Kahve Nerede Yetişir? – Kahvenin Yetişme Öyküsü

kahvenin-nerede-yetisir-kahvenin-yetisme-oykusu

Doğa harikası kahve nerede yetişir diye hiç merak ettiniz mi? Eğer cevabınız evet ise bu içeriğimizde kahvenin topraktan fincana yaptığı o büyüleyici seyahatten bahsedeceğiz! Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Yataktan kalkarken bir fincan kahvenin aromasından ve kokusundan güç alanlardan mısınız? Araştırmalara göre kahvenin kokusu bile zihnin harekete geçmesinde ve daha enerjik olmamızda etkiliymiş.

Kahve, yetişmek için özel koşullara ihtiyaç duyan bitkilerden bir tanesi. Bugün dünyanın belirli bölgelerinde yetişme imkanı buluyor.

Ağacın yetiştiği iklim özellikleri ve yükselti ise kahvenin aromasını ve tat unsurlarını belirleyen en önemli faktörler. Hatta kahve tarımının yapıldığı bölgelerde yetiştirilen bitkiler ve meyveler kahvenin aromasını belirlerler.

☕ Mithra Coffee dünyanın önde gelen kahve yetiştiricilerinden ithal ettiği kahve çekirdeklerini büyük bir özenle içime hazır hale getiriyor. Brezilya’dan Etiyopya’ya; Kenya’dan Guatemala’ya kadar pek çok ülkenin kahvesine ev sahipliği yapan Mithra Coffee sizi en özel lezzetlerle buluşturuyor.

Dünyanın en kaliteli kahve çekirdeği olan Arabica kahve çekirdekleri ile hazırladığı ürün çeşitliliğiyle evinizin rahatlığında egzotik ve aromatik bir kahve keyfi yapmanıza yardımcı oluyor.

Her bir yudumda farklı bir aroma keşfedebileceğiniz Mithra Coffee’nin leziz kahveleri size yalnızca bir tuş uzaklıkta!

Kahve Hangi İklimde Yetişir?

kahve-hangi-iklimde-yetisir

Kahve ağacı tropikal ve ekvatoral iklimlerin hüküm sürdüğü bölgelerde yetişir. Ekvator çizgisinin 25 derece kuzeyi ile 25 derece güneyi arasında yer alan ülkelerde yetişir.

Günümüzde Asya kıtasından Amerika kıtasına kadar, 80’e yakın ülkede kahve yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Tropikal ve ekvatoral iklimlerin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda kahvenin; 20-30 °C sıcaklıklarda, bol yağışlı ve aynı zamanda da kuru iklimlerde yetişmeyi sevdiğini görüyoruz. Kahve ağacı, sıcaklığın 8 °C olduğu bölgelerde yetişemez. Sıcaklık 5 °C’ye düşünce de bitki ölür.

Günümüzde dünya kahve piyasası göz önünde bulundurulduğunda kahve, yetiştirildiği ülkelerin önemli ekonomik kaynakları arasında yer alır. Dolayısıyla kahve yetiştiren ülkeler kahve tarımının iyileşmesi ve en iyi kahveyi yetiştirmek adına yatırımlar yapmaktadırlar. 

Kahve Hangi Ülkeye Ait?

Kahve, aslen Etiyopya’nın güneybatısındaki Kaffa bölgesinden gelmektedir. Ancak kahve dünya genelinde yaygın olarak tüketilen bir içecek olduğu için artık hangi ülkeye ait olduğu konusunda bir cevap vermek pek mümkün değildir.

Dünyada birçok ülke kahve üretimi yapmakta ve tüketmektedir. Ancak en çok kahve üreten ülkeler arasında Brezilya, Kolombiya, Vietnam ve Endonezya gibi ülkeler yer almaktadır.

Kahve Hangi Ağaçta Yetişir?

Kahve ağacı, kahve meyvesinin yetiştiği bir ağaç olarak bilinmektedir. Ayrıca bu ağaç, tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen bir türdür. Bu nedenle genellikle yüksek rakımlı dağlık bölgelerde yetiştirilir. Kahve ağacı, yaklaşık olarak 5-6 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Ayrıca bu ağacın yaprakları, çiçekleri ve meyveleri vardır.

Kahve meyveleri, içinde kahve çekirdeklerinin bulunduğu kırmızımsı bir meyve olarak ağaçta büyür. Bu meyveler toplandıktan ve işlendikten sonra, kahve çekirdekleri elde edilir ve kahve yapmak için kullanılır.

Kahve Ağacı Nerede Yetişir?

kahve-agaci-nerede-yetisir

Kahve ağacının dünyanın hangi bölgelerinde yetiştiğine geçmeden evvel kahve ağacını size daha yakından tanıtmak isteriz. Bu ağaç, bugün dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmektedir. Fakat bu bitki Arabistan Yarımadası kökenlidir ve buradan dünyaya yayılmıştır.

Kahve ağacı dikimi yapıldıktan sonra 5 yıl içerisinde olgunlaşmaktadır. Olgunlaştıktan sonra ise 30-40 yıl boyunca ara vermeden meyve verebilir. Kahve ağacı, yaprakları yıl boyunca yeşil kalabilen bodur bir ağaç türüdür.

Esasında bu bitki 8-10 metre yüksekliğe kadar uzayabilmektedir. Fakat üretim teknikleri sebebiyle en fazla 3 metre yüksekliğe ulaşmasına izin verilir.

Kahve ağacının çiçekleri ise beyaz renklidir. Oldukça hoş bir kokuya sahip olan bu çiçeklerin kokusu yasemini andırır.

Kahve ağacının çiçekleri ise uzun ömürlü değildir. Genellikle yağmurun ardından açarlar ve birkaç gün sonra da dökülürler. Daha sonra ise kahve yemişi büyümeye başlar.

Kahve meyvesi ilk etapta yeşil renge sahip olur ve oldukça serttir. Olgunlaşmaya başladıkça meyvenin rengi kırmızıya döner. Renginden ve görünümünden dolayı da kirazı andırır. Bu yemişlerin boyutu ise yaklaşık 1,5 cm’dir.

Dünyada en çok yetiştirilen iki kahve ağacı türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki Arabica kahve ağacı, diğeri ise Robusta kahve ağacıdır. Bu iki ağacın meyveleri usta gözler tarafından hemen ayırt edilebilmektedir. Fakat hem yetişme koşulları bakımından hem de içim özellikleri bakımından oldukça farklıdırlar.

Dünyada en yaygın kahve ağacı türü Arabica’dır. Arabica kahve ağacı, Robusta’ya göre daha dayanıksızdır ve yetiştirilmesi daha zordur. Çünkü parazitlere ve ısıya karşı hassastır. Tüm bunlara rağmen bu ağaçtan elde edilen kahve çekirdekleri daha kaliteli olduğu için kahve yetiştiren ülkeler tarafından daha çok tercih edilir.

Arabica kahve hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Robusta kahve ağacı daha nemli ve sıcak bölgelerde yetişme imkanına sahiptir. Arabica kahve ağacına nazaran ürünleri daha kalitesizdir. Arabica kahve ağacından elde edilen ürün daha aromatik ve hafif bir tada sahipken; Robusta kahve ağacından elde edilen ürün daha asidik, daha acımsı bir tada sahiptir ve sindirimi daha zordur.

Türkiye’de Kahve Yetişir Mi?

Türkiye’nin iklim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda nitelikli bir mahsul ortaya çıkarması pek de mümkün değildir. Fakat kahveye meraklı çiftçiler ülkemizde çok küçük bir alanda kahve yetiştiriciliği yapıyorlar.

Küçük alanlarda yapılan kahve yetiştiriciliği bizim dünya kahve pazarında söz sahibi olabilmemiz için yeterli değil. Fakat bunun hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini de iddia edemeyiz.

En İyi Kahve Nerede Yetişir?

sade-kahve-nasill-yapilir

Nitelikli kahve denilince aklımıza gelmesi gereken ilk ülke Brezilya’dır. Brezilya bugün dünya kahve piyasasının adeta devidir. Dünyanın en iyi ve en kaliteli kahvelerini yetiştirir ve dünyanın kahve ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

Brezilya’dan sonra akla gelecek isimler ise Kolombiya, Endonezya ve Guatemala’dır. Mithra Coffee de bu ülkelerin en kaliteli kahvelerinin yetiştiği bölgelerden seçtiği kahve çekirdekleriyle nitelikli bir kahve deneyimi sunmaktadır.

Fındık, meyve ve bitter çikolata notalarına sahip Brezilya Serra Negra kahvesini denemek için tıklayın!

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-kavurma-profilleri
Daha Fazla

Kahve Kavurma Profiline Göre Farklar

İçindekiler Hide Blonde Roast KahvelerMedium Roast KahvelerDark Roast KahvelerKahve Kavurma Makinesi Kahve kavurma, yemyeşil taze kahve çekirdeklerinin bir…