Moringa Kahvesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

moringa-kahvesi-mithra-blog

Hindistan’ın en popüler bitkilerinden olan moringa, günden güne bilinirliği artan bitkilerden biri. Çünkü moringa bitkisi; yaprakları, tohumları, çiçekleri, meyveleri ve kökleri dahil olmak üzere pek çok bölümü kullanılan çok yönlü bir bitkidir. Özellikle bu bitkiden elde edilen moringa kahvesi ise kahveseverlerin yeni gözdesi.

egzotik-dunya-kahvelerini-kesfet

Bu içeriğimizde moringa bitkisiyle elde edilen moringa kahvesinden bahsedeceğiz. Bu kahvenin faydaları, zararları ve nasıl yapıldığı gibi pek çok farklı sorunun yanıtını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Moringa Kahvesi Nedir?

moringa-kahvesi-nedir

İçeriğimize ilk olarak moringa kahvesi nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Moringa kahvesi, moringa ağacının yapraklarından yapılan bir kahve türüdür.

Özellikle moringa yaprakları; yüksek besin değerine sahip olduğu ve antioksidan yönünden zengin olduğu için bu yapraklardan elde edilen kahve, son zamanların en popüler içeceklerinden biri oldu.

Moringa tohumları, kahve çekirdekleri gibi kavrulur ve kahve yapımında kullanılır. Ayrıca bu tohumlar, besin değerleri yönünden de oldukça zenginler.

Moringa kahvesi, kahveye benzer bir lezzete sahip. Fakat günümüz kahvelerinden elbette ki bir farkı var. Evet, bu lezzetli ve faydalı kahve tamamen kafeinsiz.

Ayrıca bu kahve, moringa yapraklarından gelen doğal bir enerji kaynağı olarak görülür. Bunun yanı sıra bu kahvenin içerisindeki besinler vücuda çeşitli fayda sağlar.

Eğer siz de belirli konulardan şikayetçiyseniz bu kahveyi tüketebilirsiniz. Ancak unutmadan hatırlatalım. Bu kahveyi tüketmeden önce bir hekime danışmanızda fayda var.

Moringa Kahvesi Faydaları

İçeriğindeki zengin besinlerle çeşitli faydalar sunan moringa bitkisinden elde edeceğiniz lezzetli bir kahve de oldukça yararlıdır. Moringa yapraklarından yapıldığı için birçok faydaya olan bu kahvenin sayamayacağımız kadar çok faydası var.

Peki moringa kahvesi faydaları nelerdir?

moringa-kahvesi-yararlari

İşte moringadan elde edilen kahvenin faydaları.

 • Moringa yaprakları, antioksidanlar bakımından zengindir. Bu nedenle, bu kahve antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini destekler. Bunun yanı sıra bu kahve, serbest radikallerin neden olduğu hasarı da azaltır.
 • Moringa yaprakları, doğal bir enerji kaynağıdır. Bunun yanı sıra içerdiği besinlerle vücuttaki enerji seviyelerini artırır. Bu nedenle moringa kahvesi, kafein tüketmeden enerji seviyelerini artırmak isteyenler için ideal bir seçenektir.
 • Moringa yaprakları, sindirim sistemi sağlığına faydalı olabilecek anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, Moringadan elde edilen kahve sindirim sistemi sorunları için de oldukça faydalıdır.
 • Moringa yaprakları, kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengindir. Bu nedenle, bu yapraklardan elde edilen kahve de kemik sağlığına yardımcı olur. Ayrıca bu içecek, osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önlenmesini sağlar.
 • Moringadan elde edilen kahve, kafeinsiz olduğu için oldukça düşük kalorili bir içecektir. Bu nedenle bu sağlıklı içecek kilo kontrolü hedefleyenler için ideal bir seçenektir.

Tüm bunların yanı sıra moringa yaprakları hakkındaki tıbbi faydalar hala araştırılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu yaşıyor veya ilaç kullanıyorsanız moringa kahvesi gibi doğal takviyeler kullanmadan önce doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Moringa Kahvesi Zararları

Moringa kahvesi, genel olarak sağlıklı ve faydalı kabul edilen bir içecek. Ancak bazı durumlarda belirli zararlar ortaya koyabilir. Eğer moringa kahvesi zararları nelerdir diye düşünenlerdenseniz gelin bu zararlara bir bakalım.

 • Moringa yaprakları, emziren veya hamile kadınlar için tehlikeli bir içecektir. Bu nedenle hamile olan veya emziren kişilerin bu kahveyi tüketmeden önce bir doktora başvurması gerekir.
 • Moringa yaprakları kan şekeri seviyelerini düşürür. Bu nedenle, kan şekeri düzenleyici ilaçlar kullanan kişilerin bu kahveyi tüketmeden önce de bir doktora danışması önemlidir.
 • Moringa yaprakları kan basıncını düşürür. Dolayısıyla yüksek tansiyon hastalarının bu kahveyi tüketirken dikkatli olması ve bir doktora danışması gerekir.
 • Moringa kahvesi, bazı ilaçlarla etkileşime girebilen ve ilaçların etkisini artırabilen veya azaltabilen bir içecektir. Bu nedenle, ilaç kullanan kişilerin bu kahveyi tüketmeden önce bir doktorla konuşmanız daha doğru olacaktır.
 • Moringa yapraklarından elde edilen kahve, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olur. Bu nedenle, daha önce Moringa yapraklarına alerjisi olan kişilerin bu kahveyi tüketmesi önerilmez.

Özetle, Moringa kahvesi genellikle sağlıklı ve yararlı kabul edilir. Ancak, yukarıdaki durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız bu kahveyi tüketmeden önce bir doktorla konuşmanız gerekir.

Moringa Kahvesi Yapımı

moringa-kahvesi-yapimi

Gel gelelim popülerliği gün geçtikçe artan moringa kahvesinin tarifine. Öncelikle bu kahveyi yapmak oldukça kolaydır. Öyleyse kendi mutfağınızda kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu lezzetin tarifine geçelim.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı moringa yaprağı tozu
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Tatlandırmak için isteğe bağlı bal, tarçın veya vanilya

Yapılışı:

 • 1 tatlı kaşığı moringa yaprağı tozunu bir fincanın içine koyun.
 • 1 su bardağı sıcak suyu moringa tozunun üzerine dökün.
 • İstediğiniz tatlandırıcıyı ekleyin (bal, tarçın veya vanilya gibi).
 • Karıştırın ve sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun!

Not: Moringa yapraklarının farklı bir tada sahip olması nedeniyle bu kahveye alışık olmayabilirsiniz. Bu nedenle, isteğe bağlı olarak kahvenize normal kahve de ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra moringa yaprağı tozunu smoothie veya diğer içeceklere ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz Moringa Çayı Nedir? blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

4 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like