Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Moka Pot Önerileri

moka-pot-nedir-nasil-kullanilir-moka-pot-onerileri

Moka pot, İtalyan kültürüne has bir kahve demleme ekipmanıdır. İtalyanlar tarafından icat edilen bu ekipman, bugün dünyada hâlâ en çok kullanılan kahve ekipmanlarından biridir.

Peki “İtalyan cezvesi” olarak da adlandırabileceğimiz bu kahve demleme ekipmanı nedir ve hangi kahveler için kullanılabilir? Bu içeriğimizde bu tarz sorulara yanıt vermekle birlikte size birkaç öneride de bulunacağız. Sizi daha fazla bekletmeden konuya geçelim.

Eğer bir espresso tutkunuysanız muhakkak ki moka potu duymuşsunuzdur ya da bu ekipmanla hazırlanmış kahveyi muhakkak tatmışsınızdır. Evde herhangi bir elektronik alete gerek duymadan espresso hazırlayabileceğimiz bu ekipman kahve dünyasının en güzel icatlarından biri!

Moka potu İtalyanların kahve cezvesi olarak adlandırmak gerçekten pek de yanlış sayılmaz. İtalyanlara has bir kahve çeşidi olan espressoyu demlemek için kullanılan bu ekipman ilk başlarda İtalya sınırları içerisinde kullanılırken zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

Moka Pot Nedir?

moka-pot-nedir

Moka pot, Luigi De Ponti tarafından 1933 yılında icat edilmiş bir kahve demleme ekipmanıdır. Luigi De Ponti bu kahve demleme ekipmanını tasarlarken primitif çamaşır makinelerinin çalışma prensibinden ilham almıştır.

Devrimci çalışma prensibiyle tasarlanan bu ekipman piyasaya çıktığı yıllarda büyük ilgi çekmiştir. İtalyan halkının herhangi bir kahve dükkanına gitmeden evlerinin rahatlığında espresso demleme fırsatını elde ettikleri bu ekipman adını Yemen’in meşhur Mocha ilçesinden almıştır.

Moka Pot Kahve Yapımı

Moka pot ile enfes kahveler hazırlamak istiyorsanız nitelikli kahve çeşitleri arasından seçim yapmalısınız. Nitelikli kahve çeşitleri ise tabii ki Mithra Coffee’de. Mithra Coffee dünyanın en ünlü kahve üreticilerinden ithal ettiği %100 Arabica kahve çekirdekleriyle hazırladığı kahve çeşitleriyle size inanılmaz bir lezzet deneyimi sunuyor.

Moka pot ile kahve hazırlamak için ekipmanın kullanımına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde basınçtan kaynaklı herhangi bir kaza ile karşılaşabilirsiniz. Bu ekipman ile kahve yapmak için dikkat edeceğiniz noktalar ise şu şekilde;

  1. Moka pot ile kahve demlemek istiyorsanız demleyeceğiniz kahve porsiyonu ile ekipmanın alabileceği kahve kapasitesi birbiriyle tam örtüşmeli. Eğer iki kişilik kahve demlemek istiyorsanız iki kişilik kapasiteye sahip bir ekipman kullanmalısınız.
  2. Kahve filtresine ilave ettiğiniz kahveye çok fazla basınç uygulamadan bir kaşık yardımıyla kahveyi düzleştirmelisiniz.
  3. Moka pot ile kahve hazırlarken kullanacağınız su mutlaka sıcak su olmalı, aksi takdirde kahve yanacaktır.
  4. Sıcak suyu, su haznesinde bulunan emniyet valfine kadar doldurmanız gerekiyor. Suyun emniyet valfini geçmemesi gerekiyor, aksi halde ekipmanınız basıncın etkisiyle patlayabilir.

Bu harika kahve demleme ekipmanı ile yalnızca espresso demlenir sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Moka potla filtre kahve hazırlamak isterseniz ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Moka Pot Önerileri

espresso-ekipmanlari

İtalyanların dünyaya armağan ettiği bu muhteşem kahve demleme ekipmanı evde ya da doğanın içinde bize inanılmaz bir kahve lezzeti sunar. Elektriğe ihtiyaç duymadan bize aromatik kahve lezzetini tatma şansı veren bu ekipmanı üreten bir marka var ki dünyanın en önde gelen markası. İşte, en iyi Moka pot markası!

Bialetti

Bialetti markasının Moka Eskpress’i dünyanın önde gelen kahve ekipmanlarından biri. Bialetti Moka Eskpress modelinde Moka potun piyasaya sürüldüğü ilk tasarımına ve çalışma prensibine sadık kalarak bize saf ve lezzetli bir espresso keyfi sunuyor.

Bu kahve demleme ekipmanı kısa süre içerisinde gerçek espresso keyfine varabilmemiz için tasarlanmış. Piyasada bulunan diğer Moka pot modellerine göre de oldukça kaliteli ve sağlam olan bu ekipman gücünü köklü geçmişinden alıyor. Yaklaşık bir asırdır piyasanın devi olan bu ekipman sizi aradığınız espresso lezzetiyle buluşturacak.

Eğer Moka pot almayı düşünüyorsanız birazcık paraya kıyıp Bialetti almanızı öneririz. Zaten piyasada bulunan diğer ekipmanlar bu kaliteye ulaşamadıkları için kısa sürede dağılacaklardır ve sizi gerçek lezzetle buluşturamayacaklardır.

Diğer taraftan Bialetti’nin en çok tercih edilen Moka Ekspress modelinin tek bir olumsuz yanı buluyor. Bu da alüminyumdan yapılmış olması. Eğer ateşli ocak kullanmıyorsanız diğer bir tabirle indüksiyonlu ocak kullanıyorsanız Bialetti’nin Moka Ekspress modeli sizin için uygun bir seçim olmayacaktır. Bunun ana sebebi ise indüksiyonlu ocakların manyetizmayla çalışması ve alüminyumun manyetik bir metal olmamasıdır.

Peki, indüksiyonlu ocak kullananlar Bialetti’nin hangi modellerini tercih edebilir?

Musa

Evinizde indüksiyonlu ocak kullanıyorsanız ve iyi bir Moka pot seçimi yapmak istiyorsanız bu ocaklarda kullanılabilecek maddelerden elde edilmiş ekipmanları tercih etmelisiniz. Çelik indüksiyonlu ocaklarda kullanılabilen bir madde.

Bu sebeple bu Bialetti’nin çelikten ürettiği Musa isimli kahve ekipmanı serisi sizin işinizi görecektir. Ayrıca ateşli ocaklarda da kullanılabildiği için kamp ateşinde de espresso keyfine varabilirsiniz.

Brikka

Espressoyu bol kremalı ve köpüklü sevenlerden misiniz? O halde Bialetti’nin bu serisine bayılacaksınız. Bialetti’nin Brikka serisi yüksek basınç elde edilmesini sağlayan mekanizma ile tasarlanmış. Bu sayede de espreşsöyu yoğun kremalı ve köpüklü hazırlamamıza imkan veriyor.

Eğer kremalı ve bol köpüklü espresso lezzetinden hoşlanıyorsanız kesinlikle bu modeli seçmenizi tavsiye ederiz. Brikka modeli yüksek basınç elde edilmesini sağlayan mekanizması sayesinde çok daha fazla kremalı ve köpüklü bir kahve elde etmenizi sağlıyor.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like