Dalgona Kahve Nasıl Yapılır?

dalgona-kahve-nedir-nasil-yapilir

Dalgona Kahvesi, diğer bir ifadeyle de Tiktok Kahvesi son zamanlarda gerek sosyal medyada gerekse gittiğimiz mekanlarda sıkça karşılaştığımız bir kahve çeşididir. Bu yazımızda Tiktok Kahvesinin ortaya çıkışını ve evde kolaylıkla nasıl hazırlayabileceğinizi sizinle paylaşacağız.

Kahve, bazen derin sohbetlerimize eşlik ederken bazen de sabahlamamız gereken gecelerdeki en büyük destekçimizdir. Arkadaşlarımızla yapacağımız güzel bir sohbet sırasında bize eşlik eden bir fincan kahve ortamın neşesinin artamasını sağlar. Kimileri kahve yalnızlığı sever, der. Fakat kahve belki de her ortama ve mekana uyum sağlayabilen tek içecek olma özelliğini taşır. Kimi zaman soğuk bir kış akşamında kahve yalnızlığımıza ortak olurken kimi zaman da ılık bir bahar akşamında dostlarımızla yapacağımız sıcak sohbetlerin vazgeçilmezi olur.

Son yıllarda sosyal medya büyük bir güç kazanmıştır. Sosyal medya kimi zaman bir geçim kaynağı olurken kimi zaman da bir düşüncenin ya da fikrin yayılmasında kullanılan en büyük araçtır. Bir ülkede çıkan yeni bir gelişme ya da durum daha 24 saat geçmeden tüm dünya tarafından bilinen bir durum haline gelebilmektedir.

Tiktok Kahvesi olarak bilinen Dalgona Kahvesi de yine sosyal medya aracılığıyla tüm dünya tarafından tanınır hale gelmiştir. Özellikle pandemi sürecinde insanların evlerine çekilmesi ile yapılacak çok da bir şey olmaması sebebiyle insanlar sosyal medyada çok fazla vakit geçirmeye başlamıştır. Hal böyle olunca Tiktok’un ardından diğer pek çok sosyal medya ağında Tiktok Kahvesi karşımıza çıkmaya başlamıştır. 

Tiktok Kahvesi Nasıl Ortaya Çıktı ?

tiktok-kahvesi-nasil-ortaya-cikti

Dalgona Kahvesi ilk olarak Güney Kore’de ortaya çıkmış ve daha sonra sosyal medyanın gücü ile tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Dalgona aslında Güney Kore’de sokaklarda satılan karamelli şekerlemedir. Güney Kore’de yayınlanan televizyon programında ünlü bir oyuncu bir restorana gider. Restoran sahibi yemeğin ardından Dalgona şekerlemesi görünümüne benzeyen bu kahveyi hazırlar.

Bu programın ardından Dalgona Kahvesi önce Güney Kore’de daha sonra da tüm dünyada viral olur. Bu kahveye Tiktok Kahvesi de denmesinin sebebi ise ilk olarak Tiktok aracılığıyla tanınmasından kaynaklanmaktadır.

Dalgona Kahve Tarifi

Meşhur Dalgona Kahvesi hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Oldukça ulaşılabilir malzemelerle evde kolaylıkla yapabileceğiniz Dalgona Kahvesi tarifine bu başlık altında yer vereceğiz. Peki dalgano kahvesi, diğer bir ifade ile Tiktok Kahvesi için gerekli malzemeler nelerdir ? İşte evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz Dalgona Kahvesi malzemeleri ve yapımı!

Öncelikle Dalgona Kahvesi hazırlamanız için ihtiyacınız olan malzemeler; granül kahve, şeker ve sıcak su. Malzemeler aynı oranda konulmalı. Eğer bir yemek kaşığı kahve koymayı düşünüyorsanız suyu ve şekeri de birer yemek kaşığı koymalısınız. Dilerseniz granül kahve yerine Türk kahvesini de tercih edebilirsiniz.

dalgona-kahve-tarifi

Bir kabın içerisine iki yemek kaşığı kahve, iki yemek kaşığı şeker ve iki yemek kaşığı sıcak su ilave edilir. Malzemeleri koyduktan sonra kahveyi hızlı bir şekilde karıştırmanız gerekmekte. Dilerseniz elinizle dilerseniz de bir mikser yardımıyla kahveyi karıştırabilirsiniz. Eğer elinizle karıştıracaksanız biraz sabırlı olmalısınız. Çünkü kahvenin kıvamını alması yaklaşık bir 15 dakika kadar sürecektir.

Elde ettiğiniz kıvam biraz katı olacak yani kabı ters çevirdiğinizde krema yere düşmeyecek şekilde olmalı. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra kahveyi iki şekilde yapabilirsiniz. Birinci yöntemde bir bardağın içerisine buz ve süt ekleyin. Daha sonra yaptığınız bu karışımı bardağa koyduğunuz sütün üzerine ilave edin. İşte, Dalgona hahvesi hazır!

İkinci yöntemde ise sütün sıcak olması gerekiyor. Bir bardağa sıcak süt  ekleyin ve üzerine yaptığınız Dalgona kahvesi karışımını ilave edin. Böylelikle o meşhur Dalgona kahvesi hazır hale olacaktır. Her iki şekilde de oldukça lezzetli olan Dalgona kahveyi henüz denemediyseniz yaz bitmeden buzlu halini denemek için elinizi çabuk tutun deriz.

Lezzeti ile Baş Döndüren Kahveler Mithra Coffee’de!

Ben, Dalgona kahvesi diğer bir ifade ile de Tiktok kahvesi bilmem, filtre kahve severim diyorsanız eğer en lezzetli filtre kahveleri Mithra Coffee‘de bulabilirsiniz. Mithra Coffee and Tea Co.’nun ürün yelpazesi içerisinde beş farklı ülkenin kültürüne ait kahvenin yanı sıra Türk Kahvesi de bulunmaktadır. Mithra Coffee, beş farklı ülkenin kahvesiyle sizi farklı aroma ve tatlar ile buluşturmaktadır.

Alacağınız Dünya Kahveleri Kutusu ile birbirinden güzel aromalı kahveleri tatma şansı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bu kutu içerisinde kahveler hakkında 12 sayfalık bir bilgi kitapçığı da bulunmaktadır. Bu kitapçık sayesinde içeceğiniz kahve çeşitleri hakkında bilgi de edinebilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like