Dünya Kahve Günü Nasıl Ortaya Çıktı, Ne Zaman Kutlanır?

dünya-kahve-gunu-nasil-ortaya-cikti-ne-zaman-kutlanir-mithra-blog

Gün içerisinde saat dilimi fark etmeksizin tüketilen kahve, tüm dünyada oldukça sevilen ve üretimi günden güne artan önemli bir içecek. Hatta bu çok tüketilen ve popülerliği katlanarak artan içeceğin özel bir günü dahi var: Dünya Kahve Günü.

Evet, yanlış duymadınız. Kahve üreticilerine ve kahveseverlere atfedilen bu özel gün, 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında dünyanın hemen hemen her yerinde farklı etkinliklerle kutlanıyor.

Peki sizce Kahve Günü neden kutlanıyor, ya da bu özel gün nasıl ortaya çıktı?

İşte bu içeriğimiz tüm bu sorulara yanıt arayanlar için. Dünya Kahve Günü’yle ilgili merak ettiğiniz her sorunun yanıtını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. Öyleyse lafı çok da fazla uzatmadan içeriğimizin detaylarına geçebiliriz, keyifli okumalar dileriz.

Dünya Kahve Günü Nedir?

dunya-kahve-gunu

1 Ekim Dünya Kahve Günü, kahveseverleri kahveye doyurmak ve farklı kahve çeşitlerini duyurmak için dünyanın farklı bölgelerinde etkinliklerle kutlanan özel bir gündür.

1 Ekim Dünya Kahve Günü, ilk olarak 1963 yılında Londra’da kurulan Uluslararası Kahve Örgütü tarafından ortaya atılmıştır. Bu kuruluş 2014 yılında ise 1 Ekim’in Uluslararası Kahve Günü olarak kutlanması kararını almıştır.

Uluslararası Kahve Örgütü (ICO)’ya kayıtlı olan 78 ülke var. Bu ülkeler, 29 Eylül-1 Ekim tarihlerinde çeşitli organizasyonlar düzenlemektedirler. Bu tarih aralığını da “Kahve Günü” olarak kutlamaktadırlar.

Lezzetli kahvelerin tüketildiği, yeni lezzetlerin keşfedildiği bu özel günde özellikle kahveseverler kahveye doyuyor diyebiliriz.

Aslında ülkemiz de oldukça yüksek bir kahve tüketim oranına sahip. Fakat Türkiye ICO’daki 78 ülke arasında yer almıyor. Fakat ülkemizde de 29 Eylül’den itibaren “Kahve Günü” adı altında kahveseverler için çeşitli fırsatlar sunuluyor. Bu fırsatların yanı sıra harika etkinlikler de düzenleniyor.

☕ Kahveden söz açılmışken nitelikli kahveleri ile sizi bambaşka bir lezzet yolculuğuna çıkaran Mithra Coffee’den bahsetmeden olmaz. Mithra Coffee, sunduğu farklı ülke lezzetleri ile yeni kahve çeşitlerini uygun bir fiyata keşfetmenize olanak sağlar.

Tam bir kahve aşığı mısınız? Ya da farklı lezzetleri denemeye açık mısınız? Öyleyse Mithra Coffee’nin satışa sunduğu aromatik kahveleri tatmadan geçmeyin.

Dünya Kahve Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

dunya-kahve-gunu-ne-zaman

1 Ekim Kahve Günü, geçmişten günümüze aslında kahvenin önemini vurguluyor. Ayrıca bu anlamlı gün, yeni kahve keşifleri yapmanızı sağlayan özel günlerden biri. Bakıldığında bu özel günü kutlayan ülkeler, kahve üretiminin %99’luk kısmını oluşturan ülkeler olma özelliğine sahip.

Aslında bu özel günün ortaya çıkma amacı; dünya çapındaki kahve piyasasının genişletilmesi. Tabii bir de keşfedilmesi gereken kahve üreticilerinin ortaya çıkarılması diyebiliriz.

Peki sizce bu özel gün nasıl ortaya çıktı?

İçeriğimizin ilk kısmında da bahsettiğimiz gibi 1963 yılında Londra’da kurulan ICO, 29 Eylül -1 Ekim tarihlerini uluslararası Kahve Günü olarak ilan etmiştir. Aslında geçmiş yıllara baktığınızda Kahve Günü olarak kutlanan farklı birçok tarih olduğunu görebilirsiniz.

Hatta Kahve Günü ilk olarak Japon Kahve Birliği tarafından 1983 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Sonrasında ABD, Tayvan gibi ülkeler de kendi Kahve Günlerini belirleyerek etkinlikler düzenlemeye başlamıştır.

Dünya üzerinde kahve üretim ve tüketim oranını bir düşünelim. Aslında kahvenin popülerliğini göz önünce bulundurunca bu özel günün ne kadar önemli olduğunu anlamak çok da zor değil. Kısacası bu tarihler arasında dünyanın dört bir yanında kahve ile ilgili etkinlikleri görmek mümkün.

Dünya Kahve Günü Ne Zaman Kutlanır?

dunya-kahve-gunu-nasil-ortaya-cikti

Her yıl düzenli olarak farklı etkinliklerle hazırlanan Kahve Günü 1 Ekim’de kutlanır. Dünyaya Etiyopya’dan yayılan kahvenin aslında böyle özel bir güne sahip olması, ne kadar değerli bir ürün olduğunun da kanıtı.

Uluslararası Kahve Günü olarak kutlanan bu özel günde, farklı aromalara sahip kahve türlerini keşfetmek de mümkün. Bildiğiniz üzere ülkemiz ICO’ya kayıtlı olanlar listesinde yer almıyor.

Fakat buna rağmen İstanbul’da kahve festivali adı altında farklı birçok festival düzenleniyor. Tüm kahve severleri buluşturan bu güzel etkinlikler, yetenekli kahvecilerin de keşfedilmesini sağlıyor.

Dünya Kahve Günü ile İlgili Sözler

Hatta bu özel gün için değerlendirebileceğiniz 1 Ekim Dünya Kahve Günü sözleri bile var. Eğer sizde Dünya Kahve Günü’nün mesajlarını merak ediyorsanız içeriğimizin devamına göz atmanızı tavsiye ederiz.

1 Ekim Dünya Kahve Günü Sözleri:

  • “Dost meclislerinin vazgeçilmezi, yalnızlığımıza eşlik eden en özel lezzettir kahve. Tüm kahveseverlerin 1 Ekim Kahve Günü kutlu olsun!”
  • “Dünyanın dört bir yanındaki tüm kahveseverlere adanan Dünya Kahve Günü kutlu olsun!”
  • “Kahve; Etiyopya’dan sofralarımıza gelen, tadıyla ve kokusuyla tüm dünyayı kendine hayran bırakan eşsiz bir lezzet. Tüm kahve piyasasının ve kahveseverlerin 1 Ekim Dünya Kahve Günü kutlu olsun.”
  • “Keyifli sohbetlerin vazgeçilmezi, uzun ve bitmek bilmeyen gecelerin eşlikçisi hiç şüphesiz bir fincan kahvedir. 1 Ekim Uluslararası Dünya Kahve Günü’nüz kutlu olsun!”

Eğer tüm bu sözlerin yanı sıra farklı Dünya Kahve Günü mesajlarını değerlendirmek istiyorsanız Kahve Sözleri – Kahve ile İlgili Güzel Sözler blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

sade-kahve-nasiil-yapilir
Daha Fazla

Sade Kahve Nasıl Yapılır?

İçindekiler Hide Sade Kahve Nedir?Sade Kahvenin ÇeşitleriSade Kahve Nasıl Yapılır?Sade Kahve Faydaları Yapay tatlandırıcıları ve şekeri hayatınızdan çıkarmayı…
ucuncu-nesil-kahve-dalgasi
Daha Fazla

3. Nesil Kahve Hakkında Her Şey!

İçindekiler Hide 3. Nesil Kahve Nedir?En Popüler 3. Nesil Kahve Demleme TeknikleriPour OverCold Brew3. Nesil Kahve EkipmanlarıChemexV60SyphonAeroPress 3.…