Kahve Festivalleri – 2022 Kahve Festivali Programı

kahve-festivalleri-bu-sene-hangi-kahve-festivaline-gitmeli

Kahve festivalleri 2022 yılında da kaldığı yerden devam ediyor. 2022 kahve fes programları tam olarak açıklanmış olmasa da festivalin yapılacağı yer ve zaman az çok belli. Eğer siz de bu yıl en az bir festivale katılmalıyım diyorsanız planınızı programınızı yapabilir ve festivaldeki yerinizi önceden ayırtabilirsiniz.

Dünyada en çok sevilen içeceklerden biri kahvedir. Geçmişten bu yana tüketilen bu büyüleyici içecek, üçüncü nesil kahve dalgasıyla birlikte bizi bambaşka özellikleriyle tanıştırdı. Üçüncü nesil kahvecilikle birlikte kahvenin aslında yalnızca bir içecek olmadığı, ardında kocaman bir hikaye sakladığını gördük.

İşte, kahve festivalleri bu hikayeyi yeniden öğrenmemize ve her gün tükettiğimiz o lezzete başka bir pencereden bakmanın kapılarını aralıyor bize. Tezgah ardına gizlenen hünerle festivallerle birlikte görünür oluyor. Böylece kahvenin bir sanat; baristanın ise bir sanatçı olduğunu açık ve net bir şekilde görebiliyoruz.

☕ Mithra Coffee’nin yöresel kahve çeşitleriyle evinizde festival havası yaratın! Eğer festivale gitme imkanınız yoksa ve evinizin rahatlığında farklı lezzetler keşfetmek istiyorsanız Mithra Coffee’nin dünya kahveleri ile nitelikli lezzetleri evinizin rahatlığında tadabilirsiniz.

Kahve Festivali Nedir?

kahve-coffee-mithra-blog

Festival; tarihi, süresi, yapılacağı bölge, özellikleri ve katılacak kişi sayısının önceden belirlendiği ve özel bir anlamı olan etkinlikler için kullanılan bir terimdir. Kahve festivalleri de etkinlik tarihinden önce festivalle ilgili ayrıntıları önceden yayınlar.

Kahve festivalinin asıl önemi ise kahvecilere ve kahveseverlere bir arada olma imkanı vermesidir. Yılın belli dönemlerinde belli yerlerde gerçekleşen festivaller sayesinde işletme sahipleri kendi lezzetlerini tanıtma, baristalar ise hünerlerini sergileme imkanı bulurlar.

Onlarca firmayı bir araya toplayan bu festival sayesinde kahvesever de yeni mekanlarla tanışma imkanı bulur. Ayrıca kahveseverler festival süresince katılan küçük workshoplar sayesinde yeni kazınımlar da elde eder. Örneğin; V60 demleme tekniğinin anlatıldığı bir workshopta bu tekniği yakından tanıma ve deneyimleme şansı elde eder.

Uzun lafın kısası kahve festivalleri hem işletmeler hem de tüketiciler için son derece kıymetlidir. Lezzetli keşiflerle dolu bu festivaller sayesinde sosyalleşirken farklı yörelerin sıra dışı lezzetlerini deneyimleme şansı elde edebilirsiniz.

Kahve Festivali 2022 Takvimi

latte-art-yapimi

2022 yılında gerçekleşmesi planlanan kahve festivalleri kahveseverlere açıklanmaya başladı. İçeriğimizin giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bazı festivallerin henüz programı belli değil. Ancak etkinlikten önce festivalleri takip ederek program hakkında bilgi alabilirsiniz.

O halde bu yıl gerçekleşecek ve gerçekleşmesi planlanan kahve festivalleri nelermiş hep birlikte bakalım. Ancak festivaller öncesinde yakında gerçekleşecek olan önemli bir kahve fuarına değinmek istiyoruz.

4. Coffeex İstanbul

  • Etkinlik Tarihi: 17-20 Mart 2022
  • Etkinlik Yeri: Haliç Kongre Merkezi (Beyoğlu/İSTANBUL)

Coffeex İstanbul, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceği etkinlikte kapılarını 17.328 ziyaretçiye açmayı planlıyor. 100’den fazla firmanın ve 500’den fazla markanın yer alacağı bu fuarı pek çok kahvesever merakla bekliyor.

Çünkü Coffeex İstanbul Fuarı Türkiye’deki kahve endüstrisini ve bu endüstriyi destekleyenlerin bir araya geldiği tek ve en önemli fuar. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek bu etkinliğe katılarak yepyeni firmalarla, markalarla ve lezzetlerle tanışabilirsiniz.

8. İstanbul Coffee Festival

  • Etkilik Tarihi (Tahmini): 6-9 Ekim 2022
  • Etkinlik Yeri: KüçükÇiftlik Park (Beşiktaş/İSTANBUL)

Kahve tutkunlarına aromatik bir dünyanın kapılarını aralayan İstanbul Kahve Festivali, bu yıl da gerçekleşmesi planlanan etkinliklerden biri. Etkinliğin programı henüz belli değil. Ancak bu yıl da kapılarını birçok firmaya, markaya ve ziyaretçiye açacağı kesin.

6. Ankara Coffee Festival

  • Etkinlik Tarihi (Tahmini): 30 Eylül – 2 Ekim 2022
  • Etkinlik Yeri: Bilkent Station (Yenimahalle/ANKARA)

Farklı lezzetleri deneyimlemek ve kahve hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyen kahveseverleri ilk kez 2017 yılında bir araya getiren festivalin bu yılda gerçekleşmesi planlanıyor. Ankara Kahve Festivali bu yıl da birçok markaya, firmaya ve binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmayı planlıyor.

Ancak bu etkinliğin programı da henüz açıklanmadı. Dolayısıyla etkinliği takipte kalmanızı tavsiye ederiz. Ankara’da yaşayanların ya da Ankara’ya yolu düşenlerin bu lezzet dolu festivale katılmasını tavsiye ederiz.

İzmir Coffee Festival

  • Etkinlik Tarihi (Tahmini): 7-9 Ekim 2022
  • Etkinlik Yeri: İzmir Arena

İzmirli kahveseverlerin merakla bekledikleri İzmir Kahve Festivali bu yıl ekim ayında gerçekleşmesi planlanan etkinliklerden biri. Ancak festivalin programıyla ilgili henüz bir bilgi yok.

Yine de İzmir Coffee Festivalin kapılarını onlarca markaya, firmaya ve ziyaretçiye açacağı kesin. İzmirli kahvesever dostlarımızın bu etkinliği ziyaret etmesini ve bir fincan kahve eşliğinde yeni lezzetler keşfetmesini isteriz.

2. Konya Kahve ve Çikolata Festivali

  • Etkinlik Tarihi (Tahmini): 7-9 Ekim 2022
  • Etkinlik Yeri: Selçuklu Kongre Merkezi (Selçuklu/KONYA)

Kahve ve çikolata tutkunlarını bir araya getirecek olan 2. Konya Kahve ve Çikolata Festivali de bu yıl gerçekleşmesi planlanan etkinlikler arasında yer alıyor. Henüz bu etkinliğin de programı belli değil.

Ancak birçok markayı, firmayı ve ziyaretçiyi ağarlayacağı kesin. Eğer Konya’da yaşıyorsanız ya da o tarihlerde yolunuz Konya’ya düşecek olursa etkinliği bir ziyaret etmeni tavsiye ederiz.

Etkinliği ya da etkinlikleri ziyaret eden okurlarımız festivalle ilgili görüşlerini yorum kısmında bizimle ve diğer okurlarımızla parlaşırlarsa çok mutlu oluruz.

Bu yıl gerçekleşmesi plananlanan festivaller bu şekilde. Eğer unuttuğumuz bir festival varsa aşağıda yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

single-origin-kahve-nedir
Daha Fazla

Single Origin Kahve Nedir?

İçindekiler Hide Single Origin (Tek Köken) KahveSingle Origin Yöresel Kahve ÖnerileriEthiopia Adado KahvesiGuatemala Huehuetenango KahvesiBurundi Afric Kahvesi Üçüncü…