Kahve Peelingi Nasıl Hazırlanır? 5 Farklı Tarif

kahve-peelingi-nasil-hazirlanir-5-farkli-tarif

Kahve peelingi, cildi yenilemeye ve tazelemeye yarayan en doğal güzellik kürlerinden biridir. Herkesin rahatlıkla hazırlayabileceği bu peeling evde bulunan malzemelerin eklenmesiyle çeşitlenebilir.

egzotik-dunya-kahvelerini-kesfet

Peeling, cilt yüzeyini ölü deriden arındırmaya yarayan ve gözenekleri temizleyen bakım türüdür. Peeling iki şekilde yapılır. İlki kimyasal peeling; ikincisi ise mekanik peelingdir. Mekanik peelingde herhangi bir pütürlü madde sürtünme kuvvetiyle cildin soyulması sağlanır.

Kahve peelingi de mekanik peeling kategorisine girmektedir. Bir fincan Türk kahvesinin ardında bıraktığı telve, mekanik peeling için kullanılabilecek benzersiz bir malzemedir.

Çünkü kahve telvesi yalnızca pütürlü yapıya sahip değildir. Aynı zamanda içerdiği faydalı bileşenler sayesinde de cilt için oldukça faydalıdır.

Kahve Peelingi Faydaları Nelerdir?

Kahve peelingi gerek güzellik uzmanlarının gerek ise ünlülerin öve öve bitiremediği güzellik ürünlerinden biri. Evde birkaç malzemeyle hazırlayacağınız bu bakım kürü uzun zamandır sahip olmak istediğiniz cilde kavuşmanızda size yardımcı olacak.

kahvenin-cilt-bakımında-kullanimi

Peki kahve peelingi ne işe yarar ve düzenli uygulandığında cilde ne gibi etkileri olur?

  • Cildin alt tabakasında yer alan kan damalarının daralmasına yarımcı olur. Böylece ciltte meydana gelen şişkinliğin gözle görülür bir şekilde azalmasını sağlar.
  • Masaj yaparak nazikçe uyguladığınız takdirde damarlardaki kan akışının hızlanmasını ve hücrelerin beslenmesini sağlarsınız. Böylece cildiniz daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.
  • Ölü derinin soyulmasını sağlayarak pürüzlü cilt yapısının giderilmesini ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.
  • Kahve tanecikleri ciltte oluşan lekelerin gözle görülür bir şekilde azalmasını sağlar. Diğer taraftan ciltteki renk dengesizliklerini gidererek cilt tonunu eşitler.

Kahve Peelingi Zararlı Mı?

Peeling oldukça dikkatli ve hassas olmanız gereken bakım yöntemlerinden biri. Yanlış uygulanan peeling cildi iyileştirmekten ziyade cildin daha da tahrip olmasına sebep olur. Dolayısıyla peeling uygularken son derece dikkatli olmalısınız.

Kahve telvesiyle hazırladığınız peelingi cildinize uygularken son derece dikkatli olmalısınız. Peelingi cildinize parmak uçlarınızla uygulamalısınız. Peelingi cilt yüzeyinizde dairesel hareketlerle hafifçe gezdirmelisiniz.

Kahve Peelingi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Cildinizin peeling ihtiyacına göre bu süre değişmektedir. Bizim size önerimiz ise haftada en fazla iki kez uygulamanızdır. Peeling uygulamasının ardından diğer uygulamaya kadar en az iki veya üç günün geçmiş olmasına dikkat edin. Aksi takdirde cildiniz tahriş olabilir ve cilt yüzeyiniz çizilebilir.

Her cilt, her ürüne aynı tepkiyi vermeyebilir. Dolayısıyla peeling uygulamadan önce bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ne sıklıkla uygulamanız gerektiği konusunda en doğru bilgiyi de yine dermatoloğunuzdan alabilirsiniz.

Kahve Peelingi Selülit Tedavisinde Etkili Mi?

Kahvenin selülite etkileri üzerine kapsamlı bir çalışma henüz mevcut değil fakat kahvenin kan akışını hızlandırdığı herkesçe bilinen bilgilerden biri. Selülit tedavisinde ise uygulanan yöntemlerden biri de cilt tabakasının altındaki kan akışını hızlandırmak ve ciltteki portakal görünümünü azaltmak.

Dolayısıyla tam olarak kanıtlanmamakla beraber kahve telvsiyle hazırlanan peelingin selüliti azaltma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan şu bilgiyi de eklemek de fayda var.

Pek çok kadının şikayetçi olduğu noktalardan biri de batıklar. Bacaklara kahve peelingi uygulayarak batıklarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Kahve Peelingi Tarifleri

kahve-peelingi-tarifleri

Birbirinden faydalı kahve peelingleri ile bakım rutininize zenginlik ve doğallık katmaya ne dersiniz. Evde bulunan birkaç malzemeyle hazırlayacağınız peeling tarifleri sayesinde güzellik ürünlerine para dökmekten kurtulacaksınız.

Filtre Kahve ile Peeling

Peeling yalnızca Türk kahvesi telvesi ile yapılır diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer sık sık filtre kahve tüketiyorsanız ve daha sonra geride kalan telveyi çöpe atıyorsanız hata yapıyorsunuz. Çünkü filtre kahvenin telvesiyle de harika peelingler hazırlayabilirsiniz.

Filtre kahve telvesinin içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edin ve daha sonra iki malzemeyi güzelce karıştırın. Temiz ve kuru cildinize çok fazla bastırmadan dairesel hareketlerle karışımı uygulayın.

Kuru Ciltler için Kahve Peelingi

hindistan-cevizi-kahve-şeker-peeling

Kuru bir ciltliler için harika bir peeling tarifimiz var. İçtiğiniz bir fincan Türk kahvesinin telvesini bir kaseye koyun, içerisine bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı da ilave ettikten sonra iyice karıştırın.

Temiz ve kuru cildinize dairesel hareketlerde hafifçe masaj yaparak uygulayın. Hindistan cevizi yağı cildinizdeki kuruluğu alarak cildinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Yağlı Ciltler için Kahve Peelingi

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yalnızca iki malzemeyle cilt kusurlarınızı kısa sürede yok edebilirsiniz. Elbette burada ihtiyacınız olan ilk malzeme kahve telvesi, ikinci malzeme ise birkaç damla limon.

İçtiğiniz bir fincan kahvenin telvesini bir kaseye boşaltın ve içerisine birkaç damla limon sıkarak güzelce karıştırın. Daha sonra temiz cildinize dairesel hareketlerle hafifçe masaj yaparak uygulayın.

Kahve ve Şeker Peelingi

Bir tatlı kaşığı kahve telvesinin içerisine bir tatlı kaşığı esmer şeker ilave edin ve iyice karıştırın. Esmer şeker peeling etkisini arttıracaktır. Daha sonra temiz ve kuru cildinize karışımı dairesel hareketlerle hafifçe masaj yaparak uygulayın.

Vücut için Peeling

vucut-icin-peeling

Selülit için hazırlayacağınız peeling için kullanacağınız malzemleler; 3 çorba kaşığı Türk kahvesi telvesi, 3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 3 tatlı kaşığı deniz tuzu. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra peelinginiz uygulamaya hazır olacak. 

Uygulanışı:

Haftada iki ya da üç kere banyodan önce -kuru cilde- problemli bölgelere hafifçe masaj yaparak uygulayın. Uygulamadan önce kesinlikle cildinizi ıslatmayın.

Peeling kadar peelingin ardından cildi arındırmak da son derece önemli. Cildinizi temizlerken doğal ve faydalı temizleyicilerden yardım almalısınız.

Dilerseniz “kahve maskesi nasıl hazırlanır, ne işe yarar?” konulu blog yazımızı da okuyabilirsiniz. Böylece bakım rutinlerinizi doğal ürünlerle zenginleştirebilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

soguk-kahve-nasil-yapilir
Daha Fazla

Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

İçindekiler Hide Soğuk Kahve Yapımına Dair Püf NoktalarSoğuk Kahve Yapımı için Hangi Kahve Çekirdekleri Kullanılmalıdır?Soğuk Kahve Yapımında Nasıl…