Çekirdek Kahve Nasıl Tüketilir?

cekirdek-kahve-nasil-tuketilir

Çekirdek kahve ile kahve hazırlamak için öncelikle kahve çekirdeklerinin öğütülme işleminden geçmesi gerekmektedir. Öğütülme işleminden geçmeyen kahve çekirdekleri ile kahve demlemeniz pek de mümkün değildir.

Dışarıda ince ince yağan yağmur sesinin eşliğinde, sıcacık bir battaniyenin altında kitabınızı okurken yudumladığınız bir fincan kahve, içilebilecek en lezzetli kahvedir. Bu etkileyici lezzetten vazgeçemeyen kahve tutkunları bu anın huzurunu gayet iyi bilirler.

Fakat her kahve bu hazzı veremeyebilir. Ancak gerçek kahve çekirdeklerinden elde edilen – kokusuyla ve muhteşem notaların hakim olduğu benzersiz aromasıyla büyüleyici etkiye sahip olan bir kahve – bizlere gerçek kahve lezzetini tattırabilir.

Kahve hayatımızda her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Geçmiş yıllarda daha çok meydana getirdiği etkiler (enerji vermesi, uyku açması vb.) sebebiyle tüketilen kahve, bugün büyük bir kesim tarafından damakta bıraktığı haz sebebiyle tüketilmektedir.

Son yıllarda iyice popülerleşen durumlardan bir tanesi de insanların kendi kahve çekirdeklerini öğütmesi. Pek çok kahve tutkunu, evlerinde bulunan elektronik veya manuel aletler yardımıyla kendi kahvelerini öğütüyorlar.

Fakat bu konuda herkesin doğru bilgiyle çekirdek kahve öğüttüğü söylenemez. Çünkü birçok kişi sırf kendi kahvesini öğütebilmek için kullandıkları yanlış öğütme işlemi sebebiyle gerçek kahve lezzetinden uzaklaşmakta. Bu aşamada doğru aletlerle doğru bir işlem yapmak oldukça önemli.

Dolayısıyla kahve öğütmek için doğru aletlere sahip değilseniz çekirdek kahve yerine hazır öğütülmüş kahve çekirdeklerinden elde edilen nitelikli kahveleri tercih etmelisiniz.

Çekirdek kahvenin tüketimine gelecek olursak; yukarıda da öğütülmemiş kahve çekirdekleriyle kahve demlemenin pek mümkün olmadığından bahsetmiştik. Eğer çekirdek kahve tüketmek istiyorsanız öncelikle kahve çekirdeklerini dilediğiniz bir kahve türüne göre çekmelisiniz.

Çekirdek kahveyi; Türk kahvesi, espresso, fine, filtre (autodrip), French press, cold brew öğütme derecelerinden herhangi biriyle öğütmelisiniz. Bu öğütme derecelerinin her biri birbirinden farklılık göstermektedir ve ait oldukları kahve öğütme derecelerine göre demlenebilmektedirler.

Dilerseniz kahve öğütme dereceleri ile ilgili detaylı bilgi verdiğimiz, “Kahve Çekme Makinesi Nasıl Kullanılır?” adlı içeriğimizden detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Çekirdek Kahve Çeşitleri

cekirdek-kahve-cesitleri

Dünya üzerinde en bilinen kahve çekirdeği çeşitleri dört tanedir. Bu çekirdek kahve çeşitleri; Arabica kahve çekirdeği, robusta kahve çekirdeği, liberica kahve çekirdeği ve excelsa kahve çekirdeği şeklindedir.

Arabica kahve çekirdeği; en kaliteli kahve çekirdeklerinden biri olmasının yanı sıra dünya üzerinde en çok tüketilen kahve çekirdeğidir. Hatta dünya üzerinde ticareti yapılan kahve türlerinin dörtte üçü Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilmektedir.

Robusta kahve çekirdeği; en kaliteli kahve çekirdeklerinden bir diğeri olmakla birlikte dünya üzerinde Arabica kahve çekirdeklerinden sonra en çok ticareti yapılan çekirdek kahvedir. Kahve çekirdekleri içerisinde en dayanıklı çekirdek kahve olan robusta kahve, Arabica kahve çekirdeklerine nazaran daha uygun fiyatlıdır.

Liberica kahve çekirdeği; diğerlerine nazaran dünya üzerinde bilinirliği en az olan ve en az tüketilen çekirdek kahvedir. Liberica kahve çekirdeğinin anavatanı Filipinlerdir. 19. yüzyılda Arabica kahve çekirdeğinde yaşanan yoksunluk sebebiyle liberica kahve çekirdeğinin tanınırlığı ve tüketimi artmıştır.

Excelsa kahve çekirdeği, liberica kahve çekirdeğine nazaran daha lezzetli bir kahve çekirdeğidir. Diğer kahve çekirdeklerine nazaran daha güçlü bir aromaya sahip olan bu kahve çekirdeği diğer kahvelerin aromasını güçlendirmek için kullanılır. Arabica kahve çekirdekleriyle harmanlanması sonucu ortaya oldukça sert aromaya sahip lezzetli bir kahve çıkacaktır. Fakat Arabica kahve çekirdeği tutkunu olanlar bu durumu hemen fark edecektir.

En kaliteli kahve çekirdeklerinden biri olan Arabica kahve çekirdeklerinin ustalıkla öğütülmesi ve özenle paketlenmesiyle elde edilen filtre kahve çeşitleriyle de lezzetli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Çekirdek Kahve Nasıl Saklanır?

cekirdek-kahve-nasil-saklanir

Kahve de diğer tüm gıdalar gibi zamanla bozulabilen bir gıda çeşididir. Bu sebeple çekirdek kahve doğru şekilde muhafaza edilmelidir. Aksi takdirde elinizdeki çekirdek kahve kısa süre içerisinde bozulacak ve tüketilemeyecek hale gelecektir.

Çekirdek kahvenin nasıl saklanabileceği konusuna geçmeden önce bozulmasında büyük paya sahip olan dış etkenlerden bahsetmeliyiz. Çekirdek kahvenin kısa süre içerisinde bozulmasına neden olan dış etkenler ise şu şekilde; hava, direkt güneş ışığı, nem, düşük sıcaklık ve yüksek sıcaklıktır. Bu dış etkenlere maruz kalan kahve çekirdeği kısa süre içerisinde bozulacaktır.

Çekirdek kahveyi saklamak için özel olarak üretilen kahve saklama kaplarından alabilirsiniz. Bu kahve saklama kaplarının pompalı versiyonları da piyasada bulunmaktadır. Böylelikle çekirdek kahvenin hava ile temasını tamamen kesebilirsiniz.

Çekirdek kahvenizi saklama kabına koyduktan sonra mutlaka oda sıcaklığında muhafaza edin. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi çok yüksek sıcaklıklar veya çok düşük sıcaklıklar kahvenizin kısa süre içerisinde bozulmasına neden olacaktır.

Çekirdek kahvenizi direkt gün ışığı alan bir yere koymayın. Çünkü direkt gün ışığına maruz kalan kahve çekirdeği de kahvenizin kısa sürede bozulmasına sebep olur. Dolayısıyla çekirdek kahvenizi saklama kabı içerisine koyduktan sonra muhafaza edebileceğiniz en ideal yer mutfak dolabının içi olacaktır. Böylelikle çekirdek kahve daha uzun ömürlü olacak ve size her fırsatta kaliteli kahve deneyimi yaşama fırsatı verecektir.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like