Granül Kahve Nedir?

granul-kahve-nedir-mithra-coffee-blog

Granül kahve bir diğer söylemle ise instant coffee, kahve çekirdeklerinin endüstriyel işlemlerden geçerek kahve niteliğini kaybetmesi sonucu oluşan bir kahve türüdür. Bu yazımızda granül kahve tam anlamıyla nedir, nasıl hazırlanır ve insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

Granül kahve, hem pratik olması hem de diğer kahve türlerine nazaran oldukça ucuz olması sebebiyle toplumumuzda en çok tüketilen kahve türlerinden bir tanesidir. Bugün neredeyse tüm evlerde granül kahve çeşidi bulunmaktadır. Peki, hazır kahve olarak da adlandırılan bu kahve türü ilk kez nasıl ortaya çıktı?

Instant coffee, ilk kez 1901 yılında Japon asıllı Amerikalı kimyager Satori Kato tarafından bulunmuştur. Fakat pazarda kendine yer edinmesi ve ticari bir ürün olarak pazarlanması ise 1938 yılına dayanmaktadır. Nescafe tarafından dondurularak piyasaya sürülen bu kahve çeşidi, Nescafe’nin bu girişiminden sonra pazarda kendine yer edinmiştir.

Granül Kahve Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

granul-kahve-turleri-ve-cesitleri-nelerdir

Kahve doğal şartlarda suda çözünmez. Fakat bu kahve çeşidi suda çözünerek hazır hale gelir. Kahveye bu formunu kazandıran ise kahve çekirdeklerinin endüstriyel işlemler sonrasında kurutulması ve suyunu kaybetmesidir.

Kahve çekirdeklerinin su kaybederek oluşturduğu instant coffee yani hazır kahve üzerinde iki şekilde kurutma yöntemi uygulanır. Bu yöntemler; sprey ile kurutma yöntemi ve dondurarak kurutma yöntemleridir.

Sprey ile Kurutma Yöntemi

Bu yöntem ile yapılan kurutma işleminde öncelikle kahve soğutulup kurutulur. İkinci adımda ise; kahve özütü yüksek bir yerden aşağıya doğru püskürtülür.

Bu işlem esnasında uygulanan yüksek ısı sebebiyle kahvenin içerisinde bulunan su buharlaşarak kaybolur. Bu yüksek ısı kahveye aromasını veren yağların da yok olmasına sebep olur. Bu da kahvenin o büyüleyici aromasını kaybetmesine sebep olur.

Dondurarak Kurutma Yöntemi

Dondurarak kurutma yönteminde kahve bekletilerek kendiliğinden su kaybetmesi sağlanır. Bu bekleyişin ardından kahve -40 derecede bekletilerek içinde bulunan suyun kristalleşmesi sağlanır. Son adımda da kahveye buharlaştırma yöntemi uygulanarak içerisinde bulunan su tamamen yok edilir. Böylece hepimizin evinde bulunan hazır kahve meydana gelmiş olur.

instant-coffee

Granül kahvenin diğer kahve çeşitlerine oranla daha geniş bir tüketici kitlesine sahip. Ancak bunun ardında yatan belli sebepler var.

Bu sebepler; ucuz kahve çekirdekleri kullanıldığı için oldukça ucuz olması, raf ömrünün uzun olması ve pratik olması. Fakat gerçek kahve tutkunları bu kahve çeşidine pek de kahve gözüyle bakmamaktadır.

Granül Kahve Aroması ve Tatları Nasıl Oluşur?

Instant kahve her ne kadar ensdüstriyel üretimin ürünü olsa da tat profilin oluşmasında yine kahve çekirdeklerinin etkisi var. Kullanılan kahve çekirdeğinin yetiştiği yöre ve içim özellikleri yine bu kahvelerin de aromalarını etkiliyor.

Dolayısıyla birçok hazır kahvenin paketinde artık çekirdek ve yöre bilgilerine de yer veriliyor. Ancak yine de hazır kahvelerin gerçek lezzet profilini yansıttığını söyleyemeyiz. Çünkü bu kahveler kahve çekirdeklerinin geride bıraktığı tortulların yoğun işlemden geçmesi sonucu ortaya çıkar.

Granül Kahve Yapımında Kahve Kullanılan Kahve Çekirdekleri Nasıl Seçilir?

Granül kahve üretiminde kullanılan kahve çekirdeklerinin seçimi, çeşitli faktörlerin göz önünde bulundurulmasıyla gerçekleşir. Öncelikle, çekirdek türü belirlenir. Arabica ve Robusta çekirdekleri en yaygın kullanılan türlerdir.

Arabica çekirdekleri genellikle daha yüksek kalitede ve kompleks aroma profillerine sahip. Robusta çekirdekleri ise daha güçlü, acımsı ve yoğun bir tada sahiptir. Bu nedenle, hedeflenen tat ve aroma profiline bağlı olarak çekirdek türü seçilir.

en-iiyi-kahve-cekirdegi-hangisi

Coğrafi bölge ve menşei, kahve çekirdeklerinin yetiştiği toprak özellikleri ve iklim koşullarının belirleyicidir. Her bölgenin kahve çekirdekleri, kendine özgü tat ve aroma profillerine sahiptir.

Örneğin, Brezilya kahvesi genellikle fındık ve çikolata notalarına sahip. Etiyopya kahvesi ise çiçeksi ve meyvemsi aromalara sahip. Bu nedenle, hedeflenen tat ve aroma profiline uygun olarak coğrafi bölge ve menşei seçimi yapılır.

Hasat zamanı da önemli bir faktördür. Kahve çekirdeklerinin optimal olgunluğa ulaşmış olması, tat ve aroma kalitesini artırır.

Dolayısıyla, hasat zamanı çekirdeklerin olgunluk seviyelerine göre belirlenir. Daha iyi tat ve aroma profili elde etmek için bu işlem dikkatlice gerçekleşir.

Kalite kontrolü, çekirdeklerin kalitesini değerlendirmek ve istenmeyen çekirdekleri ayıklamak için uygulanan bir süreçtir. Büyüklük, şekil, renk ve olgunluk seviyesi gibi özellikler gözlemlenir.

Son olarak, bazı kahve üreticileri veya markalar belirli tat veya aroma profillerine sahip çekirdekleri tercih ederler. Özel istekler veya markanın kimliği doğrultusunda belirli çekirdek çeşitleri veya işleme yöntemleri kullanılılır.

Bu faktörlerin bir kombinasyonu, granül kahve yapımında kullanılan kahve çekirdeklerinin seçiminde etkili olur. Böylece firmanın istediği tat ve aroma profiline ulaşmasını sağlar.

Granül Kahvenin Diğer Kahve Türlerinden Farkları Nelerdir?

granul-kahvenin-diger-kahvelerden-farki

Instant coffee, diğer kahve çeşitleri gibi zengin bir içeriğe sahip değildir. Çünkü yoğun bir işlemden geçtiği için içerisinde bulunan tüm antioksidanları kaybetmiştir. Bu da hazır kahvenin besleyici bir niteliğe sahip olmamasına sebep olur.

Tüm bunların yanı sıra diğer kahve çeşitlerinin sahip olduğu o büyüleyici aroma ve koku bu kahve çeşidinde hiç yok denecek kadar azdır. Filtre kahvenin daha paketini açar açmaz aldığınız o muhteşem kokuyu bu kahvenin paketini açtığınızda alamazsınız. Bu unsur da iki kahve arasındaki kalite farkının en büyük göstergesidir.

Siz de kendinizi gerçek bir kahve tutkunu olarak tanımlıyorsanız eğer Mithra Coffee & Tea Co.’nun dünyanın çeşitli yerlerindeki zengin aromalı kahve çekirdeklerinden elde ettiği filtre kahve çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Instant coffee hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre şimdi bu kahvenin nasıl hazırlandığına ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine yoğunlaşabiliriz. İşte, instant coffee hakkında öğrenmek isteyeceğiniz diğer bilgiler.

Granül Kahve Nasıl Saklanmalıdır?

granul-kahve-nasil-saklanmali

Granül kahvenin taze ve aromasını koruması için doğru şekilde muhafaza edilmesi önemlidir. İşte granül kahvenin doğru muhafaza yöntemleri:

  • Hava Geçirmez Kap: Granül kahveyi hava geçirmez bir kapta saklamak en önemli adımlardan biridir. Hava ile temas, kahvenin aromasını bozar ve tazelik süresini kısaltır. Vakumlu bir kavanoz veya sıkıca kapanan bir kahve saklama kabı kullanılabilirsiniz.
  • Serin ve Kuru Bir Yer: Granül kahveyi, nemli veya sıcak ortamlardan uzak tutmak önemlidir. Sıcaklık ve nem kahvenin tazeliğini ve aromasını olumsuz yönde etkiler. Kahveyi serin, kuru ve güneş ışığından uzak bir dolap veya dolap içerisinde saklamak idealdir.
  • Işık Geçirmez Kap: Kahvenin güneş ışığına maruz kalması, aromasının bozulmasına ve hatta kahvenin oksidasyonuna yol açar. Bu nedenle, kahveyi saklayacağınız kabın ya da kabı saklayacağınız dolabın ışık geçirmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Orjinal Ambalajında Saklama: Granül kahveyi açmadan önce, paketin orijinal ambalajında saklamak da bir seçenektir. Üretici ambalajı, kahvenin tazelik süresini en iyi şekilde koruması için tasarlar. Açıldıktan sonra, paketi sıkıca kapatmak ve hava geçirmez bir kap içerisinde saklamak önemlidir.
  • Çabuk Tüketme: Granül kahvenin tazeliğini ve aromasını en iyi şekilde korumak için, mümkünse kahveyi açıldıktan sonra çabuk tüketmelisiniz. Kahve zamanla tazelik ve aromasını kaybeder. Bu nedenle taze bir demleme deneyimi için mümkün olduğunca çabuk tüketmek idealdir.

Yukarıdaki adımları takip ederek granül kahveyi doğru şekilde muhafaza edebilirsiniz. Böylece daha uzun süre taze aromasını korumasını sağlayabilirsiniz.

Granül Kahve Nasıl Yapılır?

granul-kahve-nasil-hazirlanir

Sabah bir fincan kahvenin yaydığı o mükemmel koku ile uyanmayı kim istemez ki? İçilen bir yudum kahve ile güne daha enerjik ve daha mutlu başlayabilirsiniz. Bu da gün içerisindeki performansınızı büyük ölçüde arttırmanızı sağlar.

Hazır kahve her ne kadar zengin aromaya sahip kahve çeşitlerinin yerini tutmasa da kahve severler tarafından en çok tercih edilen kahve çeşitleri arasında yer alır. Çünkü diğer kahve çeşitleri çok uzun olmasa da uzun bir hazırlama süresine sahiptir.

Bu kahve çeşitleri demleme yöntemiyle hazırlandığı için hazırlama süreciyle birlikte demlenme ile birlikte ekstra bir bekleme süresine sahiptir. Fakat gerçek kahve tutkunları için bu bekleme süresi sıkıcı bir bekleyişten ziyade zevk veren bir süreçtir. Çünkü bu sürecin ardından içilen bir yudum kahve hazır kahveye nazaran daha çok haz verir.

Instant coffee her ne kadar zengin bir aromaya sahip olmasa da gün içerisinde yaşanılan koşuşturmalar içerisinde kahve ihtiyacını en kısa sürede karşılayan kahve çeşididir. Bu kahve çeşidini hazırlamak için bir tatlı kaşığı hazır kahve ve sıcak su yeterli olacaktır.

Hazır kahveyi hazırlamak için öncelikle hazır karışımı ya da bir tatlı kaşığı sade hazır kahveyi bir fincanın içine koyun. Üzerine sıcak su ekleyin ve kahveniz hazır. Dilerseniz sade hazır kahvenin üzerine ısıtılmamış halde bir miktar süt eklerseniz daha hafif bir kahve içebilirsiniz.

Granül Kahvenin Faydaları ve Zararları

nul-kahvenin-faydalari-ve-zararlari

Hazır kahve diğer kahve çeşitleri gibi kaliteli kahve çekirdeklerinden elde edilmediği gibi yoğun bir endüstriyel işlemden geçer. Hem içeriğindeki sağlıklı maddeleri kaybeden hem de zengin aroma konusunda oldukça fakir olan bu kahvenin maalesef birtakım zararları da vardır.

Hazır kahve; acı, asidik ve tatsızdır. Her ne kadar yapay tatlandırıcılar ile bu acılığı yok edilmeye çalışılsa da gerçek kahvenin damakta bıraktığı o muhteşem tada erişemez. Kısacası acılığını ve tatsızlığını gizleyemez!

Instant coffee içeriğinde yoğun miktarda acrylamide adlı kimyasal bir madde barındırır. Yapılan araştırmalara göre de bu madde kansere sebep olmaktadır. Ayrıca sinir hücrelerinde ciddi zararlara yol açmaktadır.

İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan antioksidanlar gerçek kahve çeşitlerinin içerisinde yoğun miktarda bulunmaktadır. Fakat hazır kahve antioksidan bakımından oldukça fakirdir. Bu sebeple de insan sağlığı açısına herhangi bir olumlu etkisi bulunmamaktadır.

Mithra Coffee & Tea Co. kaliteli kahve çekirdeklerinden elde ettiği kahve çeşitlerini büyük bir özenle paketleyerek sizlere sunmaktadır. Bu kahveler insan sağlığı için çok faydalı olan antioksidanlar açısından oldukça zengin. Siz de bu zengin aromaları kahveleri evinizin rahatlığında tadabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-yakmak-ne-ise-yarar
Daha Fazla

Kahve Yakmak Ne İşe Yarar?

İçindekiler Hide Kahve Yakmak Nedir?Evde Kahve Yakmak Ne İşe Yarar?Kuru Kahve Yakmak Neye İyi Gelir?Kahve Yakmak Sinek Kovar…
kahve-odem-yapar-mi
Daha Fazla

Kahve Ödem Yapar mı?

İçindekiler Hide Ödem Nedir, Kahve Ödem Yapar mı?Filtre Kahve ve Türk Kahvesi Ödem Yapar mı?Kahvenin Ödem Yapmaması için…
kafein-nedir
Daha Fazla

Kafein Nedir?

İçindekiler Hide Kafeinli İçeceklerin Tarihi ve Gelişimi Nedir?Kafeinin Faydaları Nelerdir?Kafeinin Spor Performansı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?Kafein Alımının Uyku Üzerindeki…