Yumurtalı Kahve (Egg Coffee) Nedir, Nasıl Hazırlanır?

yumurtali-kahve-egg-coffee

Duyduğunuz en ilginç kahve tarifi hangisiydi? Bize sorarsanız, en çok şaşırdığımız yumurtalı kahve oldu. Hatta “yumurtalı kahve mi olurmuş canım!” demekten kendimizi alamadık.

Fakat önyargılı olmayalım dedik ve bu kahveye bir şans vermek istedik. Araştırdığımız zaman çoğunlukla iki farklı tarifle karşılaştık. Bunlardan birincisi Vietnam usulüydü, diğeri ise İskandinav usulü.

Farklı malzemelerle ya da aromalarla tarifler hazırlandığına pek çoğumuz şahit olmuşuzdur. Çileklisi, karamellisi, fındıklısı ve hatta bal kabaklısı bile var. Belki de çoğunuz bu kahveleri denemişsinizdir.

Fakat eminiz ki bu kahveyi pek çoğunuz ilk kez duydunuz. Belki de duydunuz ama bir türlü denemeye cesaret edemediniz.

İngilizce karşılığı “egg coffee” olan kahveyi hazırlarken kullanılan ana malzemelerden biri yumurta. İlk etapta kahvenin adı bile burnumuza buram buram yumurta kokusunun gelmesine sebep oluyor.

Ancak şunu söylemeliyiz ki yumurtanın kokusunu neredeyse hiç almıyorsunuz. Çünkü Vietnam usulü tarifte yumurta iyice çırpılıyor. Diğer taraftan kahvenin baskın aroması da yumurtanın kokusunu ve tadını örtüyor.

İskandinav usulü tarifte ise yumurta filtre görevi görüyor. O da nasıl oluyor, diyebilirsiniz.

İskandinav usulü kahvenin tarifine geçmeden önce bu konuya dair merakınızı da gidereceğiz. Fakat öncelikle bu sıra dışı tarifleri hazırlamak için ihtiyacınız olan lezzetli kahve çeşitlerini nereden bulabileceğinize değinmek isteriz.

Mithra Coffee dünyanın farklı bölgelerinden seçilen kahve çeşitlerinizi özenle hazırlıyor. Siparişinizden kısa süre sonra çekilen kahve çeşitleri aromasından bir şey kaybetmeden size ulaşıyor.

Çünkü çekilen kahveler aynı gün kargoya veriliyor. Böylece sevdiğiniz lezzet tadından bir şey kaybetmeden size ulaşıyor. Ayrıca İstanbul sınırları içinde oturuyorsanız kahvenize aynı gün teslimat seçeneğiyle de sahip olabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey siparişinizi saat 12.00’dan önce oluşturmak. Böylelikle sevdiğiniz aromalara gün sona ermeden kavuşabilirsiniz. Merak etmeyin, yurt içinde de aynı gün kargo hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Nitelikli kahvenin adresini sizinle paylaştığımıza göre artık farklı iki milletin yorumuyla ortaya çıkan yumurtalı kahve tariflerine geçebiliriz. İşte, yumurtalı kahve nasıl yapılır sorusuna iki ayrı cevap!

Vietnam Usulü Yumurtalı Kahve Tarifi

vietnam-usulu-yumurtali-kahve

Vietnam, dünyanın en büyük kahve üreticileri arasında yer alıyor. Hatta ilk beşte olduğunu söyleyebiliriz. Vietnam’a özgü yumurtalı kahve de Vietnam’ın başkenti olan Hanoi’de yapılıyor. Vietnamlılar ise bu kahveye “càphêtrứng” diyorlar.

Eğer yolunuz Hanoi’ye düşerse oradaki kafelerden birine uğrayıp bu kahveyi yerinde de tadabilirsiniz. Çünkü duyduğumuza göre Hanoi’nin sokaklarına yayılan kafelerin hemen hemen hepsinde bu kahve yapılıyor.

Cafe Giang’ta yapılan bu kahvenin müptelası yalnızca Vietnamlılar değil. Kahveyi tadanlar bu lezzetten bir daha vazgeçemiyor.

Yumurtalı kahve, Vietnam’ın geleneksel kahvelerinden biri. Bu tarifi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; iki adet yumurta sarısı, iki tatlı kaşığı toz şeker, French press ayarında öğütülmüş kahve, French press, mikser ve karıştırma kabı.

Vietnam Usulü Yumurtalı Kahve Yapımı

 • Önce French press ile filtre kahveyi demleyin. Eğer kahvenin nasıl hazırlanacağını bilmiyorsanız French press ile kahve yapımı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Kahve demlenirken karıştırma kabının içine iki adet yumurta sarısını koyun.
 • Yumurtanın içine iki tatlı kaşığı toz şekeri ilave edin.
 • Yumurtayı ve şekeri mikserin en düşük ayarında üç dört dakika boyunca krema kıvamı elde edene kadar çırpın. 
 • Ardından hazırladığınız yumurtalı kremayı bardağın içine doldurun.
 • En son adımda kahveyi süzün ve kremanın üzerine yavaşça ilave edin. Daha sonra servis edebilirsiniz. 

Yumurtalı İskandinav Kahvesi Tarifi

kahve-mithra-blog

Yukarıda da değindiğimiz gibi İskandinav usulü tarifte yumurta filtre görevi görüyor. Nasıl oluyor o, diyecek olursanız da cevabı oldukça basit.

Sıcak su yumurtanın beyazındaki proteinleri parçalar. Parçalanan protein ise kahve partiküllerini içine hapseder. Böylece kahve doğal bir filtreden geçmiş olur.

Öyleyse gelelim İskandinavların yumurtalı kahveyi nasıl yaptığına. İhtiyacınız olan malzemeler; 500 ml su, 33 gram French press ayarında çekilmiş kahve ve bir tane yumurta. 

İskandinavlara Özgü Yumurtalı Kahve Yapılışı:

 • Orta boy bir tencerenin içine 500 ml içme suyunu koyun ve kaynamaya bırakın.
 • Su ısınırken bir kasenin içine 33 gram kahveyi dökün.
 • Kahvenin içine yumurtayı kabuğuyla birlikte bırakın.
 • Bir kaşık yardımıyla yumurtayı kahvenin içinde kırın. Daha sonra macun kıvamına gelene kadar kahve ve yumurtayı karıştırın. Tarifi yumurtanın kabuklarını ayırarak da hazırlayabilirsiniz. 
 • Karışımı kaynayan suyun içine bırakın. Daha sonra tencerenin altını kısın ki kahve kaynamasın. Burada bekleme süreniz üç dakika olmalı.
 • Kısık ateşte üç dakika beklettikten sonra tencereyi ocaktan alın. Kahve ve yumurta dibe çökene kadar bekleyin. Bu yaklaşık bir iki dakika sürebilir.
 • Kahve ve yumurta dibe çökünce kahveyi bardağa alabilirsiniz. Bu aşamada dilerseniz filtreden faydalanabilirsiniz. Fakat yumurta ve kahve zaten dibe çökeceği için çok da ihtiyacınız olmayacak.

Şimdiden afiyet olsun!

Eğer merak ettiğiniz ya da duyduğunuz sıra dışı tarifler varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz diğer kahve tariflerini de Mithra Coffee Blog’da bulabilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like