Affogato Kahve Nedir? Affogato Tarifi

affogato-kahve-nedir-affogato-tarifi

Adı dillerde adeta bir şiir mısrası gibi akan affogato kahve muhteşem tadıyla kahveseverleri büyülüyor. Peki ama nedir bu kahve, nereden çıktı ve neden bu kadar popüler?

Bu sorulara bir bir yanıt aradığımız içeriğimizle hem bu kahve hakkında muhteşem bilgiler edinecek hem de mükemmel bir tarif öğreneceksiniz. Hadi öyleyse başlayalım!

Affogato Nedir?

affogato-nedir

Affogato kimileri tarafından tatlı, kimileri tarafından ise kahve olarak nitelendirilir.

Bize sorarsanız İtalyan mutfağının meşhur lezzetlerinden biri olan bu kahve çeşidi bir kahvesevere göre kesinlikle kahvedir. Yani esasında dondurma ve kahvenin birleşimi olarak değil başlı başına bir içecek olarak kabul edilir.

İtalya’da dondurma ile espressonun eşsiz buluşmasıyla ortaya çıkan bu lezzet İtalya sınırlarını aşarak kendini dünya mutfağında kabul ettirdi. Kahve ile dondurmanın yakaladığı o eşsiz aroma bugün pek çok kahveseverin vazgeçilmezi arasına girdi.

Dondurmalı espresso olarak adlandırabileceğimiz bu kahve espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Diğer espresso bazlı kahvelerde olduğu gibi bu kahvede de yine başrol espressoya aittir.

Bu kahve kaşık ile servis edilmektedir. Dondurması kaşık ile yenir ve ardından kahve içilir.

Eğer diğer espresso bazlı kahve çeşitlerini merak ediyorsanız “Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Affogato Ne Demek?

İtalyanca kökenli affogato kelimesi Türkçe’de “boğulmuş” anlamına gelmektedir. Dondurmanın kahvenin içerisinde boğulduğu bu lezzet yaz sıcaklarında çok iyi gideceği gibi kış soğuklarında da zevkle tüketilebilir.

Affogato Nasıl Okunur?

Affogato kelimesinin okunuşu “af·fo·gà·to” bu şekildedir. Olduğu gibi telaffuz edilip Türkçe’de karşılığı olmayan “à” harfi hafif boğazdan ve yumuşak bir şekilde çıkarılır.

Affogato Kahve Tarifi

affogato-kahve-tarifi

Affogato hazırlamak için öncelikle herhangi bir kahve ekipmanı ile espresso kahve hazırlamalısınız. Bir kişi için tek shot espresso hazırlamanız yeterli olacaktır.

Moka pot diğer espresso ekipmanlarına göre daha ulaşılabilir olduğu için biz bu ekipmanla espresso hazırlama yöntemine değineceğiz. Öyleyse moka pot ile espresso hazırlamaya geçelim!

 1. Moka potun alt haznesine ılık ya da soğuk içme suyunu ekleyin. Su emniyet valfini aşmamalı. Burada suyu ılık ya da sıcak kullanmamızın sebebi ise kahveyi yakmamak. Eğer soğuk su kullanırsanız kahveniz yanar ve espressonun tadı daha da acılaşır.
 2. Kahve filtresine 7-9 gram kahve koyun ve bir kaşık yardımıyla çok bastırmadan kahveyi düzleştirin.
 3. Moka potun parçalarını birleştirerek moka potu kısık ateşe koyun.
 4. Sıcak suyun kaynamaya başlamasıyla birlikte kahve üst haznede toplanacaktır. Kahvenin tamamı üst haznede toplanınca moka potun altını kapatın ve kahveyi 3 dakika kadar dinlendirin.
 5. Bir bardağın içine bir top vanilyalı dondurma koyun.
 6. Dondurmanın üzerine hazırladığınız espressoyu ilave ederek kahveyi bir kaşık ile servis edin.

Afiyet olsun!

Espresso bazlı kahveler için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Türk İşi Affogato Tarifi

Espresso kahvesi, moka potu ya da espresso makinesi olmayanlar üzülmesin. Çünkü Türk işi dondurmalı kahve tarifi ile evinizde kahvenin ve dondurmanın yakaladığı eşsiz aromanın tadını çıkarabilirsiniz.

Öyleyse dondurmalı Türk kahvesi tarifine geçelim.

 1. Cezvenin içine 9 gram Türk kahvesi ekleyin. (Yani bir çorba kaşığından biraz fazla olacak.)
 2. Türk kahvesinin üzerine fincan ölçünüz kadar ılık içme suyu koyun ve kahve ile suyu iyice karıştırın. Fakat kahvenin kenarlara sıçramamasına dikkat edin.
 3. Yaklaşık 1,5–2 dakika kadar kahveyi pişirin. Bu aşamada kahveyi karıştırmayın. Eğer kahveyi karıştırırsanız kahvenin tadı acılaşır.
 4. Kahvenin üzerindeki köpük oluştuğu zaman cezvenin altını kapatın ve kahvenin köpüğünü bir kaba alın ya da dökün.
 5. Bir bardağın içine bir top vanilyalı dondurma ekleyin.
 6. Dondurmanın üzerine dikkatlice Türk kahvesini ekleyin. Bu aşamada olabildiğince telvenin cezvede kalmasına dikkat edin. Daha sonra kahveyi bir kaşık ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Türk kahvesi hakkında daha fazla bilgi için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Mithra Coffee’yle Gerçek Espresso Aromasını Yakalayın!

zengin-icerikli-kahveler-mithra-coffeede

Evinizde bir türlü dışarıdaki espresso aromasını elde edemiyor musunuz? Bu üç şeyden kaynaklı olabilir. Bunlar:

 • Birincisi; kullandığınız ekipman.
 • İkincisi; kullandığınız teknikler.
 • Üçüncüsü ise; kullandığınız kahve.

Espresso hazırlarken kullanılacak ekipmanlar bellidir. Ya otomatik bir kahve makinesi kullanırsınız ya manuel kahve makinesi kullanırsınız ya da moka pot kullanırsınız.

Fakat her ekipmanın kullanım şekli farklıdır. Bu sebeple kullanım tekniklerine dikkat etmelisiniz. “Espresso Kahve Nedir?” başlıklı blog yazımızı kendinize rehber kılarak hem makineyle hem de moka pot ile espresso hazırlamayı öğrenebilirsiniz.

Gelelim üçüncü mevzuya. Her zaman söylediğimiz gibi kullandığınız kahvenin kalitesi kahvenizin aromasını belirler. Ne kadar nitelikli kahve kullanırsanız o kadar lezzetli sonuçlara ulaşırsınız.

Mithra Coffee & Tea Co. dünyanın dört bir yanından getirilen en kaliteli kahve çekirdekleri ile eşsiz bir çeşitlilik oluşturuyor. Brezilya’nın, Guatemala’nın, Tanzanya’nın, Kolombiya’nın ve dünya kahve piyasasında söz sahibi olan daha pek çok ülkenin en kaliteli çekirdeklerini seçiyor.

Diğer taraftan Mithra Coffee & Tea Co. kahveyi size tek bir formda sunmuyor. Beğendiğiniz kahve çeşidini espresso, filtre kahve ve Türk kahvesi şeklinde sipariş verebilirsiniz.

Ayrıca kullandığınız ekipmana göre özel olarak gerçekleşen öğütme biçimini de tercih edebilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like