Mükemmel Kahve Demlemek İçin İpuçları

mukemmel-kahve-demlemek-icin-ipuclari

Aslında mükemmel kahve demlemek sandığınız kadar zor değil. Kahve zincirlerinin sunduğu o müthiş lezzetleri siz de evinizin rahatlığında kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey birkaç bilgi. Mükemmel lezzete ulaşmanızı sağlayacak bilgilere ise bu içeriğimizde yer vereceğiz. İşte, kendi evinizin baristası olmanızı sağlayacak ve sizi kaliteli kahve lezzetine ulaştıracak ipuçları!

Kahve demlemek için pek çok yöntem ve kahve demleme ekipmanı kullanılır. Bu yöntemler ve ekipmanlar kahvenin lezzetini etkileyen ana etmenlerdir. Fakat mükemmel kahve lezzetine ulaşmanız için bunlar yeterli değil.

Dilerseniz önce kahve demleme ekipmanları nelermiş bir bakalım. Daha sonra da sizi mükemmel kahve lezzetine ulaştıracak ipuçlarına geçelim.

Kahve Demleme Ekipmanları

kahve-demleme-ekipmanlari

Kahve demlerken genel itibariyle iki yöntem kullanılır. Bunlardan birincisi damıtma yöntemi ile demleme, ikincisi ise süzme yöntemi ile kahve demleme.

Bu iki yöntem için ayrı ayrı kahve demleme ekipmanları geliştirilmiştir. Fakat şunu söylemeliyiz ki en lezzetli kahveyi damıtma yöntemi ile demlediğiniz ekipmanlardan elde edeceksiniz.

Tabii ki bu süzme yöntemiyle demlediğiniz kahvelerin kötü olduğu anlamına gelmez. Bu iki yöntemin haricinde kahve demlemek için basınç yöntemi de kullanılır.

Damıtma yöntemi ile kahve demlemek için kullanılan en bilindik kahve demleme ekipmanları Chemex ve Hario V60. Eğer bu ekipmanlarla demlenilen kahvenin tadına bakacak olursanız o mükemmel aromayı hemen hissedersiniz.

Süzme yöntemi ile kahve demlemek için kullanılan ekipmana aslında pek çoğumuz hakimiz ve bu ekipman artık neredeyse herkesin evinde mevcut. French press, süzme yöntemi ile kahve demlemek için kullanılan en bilindik ve en uygun fiyatlı ekipman.

Peki, sizi mükemmel kahve lezzetine ulaştıracak bilgiler neler mi? İşte, kahve demlemek için kullanacağınız altın değerinde bilgiler!

Kahve Demlemek İçin İpuçları

Lezzetli bir fincan kahvenin keyfini çıkarmak için illaki ünlü kahve zincirlerine gitmenize gerek yok. Evinizin rahatlığında da kaliteli kahveye ulaşmanız mümkün.

Üstelik bu size dışarıda içeceğiniz bir fincan kahveden çok daha ucuza mal olacak. O zaman sözü çok da uzatmadan kaliteli kahve demlemek için kullanacağınız ipuçlarına geçelim!

Lezzetli Bir Fincan Kahve İçin Kaliteli Kahve Çekirdekleri Şart!

Evde mükemmel kahve demlemek istiyorsanız dikkat edeceğiniz ilk nokta kahve çekirdeklerinin kalitesi. Kullanacağınız kahvenin çekirdekleri ne kadar kaliteli olursa demleyeceğiniz kahve de o kadar lezzetli olacaktır.

Bu sebeple alacağınız kahvelerin %100 Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilmiş olmasına dikkat edin!

Mithra Coffee & Tea Co. dünyanın pek çok yerinden ithal ettiği en kaliteli kahve çekirdeklerinizi özenle kavuruyor ve içime hazır hale getiriyor.

Siz de kahve demlerken Mithra Coffee & Tea Co.’nun kahve çeşitlerinden biriyle evinizin rahatlığında gerçek kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Mükemmel Kahve Demlemek İçin Suyun Sıcaklığı Önemli

Kahve demlerken neredeyse hepimizin yaptığı bir hata var ki, o da su kaynar kaynamaz kahveyi demlemek. Oysaki kaynayan suyu bir iki dakika kadar dinlendirip kahveyi demlemelisiniz.

Kaliteli Su Eşittir Kaliteli Kahve

“Aman, nasıl olsa kaynıyor.” diyerek kahveyi çeşme suyu ile demleyenlerden misiniz? O halde üzülerek söylemeliyiz ki büyük bir hata yapıyorsunuz.

Çünkü su kaynamış olsa bile içindeki kireç miktarı kaybolmaz. Bu da kahvenin tadını bozan ana sebeplerden bir tanesidir. Dolayısıyla kahve demlerken içme suyu kullanmalısınız.

Mükemmel Bir Lezzet Biraz Sabır Gerektirir

Kahve demlerken hepimizin yaptığı bir hata var ki, o da suyu aceleyle kahvenin üzerine dökmek. Ne yazık ki farkında olmadan suyu hızla dökerek kahvenin tadınını bozuyoruz.

Kahve demlerken suyu hızla dökmek yerine yavaş yavaş dökmeliyiz. Hatta yalnızca yavaş dökmekle kalmamalı, suyu kahvenin üzerine dairesel ve düzenli bir hareketle ilave etmeliyiz. Böylece kahve içerisindeki aromayı suyun içerisine salar ve sahip olduğu alt notaları bize hissettirir.

Evet, mükemmel lezzete ulaşmanızı sağlayacak tüm bilgileri sizinle paylaştık. Sizin de bu konu hakkında söylemek istedikleriniz varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Böylece hep birlikte kaliteli lezzete ulaşabiliriz.

Sütle Filtre Kahve Demlemek

sutlu-filtre-kahve-demlemek

Sade kahve içmekten sıkıldıysanız ve farklı bir aromanın tadına varmak istiyorsanız kahvenize süt ile biraz renk biraz da lezzet katabilirsiniz.

İnanın bir miktar süt kahvenin aromasına çok farklı bir tat katacak ve siz de kahveyi sütsüz içemeyenlerden biri olacaksınız.

Sütlü filtre kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; iki yemek kaşığı filtre kahve, süt, içme suyu ve French press. Malzemeleriniz hazırsa kahveyi hazırlama aşamasına geçebiliriz.

5 sütlü filtre kahve tarifi verdiğimiz yazımız da ilginizi çekebilir.

Hazırlanışı:

  1. İçme suyunu bir su ısıtıcısı yardımıyla kaynatın.
  2. Kaynayan içme suyunu 2 dakika beklettikten sonra French pressi sıcak su ile çalkalayın.
  3. Sıcak su ile çalkaladığınız French pressin içerisine iki yemek kaşığı filtre kahve ekleyin.
  4. Kahvenin üzerine sıcak suyu yavaş yavaş dairesel hareketlerle dökün ve French pressin kapağını kapatıp kahveyi 7 dakika kadar demlenmeye bırakın.
  5. Kahve demlenirken bir cezvede sütü ısıtın.
  6. Demlenen kahveyi kupaya süzün.
  7. Süzdüğünüz kahvenin içerisine istediğiniz yoğunluğa göre süt ilave edin.

İşte, sütlü filtre kahveniz hazır. Afiyet olsun!

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like