Moka Potta Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

moka-potta-filtre-kahve-nasil-yapilir

Moka potta filtre kahve yapımını ele aldığımız bu içerikte size en ünlü kahve demleme ekipmanlarından biri olan moka potu tanıtacağız ve bu ekipmanla kahve demlerken işinize yarayacak birkaç tüyoya yer vereceğiz.

Biliyoruz ki moka potta espresso’ya en yakın tadı veren kahve araçlarından biridir ve genellikle esperesso yapımında tercih edilmektedir. Günümüzde en merak edilen sorulardan bir tanesi moka potta ile filtre kahve demlenir mi? Biz de kahvesever okuyucularımız için bu başlığı ve bilinmeyen detayları araştırdık.

Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden moka pota ve bu ekipmanla filtre kahvenin nasıl demleneceğine geçelim, keyifli okumalar dileriz.

Nasıl ki Türk kahvesi cezvesi Türklere has bir kahve demleme ekipmanıysa moka pot da İtalyan asıllı ve İtalyanlara özel bir kahve demleme cezvesi. Bugün İtalyanların mutfaklarının vazgeçilmez bir parçası olan moka potun ünü İtalya sınırlarını aşmış ve bu kahve demleme ekipmanı tüm dünyada popüler hale gelmiştir.

Kaliteli kahve lezzetine basit ve uygun yoldan ulaşmamızı sağlayan moka pot, Luigi De Ponti tarafından 1933 yılında icat edilmiştir. Ocak üstünde herhangi bir elektrik bağlantısı gerekmeksizin kullanılabilen bu kahve demleme ekipmanı adını Yemen’in Mocha şehrinden almaktadır.

Türkiye’de de oldukça popüler olan ve severek kullanılan moka pot üç bölümden oluşmaktadır. Moka potun oluştuğu bölümler;

Su Haznesi

Moka potun en altında bulunan hazne su bölümü yani suyun konulduğu kısımdır. Bu kısım ısı ile direkt temas eder ve bu sayede su kaynayarak kahvenin demlenmesini sağlar.

Kahve Filtresi

Moka potun orta haznesi yani kahve filtresi hanesi su bölümü ile kahvenin toplandığı bölümü birleştiren haznedir. Bu kısıma demleyeceğimiz kahveyi ilave ederek kahve demleme işlemimizi gerçekleştiririz.

Kahvenin Toplandığı Hazne

Moka potun en üstünde bulunan hazne ise minik bir çaydanlığı andırır. Bu kısım ise kahvenin toplandığı haznedir. Sıcak suyun yol açtığı basın ile kahve demlenerek bu haznede toplanır.

Moka Potta Filtre Kahve Yapılır Mı?

moka-potta-filtre-kahve-yapilir-mi

“Moka pot ile filtre kahve demlenir mi?” sorusuna geçmeden evvel bu demleme ekipmanının çalışma sisteminden biraz bahsetmek gerekir. Moka pot suyun ısı ile direk temas etmesi şeklinde çalışan ve basınç ile kahve demlememizi sağlayan bir kahve demleme ekipmanı.

Basınç ile kahve demleme tekniği espresso hazırlamaya özel bir kahve demleme yöntemidir. İtalyanların hızlı ve etkili espresso lezzetini rahatlıkla evlerinde de hazırlayabilmelerini sağlayan bir ekipmandır.

Filtre kahve ise atmosferik basınç ile demlenen bir kahve şeklidir. Kahve demlemek için kullanılan basınç yöntemi filtre kahveyi espressodan ayıran en önemli farklardan bir tanesidir. Fakat bu moka potta filtre kahve demleyemezsiniz demek değildir. Bu araç asıl olarak esperesso için tercih edilse de filtre kahve ayarında çekilmiş bir kahve ile moka potta da filtre kahve demleyebilirsiniz.

Hazır kahve demlenirken kullanılan basınç yöntemlerine değinmişken şu noktayı da es geçmemekte fayda var: Atmosferik basınç daha aromatik kahveler demlenmenize imkan verirken espresso demlerken kullanılan 15 bar basınç daha acı ve kremalı bir kahve elde etmenizi sağlar.

Moka Pot ile Filtre Kahve Yapımı

moka-pot-ile-filtre-kahve-yapimi

Moka potta filtre kahve demleme yöntemine geçmeden önce bu kahve demleme ekipmanı ile filtre kahve demlerken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. Size verdiğimiz tüyolara dikkat ettiğiniz takdirde hem daha lezzetli kahve demleyeceksiniz hem de herhangi bir kaza ile karşılaşma riskiniz en aza inecek. Burada kaza ile ne demek istediğimi merak etmiş olmalısınız.

Moka pot 15 bar basınç ile çalışan bir ekipman olduğu için patlama riski vardır. Fakat ekipmanı kullanırken dikkat edeceğiniz küçük noktalar bu patlamanın önüne geçecektir. Bunu düdüklü tencerede bulunan emniyet kilidine benzetebilirsiniz. Düdüklü tencere örneği konuyu daha net anlamanıza yardımcı olacaktır.

Birbirinden nefis 5 aromalı filtre kahve tarifi paylaştığımız yazı da bu noktada ilginizi çekebilir.

Moka Pot ile Kahve Demleme Tüyoları

  1. Moka pot ile demlenecek kahve porsiyonu ekipmanın alabileceği kahve miktarı ile tam örtüşmelidir. Eğer iki kişilik kahve demleyeceksiniz iki kişilik Moka pot kullanmalısınız. Diğer taraftan iki kişilik Moka pot ile tek bir porsiyon demlememelisiniz. Çünkü kahve filtresi kahve ile tam dolmadır.
  2. Kahve filtresine eklediğiniz kahveyi bir kaşık yardımıyla bastırmadan düzleştirmelisiniz.
  3. Kullanacağınız su mutlaka sıcak su olmalı, aksi takdirde kahve yanar.
  4. Suyu, su haznesinde bulunan emniyet valfine kadar doldurmalısınız. Su emniyet valfini kesinlikle geçmemelidir, aksi takdirde moka pot basıncın etkisiyle patlayabilir.

Moka pot ile filtre kahve demlerken işinize yarayacak tüyoları sizlerle paylaştığımıza göre “Moka potta filtre kahve nasıl hazırlanır?” konusuna geçiş yapabiliriz. Moka potta bir porsiyon filtre kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; Moka potun haznesini dolduracak kadar filtre kahve, sıcak içme suyu ve tek porsiyonluk moka pot.

Hazırlanışı:

  1. Moka potun su haznesine sıcak içme suyunu ekleyin. Suyun emniyet valfini aşmamasına dikkat edin.
  2. Moka potun kahve filtresine filtre kahveyi ekleyin ve bir kaşık yardımıyla bastırmadan kahveyi düzleştirin.
  3. Moka potun su haznesinin üzerine kahve filtresini ve onun üzerine de kahvenin toplandığı hazneyi takarak moka potu kısık ateşe koyun.
  4. Sıcak suyun kaynamaya başlamasıyla birlikte kahve basıncın etkisiyle en üst haznede toplanacaktır. Suyun tamamı üst hazneye geçince moka potun altını kapatın ve kahveyi 3 dakika kadar dinlendirin.
  5. Dinlenen kahveyi fincana ya da kupa alarak servis edin.

Afiyet olsun!

Moka pot ile harika kahveler yapmak için Mithra Coffee & Tea Co.’nun dünyanın farklı bölgelerinden seçtiği filtre kahve çeşitlerini kullanabilirsiniz. Her biri farklı aromalara sahip olan Mithra Coffee kahveleri ile her kahve keyfinizde farklı lezzetler yakalayabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like