French Press ile Filtre Kahve Yapımı – Faydalı Tüyolar

french-press-ile-filtre-kahve-yapimi

French press ile filtre kahve yapımı, kahve demleme yöntemleri içerisinde kullanılabilecek en pratik yöntemlerden bir tanesidir. Diğer kahve demleme ekipmanlarına göre hem ucuz hem de daha ulaşılabilir olan French press, bugün evlerde en çok kullanılan ekipmanlardan bir tanesidir.

Taptaze kahve çekirdeklerinin özenle kavrulup çekilmesiyle en lezzetli kahveleri deneyimleme şansı elde ederiz. Bu büyüleyici lezzet hayatımıza öyle girmiştir ki artık bizim için vazgeçilmez olmuştur.

Sabah gözlerimizi açar açmaz sıcacık bir fincan kahvenin kokusunda ve aromasında kaybolmak en büyük arzumuzdur. Güne bir fincan kahve olmadan başlayamayız ve işlerimize odaklanamayız. Hal böyle olunca da kahve bizim için hem bir ihtiyaç hem de haz kaynağı haline gelir.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

french-press-ile-filtre-kahve-yapimi

Kahve demlemek için çeşitli ekipmanlar üretilmekte ve kullanılmaktadır. Fakat bu ekipmanların her birinin demleme süreleri ve ortaya çıkardıkları lezzet birbirinden farklıdır.

Kahve demleme ekipmanları içerisinde hem en uygun fiyatlı hem de en pratik ekipman French press olsa gerek. Hemen hemen her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz French press ortaya mükemmel lezzetler çıkarmasa dahi kullanım kolaylığı onu kahve ekipmanları içerisinde oldukça popüler kılmıştır.

Sabah alelacele uyandınız ve acilen evden çıkmanız gerekiyor. Fakat kahve olmadan da güne başlayamıyorsanız French press ile kahve demleme yöntemi tam size göre. Hepi topu 10 dakikanızı bile almayacak bu demleme yöntemi ile kahve keyfinizden feragat etmeniz gerekmeyecek.

Peki, French press ile filtre kahve demleme nasıl yapılır?

  • French press ile filtre kahve yapımında her bir fincan için bir çorba kaşığı filtre kahve kullanmalısınız.
  • Kahveyi French pressin içerisine koyup sıcak suyu üzerine yavaş yavaş ilave etmelisiniz.
  • Suyu ekledikten sonra da French pressin kapağını kapatıp yaklaşık 6 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız.
  • Kahveniz demlendikten sonra ise süzüp afiyetle içebilirsiniz.

French Press ile Filtre Kahve Yapmanın Tüyoları

French press ile filtre kahve demlemek en pratik kahve demleme yöntemlerinden biridir demiştik. Fakat bu ekipman ile demlediğiniz kahvelerde bazı noktalara dikkat etmezseniz kahveniz tatsız ve aromasız olur.

Burada sorunun kahveden kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Fakat yanlış demleme yöntemi en taze kahvelerden bile istenilen verimi almanıza engel olur. Sizin için hazırladığımız French press ile filtre kahve demleme tüyoları ile hem en pratik hem de en lezzetli kahveleri demleyebilirsiniz.

İşte, French press ile filtre kahve demleme tüyoları!

Öğütme derecelerine dikkat edin!

Bize her filtre kahve her ekipman ile demlenebilirmiş gibi görünse bile işin aslı pek de öyle değil. Kahve çekirdekleri filtre kahve için öğütülürken farklı ekipmanlara göre öğütülür. Öğütülen kahve çekirdeklerinin boyutu kullanılacak ekipmana göre değişiklik gösterir. Örneğin; V60 için kullanılacak filtre kahve ile French press için kullanılacak filtre kahvenin öğütme dereceleri birbirinden farklıdır.

French press ile filtre kahve demleme yönteminde kullanacağınız kahvenin öğütme derecesine dikkat etmelisiniz. Hazır öğütülmüş kahve alırken ya da kahve çekirdeklerini bizzat kendiniz çektirirken French press ile demleme yapacağınızı belirtmelisiniz.

Bu noktaya dikkat ettiğiniz zaman demlediğiniz kahvenin sahip olduğu aromaları ve notaları daha iyi alırsınız. Böylece lezzetli bir kahve deneyimini kolaylıkla yaşayabilir ve yaşatabilirsiniz.

Mithra Coffee & Tea Co.’nun French press ve makineye özel öğütülmüş filtre kahveleri ile en lezzetli kahve deneyimlerini yaşamak sandığınızdan daha kolay. Bu lezzet dünyası bir tık uzağınızda sizi bekliyor!

Temiz su kullanımına dikkat!

Pek çoğumuz, nasıl olsa kaynatıyoruz diyerek kahve veya çay demlemek için çeşme suyu kullanabiliyoruz. Fakat suyu ne kadar kaynatırsak kaynatalım içerisindeki klor ve kireç miktarı değişmiyor. Bu da ne yazık ki kahvenin o istenilen aromasını elde etmeye engel oluyor.

Peki, biz bu noktada ne yapabiliriz?

French press ile filtre kahve demleme için temiz içme suyu kullanmalısınız. Kireç ve klor bakımından fakir olan lezzetli içme suyu ile müthiş aromalı kahveler elde edebilirsiniz.

Her daim dumanı üstünde kalsın!

French press ile filtre kahve demlemek istiyorsunuz fakat çok çabuk soğumasından da şikayetçi misiniz? O halde bu tüyo tam size göre.

French press ile filtre kahve demleme işleminden önce French pressi sıcak su ile çalkalarsanız kahveniz dana uzun süre sıcaklığını muhafaza edecektir. Böylece demlenme süresinde kahveniz soğumayacak ve size dumanı tüten sıcacık bir kahve deneyimi yaşatacaktır.

French Press ile Sütlü Filtre Kahve Yapımı

french-press-ile-sutlu-filtre-kahve-yapimi

Kimimiz güne sert bir fincan kahve ile başlamayı tercih ederken kimimiz ise yumuşak içimli hafif bir kahve ile başlamak isteyebiliriz. Bunun için damak tadımıza uygun bir süt ile kahvemizi yumuşatabiliriz.

Sütlü kahveyi gün içerisinde çok kahve içtiğimiz zamanlar için de tercih edebiliriz. Çünkü süt kahvenin sertliğini alacaktır ve içtiğimiz kahvenin bizi rahatsız etmesini engelleyecektir.

Günün hangi saatinde olursa olsun sütlü filtre kahve bize tatlı bir kahve deneyimi yaşatabilir. French press ile sütlü filtre kahve yapımı ise oldukça basit. Bunun için seçeceğiniz en lezzetli filtre kahve için dilerseniz laktozsuz, dilerseniz normal süt, dilerseniz de badem sütü kullanabilirsiniz.

French press ile sütlü filtre kahve yapımı ise şu şekilde;

Öncelikle verdiğimiz tüyolara dikkat ederek sade bir fincan filtre kahve hazırlamalısınız. Daha sonra demlenen filtre kahveyi süzüp bir fincana almalısınız. Ardından sütü dilediğiniz miktarda ilave edebilirsiniz. Eğer kahvenizin soğumasını istemiyorsanız sütü ısıtıp da kullanabilirsiniz.

İşte, French press ile sütlü filtre kahve yapımı bu kadar kolay! Siz değerli okurlarımızın lezzet dolu kahve deneyimleri yaşamasını diliyoruz, şimdiden afiyet olsun!

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

filtre-kahve-ile-uyumlu-yiyecekler
Daha Fazla

Filtre Kahve ile Uyumlu Yiyecekler

İçindekiler Hide Misto Cookie TarifiHazırlanma AşamasıBrownie Cheesecake TarifiHazırlanma Aşaması Filtre kahve ile uyumlu yiyecekler eşliğinde doyumsuz bir kahve…