Çikolata

4000 yıldır lezzetiyle baş döndüren çikolata bugün en mutlu anlarımızın ortağı. Yalnızca mutlu anların da değil, en üzgün anlarımızın kurtarıcısı. Bir parçasıyla dahi mutluluk kaynağı olan lezzetli çikolatanın ilk kez nerede ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Eğer cevabınız hayır ise bizimle çikolatanın geçmişine doğru keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Ancak baştan uyarmakta fayda var. Bu keyifli okuma esnasında canınız bir parça çikolata çekebilir. En iyisi siz Mithra Coffee’den çikolatanızı seçin, biz yolcuğumuza öyle başlayalım.

Dünya üzerinde en çok tüketilen ve en sevilen yiyeceklerin başında çikolata gelir. Çikolata, tropikal bir meyve olan kakaonun çekirdeklerinden elde edilen bir besindir. Kakao kelimesi ise Latince’de “Theobromocacao” yani “tanrıların besini” anlamına gelmektedir.

Kakaoya “tanrıların besini” denmesinin ise bir sebebi var. Çünkü kakao 4000 yıldır bilinen ve tüketilen bir besin. Bu besinden elde edilen içecek yani çikolata yalnızca soylular ve önemli kişiler tarafından tüketilebiliyordu.

Gelin, meraklı okurlarımız için çikolatanın tarihçesine şöyle bir göz gezdirelim.

Çikolatanın Tarihçesi

Milattan önceki yıllarda var olan Olmekler, Mezoamerika’da kakao ağacı yetiştirirler. Mayalar bir hayvanın bu ağaçtan kopardığı meyveyi yediğine şahit olurlar. Amerikan yerlilerine göre bu ağacı onlara tanrı armağan etmiştir.

Mayalar yıllar içinde bu çekirdekleri işlemeyi ve nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenirler. Milattan sonra 600’lü yıllarda ise Mayalar bu çekirdeklerden bir içecek yaparlar. Bu içeceğin çikolatanın ilk hali olduğunu söyleyebiliriz.

Amerikan yerlileri olan Aztekler ve Mayalar için çikolata içmek öyle sıradan bir olay değildi. Hatta Mayalarda bu içecek yalnızca kraliyet ailesi için uygun görülüyordu.

Azteklerde ise yöneticiler, rütbeli askerler, rahipler ve onurlandırılmak istenen tüccarlar bu önemli içeceği tadabiliyorlardı.

Ünlü İspanyol kaşifler Hernán Cortés’in ve Kristof Kolomb’un 16. yüzyılda Orta Amerika’ya yaptığı gezi sonrasında bu önemli içeceğin bilinirliği sınırların ötesine taşındı.

Mayalar ve Aztekler bu içeceği öğütülmüş kakao çekirdeklerini suyla karıştırarak elde ediyorlardı. Aztekler, Mayalardan farklı olarak içeceğin içine bir de mısır unu ve baharat ekliyorlar, soğuk olarak tüketiyorlardı.

Kaşiflerin keşfiyle İspanya sınırlarına ulaşan lezzet, İspanyollar tarafından içine şeker ilave edilerek tüketilmeye başlandı. Yaklaşık 80 yıl sonra ise İngiltere’de içecek yapılmak üzere katı çikolata satılmaya başlandı.

İngiltere’nin bu girişiminin ardından katı çikolata satışı yapan “çikolata evleri” tüm Avrupa’ya yayıldı. 1825 yılında kakaonun tozunu ve yağını kendiliğinden ayarlayabilen bir makine geliştirildi. 1875 yılında ise Daniel Peter isimli İsviçreli bir çikolatacı, çikolatanın içine süt tozu ilave etmeye başladı.

Türkiye’de ilk yerel çikolata üretimi ise cumhuriyetin ilanından sonraya dayanıyor. 1927 yılında Feriköy’de kurulan ilk yerli çikolata fabrikası, ilk çikolata üretimini gerçekleştirmiştir.

Amerikan yerlilerinin dünyaya kazandırdığı bu lezzet, bugün yediden yetmişe herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Birbirinden Lezzetli Çikolatalar ile Kahve Keyfinizi Tatlandırın!

Kahvenin yanı boş olmaz diyenlerden misiniz? Eminiz birbirinden lezzetli çikolata çeşitleriyle kahve keyfinizi tatlandırmak hoşunuza gidecektir.

Öyleyse Mithra Coffee’den sevdiğiniz yörenin kahvesinin yanına bir de damak tadınıza hitap eden bir çikolata çeşidini ekleyebilirsiniz.

Mithra Coffee’nin Çikolata Çeşitleri

Ünlü markaların en lezzetli çikolataları Mithra Coffee & Tea Co.’da! Çay ve kahve keyiflerine lezzet, sunumlarınıza ise renk katacak bu çikolatalara bayılacaksınız.

Mithra Coffee & Tea Co.’da özel dolgulu çikolatalardan tutun da el yapımı çikolatalara kadar pek çok çeşit mevcut. Üstelik el yapımı çikolatalarda doğal şeker kullanılıyor. Bu yönüyle de sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında el yapımı çikolatalar yer alıyor.

Mithra Coffee & Tea Co.’nun çikolata çeşitlerinde dikkat çeken diğer bir şey ise kullanılan malzemelerin taneciklerinin çikolata içinde hissedilmesi ve hatta görünmesi. Böylece bahsi geçen aromaları almak ve hissetmek çok daha kolay oluyor.

Sevdiklerinize En Tatlı Armağanı Verin!

En özel zamanlarınızda sevdiklerinize en tatlı armağanı vermeye ne dersiniz? Çikolata tutkunlarını mutlu edecek lezzetli sürprizler Mithra Coffee & Tea Co.’da! Çünkü Mithra Coffee’nin çikolata çeşitleri bir hediye paketi kadar şık ve çekici.

Hediyelik Çikolata Nasıl Olmalı?

Sevdiklerinize hediyelik çikolata vermek istiyorsanız birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde hediyeniz basit bir lezzetten öteye geçemez. Dolayısıyla yaptığınız sürpriz de oldukça sönük olacaktır.

Peki, hediyelik çikolata nasıl olmalı? Bir çikolatanın hediyelik değerinin yüksek olması için;

  • Paketi şık ve dikkat çekici olmalı. Bu sebeple marketlerde bulunan sıradan paketli çikolataları “hediye” olarak tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü hediye ilk olarak dış tasarımıyla etki yaratır. Bu etki de içindekinin değerini büyük oranda etkiler.
  • Lezzetinden emin olduğunuz kaliteli çikolatalardan yana seçim yapmalısınız. Bu sebeple sevdiklerinize o çikolatayı hediye etmeden önce denemenizi tavsiye ederiz.

Yukarıda saydıklarımıza dikkat ettiğiniz takdirde sevdiklerinize gayet şık ve lezzetli bir armağan verebilirsiniz. Dilerseniz birden fazla çikolatayı tek bir kutuda toplayarak sevdiklerinize lezzet yüklü çikolata kutusu hediye edebilirsiniz.

Sevgiliye Çikolatalı Hediyeler

Sevgililer Günü’nde ya da yıl dönümünde sevgilinize en az onun kadar tatlı bir hediye mi vermek istiyorsunuz? Öyleyse çikolatanın oldukça yerinde bir seçim olacağını söylemeliyiz.

Mithra Coffee & Tea Co.’nun çikolataları arasından sevgilinizin damak tadına hitap edeceğini düşündüğünüz çikolataları seçebilirsiniz. Dilerseniz bu çikolataları birbirinden lezzetli çay ve kahve çeşitleriyle de süsleyebilirsiniz.

Yalnızca özel zamanlarda da değil içinizden gelen herhangi bir zamanda da sevgilinize en tatlı armağanı verebilirsiniz. Böylelikle ona olan sevginizi yalnızca sözcüklerle ifade etmeyecek, sevginizi açıkça gösterebileceksiniz.

Doğum Günü Hediyesi Çikolata Kutusu

Yaş günleri yılın en özel zamanları. Fakat kimi zaman hediye seçmek bizi fazlasıyla zorluyor. Çünkü seçtiğimiz hediyenin karşı tarafta mutluluk yaratacağından emin olmak istiyoruz.

Çikolata ise mutlu etmenin en kolay yolu! Mutluluk verici etkisinin uzmanlar tarafından kanıtlanmış olması bu söylediklerimizi destekler nitelikte. Eğer risk almak istemiyorsanız ve hediyenizin karşı tarafı mutlu edeceğinden %100 emin olmak istiyorsanız birbirinden lezzetli çikolatalarla harika bir doğum günü hediyesi hazırlayabilirsiniz.

Sevgilinize, eşinize, dostunuza, annenize ve hatta babanıza bu lezzetli hediyelerle harika bir sürpriz yapabilirsiniz. Siz de doğum günlerinde sevdiklerinizi %100 mutlu edecek bir hediye almak istiyorsanız Mithra Coffee’nin çikolata çeşitlerine bir göz atın deriz.

Hediyelik Bayram Çikolatası

Bayramın tadı sevdiklerimizle çıkar! Sevdiklerimiz bizden kilometrelerce uzakta da olsalar, onlara sevgimizle kocaman sarılırız. Kimi zaman ise en tatlı çikolatalarla bayram hediyesi yollarız.

Uzak yakın fark etmeksizin sevdiklerinizi bu bayram en tatlı çikolatalarla kucaklamaya ne dersiniz? Bayramın ruhuna yakışacak şık ve bir o kadar da lezzetli çikolatalar, bu bayram sevdiklerinizin evine mutluluk taşıyacak.

Dilerseniz birbirinden lezzetli çikolataların yanına geleneksel Türk kahvesi lezzetini de ekleyebilirsiniz. %100 Arabica çekirdeklerin yetiştiği yörelerden ithal edilen ve taptaze kavrulan çekirdekleri Türk kahvesi ayarında sipariş edebilirsiniz.

Dilerseniz de farklı aromalara sahip Türk kahvesi çeşitlerinden birini de seçebilirsiniz. Özellikle çikolatalı Türk kahvesi bayram çikolatasının yanına bir başka yakışacak, diyebiliriz. Eminiz sevdiklerinizin bu zarif ve lezzetli hediye karşısında ayakları yerden kesilecek.

Kısacası sevdiklerinizle mutluluğu paylaşmak istiyorsanız bir parça çikolatanın karşı konulmaz lezzetinden faydalanabilirsiniz.

S: Çikolata yemenin faydaları nelerdir?
C: Çikolata dışarıdan bakıldığı zaman pek de masum bir atıştırmalık olarak görünmez. Fakat çikolatanın pek çok faydası vardır. Çikolatanın faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Ana malzemesi kakao ve kakao bol miktarda kafein içerir. Bu sebeple enerji verici etkisi vardır.
  • Kalp sağlığını iyileştirir.
  • Cilde iyi gelir.
  • Serotonin seviyesini arttırarak mutluluk ve canlılık verir.
S: Hangi çikolatayı seçmeliyim?
C: Çikolata seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şey sizin için neyin önemli olduğu. Eğer doğal çikolatalardan hoşlanıyorsanız el yapımı ve doğal şekerle hazırlanan çikolataları tercih etmelisiniz. İkinci olarak da hoşlandığınız yan lezzetlere karar vererek bu lezzetlerle hazırlanan çikolataları tercih edebilirsiniz.
S: Çikolata seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
C: Çikolata seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey herhangi bir malzemeye karşı alerjiniz olup olmadığıdır. Örneğin, kuru yemiş gibi gıdalara alerjiniz varsa bu tarz ürünler kullanılarak hazırlanan çikolatalardan uzak durmalısınız. Sade ya da farklı malzemelerle hazırlanan çikolataları seçmelisiniz.
S: Hediyelik çikolata nasıl olmalı?
C: Hediyelik çikolatanın lezzeti kadar görünümü de oldukça önemli. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken ilk şey çikolatanın paketi. Çünkü çikolatayı verdiğiniz kişinin ilk gördüğü şey paketi olacak. Paketi ne kadar etkileyici ve şık olursa hediyenizin beğenilme ihtimali de o kadar yüksek olur.