Ayılamayanlara Özel: En Sert Filtre Kahve Hangisi?

ayilamayanlara-ozel-en-sert-filtre-kahve-hangisi

En sert filtre kahve içerdiği yoğun kafein sayesinde güne daha enerjik başlamamızı sağlar. Sabah yaşadığımız uyku mahmurluğunu bir kupa yoğun içimli filtre kahve ile üzerimizden hızlıca atabiliriz.

Ne kadar erken yatarsak yatalım sabahları yataktan kalkmak ve uyku mahmurluğunu üzerimizden atmaya çalışmak işkence gibi gelir. Özellikle kış aylarında bu durum daha da çekilmezdir. Dışarıda ince ince yağan yağmur ve soğuğa karşı sıcacık yatak sanki sonu olmayan bir mücadeleye girmiştir.

Hepimiz yatakta bir süre daha kalıp biraz keyif yapmak isteriz. Fakat günlük hayattaki sorumluluklarımız buna pek de imkan vermez. Böyle zamanlarda bizi yataktan çıkarabilecek en kuvvetli şey sıcacık bir fincan kahvedir!

Kahvenin büyüleyici kokusu ve tadıdır. Taze demlenen kahvenin yalnızca kokusu bile ayılmamız ve kendimize gelmemiz için yeterlidir.

Biz de kahvesiz ayılamayanlara özel en etkili ve en sert filtre kahve çeşitleri nelerdir dedik ve sizin için müthiş kahve önerileri ile geldik. Bu lezzetli ve bir o kadar da etkili kahveler ile güne zımba gibi başlayacaksınız!

Sert İçimli Filtre Kahve Özellikleri

sert-icimli-filtre-kahve-ozellikleri

Filtre kahve çeşitleri yumuşak içimli filtre kahve, orta içimli filtre kahve ve sert (yoğun) içimli filtre kahve olmak üzere üçe ayrılırlar. Sert içimli filtre kahvenin daha iyi anlaşılabilmesi adına öncelikle yumuşak ve orta içimli kahvelerden bahsedelim.

Yumuşak içimli filtre kahveler en hafif kahvelerdir. İçtiğiniz zaman yoğun bir kahve tadı almazsınız. Ayrıca damakta daha sulu bir tat bırakırlar.

Kafein miktarı ise diğer kahvelere nazaran daha düşüktür. Bu sebeple orta veya sert (yoğun) içimli kahve içemeyenler tarafından ve filtre kahve içmeye yeni başlamış kişiler tarafından tercih edilirler.

Orta içimli filtre kahve en çok tüketilen filtre kahve çeşididir. Adından da anlaşılacağı üzere dengeli bir aromaya sahiptir. Bu sebeple yoğun aroma tadını almanıza imkan tanır. Ayrıca size lezzetli bir kahve deneyimi yaşatır.

Sert (yoğun) içimli filtre kahve çeşitleri diğer filtre kahve çeşitlerine nazaran daha fazla kafein içerirler. Tat olarak ise diğerlerine nazaran acıdırlar. Kahve ile arası çok iyi olmayanlara bu kahve biraz ağır gelebilir.

Yoğun içimli kahveler, kafein miktarı nedeniyle diğerlerine göre daha etkilidir. En sert filtre kahve güne enerjik bir başlangıç yapabilmek için seçeceğiniz kahvelerdir.

Eğer gün içerisinde çok fazla kahve tüketiyorsanız -sizi rahatsız etmemesi adına- seçimlerinizi yumuşak içimli kahvelerden yana yapmalısınız. Çünkü vücuda yoğun miktarda kafein almak anksiyete, uykusuzluk ve çarpıntı gibi problemlere sebep olacaktır. Fakat filtre kahveniz yumuşak içimli de olsa içerisinde bol miktarda kafein bulundurduğunu unutmamalısınız.

Filtre kahve özellikleri ve yöresine göre filtre kahveler hakkında daha detaylı bilgi için ilgili blog yazımıza göz atabilirsiniz.

En Sert Filtre Kahve Önerileri

en-sert-filtre-kahve-onerileri

Yoğun ya da diğer bir ifadeyle sert içimli kahvelerin özelliklerine değindik. Şimdi sıra size birkaç kahve tavsiyesinde bulunmada. Öyleyse Mithra Coffee’nin lezzetli kahveleri arasından seçtiğimiz kahvelere geçelim.

El Salvador SGH Kahve

El Salvador SGH kahvesi denilince akla ilk gelen güçlü gövde ve yoğun aromalardır. Orta Amerika’da yetişen bu kahve çekirdekleri de kaliteli kahveler arasında yer alır.

El Salvador kahvesi 1350-1500 m yüksekliklerde yetişir. Yüksekte yetişmesi kahvenin aromaları iyice özümsemesine ve gövde yapısı bakımından da güçlenmesine olanak verir. El Salvador SGH kahvesi de yine dünyanın en kaliteli kahve çekirdeği olan Arabica kahve çekirdeğinden elde ediliyor.

Yoğun içimli olan El Salvador kahvesine kakao, erik ve çiçeksi aromalar hakimdir. Güne iyi bir başlangıç yapmak isteyenlere özel bir lezzet. Ayrıca El Salvador kahvesi gerçek kahve deneyimi yaşamak isteyenler için en başarılı kahve çeşitlerinden biri.

Peki güne enerjik başlamamızı sağlayacak El Salvador SGH kahvesi nasıl hazırlanır?

El Salvador SGH kahvesi hazırlamak için bir su ısıtıcısı yardımıyla içme suyunu kaynatmalısınız. Kaynattığınız içme suyu ile French pressi çalkalamalısınız. Çalkaladığınız French pressin içerisine iki tatlı kaşığı El Salvador SGH kahvesi koymalı ve üzerine sıcak suyu yavaş ve düzenli bir şekilde eklemelisiniz.

En son adımda da French pressin ağzını kapatıp yaklaşık 6-7 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. Demlenen kahveyi süzüp afiyetle içebilirsiniz. Filtre kahve nasıl yapılır başlıklı yazımız bu konuda size daha detaylı bilgi verecek.

Indonesia Sumatra Kahvesi

cekirdek-kahve-ve-degirmen

Mithra Coffee’nin Indonesia Sumatra kahvesi dünyanın en kaliteli kahve meyvesi olan Arabica kahve ağaçlarının sağlıklı kahve çekirdeklerinden elde ediliyor.

Endonezya’nın Sumatra bölgesindeki çiftliklerden elde edilmiştir. Kahve çekirdekleri 850 – 1600 m yüksekliklerinde yetişir. Yetiştikleri bölgenin kendisine has aromalarını barındırırlar.

En sert filtre kahve çeşitleri arasında yer alan Nicaragua kahvesinde hissedilen aromalar ise; sütlü çikolata ve karameldir. Demlendiği andan itibaren tatlı bir koku yayan bu kahvenin kokusunu duyar duymaz yataktan fırlayabilirsiniz.

Indonesia Sumatra kahvesi güçlü bir gövdeye sahiptir. Bu da kahve tutkunlarının lezzetli kahve deneyimi yaşamasına imkan tanır.

Eğer güne daha zinde ve enerjik başlamak ve kaliteli kahvenin de tadını çıkarmak istiyorsanız Indonesia Sumatra kahvesi tam size göre bir seçim olacaktır.

Peki güne enerjik başlamamızı sağlayacak Indonesia Sumatra kahvesi nasıl hazırlanır?

Bir su ısıtıcısı yardımıyla içme suyunu kaynatmalısınız. Kaynattığınız içme suyu ile önce French pressi çalkalamalısınız. Çalkaladığınız French pressin içerisine iki tatlı kaşığı Indonesia Sumatra kahvesi koymalı ve üzerine suyu yavaş ve düzenli bir şekilde eklemelisiniz.

En son adımda da French pressin ağzını kapatıp yaklaşık 6-7 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. Kahveniz demlendikten sonra süzüp afiyetle içebilirsiniz.

Sabahları hızlıca ayılmak isteyenler için en sert filtre kahve önerilerimizi paylaştık. Umarız bu önerilerimizle sabahları çok daha dinç ve enerjik olabilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like