Filtre Kahve Kafein Miktarı Nedir, Ne Kadar Tüketilmeli?

filtre-kahve-kafein-miktari-nedir-ne-kadar-tuketilmeli

Güne zinde bir başlangıç yaparken, çalışırken, okurken ya da herhangi bir şeyle meşgulken bir fincan filtre kahvenin verdiği enerjiden yararlanırız. Çünkü kahvenin ana bileşenlerinden biri olan kafein enerji veren bir maddedir. Peki ama filtre kahve kafein miktarı nedir?

Bu içeriğimizde filtre kahve içerisindeki kafein oranına değineceğiz. Ayrıca içeriğimizin devamında yanıtlayacağımız sorularla aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Öyleyse en çok merak edilen sorulardan başlayalım. Filtre kahve kafein miktarı nedir ve ne kadar tüketilmelidir?

Eminiz ki içeriğimiz sonunda merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz. Hiç vakit kaybetmeden filtre kahve kafein miktarı ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşalım. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

☕ Filtre kahve demişken Mithra Coffee’nin zengin aromalı egzotik kahvelerini denediniz mi? Kahve severler için harika alternatifler sunan Mithra Coffee, kahve kavramını bambaşka bir boyuta taşıyor.

Ayrıca kahve tutkunları için sunduğu taze ve aromatik kahvelerle 3. nesil kahve kültürünü mutfağınıza getiriyor. Eğer hala Mithra Coffee’nin benzersiz lezzetleri ile tanışmadıysanız çok geç kalmış sayılmazsınız.

Hemen Mithra Coffee’yi ziyaret ederek eşsiz kahvelerle farklı lezzet deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Kafein Nedir?

sade-kahve-nasill-yapilir

Kafein; kahve, çay, kakao, mate bitkisi ve guarana gibi bazı bitkilerde bulunan bir uyarıcı maddedir. Kimyasal olarak metilksantin grubuna ait olan kafein, merkezi sinir sistemini uyararak uyanıklık, konsantrasyon ve enerji seviyelerinde artışa neden olur.

Bu nedenle kahve, çay ve diğer kafein içeren içecekler genellikle zihinsel ve fiziksel performansı arttırmak veya yorgunluğu azaltmak için tüketilir.

Ancak aşırı kafein alımı, çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir ve uyku bozuklukları, yüksek kan basıncı, anksiyete, huzursuzluk ve kalp ritmi bozuklukları gibi yan etkilere yol açabilir.

Kahve Çeşitlerinin Kafein Oranları Yörelerine Göre Nasıl Değişiklik Gösterir?

Kahve çeşitlerinin kafein oranları; yetiştiği bölgeye, iklim koşullarına, toprağın özelliklerine, işleme yöntemlerine ve kahve çekirdeklerinin türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Genel olarak, Arabica çekirdekleri, Robusta çekirdeklerine göre daha az kafein içerir. Bununla birlikte, farklı coğrafi bölgelerde yetiştirilen Arabica çekirdekleri arasında bile kafein oranları farklılık gösterebilir.

Örneğin, Brezilya kahveleri genellikle düşük kafein içeriğine sahip olarak bilinirken, Etiyopya kahveleri daha yüksek kafein içeriğine sahiptir.

Ayrıca, yüksek rakımlarda yetişen kahve ağaçları daha yavaş büyür ve daha yoğun bir tat ve aroma üretirken, daha alçak rakımlarda yetişen ağaçlar daha hızlı büyür ve daha düşük kaliteli bir kahve üretirler.

Ancak, kafein oranı kahve yaparken kullanılan yönteme de bağlıdır. Espresso gibi kısa süreli demleme yöntemleri, filtre kahve gibi daha uzun süreli demleme yöntemlerine göre daha yoğun bir kahve içerir ve bu nedenle daha yüksek bir kafein oranına sahip olabilir.

Popüler Kahvelerin Kafein Miktarları Nedir?

zaman-ve-kahve-iliskisi

Popüler kahvelerin kafein miktarları; kahve markaları, kahve çekirdeklerinin türleri, kahvenin işlenme yöntemleri ve demleme yöntemleri gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Ancak sizlerle paylaşacağımız kafein miktarları, en popüler kahveler için geçerli olan tipik kafein miktarlarıdır.

  • Bir fincan (240 ml) filtre kahve: 95 mg – 165 mg kafein
  • Bir fincan (30 ml) espresso: 47 mg – 64 mg kafein
  • Bir fincan (240 ml) latte veya cappuccino: 63 mg – 126 mg kafein

Tüm bu oranlara rağmen yine de kahve yaparken kullanılan yöntemler ve kahve çekirdeklerinin özellikleri gibi faktörler, kafein içeriğini önemli ölçüde değiştirir.

Sütlü Filtre Kahve Kafein Oranı Nedir? 

sutlu-ingiliz-cayi-tarifi

Filtre kahve kafein miktarı ile ilgili bilgi verdiğimize göre sırada çok merak edilen bir diğer konu var. Sütlü filtre kahvedeki kafein oranı.

Filtre kahveyi sert bulanların çok tercih ettiği içeceklerden biri de sütlü filtre kahvedir. Kahvenin aromasını daha yumuşak bir hale getiren bu kahve türü, lezzetiyle de kahve severleri etkisi altına almış durumdadır.

Günümüzde kahve tiryakilerinin çok tercih ettiği sütlü filtre kahve kafein oranı ise yaklaşık 63 mg’dır.

Filtre kahveye nazaran daha az miktarda kafein içeren bu özel lezzet, kahvesini yumuşak içim sevenlerin gözde içeceğidir.

Zaten ciddi bir kitle tarafından tüketilen sütlü filtre kahve hayatımızın olmazsa olmazı. Tabi yumuşak tadı ve lezzeti de bu içeceği daha tercih edilebilir kılıyor.

Robusta Kahvelerdeki Kafein Oranları

Robusta kahveler, Arabica kahvelere kıyasla daha yüksek kafein içeriğine sahiptir. Ayrıca Robusta kahvelerdeki kafein oranı, kahve çekirdeklerinin türüne, yetiştiği bölgenin koşullarına ve işleme yöntemlerine bağlı olarak değişebilir.

Ancak genel olarak, bir fincan (240 ml) filtre kahve içindeki Robusta kahve çekirdekleri, ortalama 150-200 mg kafein içerir.

Bir fincan (30 ml) espresso içindeki Robusta kahve çekirdekleri, ortalama 100-120 mg kafein içerir. Ancak, bildiğiniz gibi kafein içeriği sadece Robusta kahvesine bağlı değildir.

Bir espresso yapmak için kullanılan yöntem, demleme süresi ve sıcaklık gibi faktörler de kafein miktarını etkiler.

Arabica Kahvelerdeki Kafein Oranları

Arabica kahvelerin, Robusta kahvelere göre daha düşük kafein içeriğine sahip olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca bu kahvelerdeki kafein oranı da çeşitli sebeğlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ancak genel olarak, bir fincan (240 ml) filtre kahve içindeki Arabica kahve çekirdekleri, ortalama 75-130 mg kafein içerir.

Bir Bardak Filtre Kahve Kafein Miktarı Ne Kadar?

bir-bardak-filtre-kahve-kafein-miktari-ne-kadar

Sütlü ya da sütsüz, soğuk ya da sıcak olarak farklı şekillerde tüketebileceğimiz filtre kahve; lezzeti ve yumuşak içimiyle en çok tercih edilen kahve çeşitlerinden biridir.

Filtre kahve; güne zinde başlamak, gün içerisinde keyif yapmak ya da gün sonu yorgunluğumuzu atmak için birebirdir.

Neredeyse hemen hemen her gün tükettiğimiz filtre kahve kafein oranı oldukça merak edilen içeceklerden biri. Aslında çoğumuz sert bir tada ve yoğun bir aromaya sahip olan filtre kahvenin oldukça yüksek miktarda kafein içerdiğini düşünebiliriz.

Ancak filtre kahvenin kafein oranı sandığınız kadar yüksek değildir. Elbette bu kahve çekirdeğine ve kavrulma derecesine göre değişiklik gösterebilir. Ancak filtre kahvenin espresso kadar yüksek bir kafein oranına sahip olmadığı bir gerçektir.

Bir bardak filtre kahve içerisindeki kafein miktarı yaklaşık olarak 120-170 mg / 180–200 ml arasında değişiklik gösterir. Bu miktar tüketim oranı artmadığı sürece sorun yaratmayacaktır.

Unutmadan ekleyelim. Filtre kahveyi; moka pot ve French press gibi pek çok farklı yöntemle demleyebilirsiniz. Bu kahve, mutfağınızda lezzetli sonuçlar ortaya koymak için ideal bir seçenektir.

Size bir tavsiye ile geldik! Filtre kahveden söz açılmışken kahve severlere bir müjdemiz var. Günü kahvesiz kapatamayanlardan mısınız? Ya da kahve demlemek size zahmetli mi geliyor?

Öyleyse Mithra Coffee’nin kahve ekipmanları ile tanışma zamanı. Hem son derece kullanışlı hem de oldukça kaliteli olan bu ekipmanlar ile kendi mutfağınızda harikalar yaratabilirsiniz. Ayrıca kahve köşenize havalı bir görünüm de kazandırabilirsiniz.

Henüz bir kahve köşeniz yoksa “5 Harika Kahve Köşesi” yazımızda yer alan fikirlerden ilham alabilirsiniz.

En Yüksek Kafeinli Kahve Hangisi?

Kahve çekirdekleri içinde en yüksek kafein içeriğine sahip olan çekirdek, genellikle Robusta çekirdekleridir.

Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine göre daha yüksek kafein içeriğine sahiptir. Ayrıca bu çekirdek türü, daha az yağ içeriler.

Genellikle daha acı bir tat ve daha yoğun bir aromaya sahip olan Robusta kahve çekirdekleri ortalama bir fincan kahvede 100-200 mg kafein içerir.

Gün İçinde Kaç Fincan Filtre Kahve Tüketilmeli?

gun-icinde-kac-fincan-filtre-kahve-tuketilmeli

Filtre kahve kafein miktarı konusunu açıklığa kavuşturduk. Şimdi ise kahve severleri ilgilendiren bir diğer önemli konuya geçebiliriz. Gün içinde kaç fincan filtre kahve tüketmeliyim?

Kahvesiz yapamayanlardansanız yazımızın devamında paylaşacağımız tavsiyeleri dikkate almanızı öneririz. Çünkü biliyoruz ki kahvenin yararı olduğu kadar çok tüketildiği takdirde sağlığa büyük zararları da var.

Örneğin aşırı kahve tüketimi, kan basıncında ani yükselmelere sebep olur. Bunun yanı sıra kalp aritmisini yükseltir. Yine fazla kahve içmek uyku problemlerine neden olur. Bu yüzden gün içerisinde en fazla 300-400 mg kahve tüketmelisiniz.

Hayatımızda bir olmazsa olmaz haline gelen kahveyi kararında içmek sağlığımız için atacağımız en mantıklı adımdır. Eğer günde 3-4 fincandan fazla kahve tüketiyorsanız, bu miktarı azaltmanız gerektiğini de tekrar hatırlatalım.

Kahve severler buraya! Lezzetiyle sizi alıp bambaşka yerlere götürecek birbirinden egzotik aromalara sahip kahveler Mithra Coffee’de. 3.nesil kahve kültürüne yeni bir soluk getiren

Mithra Coffee, kahve severlere benzersiz çay ve kahve seçenekleri sunuyor. Üstelik bu harika lezzetleri tatmak için çok bir bütçeye ihtiyacınız yok. Mithra Coffee’nin her bütçeye hitap eden fiyat aralığı sayesinde kahve içmeyi seven herkes bu lezzetleri evine taşıyabilir.

Kendi mutfağınızda kolaylıkla demleyebileceğiniz kahve seçeneklerine Mithra Coffee üzerinden göz atabilirsiniz. Unutmayın, birbirinden nitelikli çekirdekleri özenle kavurarak sizlerle buluşturan Mithra Coffee ile yeni lezzet deneyimleri yaşamak mümkün!

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-kreması-ne-ise-yarar
Daha Fazla

Kahve Kreması Ne İşe Yarar?

İçindekiler Hide Kahve Kreması Nedir?Kahve Kreması Nasıl Kullanılır?Kahve Kreması ile Kahve Nasıl Yapılır?Toz Kahve Kreması Nasıl Kullanılır?Sıvı Kahve…
hazir-kahve-zararli-mi
Daha Fazla

Hazır Kahve Zararlı mı?

İçindekiler Hide Hazır Kahve Nedir?Hazır Kahvenin Zararları Nelerdir?Hazır Kahvenin ZararlarıHazır Türk Kahvesi Zararlı mı? Hazır kahve zararlı mı,…
brezilya-kahvesi-nedir
Daha Fazla

Brezilya Kahvesi Nedir?

Brezilya kahvesi denildiği zaman birçoğumuzun aklına en kaliteli kahve çekirdekleri gelir. Çünkü Brezilya kahve yetiştirmek için oldukça elverişli…