Menengiç Kahvesi Nasıl Hazırlanır, Faydaları Nelerdir?

menengic-kahvesi-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Menengiç kahvesi, Türk kültüründe var olan ve tüketilen bir kahve türüdür. Türk kahvesi ile benzer hazırlanış ve sunum şekline sahip olan bu kahve, görüntüsü itibariyle de Türk kahvesine de benzer.

Aranızda menengiç kahvesini bilenler ya da menengiç kahvesi nedir, diye merak edenler var mı? Bu içeriğimizde öncelikle menengiç kahvesini sizlere tanıtacağız. Daha sonra ise melengiç kahvesinin faydalarına ve nasıl yapıldığına değineceğiz.

Mithra Coffee ile dünyanın en özel kahve çeşitlerini deneyimlemeye var mısınız? Mithra Coffee dünyanın en iyi kahve üreticilerinden ithal ettiği %100 Arabica kahve çekirdekleriyle size eşsiz bir kahve deneyimi yaşatıyor.

☕ Evinizin rahatlığında nitelikli kahvenin tadını çıkarabileceğiniz Mithra Coffee kahve çeşitleri, size yalnızca bir tık uzaklıkta.

Menengiç Kahvesi Nerenin?

menengic-kahvesi-nerenin

Menengiç kahvesi, Türkiye’de İç Anadolu’nun, Akdeniz’in ve Güneydoğu Anadolu’nun dağlık bölgelerinde yetişen bir bitkinin meyvelerinden elde edilerek hazırlanır. Daha çok Elazığ ve çevresinde tüketilen bu kahve çeşidi giderek popülerleşmiştir. Dolayısıyla ülkenin hemen hemen her yerinde tüketilmeye başlanmıştır.

Bugün pek çok kahve zinciri de bu kahve çeşidine menülerinde yer vermektedirler. Kendine has bir kokusu ve aroması bulunan bu kahve çeşidini siz henüz tatmadınız mı?

Menengiç Kahvesi Neyden Yapılır?

Menengiç sakızağacı familyasına ait bir çalı türüdür. Aşılanmamış Antep fıstığı ağacı olarak da tanınan bu ağacın boyu 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Menengiç ağacının meyveleri kahve yapımının yanı sıra çerez ve börek içi malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Menengiç ağacı dağlık bölgelerde kendiliğinden yetişme imkanı bulur. Antep fıstığı ağacına benzeyen menengiç ağacının meyveleri; küre şeklinde olup mavi ve yeşil renklere sahiptir. Bu ağaç yetiştiği yörelere göre; çedene, çitlembik ve çıtlık gibi isimler almaktadır.

Menengiç ağacının meyvesi henüz hamken kırmızı renktedir. Meyve olgunlaşmaya başladığında yeşile döner. Menengiç meyvesi tıpkı kahve meyvesi gibi bol kokulu ve yağlıdır. Bu da menengiç kahvesini lezzetli kılan özelliklerden arasındadır.

Menengiç meyvesi hasatın ardından yıkanarak güneşte kurutulmaktadır. Daha sonra ise tıpkı kahve meyvesi gibi kavrulma işlemi uygulanır. Sonrasında menengiç meyvelerinin rengi koyu kahverengiye dönene kadar kavrulmaktadır.

En son adımda ise meyveler macun kıvamına gelince eziliyor ve kahve elde ediliyor. Menengiç kahvesi içindekiler, menengiç ağacından elde edilen meyveden ibarettir.

Menengiç kahvesi fiyat olarak Türk kahvesi ile benzer fiyatlara satılmaktadır. Alacağınız markaya göre kahvenin fiyatı değişiklik göstermektedir. Fakat pahalı bir kahve çeşidi değildir.

Menengiç kahvesinin aroması da Türk kahvesinden daha hafiftir. Piştiğinde ise üzerinde kremamsı bir yapı oluşur. Ayrıca bu krema bir kaşık yardımıyla yenilebilmektedir.

Menengiç kahvesi kalori olarak normal Türk kahvesinden daha fazla kalori miktarına yakındır. Sade Türk kahvesinin kalorisi neredeyse yok diyebileceğimiz kadar azdır.

Ancak bir tatlı kaşığı menengiç kahvesinin içerisinde 30 kalori bulunmaktadır. İçerisine ekleyeceğiniz süt ve şeker gibi ek aromalar bu kalorinin artmasına sebep olur.

Menengiç Kahvesi Faydaları

menengic-kahvesi-faydalari

Menengiç meyvesinin içeriğinde bol miktarda E ve B vitaminleri bulunuyor. Bunların yanı sıra; fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, milenyum gibi önemli mineraller de vardır. Protein ve yağ bakımından da oldukça zengin olan menengiç meyvesi oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

 • Kandaki kolesterolü düşürür ve kalp, damar sertliğini önlemeye yardımcı olur. 
 • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve mide ağrılarının önüne geçer.
 • Böbrek sağlığını destekler. Böbreklerde oluşabilecek kumları önlediği gibi böbreklerde oluşan kumların dökülmesine de yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan zengin protein miktarı sayesinde kas oluşumunu destekler ve yağ yakımını hızlandırır.
 • Tokluk hissi vererek gün içerisinde gereksiz kalori alımının önüne geçer.
 • Tıpkı kahve gibi enerji verici bir etkisi vardır. Bu sebeple yorgunluk hissiyatının önüne geçer.
 • İçerdiği magnezyum, çinko ve demir sayesinde saç sağlığını destekler ve saçı güçlendirir.

Menengiç Kahvesi Zararları

Menengiç kahvesinin içeriğinde yararlı bileşenlerin yanı sıra kurşun, kadmiyum ve alüminyum gibi zararlı metaller de bulunmaktadır. Fakat bunlar korkulacak miktarda değildir.

Yalnızca tüketimi konusunda aşırıya kaçılmaması gerekir. Bu sebeple menengiç kahvesini günde iki fincandan fazla tüketememenizi tavsiye ederiz.

Menengiç kahvesinin tüketimi konsunda aşıraya kaçtığınız takdirde baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, bağırsak problemleri ve anksiyete gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra hamilelerin, emziren annelerin ve kronik hastalığı bulunan kişilerin menengiç kahvesini tüketmeden evvel doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz.

Menengiç Kahvesinin İçinde Ne Var?

Türk kahvesine benzerliğiyle dikkat çeken menengiç kahvesi, özellikle kafeinle sorunu olanlar için lezzetli bir alternatiftir. Çalı formunda bir fıstık ağacı olan Pistacia terebinthusun meyvesinin kavrulmasıyla elde edilen bu kahve türünün içerisinde önemli mineral ve elementler var.

Menengiç kahvesi içerisinde; E ve B grubu vitaminler ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum gibi pek çok mineral ve element bulunuyor. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan menengiç kahvesi, eşsiz lezzetiyle de kahve tutkunlarının ilk tercihidir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

kahve-yapimi

Menengiç kahvesini hazırlarken su ya da süt kullanabilirsiniz, bu tamamen sizin damak tadınıza kalmış. Fakat kahveyi süt ile hazırlarsanız daha hafif bir aroma yakalayacaksınız. Menengiç kahvesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; iki tatlı kaşığı menengiç kahvesi, bir fincan içme suyu/süt ve isteğe bağlı şeker.

Hazırlanışı:

 1. Bir cezvenin içerisine iki tatlı kaşığı menengiç kahvesini koyun.
 2. Eğer şeker ekleyecekseniz dilediğiniz miktarda şekeri ekleyin ve üzerine bir fincan içme suyunu/sütü ilave edip güzelce karıştırın.
 3. Kahveyi orta ateşte pişirin.
 4. Kahve hafif kabarmaya başlayınca kaynamasına izin vermeden ocaktan alın ve servis edin.

Afiyet olsun!

Sıvı Menengiç Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Gel gelelim sıvı menengiç kahvesi nasıl pişirilir sorusunun yanıtına. Öncelikle elinizde sıvı bir menengiç kahvesi varsa endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü sıvı menengiç kahvesinin tarifi de en az normal menengiç kahvesinin yapımı kadar kolay. Eğer kalem ve kağıdınız hazırsa tarifimizi not etmeye başlayabilirsiniz.

 • Öncelikle kahvenizi dilerseniz su ile dilerseniz de süt ile yapabilirsiniz.
 • Yapacağınız kişi sayısına göre her bir fincan için 1 tatlı kaşığı sıvı menengiç kahvesi kullanabilirsiniz.
 • Fincan ölçüsünde süt veya suyu (hangisini kullandıysanız) kısık ateşte yavaşça karıştırabilirsiniz. İşte sıvı menengiç ile kahve hazırlamak hazırlamak bu kadar kolay.

Afiyet olsun!

Menengiç Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin son kısmında ise merak edenler için menengiç sütlü kahve tarifi vereceğiz. Vereceğimiz bu tarif de en az diğer tarifler kadar basit.

 • Öncelikle bir kahve fincanı süte bir kahve kaşığı menengiç kahvesi ekleyebilirsiniz. Eğer kahvenizin tatlı olmasını istiyorsanız dilerseniz şeker de ilave edebilirsiniz.
 • Klasik Türk kahvesine nazaran macunsu bir yapıya sahip olan bu kahve türünde asıl önemli olan kahveyi ateşe almadan önce sütün içinde iyice dağıtmak gerekir.
 • Eğer kahveniz yavaştan kabarmaya başladıysa altını kısıp ocaktan alabilirsiniz.

☕ Afiyet olsun!

Dilerseniz Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Hazırlanır? blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

french-press-kahveleri-nelerdir
Daha Fazla

French Press Kahveleri Nelerdir?

French press kahveleri, French press süzgecinden geçmeyecek büyüklükte öğütülmüş parçalara sahip olan filtre kahvelerin genel adıdır. Bu içeriğimizde…
beyaz-kahve-mithra-coffee-blog
Daha Fazla

Beyaz Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

İçindekiler Hide Beyaz Kahve Nedir?Beyaz Kahve Zayıflatır mı?Beyaz Kahve FaydalarıBeyaz Kahvenin ÖzellikleriBeyaz Kahve Nasıl Yapılır? Günümüzde kahve tutkunlarının…