Sertliklerine Göre Kahveler – Kahve Rehberi

sertliklerine-gore-kahveler-kahve-rehberi

Sertliklerine göre kahveler belli kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler ise damak tadımıza en uygun kahve çeşidini seçmemizde bize yardımcı olurlar.

Mithra Coffee ailesi olarak bu yazımızda sertliklerine göre kahvelerin hangi kategorilere ayrıldığına değineceğiz. Aynı zamanda dünyanın en lezzetli kahve çeşitlerini de sertliklerine göre sıralayacağız.

Böylelikle siz de damak tadınıza hitap eden kahveyi kolaylıkla keşfedebileceksiniz. Kahvenizi hazırladıysanız sizi çok da bekletmeden konumuza dönelim, keyifli okumalar dileriz.

İçeceğimiz kahve ne kadar nitelikli, taze ve lezzetli olursa olsun damak tadımıza hitap etmiyorsa o kahveden keyif alamayız. Bu sebeple kahve seçerken kahvenin kalitesi, tazeliği, asidite ve gövde özelliklerinin yanı sıra içim özelliğine de bakmanızı öneririz.

Çünkü kahvenin sertlik derecesi hakkında bize bilgi veren asıl şey kahvenin içim özelliğidir. Peki, kahvelerin sertlik dereceleri nelerdir ve neye göre değişmektedir?

Kahvelerin Sertlik Dereceleri Nelerdir?

kahvelerin-sertlik-dereceleri-nelerdir

Kahvenin sertlik derecesi esasında kahve çekirdeklerinin kavrulma işlemi ile doğru orantılıdır. Yani sertliklerine göre kahveler, kahve çekirdeğinin kavrulma işlemine göre farklılık göstermektedir.

Kahve çekirdekleri genel itibariyle 3 farklı derece ile kavruluyor olsa da az bilinen kavurma derecesi ile birlikte 4 farklı kahve kavurma derecesi vardır. Bu kahve kavurma dereceleri; hafif kavurma, orta kavurma, orta-koyu kavurma ve koyu kavurma olarak 4 farklı kategoriye ayrılır.

Dolayısıyla kahvelerin kavrulma derecelerine göre kahvenin yoğunluğu ve asiditesi değişmektedir.

Hafif Kavrulmuş Yumuşak İçimli Kahveler

Hafif kavurma işleminde kahve çekirdekleri 180-205 °C sıcaklıkta kavrulurlar. Bu kahve çekirdekleri düşük sıcaklıklarda kavruldukları için içerisindeki kafein miktarını büyük ölçüde korurlar. Diğer taraftan bu kahve çekirdekleri düşük sıcaklıklarla kavruldukları için çekirdeğin içerisinde bulunan yağ kahvenin yüzeyine ulaşamaz.

Bu sebeple sertliklerine göre kahveler arasında en yumuşak ve en tatlı içime sahip kahve çeşitleridir.

Orta Kavrulmuş Dengeli Kahveler

Orta kavurma işleminde kahve çekirdekleri 210-220°C sıcaklıkta kavrulurlar. Bu kavurma derecesinde kullanılan sıcaklıkta kahve çekirdeğinin içerisindeki yağın yüzeye ulaşması için yeterli değildir.

Fakat kafein bakımından hafif kavrulmuş kahvelere nazaran içerdikleri kafein oranı daha düşüktür. Bu kahve çeşidinin tadı daha dengelidir.

Orta-Koyu Kavrulmuş Yoğun İçimli Kahveler

Orta-koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri 225-235°C sıcaklıkta kavura bilirsiniz. Bu kavurma derecesi ile kavrulan kahvelerde kahve çekirdeğinin içerisindeki yağ oranı yüzeye ulaşır.

Kafein miktarı ve asiditesi düşük olan bu kahve çeşitleri diğer kavrulma derecelerine göre daha yoğun bir aromaya sahiptir.

Koyu Kavrulmuş Sert İçimli Kahveler

Koyu kavurma işleminde kahve çekirdekleri 225-235°C sıcaklıkta kavrulurlar. Bu kavurma derecesiyle kavrulan kahve çekirdeklerinin rengi oldukça koyudur.

Düşük asidite ve kafein içermesine rağmen kahve çekirdeğinin içerdiği yağ bütünüyle yüzeye ulaşır.

Dünya Kahveleri Sertlik Sıralaması

french-press-dunya-kahveleri

Kahvelerin sertlik derecelerine göre içim özelliklerine değindik. Öyleyse şimdi dünyanın en özel kahve çeşitlerini sertlik derecelerine göre sıralayabiliriz. Böylece dünya kahveleri arasında seçim yaparken damak tadınıza uygun kahve çeşidini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Hafif İçimli Kahveler

Yumuşak/hafif içimli kahvelerden hoşlananlar için Mithra Coffee Blog’da harika bir rehber daha hazırladık. En yumuşak içimli filtre kahve çeşitlerine yer verdiğimiz rehberimiz aradığınız lezzeti bulmanıza yardımcı olacak.

Mithra Coffee & Tea Co.‘nun yumuşak içimli kahve çeşitleri ile kahve keyfinize lezzet katabilirsiniz. Dünya kahveleri arasındaki yumuşak içimli kahveler ise şu şekilde:

Honduras Finca Beatriz Kahve

Mithra Coffee’nin sevilen lezzetlerinden biri olan Honduras Finca Beatriz kahve yumuşak içime ve düşük asiditeye sahiptir. Çikolata, karamel ve çiçeksi aromalar içeren Honduras kahvesi size nefis bir kahve keyfi sunacaktır.

Brasil Cerrado Kahve

Mithra Coffee’nin Brezilya’nın en kaliteli kahve çekirdeklerinden elde ettiği Brasil Cerrado kahvesi oldukça yumuşak ve tatlı bir içime sahiptir. Hafif içimli Brasil Cerrado kahvesi orta ve şarapsı asiditeye sahiptir.

İçerdiği meyvemsi, çikolata ve fındık aromaları ile size benzersiz bir kahve deneyimi sunacaktır.

Costa Rica Tarrazu Kahvesi

Mithra Coffee’nin Kosta Rika’nın en kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölgelerden ithal ettiği Arabica kahve çekirdekleri ile hazırlanan Costa Rica Tarrazu kahvesi de oldukça yumuşak içimli kahve çeşitleri arasında yer alırlar.

Costa Rica Tarrazu kahvesinde ağırlıklı olarak karamel ve karanfil notaları hissedilmektedir. Damaklarda bıraktığı etki ise uzun süre devam eder. Bu sebeple aftertaste açısından oldukça güçlüdür diyebiliriz.

Orta (Dengeli) İçimli Kahveler

cekirdek-kahve-nasil-saklanir

Guatemala Huehuetenango Kahve

Meyve, portakal ve çikolata aromalarının hakim olduğu Guatemala Huehuetenango kahvesi Mithra Coffee’nin dengeli içimli kahve çeşitleri arasında en sevilen lezzetlerden biri.

Kenya Nyeri Kahve

Orta asiditeye ve dengeli içime sahip Kenya Nyeri kahvesi ile farklı lezzetler keşfedebilirsiniz. Eğer orta içime sahip kahve çeşitlerini beğeniyorsanız vişne, greyfurt ve karamel aromalarının hakim olduğu Kenya Nyeri kahvesini çok seveceksiniz.

Honduras El Calan Kahve

Mithra Coffee’nin Honduras’ın 1200 m yükseklikte yetişen Arabica kahve çekirdeklerinden elde ettiği Honduras El Calan kahvesi de Mithra Coffee’nin orta içimli kahve çeşitlerinden biri. Frenk üzümü, çikolata ve dut aromalarının hakim olduğu bu kahveyle yeni lezzetler keşfedebilirsiniz.

Tanzanya Kahveleri

Narenciye, tatlı portakal, tatlı meyve ve çiçeksi aromalarının hakim olduğu nefis kahve lezzetinin tadına Tanzanya Kahveleri ile varacaksınız. Mithra Coffee’nin özenle hazırladığı bu kahve çeşidi, dengeli sertlikten hoşlanan kahveseverlerin vazgeçilmezi olacak.

Tanzanya Klimanjero ve Tanzanya Mbinga kahveleri orta sertliğe sahip kahve çeşitleri arasındadır.

Ethiopia Sidamo Kahve

Mithra Coffee Etiyopya kahvesi tutkunlarını dengeli lezzetle de buluşturuyor. Bitter çikolata, sedir ağacı ve karabiber aromalarının hakim olduğu Ethiopia Sidamo kahvesi dengeli kahve lezzetinden hoşlananları büyüleyecek bir lezzet.

Yoğun (Sert) İçimli Kahveler

cekirdek-kahve-ve-degirmen

Sabahları bir türlü ayılamıyor musunuz? Acı ve sert lezzetlerden mi hoşlanıyorsunuz? Öyleyse ayılamayan okurlarımıza özel hazırladığımız en sert filtre kahve önerileri içinden damak tadınıza en uygun kahveyi seçebilirsiniz.

El Salvador SHG Kahve

Mithra Coffee’nin El Salvador’un en kaliteli kahve çekirdeklerinden elde ettiği El Salvador SGH kahvesi yoğun içimi ile kahve tiryakilerinin gözde lezzeti.

Çiçek, kakao ve erik aromalarının hakim olduğu bu kahve çeşidinin kokusuyla büyülenmemek elde değil.

Ethiopia Adado Kahvesi

Kahvenin damakta bıraktığı lezzeten uzun süre kurtulmak istemeyenler için Ethiopia Adado kahvesini tavsiye ederiz. Sert aroması ile adeta damakta silinmeyen bir tat bırakan bu lezzet kahve tutkunlarının en sevdiği kahve çeşitlerinden biri.

Kırmızı yemiş, tatlı meyve ve yasemin aromalarının hakim olduğu Ethiopia Adado kahvesiyle her molada başka aromalar keşfedeceksiniz.

Indonesia Sumatra Kahvesi

Yoğun (sert) içimli kahvelerden hoşlananlara önerebileceğimiz diğer bir Mithra Coffee kahvesi ise Indonesia Sumatra. Sütlü çikolata ve karamel aromalarının hissedildiği bu kahve çeşidi düşük asiditeye sahiptir. Ayrıca bu kahve yoğun içim özelliğine ile kahveseverlerin gözdesi olmaya aday!

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

en-cok-kahve-tuketen-ulkeler-hangileri
Daha Fazla

En Çok Kahve Tüketen Ülkeler Hangileri?

İçindekiler Hide En Çok Kahve Tüketen ÜlkelerFinlandiyaNorveçİzlandaDanimarkaHollandaİsveçİsviçreTürkiye’de Kahve Tüketimi En çok kahve tüketen ülkeler hangileri sorusu geçmişten günümüze…
guarana-kahve
Daha Fazla

Guarana Kahve Nedir, Nasıl Kullanılır?

İçindekiler Hide Guarana Kahve Nedir?Guarana Kahve Ne İşe Yarar?Guarana Kahve FaydalarıGuarana Kahve Zayıflatır mı?Guarana Kahve Nasıl Kullanılır?Guarana Kahve…