Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? En İyi Türk Kahvesi Hangisi?

turk-kahvesi-nasil-yapilir-en-iyi-turk-kahvesi-hangisi

Türk kahvesi, yıllara meydan okuyan lezzetiyle mutfaklarımızda varlığını koruyor. Kültürümüzde derin bir yer edinmiş bu lezzeti hazırlarken herkesin kendine göre yöntemleri olduğu gibi genel kabul gören bazı yöntemler de mevcut. Peki, Türk kahvesinin gerçek lezzetini ve aromasını en iyi şekilde alabilmek için nasıl hazırlamalıyız?

Gelişen teknoloji ile birlikte Türk kahvesi hazırlamak için elektronik kahve demleme makineleri de üretilmeye başladı. Bugün pek çok marka farklı özelliklerdeki kahve demleme makinelerini piyasaya sürdü.

Ekipmanlar gelişmeye devam etmekle birlikte geleneksel kahve demleme yöntemi de varlığını koruyor. Cezvede ateş üzerinde kahve pişirmek en geleneksel yöntemlerden bir tanesi. Bunun yanı sıra kül üzerinde bakır cezve ile kahve pişirmek de özellikle turistik yerlerde oldukça popüler. Hatta ağır ağır pişen bu kahvenin tadının da bir başka olduğu bir gerçek.

Bu iki yöntemin haricinde bir yöntem var ki o da oldukça popüler. Kumun üzerinde pişirilen Türk kahvesine hem Türkler hem de turistler tarafından büyük ilgi duyuluyor. Biz ise bu içeriğimizde evde ocak üstünde en lezzetli Türk kahvesini hazırlamanın ipuçlarına değineceğiz. Fakat konuya geçmeden evvel Türk kahvesinin çeşitlerine bir göz atalım istedik.

Mithra Coffee’nin zengin ve aromatik kahve dünyası ile tanıştınız mı? Eğer cevabınız hayır ise mükemmel aromaları keşfetmek için geç kalmadınız. Mithra Coffee’nin kahve dünyasını ziyaret ederek egzotik lezzetleri evinizin rahatlığında deneyimleme şansını elde edebilirsiniz.

İşte, Türk kahvesinin çeşitleri!

Farklı Türk Kahvesi Çeşitleri ve Yapılışı

turk-kahvesi-cesitleri

Kırk yıllık hatırıyla gönüllere taht kuran Türk kahvesi Anadolu’nun farklı yerlerinde yerel kültür ile birlikte çeşitli formlar kazanmış ve şekillenmiştir. Geleneksel lezzetin farklı tatlarla harmanlanması ve farklı yöntemler ile servis edilmesi kahve kültürümüze zenginli katmıştır.

Bu çeşitlilik içerisinde en bilindik lezzetler ise dibek kahvesi, yandan çarklı, devebatmaz kahvesi, mırra, cilveli kahve, kül kahvesi, menengiç kahvesi ve süvari kahvesidir.

Dibek Kahvesi

Kültürümüzde ünlü olan dibek kahvesi klasik yöntemlerle öğütülen kahve çekirdekleri ile hazırlanmaz. Dibek kahvesinin öğütülmesinde yerel yöntemler kullanılır. Bu da kahvenin esas itibariyle öğütülme şeklinden dolayı farklı bir form kazanmasına sebep olmuştur.

İç kısmı oyulmuş taşlar ile hazırlanan havanlarda dövülen kahve tanecikleri geleneksel yöntemlerle öğütülmüş kahveye nazaran oldukça kalındır. Bu sebeple de dibek kahvesinin aroması daha yoğundur.

Dibek kahvesi nedir, nasıl hazırlanır başlıklı yazımızı okuyarak bu özel kahve hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yandan Çarklı

Yandan çarklı kahveyi klasik kahveden ayıran ise sunum şekli. Şekersiz kahvenin yanına iki adet kesme şeker konularak ikram edilen bu lezzet ise adını sunumundan alır. Şeker ile fincan kulpunun birbirine değdiği noktada eski buharlı gemilerin çarkına benzer bir görüntü oluştuğu için bu kahveye yandan çarklı ismi verilmiştir.

Devebatmaz Kahvesi

Devebatmaz kahvesi köpüğüyle ünlüdür. Kahve pişerken ortaya çıkan köpüğün her defasında fincana boşaltılmasıyla hazırlanır. Cezve boşalana kadar kahvenin köpüğünü alma işlemi devam eder. Dolayısıyla bu kahveyi klasik kahveden farklı kılan pişirme yöntemidir.

Mırra

Mırra Güneydoğu Anadolu halkına has bir lezzettir. İsmini Arapça’da “acı” anlamına gelen “mum” kelimesinden alan bu lezzet o yörede oldukça popülerdir. Klasik kahvenin içerisine kakule tohumlarının eklenmesiyle hazırlanır.

Mırra kahvesi ile ilgili daha detaylı bir bilgiye sahip olmak için ve bu kahveyi evde nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için kakuleli kahve içeriğimize göz atabilirsiniz.

Cilveli Kahve

Cilveli kahve ise klasik kahve lezzetinin farklı bir şekilde servis edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Manisa’ya özgü bir lezzet olan cilveli kahvesinde kahvenin üzerine çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem eklenir. Yanına da bademin yenmesi için çay kaşığıyla servis edilen bu lezzeti Manisa’ya yolunuz düşerse yerinde tadın deriz.

Kül Kahvesi

Kül kahvesi, pişirme yöntemiyle anılan bir kahve çeşididir. İçeriğimizin giriş kısmında da değindiğimiz gibi cezvenin tabanı külün içerisine gömülür ve kahve ağır ağır pişer. Böylece kahvenin pişme süresi uzadığı için aroması ve lezzeti yoğunlaşır.

Menengiç Kahvesi

Bu kahveyi Türk kahvesinden ayıran en önemli fark, kahve çekirdeği yerine menengiç meyvesinin çekirdeklerinin kullanılması. Menengiç meyvesinin çekirdeklerinin kavrulmasıyla hazırlanan bu lezzet kafein içermez. Eğer kafeine karşı hassasiyetiniz varsa ve kahve keyfinizden de ödün vermek istemiyorsanız menengiç kahvesini deneyebilirsiniz.

Süvari Kahvesi

Süvari kahvesi, Ege ve Akdeniz halkına özgü bir kahve çeşididir. Anadolu’da Tarsusi ismiyle de anılan bu kahve, geleneksel lezzetin fincanla değil de klasik çay bardağı ile servis edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Efelerin tercihi olarak bilinen bu kahve, söylentilere göre onlar tarafından tüketilirmiş.

Türk Kahvesi Yapımında Püf Noktalar Nelerdir?

turk-kahvesi-yapimi

Türk kahvesi, klasik bir yöntemle hazırlanır ve pek kişi de bu yöntemi kullanır. Kullanılan kahvenin miktarı, kullanılan suyun sıcaklığı ve pek çok nokta kahve hazırlarken oldukça önemli. Fakat hepimizin bildiği kahve hazırlama şeklini bu içeriğimizde çürüteceğiz.

Ünlü baristaların yöntemlerini araştırarak edindiğimiz bilgileri bu başlık altında sizlerle paylaşacağız. O halde, hazırsanız başlayalım!

Miktar

Kahve hazırlarken pek çoğumuzun kullandığı klasik kahve ölçüsü “bir tatlı kaşığı” fakat bu ölçünün doğru olmadığını üzülerek dile getirmek zorundayım. Türk kahvesini hazırlarken kullanmamız gereken kahve miktarı 9 gram kahve. Bu da tepeleme bir çorba kaşığı kahve demek.

Taze Kahve

Eğer kahvenizin lezzetli olmasını istiyorsanız çekirdek kahve ve el değirmeni kullanmanızı öneririz. Çünkü kahve çekirdeği çekildiği andan itibaren aromasını kaybetmeye başlar. Çekirdek kahve kullanırsanız kahvenizi taze taze öğütebilirsiniz. Böylece gerçek aromayı elde edebilirsiniz.

Suyun Sıcaklığı

Türk kahvesi hazırlarken pek çoğumuzun yaptığı yanlışlardan biri de soğuk su kullanmak. Fakat Türk kahvesi ince öğütüldüğü için demlenme süresi kısa tutulmalıdır. Soğuk su ise kahvenin demlenme süresini uzatır ve kahvenin acılaşmasına neden olur. Bu sebeple geleneksel lezzeti hazırlamak için ılık içme suyu kullanmalısınız.

Türk Kahvesi için Malzemeler Nelerdir?

turk-kahvesi-kosesi

Bir fincan Türk kahvesi hazırlamak istediğiniz zaman ihtiyacınız olan tüm malzemeler; 9 gram Türk kahvesi, bir fincan su, isteğe bağlı şeker ve cezve. Oldukça kolay bir şekilde hazırlanan bu kahve çeşidi için sadece bu malzemelerin olması yeterli.

Türk Kahvesinin Hazırlanışı:

 1. Cezvenin içerisine 9 gram Türk kahvesi ilave edin. Eğer mutfak tartınız varsa doğru ölçüyü yakalamanız daha kolay olacaktır.
 2. Kahvenin üzerine fincanınız ölçüsünde ılık içme suyu ilave edin.
 3. Ocağın üzerine koymadan bu aşamada kahve ile suyu karıştırın. Çünkü ateşin üzerinde kahveyi karıştırmamanız gerekiyor. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise kahvenin kenarlara sıçramaması. Çünkü kenarlar taban kadar ısı almadığı için kahve acılaşmaya başlayacaktır.
 4. Kahveyi ateşin üzerine koyduktan sonra süre tutmalısınız. Kahve yaklaşık 1,5 – 2 dakika arasında demlenecektir. Demlenme aşamasında kahveyi karıştırmamanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. Eğer kahveyi karıştırırsanız kahvenin tadını acılaştırırsınız.
 5. Kahvenin üzerindeki köpük oluştuğu zaman fincana alabilirsiniz. Köpüğün yukarı kadar çıkmasını beklemeyin. Bu da kahvenizin acılaşmasına sebep olacaktır.

Afiyet olsun!

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Yapımı en kolay kahve çeşitlerinden biri de sütlü Türk kahvesi. Evde sütlü Türk kahvesi nasil yapilir diye merak edenlerin yapması gereken tek şey yukarıdaki kahve tarifimizde su yerine süt kullanmaları. Diğer her bir adım ve malzeme aynı.

Dolayısıyla yukarıdaki tarifimizi adım adım izleyerek evde kolaylıkla sütlü Türk kahvesi hazırlayabilirsiniz.

Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

en-iyi-cikolatali-turk-kahvesi-hangisi

Evde Türk kahvesi hazırlayan pek çok kişi arzu ettiği köpüğe ulaşamamaktan yakınıyor. Dolayısıyla da köpüklü Türk kahvesi nasil yapilir diye merak ediyorlar. Bu başlık altında evde bol köpüklü Türk kahvesini nasıl hazırlayacağınızı anlatacağız.

Köpüklü Türk kahvesi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • Türk kahvesi
 • Şeker (isteğe bağlı)
 • Su
 • Cezve (geleneksel Türk kahvesi pişirme potu)
 • Türk kahvesi fincanı

Yapılışı:

 • Bir fincan kahve için yaklaşık olarak 1 fincan su ve 1 Türk kahvesi kaşığı kahve kullanılmaktadır. Miktarları fincan sayısına göre artırabilirsiniz.
 • Cezveye suyu, kahveyi ve şekeri (opsiyonel) ekleyin.
 • Daha sonra bir kez karıştırın, ardından cezveyi ocağa koyun.
 • Cezveyi ocakta orta ateşte tutun ve köpük oluşması için bekleyin. Köpük oluşumu için önemli bir nokta; kahvenin yavaşça ısınması köpüğün yavaş yükselmesini sağlamaktır.
 • Köpük yavaşça yükseldiğinde, fincana köpüğü paylaştırarak kahveyi dökün.
 • Fincana kahvenin döktükten sonra demlemesi için birkaç dakika bekleyin. Bu süre içinde kahve telvesi fincanın dibine çökecektir.
 • Kahve demlendikten sonra köpüklü Türk kahveniz hazır! Yanında bir bardak suyla birlikte servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun!

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-lekesi-nasil-cikar
Daha Fazla

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

İçindekiler Hide Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?Gliserinle Kahve Lekesini ÇıkarmaKarbonatla Kahve Lekesini ÇıkarmaSirkeyle Kahve Lekesi ÇıkarmaBekleyen Kahve Lekesi…