V60 Kahve Nedir? V60 Demleme Teknikleri

v60-kahve-nedir

V60 kahve demleme yöntemi, 3. nesil kahve dalgası çerçevesinde gelişen en popüler kahve demleme yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yazımızda, V60 ekipmanının ortaya çıkışına, ne olduğuna ve V60 ile nasıl kahve demleneceğine değineceğiz.

Üçüncü nesil kahve dalgası ile kahveye verilen önem giderek artıyor. Yeni jenerasyon ile kahvenin topraktan fincana gelene kadar geçirdiği süreç hem üreticiler hem de tüketiciler tarafından yakından takip edilir. Bilinçli kahve tutkunları kahve çekirdeklerinin özelliklerine ve hangi kahvenin hangi demleme yöntemi ile yapılması gerektiğine de maksimum lezzet için fazlasıyla dikkat ediyor.

V60 ise kahve demleme yöntemine verilen isimdir. 3. nesil kahve jenerasyonu içerisinde önemli bir yere sahip olan bu alet gerek kahve mekanlarında gerek de evlerimizde sıklıkla kullandığımız bir kahve demleme ekipmanıdır. Peki, bu ekipman nasıl orataya çıkmıştır?

V60, 1921 yılında bir Japon firması olan ve kimya sektöründe ürün tasarlayan HARIO firması tarafından tasarlandı. Nitelikli kahve demlemek için kullanılan ekipmanlar arasında olan V60, kahve tutkunlarının en çok tercih ettiği ekipmalar arasında yer almaktadır. Bu ekipmanın V60 şeklinde adlandırılmasının sebebi ise; koni şeklinde ve 60 derecelik açıyla tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor.

Kahve tutkunları için lezzetli bir fincan kahve içmek paha biçilemez! V60 ekipmanı da bir kahve tutkununa istediğini fazlasıyla vermektedir. Çünkü V60’ın içerisinde bulunan desen, suyun akışındaki türbülansı kolaylaştırır ve bu durum da ortaya nitelikli bir kahve çıkmasını sağlar. Piyasada; poselen, cam, bakır, metal ve plastik versiyonları da bulunur.

V60, kullanımı oldukça kolay olan pratik kahve ekipmanlarından biridir. V60 ile kahve hazırlamak french press ile kahve hazırlamak kadar basittir. Fakat ortaya çıkan iki kahvenin lezzeti arasında büyük bir fark vardır. Çünkü V60 ile demlediğiniz kahvenin tüm notalarına ve aromalarına erişmeniz mümkündür.

V60 Kahve Nasıl Yapılır?

v60-kahve-nasil-hazirlanir

V60 ile kahve demleme yöntemine geçmeden evvel bu ekipman ile diğer ekipmanlar arasındaki farka değinmek yerinde olacaktır. V60, diğer kahve ekipmanlarının aksine kahve hazırlarken suyun akış kontrolüne izin verir. Bu durum da iyi bir fincan filtre kahve için en önemli noktalardan bir tanesidir. Çünkü lezzetli bir fincan kahve için “blooming” denilen “çiçeklenme” evresi oldukça önemlidir.

Piyasada bulunan pek çok kahve ekipmanı ile hazırlanan kahvelerde su kahvenin üzerine bir anda dökülür yani boca edilir. Bu durum da filtre kahvenin çiçeklenme evresinin es geçilmesine sebep olur. V60 ile ise “pour over” adı verilen farklı bir demleme yöntemi kullanılır.

Pour over demleme yönteminde filtre kahve, lezzetli ve aromatik bir fincan kahve için gerekli olan blooming evresinden geçer. Böylelikle filtre kahve sahip olduğu tüm aromaları ve notaları suyun içerisinde buluşturur. Bu yöntem ile demlenen kahvelerin tüm notalarını damağınızda hissetmeniz mümkündür.

Pour over demleme yöntemi ile kahve hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu önemli noktalar ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Su, filtre kahve demlemek için ideal sıcaklığa (90-95 ºC) getirilir.
  • Filtre kahve, kahve kağıdı içerisine düz bir tabaka olacak şekilde yerleştirilir. Düz bir tabaka haline getirilen kahve üzerinde su nazikçe daireler çizerek gezdirilir.

Lezzetli Bir Kahve Hazırlamak İçin İpuçları

V60 ile demlenen kahve ve diğer kahve ekipmanlarıyla demlenen kahveler arasında en önemli farka değindiğimize göre V60 ile nasıl kahve hazırlanacağı konusuna geçebiliriz. Öncelikle V60 kullanarak kahvenizi demlemek için belli malzemelere ihtiyacınız var. Bu malzemler; su ısıtıcısı, ölçü kaşığı, V60, filtre kahve kağıdı ve taze öğütülmüş filtre kahve. Bu malzemeleri temin ettikten sonra V60 ile kahve hazırlama evresine geçebilirsiniz.

V60 ile lezzetli bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız kullandığınız ısıtıcı da oldukça önemli. Bu yöntem ile kahve demlemek için “gooseneck” yani “kaz boynu” diye adlandırılan ısıtıcılardan kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü V60 ile demlenen kahvelerde suyun dökülme hızı oldukça önemlidir. Bu alet de suyu daha kontrollü bir şekilde dökmemizi sağlar.

V60 ile lezzetli bir fincan kahve hazırlamak için dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise ölçü. Kahvenin muhteşem tadına erişmek için kullanılan kahve miktarına ve su miktarına dikkat etmeniz gerekli. Tek kişilik kahve hazırlamak için yaklaşık 2 tatlı kaşığı filtre kahve kullanmanız yeterli olacaktır. Bu kahve miktarı için de 240 ml su kullanmanız yeterlidir.

Bu yöntemi kullanarak kahve demlemek için yukarıdaki iki noktaya dikkat ettiyseniz geriye filtreyi V60’ın içerisine yerleştirmek ve içerisine kahveyi koymak kalıyor. Fakat düzeneğinizi kurmadan önce filtre kahvenizi akıtacağınız bardağı ya da hazneyi sıcak su ile çalkalayın. Bu kahvenizin sıcaklığını daha uzun süre muhafaza etmesini sağlayacaktır.

V60 ile kahve hazırlamak için son adım ise sıcak suyu filtre kahve ile buluşturma evresidir. Bu adımda suyu saat yönünün tersinde daireler çizerek nazikçe dökmelisiniz. Bu kahvenin aromasını salmasını sağlayacaktır. Oldukça nazik yapacağınız bu işlemin ardından yaklaşık 5 dakika kadar kahveyi dinlenmeye bırakmalısınız. Bu işlemin ardından ise kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz, afiyet olsun!

Mithra Coffee & Tea Co.’yla Dünya Kahvelerini Keşfedin!

mithra-coffee-tea-coyla-dunya-kahvelerini-kesfedin

Lezzetli bir kahve deneyimi için olmazsa olmazlar arasında ilk sırada yer alan kaliteli kahve çekirdeklerinden elde edilmiş kahvelerdir. Mithra Coffee & Tea Co. ise dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilen kaliteli kahve çekirdekleriyle size muhteşem bir kahve deneyimi sunuyor.

Dünya Kahveleri içerisinde yer alan çeşitli filtre kahve seçenekleri ile her damak tadına hitap eden kahveler ile yeni tatlar deneyimleyebilir ve size en uygun filtre kahveyi seçebilirsiniz. Bu lezzetli kahveler ile kendinizi şımartabileceğiniz gibi dostlarınıza farklı tatlar deneyimleme fırsatı da sunabilirsiniz.

2 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like