Mırra Kahvesi Nedir? Evde Mırra Kahvesi Yapımı

mirra-kahvesi-nedir-evde-mirra-kahvesi-yapimi

Orta Doğu çıkışlı bir kahve türü olarak bilinen mırra kahvesi, içenlerin sevdiği içmeyenlerin ise oldukça merak ettiği farklı bir kahve çeşididir. Özellikle ülkemizin belli bölgelerinde tüketilen mırra; özel günlerde ikram edilen bir içecek olarak biliniyor.

Ülkemizde geçmişten beri severek tüketilen Türk kahvesinin yanı sıra farklı kültürlerin kahveleri de yoğun talep görüyor. Bu talep gören kahve çeşitlerinden biri de hiç şüphesiz mırra kahvesidir.

Peki adını sıklıkla duyduğunuz mırra kahvesi nedir? Eğer siz de bu soruya yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğimizde kıymetli okurlarımız için mırra kahvesi nedir ve evde mırra kahvesi nasıl yapılır sorularını yanıtlayacağız.

Böylece içeriğimizin sonunda Mırra kahvesi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulmuş olacaksınız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden başlayalım, şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Kahveden konu açılmışken nitelikli kahve çeşitleri ile mutfakların vazgeçilmezi haline gelen Mithra Coffee’den bahsetmezsek olmaz. Farklı dünya çayları ve kahveleri denemeyi sevenlerin gözde markası haline gelen Mithra Coffee & Tea Co. sayesinde makul bir fiyata harika lezzetleri mutfağınıza taşımak mümkün.

☕ Siz de dünyanın farklı yerlerinden getirilen ve büyük bir özenle harmanlanan egzotik çay ve kahve çeşitlerini deneyimlemek için Mithra Coffee & Tea Co.’yu ziyaret edebilirsiniz.

Mırra Kahvesi Nedir?

turk-kahvesi-nasil-yapilir-en-iyi-turk-kahvesi-hangisi

Yapımı oldukça zahmetli olan mırra kahvesi ile ilgili akıllarda çok soru var. Uzun süre boyunca kaynatılarak yapılan bu farklı kahve türü ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtı için içeriğimizin devamına göz atabilirsiniz.

Öncelikle Mırra kahvesinin kısa bir tanımını yapalım. Özel kaplar ile belli bir süre kaynatılarak hazırlanan bu kahve, biraz zahmetli bir içecektir. Arap kahvesi olarak da bilinen mırra; acı tada ve yoğun bir kıvama sahiptir.

Mırra kahvesi hangi yöreye ait sorusunu siz sormadan biz söyleyelim. Arap kültüründen etkilenerek ortaya çıkan bu kahve; Mardin, Adana, Gaziantep, Mersin, Şanlıurfa gibi bölgelerde tüketiliyor.

Tabii bu kahve türünü kolay kolay herkes yapamaz. Uzun ve zahmetli bir yapım aşamasına sahip olan bu kahvenin anlamı ise Arapça’daki acı kelimesinden türetilmiştir.

Mırra Kahvesi Faydaları

Farklı sunumu ve içme adabıyla bilinen mırra kahvesinin, bilinmeyen birçok faydası var. Bu faydaları sıralamak gerekirse;

  • Konsantrasyonu artıran bir etkiye sahiptir.
  • Kişiye enerji verir ve yorgunluğu giderir.
  • Kadınlar için büyük bir problem olan selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Karaciğer hastalıklarının önüne geçer.
  • Vücudun hastalıklara karşı gösterdiği direnci artırır.
  • Uzun süreli baş ağrılarına son derece iyi gelir.

Sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedince mırra kahvesini daha çok merak ettiğinizin farkındayız. Yapım aşaması biraz zahmetli olsa da bu özel kahve türünü kendi mutfağınızda deneyebilirsiniz.

Kahveyi yoğun ve sert seviyorsanız acı mırra kahvesi, mutlaka denemeniz gereken bir içecek. Tabii bir uyarıda bulunmadan da geçmeyelim. Bu kahve çok yararlı diye düşünüp gereğinden fazla tüketmemeye de dikkat etmelisiniz. Siz de iyi biliyorsunuz ki her şeyin azı karar çoğu zarar.

Kendi mutfağımda bu kahve türünü denemek istiyorum diyorsanız içeriğin devamına göz atabilirsiniz. Çünkü çok fazla sorulan mırra kahvesi nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

☕ Dilerseniz “Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Hazırlanır?” başlıklı blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

İşte kendi mutfağınızda deneyebileceğiniz mırra kahvesi tarifi.

Evde Mırra Kahvesi Nasıl Yapılır?

turk-kahvesi-hakkinda-bilinmeyenler

Evet, gel gelelim evde mırra kahvesi nasıl yapılır sorusunun yanıtına. Yapım aşaması ustalık isteyen bu farklı kahve türü, daha öncede bahsettiğimiz gibi biraz zahmetli.

Genellikle özel günlerde yapılan ve geleneksel kulpsuz bir fincanda servis edilen bu kahvenin sunumu da oldukça farklıdır.

Eğer bu kahvenin servisi özel bir günde gerçekleştirilecekse, sunum ortamda bulunan en yaşlı üyeden en genç üyeye doğru yapılıyor. Ayrıca ikram edilen Mırra kahvesini yudum yudum değil tek seferde içmek gerekiyor.

Öncelikle acı Mırra kahvesi için özellikle tercih edeceğiniz özel bir kahve çeşidi yoktur. Evinizde bulunan herhangi bir kahve çekirdeği ile bu özel lezzeti yapabilirsiniz.

Zaten bilindiği gibi bu kahveyi farklı kılan şey kahve çeşidi değildir. Asıl önemli olan kahvenin hazırlanma aşamasıdır.

Hazırlanışı:

  • İlk olarak mevcut kahve çekirdeklerini dibek adı verilen özel kahve havanlarında çok fazla inceltilmeden dövülmesi gerekir. Ancak günümüzde bu işlem normal değirmenlerde de yapılmaktadır. Yani evdeki değirmeninizi kullanabilirsiniz ya da hazır öğütülmüş kahve alabilirsiniz.
  • İkinci önemli aşama ise Türk kahvesi ayarında öğütülmüş kahveyi kaynatma sürecidir. Unutmayın, kaynatma süreci lezzetli bir mırra hazırlamak için son derece önemli bir aşamadır. Kahvenizi uzun süre boyunca kaynatırsanız lezzetli sonuçlar ortaya koyabilirsiniz.
  • Üçüncü aşamada ise su eklenerek kaynatılan kahve, özel kaplar kullanılarak süzülmelidir. Sonrasında ise süzülen kahve tekrar su ilave edilerek kaynatmalısınız. Bununla birlikte bu kaynatma süreci, kahvenin tortusundan ayrılmasına kadar sürer.
  • Son olarak da tortusundan ayrıldığında kahveye su katmalısınız. Tabii birde belirli bir kıvama gelinceye kadar tekrar kaynatmayı unutmayın.

İşte Mırra kahveniz hazır. Şimdiden afiyet olsun!

Ben bir kahve bağımlısıyım ve farklı dünya lezzetlerini deneyimlemeyi çok seviyorum diyenlerden misiniz? Öyleyse Mithra Coffee & Tea Co. ile tanışmaya ne dersiniz?

Birbirinden egzotik aromalı kahveleri makul bir fiyat aralığı ile sizlerle buluşturan Mithra Coffee ile ülke ülke gezmenize gerek yok. Farklı lezzetleri ayağınıza getiren Mithra Coffee‘nin web sitesini şimdi ziyaret edebilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

hazir-kahve-zararli-mi
Daha Fazla

Hazır Kahve Zararlı mı?

İçindekiler Hide Hazır Kahve Nedir?Hazır Kahvenin Zararları Nelerdir?Hazır Kahvenin ZararlarıHazır Türk Kahvesi Zararlı mı? Hazır kahve zararlı mı,…
sade-kahve-nasiil-yapilir
Daha Fazla

Sade Kahve Nasıl Yapılır?

İçindekiler Hide Sade Kahve Nedir?Sade Kahvenin ÇeşitleriSade Kahve Nasıl Yapılır?Sade Kahve Faydaları Yapay tatlandırıcıları ve şekeri hayatınızdan çıkarmayı…