Yeşil Kahve Nedir?

yesil-kahve-nedir-faydalari

Yeşil kahve, son yılların en popüler içecekleri arasındadır. Oldukça sağlıklı bir içecek olan bu kahve çeşidi uzmanlardan da tam not almıştır. Peki, nedir bu yeşil kahve? Gelin hep birlikte bu kahveyi daha yakından tanıyalım.

Kahve pek çok çeşidiyle hayatımızın her anına eşlik eden bir içecek çeşididir. Daha önce sizlerle farklı kahve çeşitlerine göz attık. Şimdi ise diğerlerinden çok daha farklı olan bir kahve çeşidini inceleyeceğiz.

Yeşil kahveyi diğer klasik kahveden ayıran en büyük fark, klasik kahve gibi kavrulmamasıdır. Klasik kahve gibi kavrulma aşamasından geçmeyen bu kahve çeşidi, içerisinde bulunan besin değerlerini korur. Dolayısıyla klasik kahveye nazaran daha sağlıklı ve besleyicidir.

Klasik kahvenin yaşadığı yolculuğu artık çoğumuz biliyoruz. Önce olgunlaşmış kahve, emektar çiftçiler tarafından dallardan özenle toplanır. Ardından kahve çekirdekleri güneşte kurutulur ve kavrulma aşamasına geçilir. En son aşamada ise kahve çeşidine göre öğütülür. Yeşil kahve ise dalından koparılır ve Türk kahvesi gibi öğütülerek fincanımıza ulaşır.

yesil-kahve-nedir

Kahve, kavrulma aşamasında içerisindeki yağları salarak birtakım aromalar kazanır. Bunun yanı sıra koku ve renk de kazanan kahve, çoğu besin değerini ise bu aşamada kaybeder. Henüz kavrulmamış olan kahve klorojenik asit yönünden oldukça zengindir. Fakat kavrulma aşamasında bu yararlı maddeyi kaybeder.

Yeşil kahve ise kavrulma aşamasından geçmediği için krolojenik asidi muhafaza eder. Diğer taraftan bu kahve çeşidi klasik kavrulmuş kahveye nazaran daha az kafein oranına sahiptir. Fakat klasik kahve gibi enerji verici ve uyandırıcı etkisi vardır.

Klasik kahveden oldukça farklı gibi görünen bu kahvenin nasıl pişirildiğini merak ediyor olmalısınız. Hazırlaması oldukça pratik olan bu kahveyi evinizin konforunda çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu kahve çeşidi ile dilerseniz dostlarınıza yeni tatlar da tattırabilirsiniz.

Yeşil Kahve Nasıl Demlenir?

yesil-kahve-nasil-demlenir

Bu kahve şekli kavrulmamasına rağmen klasik kahve ile aynı tattadır. Türk kahvesi gibi öğütülen bu kahve çeşidi tıpkı Türk kahvesi gibi pişirilir. Hazırlaması oldukça basit olan bu kahve çeşidinin pişirilme şekli ise şöyledir:

 • Kahvenizi hazırlamak için öncelikle bir fincan içerisine bir veya iki tatlı kaşığı yeşil kahveyi ilave edin.
 • Kahveyi fincana koyduktan sonra üzerine bir fincan soğuk su ekleyin.
 • Üçüncü adımda kahveyi ocağa koyun ve kısık ateşte ağır ağır pişirin.
 • En son adımda ise kaynayan kahveyi ocaktan alarak bir çay süzgeci yardımıyla süzün.

İşte bu kahve çeşidini hazırlamak bu kadar basit bir işlem. Klasik Türk kahvesi tutkunlarının biraz yadırgayacağı bir lezzet olmasına rağmen oldukça sağlıklı olan bu kahve çeşidini denemenizde fayda var.

Eğer değişik tatlara açıksanız ve yeni kahve çeşitleri denemekten hoşlanıyorsanız Mithra Coffee & Tea Co.’nun dünyanın çeşitli yerlerinden özenle seçtiği Dünya Kahveleri serisi içerisinden damak tadınız için en uygun olan kahveyi deneyimleyebilirsiniz!

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

yesil-kahvenin-faydalari-nelerdir

Bilindiği üzere kavrulmuş kahve de insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir. Fakat dalından fincana çok az işlemden geçerek ulaşan yeşil kahvenin faydaları saymakla bitmez. Bunun nedenine ise yukarıda değinmiştik.

Kavrulmayan bu kahve çeşidi içerisinde tüm yararlı maddeleri muhafaza ettiği için insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir. Peki, bu faydalar nelerdir? Gelin, hep birlikte bu konuyu derinlemesine inceleyelim.

 • Klorojenik asit yönünden oldukça zengin olan bu kahve çeşidi kalp ve damar sağlığını destekler.
 • Kan şekerini kontrol ettiği için diyabet riskini azaltır.
 • İçeriğindeki klorojenik asit ve kafein sayesinde yağ yakımını hızlandırır.
 • Metabolizmayı hızlandırır. Bu sebeple kilo verme sürecindeki bireylerin en çok tercih ettiği zayıflatan içecekler arasına girmiştir.
 • Bu kahve çeşidi yüksek oranda antioksidan içerir. Dolayısıyla bu kahve çeşidi hücre hasarını önleyerek yaşlanmayı geciktirir.
 • İçerisinde bulunan antioksidanların bir diğer faydası ise; iyi huylu kolesterolü yükseltip kötü huylu kolesterolü düşürmeleridir.
 • Bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı korur.
 • Enerjiyi yükseltir ve uykuyu açar.
 • Kısa süreli hafıza üzerinde oldukça etkili olan bir kahve çeşididir. Mental performansı ve konsantrasyonu arttırır.

Yararları oldukça fazla olan bu kahve çeşidini tüketirken dikkatli olmakta fayda var. Günde iki fincanda fazla tüketilen bu kahve çeşidi kişilerde; uykusuzluk, çarpıntı, sinirlilik, kusma, bulantı ve anksiyete gibi çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunun haricinde de hamile ve emziren kadınların bu kahve çeşidini tüketmeden önce muhakkak hekimlerine danışmaları tavsiye edilir.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like