Moka Pot Nasıl Temizlenir? Moka Pot Temizliğine Dair Püf Noktalar

moka-pot-espresso-kahve-yapimi

Moka pot nasıl temizlenir sorusuna yanıt arayanlar buraya!

Zahmetsiz bir kahve demleme deneyimi yaşamak isteyenler için moka pot iyi bir seçenektir. Güne bir fincan kahve içmeden başlayamayanlar ya da günü kahvesiz bitiremeyenlerden misiniz?

Öyleyse kendi mutfağınızda moka pot yardımıyla demleyeceğiz yoğun aromalı bir kahve, sizin için mükemmel bir lezzettir. Peki espresso makinelerine uçuk fiyatlar ödemek istemeyenlerin imdadına yetişen moka pot nasıl temizlenir?

Bu içeriğimizde moka potun nasıl temizleneceğine dair püf noktalara değineceğiz. Böylece merak ettiğiniz tüm sorulara içeriğimizin sonunda yanıt bulabileceksiniz.

Bildiğiniz gibi iki farklı modeli bulunan ve sekiz kenarlı bir yapıya sahip olan moka pot, zeminden basınçlı kaynar su geçirerek kahveyi demler. Son derece güçlü bir demleme ortaya koyan moka pot, kahve makinelerine uçuk fiyatlar ödemek istemeyenlerin ilk tercihidir.

Mutfağınızda tercih ettiğiniz moka potun kalitesi bir yana, kahvenizin lezzetinden ödün vermemek için temizliği de son derece önemlidir. Eğer sizde aldığınız moka potun uzun yıllar ilk günkü gibi çalışmaya devam etmesini istiyorsanız moka pot temizliğine dair püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Unutmayın, moka potunuzun bakımını yaptığınız takdirde yalnızca içindeki bakteri oluşumunu engellemekle kalmaz, onun çok daha uzun ömürlü bir kullanım vadetmesini de sağlayabilirsiniz. Eminiz ki zahmetsiz bir şekilde yapacağınız moka pot temizliği, çok zamanınızı almayacak.

Bu çok merak edilen soruyu yanıtlamadan önce bilmeyenler ve merak edenler için ilk olarak moka pot nedir sorusuna bir değinelim.

Moka Pot Nedir?

moka-pot-nedir

İtalyan tasarımcı Alfonso Bialetti tarafından icat edilen moka pot, bir kahve demleme ekipmanıdır. Kahve makinelerinin yanı sıra moka pot çok daha pratik ve uygun fiyatlıdır.

Ayrıca bu ekipman, üç farklı bölmeye sahiptir. Bu bölümleri; su, öğütülmüş kahve ve demlenen kahvenin topladığı kısım şeklinde sıralayabiliriz. Bu ekipmanda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de temizliğidir.

Sürekli temizlediğiniz ve bakım yaptığınız moka potlarla daha lezzetli bir kahve demleyebileceğinizi biliyor musunuz? Kahvenizin tadına herhangi bir zarar gelmemesi için düzenli bir moka pot temizliği yapmak şart.

Düzenli bir şekilde moka pot temizliği yapmazsanız üzülerek söylemeliyiz ki kahvenizin tadında büyük değişiklik meydana gelir.

Çok tercih edilen ve kendi mutfağınızda lezzetli sonuçlar ortaya koymanızı sağlayan moka potları oldukça makul bir fiyata temin edebilirsiniz. Nereden mi? Elbette ki Mithra Coffee‘den.

Mithra Coffee; sunduğu farklı dünya lezzetleri bir yana, kaliteli kahve ekipmanları ile de tercih sebebi. Unutmayın! Kendi mutfağınızda oldukça zahmetsiz bir şekilde kahve demlemek Mithra Coffee’nin uygun fiyatlı kahve ekipmanları ile mümkün.

Moka Pot Nasıl Temizlenir?

moka-pot-nasiil-temizlenir-moka-pot-temizliğine-dair-puf-noktalar

Evet, gel gelelim herkesin merakla beklediği o sorunun cevabına. Moka pot nedir sorusundan sonra, sırada bu kahve ekipmanının nasıl temizlenmesi gerektiği sorusunun cevabı var.

Eğer çok sık moka pot kullanan biriyseniz içeriğimizin devamında paylaşacağımız bilgileri not etmenizi öneririz. Bu bilgiler doğrultusunda sıklıkla kullandığınız moka potunuzun ömrünü uzatabilirsiniz.

Alüminyum Moka Pot Nasıl Temizlenir?

Hepimizin bildiği gibi günlük hayatta kullanılan iki farklı moka pot çeşidi vardır. Bunlar; alüminyum moka pot ve çelik moka pot. Kendi mutfağınızda kullandığınız moka pot türüne göre yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Öncelikle alüminyum moka pot nasıl temizlenir sorusunu yanıtlayacağız. İçeriğimizin devamında paylaşacağımız bilgiler doğrultusunda eminiz ki moka potunuz ilk günkü kadar yeni olacak.

Öncelikle şu bilgiyi vermekte fayda var. Alüminyum moka pot, çelik moka pota göre biraz daha özenli bir temizlik gerektirir. Bu sebeple mutfakta kullandığınız moka pot alüminyum ise herhangi bir asit ya da benzeri ürünler ile bir temizlik yapmamanız gerekir.

Çünkü gün sonunda ekipmanınızın alüminyum malzeme ile arasında kimyasal bir reaksiyon meydana gelecektir. Bu durum da moka potunuzun yüzeyine ciddi zararlar verir.

Adım adım vereceğimiz bilgiler doğrultusunda moka potunuzun temizliğini en ideal şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  • Öncelikle alüminyum moka potunuzun temizliğinde kullanmanız gereken tek şey sudur. Bu sebeple temizliğe moka potunuzun içine su doldurmakla başlayabilirsiniz.
  • İkinci aşama olarak ise moka potunuzun içerisine limon ya da sirke (tercih size kalmış) eklemelisiniz.
  • Bir süre bekledikten sonra her zamanki gibi moka potunuzda bir kahve demlemelisiniz. Tabii bu kahveyi içmeden dökmek şartıyla.
  • Sonrasında moka potunuzu su ile yıkayıp duruladıktan sonra kurumaya bırakmalısınız.
  • Ek olarak moka pot bulaşık makinesine atılır mı sorusunu yanıtlayacağız. Eğer kahve ekipmanınızın daha uzun ömürlü bir kullanım vadetmesini istiyorsanız moka potunuzu bulaşık makinesine atmamanızı tavsiye ederiz.

Çelik Moka Pot Nasıl Temizlenir?

celik-moka-pot-nasil-temizlenir

Evet, sırada çelik moka pot temizliği var. Bildiğiniz üzere çelik moka potun en büyük sorunu kireçtir. Bu nedenle öncelikle bu sorunun önüne geçmekte fayda var.

Biliyorsunuz ki kireçlenen çelik moka potların hem ömrü uzun olmaz hem de demlediğiniz kahvenin lezzetini bozar. Bu sebeple kireçlenmeye engel olmak son derece önemli.

Oldukça doğal bir yöntemle moka potunuza zarar vermeden kireçten arındırabileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl mı? İşte adım adım takip etmeniz gereken çelik moka pot temizliği.

  • Öncelikle bir yemek kaşığı sirke ve bir yemek kaşığı limon suyuna ihtiyacınız olacak.
  • Temizliğe ekipmanınızın alt kısmına su doldurarak başlayabilirsiniz. Sonrasında ise karışımları bu su içerisine eklemeniz gerekecek.
  • Minimum 2 saat bekleme süresinden sonra (bu süre arttıkça karışımın etkisi de artacaktır) suyun bir kısmını döküp moka potunuzu ocağa almanız gerekiyor. Bu aşamada ise kalan suyu kaynatmalısınız.
  • Sonrasında ise moka pot içerisindeki su üst bölüme ulaşınca moka potunuzu ocaktan alabilirsiniz.
  • Son olarak güzel bir yıkama ve durulamanın ardından moka potunuzu kurumaya bırakabilirsiniz.

İşte, evde moka pot temizlemek en az kahve hazırlamak kadar kolay. Dilerseniz “moka pot nasıl kullanılır?” başlıklı blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like