Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

papatya-cayinin-faydalari-nelerdir

Doğadaki eşsiz güzelliklerden biri olan papatyalardan elde edilen papatya çayı günümüzün herhangi bir saatine eşlik edebilir. Papatya çayı günlük hayatta birçok kişinin tercihleri arasındadır.

Peki, bu çayın insan sağlığına ne gibi olumlu etkileri var? Papatya çayının merak ettiğiniz tüm faydalarına yazımızda yer verdik.

Bir fincan papatya çayı nelere iyi gelmez ki? Papatya çayı, insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan bu çay, bugün alternatif tıpta da sıklıkla kullanılmaktadır.

🌱 Farklı ülkelerden seçilen kaliteli çay çeşitlerini Mithra Coffee ile keşfedin! Birbirinden lezzetli ve faydalı çay çeşitleri sunumlarınızı zenginleştirirken bağışıklık sisteminizi de güçlendirecek.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

papatya-cayi-neye-iyi-gelir
 • Sağlıklı bir uyku için bir fincan papatya çayı: Papatya çayı uykuya dalmakta zorlananlar ve uyku düzensizliği çekenler için doğal ilaç görevi görmektedir. Bu çay, beyinde uykusuzluğu azaltan ve uyku gelmesini sağlayan apigenin adlı bir antioksidan içerir. Bu sebeple de uykusuzluk problemi çekenlere uyumadan önce bir fincan bu çaydan içmeleri önerilir.
 • Mutlu bir sindirim sistemi: Sindirim sistemi, vücudumuzun çalışma düzenini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple sağlıklı bir sindirim sistemi sağlıklı bir vücut demektir. Bu çay da sindirim sistemi üzerinde bazı olumlu etkilere sahiptir. Özellikle gaz ve bulantı gibi çeşitli sindirim rahatsızlıkları üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 • Parıldayan sağlıklı ciltler: Piyasada bulunan pek çok güzellik ürününün içeriğinde papatya bulunmaktadır. Bu da papatyanın cilt sağlığı üzerindeki etkisini kanıtlamaktadır. Fakat sağlıklı bir cilt için önce içeriden takviye yapmak lazım. Bu sebeple gün içinde tavsiye edilen tüketim miktarında içeceğiniz papatya çayı cildinizdeki sivilcenin azalmasını ve cildinizin ışıl ışıl parlamasını sağlayacaktır.
 • Zihninizi rahatlatın: Günlük hayatta yaşadığımız koşuşturmalar ve stres bir süre sonra ruh sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Papatya çayının insan zihni üzerindeki rahatlatıcı etkisi stresli anlarımızda rahatlamamız için en büyük yardımcımızdır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: Geleneksel tedavilerde sıkça kullanılan bu çay, soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Kansere karşı koruyucu bir kalkan: Papatya çayı, belirli kanser türlerine karşı potansiyel bir koruyucu görevi görür. Yapılan araştırmalara göre bu bitkinin içeriğinde bulunan apigenin özellikle sindirim sistemi, deri, göğüs, rahim ve prostat kanseri hücreleri ile savaştığı gözlemlenmiştir. Bir başka çalışmada da haftada 2 ila 6 fincan aralığında bu çayı tüketenlerin tüketmeyenlere nazaran tiroit kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermiştir.
 • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı: Yapılan araştırmalar neticesinde bu çayın kan şekerini düzenlemeye önemli ölçüde katkı sağladığı gözlemlenmiştir.

Anne adayıysanız ve papatya çayı içmek konusunda kafanızda soru işaretleri varsa hamilelikte papatya çayı tüketimi nasıl olmalı sorusuna yanıt verdiğimiz blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

papatya-cayi-nasil-demlenir

Papatya çayı da diğer bitki çayları gibi oldukça kolay bir şekilde demlenebiliyor. Evinizin rahatlığında demleyebileceğiniz bu çayı gününüzün herhangi bir anında tüketebilirsiniz. Gelelim bu çayın nasıl demleneceğine. İşte lezzetli bir papatya çayı demlemek için izlenmesi gereken adımlar:

 • Birinci adım olarak demliğe su doldurun ve ocağa koyun. Altını orta ateşte açarak suyun kaynamasını bekleyin.
 • İkinci adımda kaynayan suyun içerisine birkaç tutam kuru papatya ekleyin. Dilerseniz çaya aroma vermesi için karanfil, tarçın, kuru meyve, limon dilimi gibi malzemelerden de ilave edebilirsiniz. Uykusuzluk ve stres gibi problemler yaşıyorsanız biraz kuru lavanta da ekleyebilirsiniz.
 • Üçüncü ve son adım olarak da çayınızı 5 dakika demlenmeye bırakın. Bu adımda papatyalar sıcak suya aromasını ve içerisindeki sağlıklı antioksidanları bırakacaktır. Beş dakika bekledikten sonra artık çayınızı servis edebilirsiniz.

Bu çayı demleyebileceğiniz bir başka alet ise French presstir. French press ile çay demlemek oldukça basit. Bunun için izlemeniz gereken yöntem ise şu şekilde:

 • Su ısıtma cihazında ya da herhangi bir alet yardımı ile bir miktar suyu ısıtın.
 • İkinci adımda French pressin süzgeç kısmını kaldırın ve içerisine papatyaları ekleyin.
 • Üçüncü adımda ısınan suyu papatyaların üzerine ilave edin. Bunun ardından yaklaşık 5 dakika çayınızı demlenmeye bırakın.
 • En son adımda da French pressin süzgeç kısmını aşağı doğru indirerek bitkinin aşağıda kalmasını sağlayın. Bu adımda çayınızı süzmüş olacaksınız, şimdi servis edebilirsiniz.

Çay demlemek için pek vaktiniz yoksa çay süzgeci ile de bu faydalı ve lezzetli çayı demleyebilirsiniz. Çay süzgecinin içine bir miktar papatya çayı ekleyin ve süzgeci sıcak su doldurduğunuz bardağın içine bırakın. Beş dakika sonra çayınız hazır olacak.

Afiyet olsun!

Papatya Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

papatya-cayinin-yan-etkileri-nelerdir

Papatya çayı pek çok insan üzerinde herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Fakat papatya ailesinde bulunan diğer bitkilere alerjiniz varsa papatyaya karşı da alerjiniz olabilir.

Papatya çayının hamile ve emziren kadınların sağlığı üzerindeki etkisi tam olarak bilinmese de herhangi bir uzmana danışılmadan kullanılmamalıdır. Sindirim sistemi üzerindeki etkileri sebebiyle de epilepsi hastaları üzerinde birtakım yan etkilere sahip olabiliyor.

Diğer taraftan her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi bu çay da aşırı tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına, yorgunluğa ve sürekli yaşanan uyku haline sebep olabilir. Dolayısıyla bu çayın tüketiminde de gün içinde tavsiye edilen miktarı geçmemek gerekmektedir.

Çay içmeyi seviyor ve günlük yaşantınızda sıklıkla tüketiyorsanız Mithra Coffee‘nin çay aboneliğini başlatabilir; dünyanın 5 farklı ülkesinden toplanan Dünya Çayları Kutusu‘yla farklı lezzetler tadabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like