarla hazırlayabilirsiniz. Üstelik içtiğiniz kahveyi hazırlamanın verdiği büyük hazzı da tatmış olursunuz.
S: Neden 3 nesil kahve ekipmanları almalıyız?
C: 3. nesil kahve ekipmanları kahveden en üst verimi almamıza yardımcı olurlar. Suyun kahve tortulları arasından sakince süzülmesini ve tüm aromalarını hazneye boşaltmasına imkan verirler. Kahvenin mükemmel şekilde süzülmesini sağlayarak berrak ve lezzetli bir fincan hazırlamamızı sağlarlar. İşte, bu sebeplerden ötürü üçüncü nesil kahve ekipmanları almalıyız.