Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları

spordan-once-kahve-icmenin-faydalari

Spordan önce kahve içmek vücudumuzun istediğimiz şekle çok daha kısa süre içerisinde girmesini sağlar. Spordan önce içilen kahve yalnızca vücudun şekillenmesinde de etkili değildir. Bu etkilerinin yanı sıra pek çok faydası da bulunur.

O halde bu içeriğimizde spor tutkunlarının en çok merak ettiği konuya değinelim. Bakalım spordan önce kahve içmenin faydaları nelermiş?

Kimimiz daha sağlıklı ve daha dinç bir yaşam için, kimimiz daha güçlü bir vücut için spor yaparken kimimiz de daha şekilli vücut hatlarına sahip olmak için spor yaparız.

Aslında pek çok kişi spora daha ince veya kaslı görünmek için başlar. Fakat zamanla spor bir tutku halini alır ve yaşam şeklimiz haline gelir.

Çevremize baktığımız zaman kararlılıkla spora başlayan ve devam eden insanların hayatlarından sporu çıkarmadıklarını görürüz. Bu kişiler için spor artık daha güzel vücut hatları için yapılan bir eylem olmaktan çıkmış, olduğu şekliyle bir amaç halini almıştır.

Devamlı spor yapan insanlar kısa süre içerisinde hem görünüş olarak hem de sağlık olarak farkı hissederler. Artık daha sağlıklı bir dolaşım sistemine ve daha güzel hatlara sahip olurlar. Bir süre sonra da artık hedefledikleri kiloya ulaşırlar.

İster kardio ister pilates, isterseniz de yüzme ya da tenis olsun hayatınıza bir yerden sporu dahil etmenizi öneririz. Çünkü daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için spor şart!

Artık keşfetinize düşen o mükemmel vücutlara ve sağlıklı duruşa sahip insanlara bakmakla yetinmeyin, bu kişilerden biri de siz olun! Önce karar verin ve kararlarınızdan asla dönmeyin. Sporu tıpkı uyumak, yemek yemek kadar zorunlu kılın kendinize.

Diyelim ki, sporu hayatınıza dahil etmeye karar verdiniz ve istediğiniz vücuda kavuşmak için bir adım attınız. Peki, sporu desteklemek için neler yapmalısınız?

Kafein ve Spor

kafein-ve-spor

Kafein, düzenli olarak spor yapan kişilerin olmazsa olmaz içeceklerinden bir tanesidir. Peki, spor yapan kişiler için kahveyi bu denli önemli kılan nedir? Elbette sayısız faydası!

Kafeinin spora olan etkilerinden bahsetmeden evvel, kafeini daha yakından tanıyalım isteriz. Kafein; kahvede, çayda ve az miktarda da kakaoda bulunan bir maddedir.

Bu doğal madde, beyine uyarıcı sinyaller gönderir. Bu da gün içerisinde daha uyanık ve daha enerjik olmamızı sağlar. Ayrıca kafeinin konsantrasyonu arttırıcı etkisi de bulunmaktadır.

☕ Kafein hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Mithra Coffee Blog’da yer alan Kafein Nedir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kafein en çok kahvede bulunur. Bu sebeple de spor yapan kişiler spordan önce kahve içerek enerji kazanırlar ve konsantrasyonlarını arttırırlar.

Spordan önce kahve içmek yağ yakımını da hızlandırır. Bu da yapılan bir egzersizden en yüksek verimin alınmasını sağlar. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan kahve, vücuttaki yağ oranının kısa sürede daha az seviyeye inmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla kahve, kısa süre içerisinde istenilen kiloya ve kas oranına ulaşılmasını sağlar.

Spordan önce kahve içmek kadar spordan sonra içilen kahvenin de yağ yakımını hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Eğer spordan önce kahve içmeye fırsat bulamadıysanız üzülmeyin. Spordan sonra bir fincan kahve içerek hem yorgunluğunuzu atabilir hem de yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

İyi bir egzersiz periyodu için kaslarınızın bol miktarda oksijene ihtiyacı vardır. Spordan önce kahve içmek de kasların ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamanın yollarından bir tanesidir.

Japonya’da yapılan araştırma da bu durumu destekler niteliktedir. Bu araştırmaya göre gündelik yaşamlarında aşırı kahve tüketmeyen kişilerin, kahve içtikten sonraki ilk 75 dakika boyunca kan dolaşımlarının normalden %30 daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılan birtakım araştırmalar kafeinin kas yapısını koruduğunu da ortaya koymuştur. İlerleyen yaşla birlikte vücudun kas oranında azalmalar meydana gelir. Kahve tüketen kişilerin ise kas oranı diğerlerinden daha az miktarda eksilmektedir.

Spordan Önce Kahve İçmek Zararlı Mı?

Eğer kafeine ya da kahveye karşı bir hassasiyetiniz yoksa kahve içmenin herhangi bir zararı olmayacaktır. Fakat yine de kahve tüketiminde aşırıya kaçmamalısınız. Hatta kahve tüketiminizi kilonuzla orantılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kilonuza göre içebileceğiniz kahve miktarı kilo başına 6 mg kafein olacak şekilde düzenlenmelidir.

Spordan önce kahveyi vücudunuzu şekillendirmek ve kas yapmak için tüketiyorsanız kahve kreması, süt, şeker (esmer veya beyaz fark etmez) gibi tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.

Mümkünse kendi kahvenizi kendiniz hazırlamalısınız. Böylelikle içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan ve kalori miktarı da yok denecek kadar az olan bir kahve tüketebilirsiniz. Diğer şekilde içtiğiniz kahvenin faydadan ziyade zararı olacak ve hedefinize ulaşmanızı geciktirecektir.

Spordan Önce Kahve Tarifi

spordan-once-kahve-tarifi

Sade kahvenin içerisindeki kalori miktarı yok denecek kadar azdır. Spordan önce kahve çeşidi olarak filtre kahve, espresso ya da espresso bazlı hafif bir kahve olarak americanoyu tercih edebilirsiniz.

Espresso ve Americano hazırlaması biraz daha vakit alan kahve çeşitlerindendir. Fakat filtre kahveyi çok kısa sürede hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız filtre kahve tarifiyle hazırladığınız kahve sayesinde spordaki performansınızı arttırabilir, yağ yakımınızı hızlandırabilir ve kas oluşumunuzu destekleyebilirsiniz.

Spordan önce tüketebileceğiniz filtre kahve tarifi:

Filtre kahveyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı Brasil Cerrado kahvesi, içme suyu ve French press.

Öncelikle içme suyunu bir su ısıtıcısında ısıtın. Daha sonra ısıttığınız su ile önce French pressi çalkalayın. Ardından presin içerisine 2 yemek kaşığı Brasil Cerrado kahvesi ekleyin ve üzerine sıcak suyu yavaş yavaş ilave edin.

Suyu ilave ettikten sonra presin kapağını kapatın ve kahveyi 7 dakika demlenmeye bırakın. Kahve demlendikten sonra süzün ve herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeden tüketin.

Hazırladığınız kahveyi spordan 30 veya 35 dakika öncesinden tüketmeye özen gösterin, afiyet olsun!

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

granul-kahve-nedir-mithra-coffee-blog
Daha Fazla

Granül Kahve Nedir?

İçindekiler Hide Granül Kahve Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?Sprey ile Kurutma YöntemiDondurarak Kurutma YöntemiGranül Kahve Aroması ve Tatları Nasıl…
kaymakli-turk-kahvesi-nedir
Daha Fazla

Türk Kahvesi Ne Zaman İçilir?

İçindekiler Hide Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmelidir?Tarçınlı Türk Kahvesi Ne Zaman İçilir?Limonlu Türk Kahvesi Ne Zaman İçilir?Türk Kahvesi…