Moka Pot ile Hangi Kahve Yapılır?

moka-pot-ile-hangi-kahve-yapilir

Moka pot ile hangi kahve yapılır diye merak edenlerden misiniz? Titizlikle hazırladığımız bu rehber sayesinde evinizde Moka pot ile farklı kahveler deneyebilirsiniz. Hatta kendi tariflerinizi bile oluşturabilirsiniz.

Moka pot, uygun fiyatlı ve pratik olması sebebiyle en çok kullanılan ekipmanlardan biri. Özellikle elektronik kahve makinelerinin fiyatlarının iyice arttığı şu dönemde pek çok uygun fiyatlı ekipman arayışında olanlar için karşı konulamaz bir seçenek.

Eğer siz de evinizde kahve hazırlamak istiyorsanız ve kahve ekipmanlarına ayıracak büyük bir bütçeniz yoksa bu ekipmanı değerlendirebilirsiniz. Birbirinden farklı moka pot çeşitleri arasından bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Peki ama moka pot ile hangi kahve yapılır? Merak edenler için sözü uzatmadan asıl mevzuya giriş yapalım.

Moka Pot ile Hangi Kahve Demlenir?

moka-pot-nasil-temizlenir-moka-pot-temizliiğine-dair-puf-noktalar

Evinizde moka potla demlediğiniz kahve yalnızca espaessodan mı ibaret? O halde bu ekipmanı oldukça sınırlı kullandığınızı söylemeliyiz. Çünkü espresso bazlı birçok kahveyi moka potla kolaylıkla yapabilirsiniz.

Öyleyse en sevilen kahvelerden ilkiyle başlayalım.

Americano & Iced Americano

Espresso bazlı kahveler arasında yer alan americano, birçok kahveseverin gözdesi. Espressoya nazaran daha hafif bir tada sahip olan bu kahveyi evde moka potla kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey hazırladığınız moka pot kahvesini sıcak suyla seyreltmek.

Eğer iced americano hazırlamak istiyorsanız kahveyi soğuk suyla seyreltip içine buz ekleyebilirsiniz. Böylece buz gibi kahvenin nefis aromasıyla serinleyebilirsiniz.

Latte & Iced Latte

Sütün kahveyle en güzel uyumlarından biri olan latte, evde moka pot ile yapabileceğiniz kahvelerden bir diğer. Yapmanız gereken moka potla kahvenizi hazırlamak ve French press ile köpürttüğünüz sütün içine eklemek. Bu kahveyi soğuk hazırlamak istiyorsanız ise buz eklemeniz yeterli.

Mocha

Evde moka potla yapılacak kahvelerden bir diğeri ise mocha. Tatlandırıcı şuruplarla hazırlayacağınız mocha için moka potla kahvenizi hazırlayın. Daha sonra tatlandırıcıyı ve sütü ilave edin. Son olarak ise çikolata sosuyla süsleyin ve afiyetle tüketin.

Flat White

Evde en çok tükettiğiniz kahve hangisi; filtre kahve, Türk kahvesi ya espresso mu? Bu üç kahve çeşidi de kendine özel demleme stillerine ve tada sahip. Dolayısıyla bu kahve özellerinde açıklama yapmak yerinde olacaktır.

Moka pot ile evde daha pek çok espresso bazlı kahve hazırlayabilirsiniz. Espresso bazlı kahve tarifleri için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

O halde kahveseverlerin cevabını merak ettiği ilk soruyla başlayalım.

Moka Pot ile Filtre Kahve Yapılır mı?

Filtre kahve öğütüm derecesi açısından espressoya nazaran biraz kalın kalıyor. Ayrıca filtre kahve demleme noktasında da espaessodan oldukça farklı. Dolayısıyla moka pot ile filtre kahve demlemek gibi bir durum söz konusu değil.

Eğer moka potla filtre kahve demlemeye kalkarsanız ortaya filtre kahve çıkmaz. Hazırladığınız kahve espresso olur. Ancak ince öğütüm olmadığı için o kremamsı formu da tam anlamıyla yakalayamayabilirsiniz.

Moka Potta Filtre Kahve Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımız da ilginizi çekebilir.

Moka Pot ile Türk Kahvesi Yapılır mı?

Türk kahvesi ise espressoya nazaran çok daha ince öğütülür. Dolayısıyla moka potla hazırlayacağınız Türk kahvesinde de ortaya farklı bir sonuç çıkacaktır. Kahveniz ne tam anlamıyla Türk kahvesi ne de tam anlamıyla espresso olur.

İşte bu sebeple kahve ekipmanına göre öğütülmüş kahve tercih etmelisiniz. Evinizde en çok kullandığınız ekipmana göre seçim yapmanızı tavsiye ederiz.

Farklı ekipmanlara göre kahve siparişi vermek için tıklayın!

Moka Potta Nasıl Kahve Kullanılır?

moka-potta-hangi-kahve-kullanilir

Moka pot kahvelerinin öğütülme ayarları espresso makinelerinden farklı. Bu ekipmanda hazırlayacağınız kahve espresso makinelerine göre daha kalın ayarda öğütülmüş olmalı. Bunun için orta derecede öğütülmüş çekirdekleri baz alabilirsiniz.

Eğer evde kahve değirmeniniz yoksa Mithra Coffee ile moka pot ayarında öğütülmüş kahve de sipariş edebilirsiniz.

Moka Pot Kahve Yapımı

Moka pot üç ayrı bölümden oluşan bir ekipman. Bu ekipmanla kahve demlemek için önce hazneleri tanımanız gerekiyor. Moka potun bölümleri şu şekilde:

  • Alt su haznesi,
  • Orta kahve haznesi,
  • Ve üst demlik haznesi.

Moka pot ile kahve yapımı ise şu şekilde:

  • Alt su haznesine oda sıcaklığında suyu doldurmakla başlayın. Ancak su haznede bulunan valfe kadar doldurulmalı.
  • Ardından orta kahve haznesine moka pot için öğütülmüş kahveyi ekleyin. Kahve haznesini tamamen doldurun. Ancak kahveye baskı uygulamayın. Bir kaşık yardımıyla kahvenin üzerini düzlemeniz yeterli.
  • Kahve haznesini su haznesinin üstüne yerleştirin ve demlik kısmını da alt su haznesiyle birleştirin.
  • Şimdi moka potu ocağa koyabilirsiniz. Ocağın altını orta ateşte açın ve kahvenin tamamı üst haznede toplanana kadar pişirin.
  • Kahvenin tamamı üst haznede toplanınca bardağa alın ve servis edin.

Afiyet olsun!

Özetle evde moka potunuz varsa dışarıda içtiğiniz birçok kahve çeşidini zorlanmadan yapabilirsiniz. Böylece en sevdiğiniz kahveleri kendi evinizin konforunda tadabilir ve lezzete dilediğiniz an ulaşabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kaymakli-turk-kahvesi-nedir
Daha Fazla

Türk Kahvesi Ne Zaman İçilir?

İçindekiler Hide Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmelidir?Tarçınlı Türk Kahvesi Ne Zaman İçilir?Limonlu Türk Kahvesi Ne Zaman İçilir?Türk Kahvesi…