İştah Kesen Çaylar Nelerdir? İştah Kapatan Çay Tarifi

istah-kesen-caylar-nelerdir-istah-kapatan-cay-tarifi

İştah kesen çaylar ile formunuzu korumak ya da yaza daha fit girmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise bu içeriğimizde bahsedeceğimiz pek çok çay çeşidinden faydalanabilirsiniz.

egzotik-dunya-caylarini-kesfet

Kış aylarının bize negatif etkilerinden biri de aldığımız kilolar oldu. Evde uzun süre hareketsiz kalmanın sonucunda yemeye ve içmeye kendimizi fazla kaptırdık. Dolayısıyla rahatlıkla giydiğimiz pantolonlar, etekler ve üstler artık eskisi gibi görünmemeye başladı.

Yaza çok kısa süre bir süre kala hepimizi “ben bu kiloları nasıl vereceğim” telaşı kapladı. Sürekli yeme ve içme alışkanlığı iştahımızı muazzam bir şekilde arttırması pek çoğumuzda aldığımız kiloları veremeyeceğimiz düşüncesini uyandırdı.

İştah kesen çaylar ve biraz dikkat ile bu sorunu tereyağından kıl çeker gibi halledebiliriz. Öncelikle belli periyotlarla yeme alışkanlığı edinip buzdolabının önüne geçme alışkanlığımızı bir kenara bırakmalıyız.

Ancak zayıflama sürecinde bir uzamandan online veya yüz yüze destek almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu çaylar tek başına mucize yaratmaz. Ayrıca sizin metabolizmanız üzerinde beklenen etkiyi de yaratmayabilir.

Dolayısıyla bu çaylara başvurmadan önce bir uzmana danışmanızı ve uzmanınızın size önerdiği program ve tavsiye sonrasında tüketmenizi tavsiye ederiz. Eğer hekiminiz ya da diyetisyeniniz uygun görmezse tarifleri kesinlikle tüketmemelisiniz.

İşte, zayıflama ve formunuzu koruma sürecinde size yardımcı olacak birbirinden lezzetli iştah kesen çaylar!

İştah Kesen Zayıflama Çayları

istah-kesen-zayiflama-caylari

Bu başlık altında birbirinden lezzetli üç iştah kesen bitki çayı çeşidine yer vereceğiz. Elbette bunlar gibi pek çok bitki çayının da iştah kesici özelliği bulunmaktadır.

Fakat biz sizler için en etkili bitki çaylarını seçtik. Diğer taraftan çok fazla çeşit sunarak kafanızı da karıştırmak istemedik.

İşte, kilo kontrolünde size çok yardımcı olacak birbirinden lezzetli iştah kesen bitki çayı çeşitleri.

İştah Azaltıcı Hibiskus Çayı

hibiskus-cayi-iran

Halk arasında “hatmi çiçeği” olarak da anılan hibiskus bitkisinin en bilindik özelliği iştah kesici olmasıdır. Kilo vermek isteyen pek çok kişinin kullanabileceği bu bitki çayı sağlıklı bir diyet programına eşlik ettiği takdirde ortaya inanılmaz sonuçların çıkmasına katkı sağlayacaktır.

Bol miktarda C vitamini içeren bu bitki çayı bağışıklık sisteminin de güçlenmesine destek olmaktadır. Mithra Coffee & Tea Co.’nun en sevilen bitki çaylarından biri olan hibiskus çayı aynı zamanda hoş bir kokuya ve aromaya da sahiptir. Bu sebeple hibiskus çayını içerken asla zorlanmayacaksınız aksine severek tüketeceksiniz.

İştah Kesen Yeşil Çay

Yeşil çay iştah azaltıcı bitki çayları içerisinde en etkili çay çeşitlerinden bir tanesidir. Metabolizmayı hızlandırma ve vücutta biriken ödemin atılmasına yardımcı olması da bu çayı tercih etmeniz için başlıca sebepler arasında yer alır.

Özellikle gece acıkmalarının önüne geçmek istiyorsanız uyumadan bir iki saat önce bir fincan yeşil çay içebilirsiniz. Eğer sade yeşil çay tüketmekten sıkıldıysanız da Mithra Coffee & Tea Co.’nun birbirinden farklı bitkilerle harmanlanan aromatik yeşil çay çeşitlerine göz atabilirsiniz.

İştah Kesen Mate Çayı

Mate çayı Güney Amerika’da sıklıkla tüketilen çay çeşitlerinden bir tanesidir. Ülkemizde de son yıllarda popülerliği artan bu bitki çayı mutfaklarımızda yerini çoktan aldı bile.

Mate çayı güçlü bir ödem attırıcı olmasının yanı sıra iştah kesici özelliğiyle de bilinir. Özellikle ani acıkmalara son vermek için mate çayını tüketebilirsiniz.

Kilo kontrolü ve kilo verme sürecinde sağlıklı bir diyet programına eşlik ettiği zaman istediğiniz etkiyi almanıza yardımcı olacak mate çayı ideal kilonuza düşmenize ve ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olacak.

İştah Kesen Bitki Çayı Tarifi

istah-kesen-bitki-cayi-tarifi

Hazır iştah kesen çaylardan konu açılmışken size mükemmel bir çay tarifi vermemek olmaz. Bu tarif hem yağ yakmanıza yardımcı olacak hem de artan iştahınızı bastırarak kilo vermenize de destek olacak. Ayrıca bu çayı bir ay kadar tükettikten sonra ara vermeniz gerekiyor.

Yağ yakan ve iştah kesen çayı hazırlamak için kullanacağınız malzemeler; bir avuç hibiskus çayı, iki adet çubuk tarçın, 3 küçük dilim limon, dört veya beş adet karanfil, bir avuç kurutuşmuş kiraz sapı ve bir litre içme suyu.

Hazırlanışı:

  • İçme suyunu orta boy bir tencerenin içerisine dökün ve kaynamaya bırakın.
  • Kaynayan içme suyunun altını kapatın ve içerisine sırayla tüm malzemeleri ilave edin.
  • Tüm malzemeleri sıcak suyun içerisine koyduktan sonra çayı beş on dakika kadar demlenmeye bırakın.
  • Demlenen çayı büyük bir sürahinin ya da cam şişenin içerisine süzün.
  • Gün içerisinde açlığınızın bastırdığı zamanlarda bu çayı tüketebilirsiniz. Çayın tamamını gün içerisinde bitirmek zorunda değilsiniz. Fakat her seferinde taze taze demlemeye özen gösterin. Eğer bu çayın miktarı fazla geldiyse malzemeleri yarım ölçek azaltarak da bu çayı demlemeyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Anne adaylarının, emziren annelerin ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin bu bitki çayı çeşitlerini ve tarifi tüketmeden evvel muhakkak doktorlarına ya da en yakın sağlık kuruluşuna danışmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Diğer taraftan bu bitki çayı çeşitlerine karşı alerjik reaksiyon geliştirebilirsiniz. Bu sebeple ilk tüketimin ardından beklenmedik bir etki görürseniz ve vücudunuzda alerjik reaksiyonlar meydana gelirse derhal bu bitki çaylarının tüketimine son vermeli ve en yakın sağlık kuruluşunda bir alerji testi yaptırmalısınız.

2 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

beyaz-cay-nasil-demlenir-ozellikleri-nelerdir
Daha Fazla

Beyaz Çay Nedir?

İçindekiler Hide Beyaz Çayın Tarihçesi Nedir?Beyaz Çayın İçeriğinde Ne Bulunur?Beyaz Çayın Diğer Çaylardan Farkı Nedir?Beyaz Çayın Kullanım Alanları…