Granül Kahve Filtre Kahve Arasındaki Farklar Nelerdir?

granul-kahve-filtre-kahve-arasindaki-farklar

Kahve severlerin en merak ettiği konulardan biri de granül kahve filtre kahve arasındaki farklar. Biz de birçok kişinin merak ettiği bu konuyu detaylı bir şekilde irdeleyerek aklınızdaki tüm soru işaretlerini silmek istedik. Dilerseniz lafı çok da uzatmadan konuya geçiş yapalım.

Dünyayı etkisi altına alan 3. nesil kahve dalgası ile kahve bambaşka bir anlam kazandı. Bu dalganın etkisiyle artık kahvenin; yetiştiği bölge, çekirdek türü, kahvenin içerisindeki kafein oranı, hasat dönemi, hasat yöntemi, kavrulma dereceleri, kahve çekirdeğinin kavrulma tarihi, kullanılan demleme ekipmanları ve kahve ile ilgili daha pek çok ayrıntı tüketicileri tarafından önem kazandı.

3. dalganın etkisiyle kahve tüketicileri daha da bilinçlendi ve nitelikli kahve lezzetinin arayışı içerisine girdiler. Bunun için de en kaliteli kahveyi nasıl hazırlayabilecekleri konusunda gerek yeni teknikler gerekse ekipmanlar konusunda yatırım yapmaya başladılar.

Bugün dost sohbetlerimizden yalnızlığımıza kadar pek çok anımıza ortak olan kahve gerek kültürümüzde gerek de sosyal yaşantımızda kendisine önemli bir yer edindi. Günlük hayatta en çok tükettiğimiz kahveler arasında ise granül kahve ile filtre kahve yer alıyor.

Filtre kahve ile granül kahve arasındaki farklara geçmeden önce instant kahvenin tam olarak nasıl bir kahve çeşidi olduğuna değinmek iki kahve arasındaki farkları daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Granül (Instant) Kahve Nedir?

granul-kahve-nedir

Granül kahve; “instant kahve”, “hazır kahve” ve çözünebilir kahve” isimleriyle de bilinir. Bugün süpermarketlerden tutun da küçük bakkallara kadar pek çok yerde rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir kahve çeşididir.

Granül kahvenin sade veya hafif aromalı çeşitleri bulunmakla birlikte süt tozu ve şeker ile hazırlanmış şekillerine de ulaşmak mümkündür. Bu kahve çeşidi diğer kahve çeşitlerine nazaran daha fazla işlemden geçer ve raf ömrünün uzun olması için içerisine pek çok katkı maddesi eklenir.

Filtre kahve, espresso, Türk kahvesi gibi kahve çeşitleri kahve çekirdeklerinin kavrulma derecelerine göre kavrulduktan sonra öğütülmesiyle hazırlanırken instant kahve endüstriyel işlemlerden geçer. Kahve doğal şartlarda suda çözünebilme özelliğine sahip değildir fakat granül kahvenin geçtiği endüstriyel işlemler kahvenin suda çözünebilir bir hale gelmesini sağlar.

Granül kahve ile ilgili daha detaylı bir bilgiye sahip olmak ve geçirdiği endüstriyel işlemler hakkında bilgi edinmek isterseniz “Granül kahve nedir?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Filtre Kahve ile Granül Kahve Arasındaki 5 Temel Fark

filtre-kahve-ile-granul-kahve-arasindaki-fark

Instant kahvenin ne olduğuna kısaca değindiğimize göre granül kahve filtre kahve arasındaki farklara geçebilir. Her iki kahve çeşidi de kahve çekirdeklerinden elde ediliyor olmasına rağmen aralarında büyük farklar barındırırlar.

Granül kahve, kahvenin geçirdiği distilasyon (damıtma) yöntemiyle suyunu arıttıktan sonra arta kalan kahve posalarından elde edilir. Fakat bu filtre kahve ile aynı olduğu anlamına gelmez.

Peki, granül kahve filtre kahve arasındaki farklar nelerdir?

  • Filtre kahve çiftlikten toplandıktan sonra herhangi bir kimyasal işlem görmezken instant kahve pek çok kimyasal işlemden geçer. Granül kahvenin kimyasal işlemlerden geçirilme sebebi ise; suda çözülebilmesini sağlamak, küflenmesini önleyerek raf ömrünü uzatmaktır.
  • Instant kahve filtre kahveye oranla daha fazla kafein içerir. Hatta orantısız bir kafein miktarına sahiptir demek yanlış olmayacaktır. Bu hem granül kahvede kullanılan kahve çekirdeklerinden hem de geçirdiği kimyasal işlemlerden kaynaklanmaktadır.
  • Granül kahve Robusta kahve çekirdeklerinden elde edilirken filtre kahve en kaliteli kahve çekirdeği olan Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilir.
  • Filtre kahve zengin aromalara ve besin değerlerine sahipken instant kahve için aynı şey söz konusu değildir. Granül kahve geçirdiği endüstriyel işlemler sebebiyle içeriğindeki besin değerlerini ve aromaları kaybeder.
  • Granül kahve suda çözünebilme özelliğine sahipken filtre kahve doğası gereği ve herhangi bir kimyasal işlemden geçmediği için suda çözünmez.

Granül kahve filtre kahve arasındaki farkı daha net anlamanız için her iki kahveden de birer yudum almanız yeterli olacaktır. Filtre kahve yoğun aromaları ile damakta gerçek kahve tadını bırakırken instant kahve tatsız ve hatta oldukça yavandır. Zira gerçek kahve tutkunları granül kahveyi gerçek kahve olarak değerlendirmemektedir.

Granül Kahve ile Filtre Kahve Yapılır Mı?

granul-kahve-ile-filtre-kahve-yapilir-mi

Bazı kahve çeşitleriyle filtre kahve yapılabildiğini pek çoğumuz biliyoruz. Farklı kahve çeşitleri ile ve farklı ekipmanlar kullanarak nasıl filtre kahve yapıldığına bizler de blogumuzdaki pek çok yazıda değindik. Peki, instant kahve ile filtre kahve hazırlamak mümkün mü?

Aslında içeriğimizin başından itibaren gerek granül kahve hakkında verdiğimiz bilgilerle gerekse her iki kahve çeşidi arasındaki değindiğimiz farklar ile bu sorunun cevabını verdik sayılır. Fakat konuyu açıkça ele almak siz değerli okurlarımızın zihninde oluşabilecek soru işaretlerinin önüne geçecektir.

Filtre kahve hazırlayabilmek için kahvenin tanecikli bir yapıya sahip olması ve kahve ile demleme işlemi yapılabilir olması gerekir. Fakat granül kahve hem toz yapısıyla hem de suyun içerisinde çözünebilme özelliği sebebiyle böyle bir demleme işlemine uygun değildir. Dolayısıyla instant kahve ile filtre kahve yapmak ne yazık ki mümkün değildir.

Eğer elinizde filtre kahve yoksa ve Türk kahvesi ile filtre kahve demlenebilir mi diye merak ediyorsanız “Türk Kahvesi ile Filtre Kahve Yapmak Mümkün Mü?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

iced-americano-nasil-hazirlanir-iced-americano-tarifi
Daha Fazla

Americano Kafein Miktarı Nedir?

İçindekiler Hide Americano Nedir?Americano FaydalarıDaha Az Asidik ve Daha Hafif TatDaha Az KafeinAntioksidanlar ve Metabolizma HızlandırmaUyanıklık ve OdaklanmaAmericano…