Laden Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? – Laden Otu Çayı Yapımı

laden-cayi-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-laden-otu-cayi-yapimi

Oldukça güçlü bir antioksidan olan Laden çayı, sağlık açısından pek çok farklı yarara sahiptir. Siz de iyi biliyorsunuz ki bitki çayları, oldukça popüler doğal tedavi yöntemlerindendir. Eminiz ki siz de yaşadığınız herhangi bir sağlık sorunu karşısında ilk olarak bitki çaylarına yöneliyorsunuzdur.

İşte şifa deposu denince akla gelen ilk bitki çaylarından biri de Laden çayıdır. Bu içeriğimizde bu çay türü ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız. Laden çayının faydaları, Laden çayı ne işe yarıyor gibi aklınıza takılan tüm soruların yanıtını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. Öyleyse gelin lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize geçelim. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Laden Çayı Nedir?

Herkes tarafından oldukça merak edilen Laden çayı, Akdeniz bölgesine özgü olan ve yüzyıllardır tıbbi ve aromatik amaçlar için kullanılan bir bitki olan Cistus ladanifer bitkisinin yapraklarından yapılan bir çaydır.

Cistus ladanifer bitkisinin yaprakları, güçlü, topraksı ve hafif tatlı bir kokuya sahip bir reçine olan labdanum içerir. Bu reçine, yaprakları ve dalları toplamak ve suya kaynatmak suretiyle esansiyel yağları serbest bırakarak toplanır. Elde edilen sıvı daha sonra süzülür ve çay yapmak için kullanılır.

Laden çayının anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli sağlık faydalarına sahiptir.

☕ Öyle ki bu şifa deposu çay; öksürük, boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarına da doğal bir çare olarak da tüketiliyor.

Laden Çayı Faydaları

laden-cayi-faydalari

Labdanum bitkisi ve labdanum çayı, özellikle bilinen faydaları ile günümüzde doktora gitmek istemeyenlerin tükettiği bitki çaylarından biridir. Özellikle herkesin sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunlarını tedavi etmede tüketilen bu bitki çayının faydalarını biliyor musunuz?

İşte merak edenler için Laden çayı faydaları.

 • Labdanum bitkisi ve labdanum çayı, antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bu antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı savaşarak hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Labdanum bitkisi, bağışıklık sistemi fonksiyonunu artırmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, Laden çayının bağışıklık sistemini desteklemek için sıklıkla tercih edildiği biliniyor.
 • Yapılan bazı araştırmalarda, Labdanum reçinesinin stresle mücadeleye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle Labdanum çayı da strese iyi gelir.
 • Labdanum bitkisi; öksürük, bronşit ve diğer solunum yolu problemlerinde kullanılmıştır. Laden çayı da benzer şekilde bu tür sorunların hafifletilmesine yardımcı olur.

Tüm bu yararların yanı sıra labdanum bitkisi alerjik reaksiyonlara neden olabilen güçlü bir madde içerir. Bu nedenle Laden çayı tüketmeden önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir. Tabii birde bu çay türü, diğer ilaçlarla etkileşime girebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle eğer düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bu bitki çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Laden Çayı Zararları

Günümüzde vitamin deposu veya şifa kaynağı olarak gösterebileceğimiz pek çok farklı bitki çayı var. Ayrıca bu çayların hemen hemen hepsi belirli bir hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Laden çayı da bu çaylardan biridir.

Fakat siz de biliyorsunuz ki laden çayının faydaları olduğu kadar çok tüketildiği takdirde belirli yan etkileri de beraberinde getiriyor. Peki nedir bu yan etkiler?

İşte Laden çayının potansiyel yan etkileri.

 • Labdanum bitkisi, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur. Bu nedenle, buçayı tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Labdanum bitkisi, bazı insanlarda cilt tahrişine neden olabilir. Laden çayı cilt temasından kaçınılması gereken kişilerde benzer şekilde cilt tahrişine neden olabilir.
 • Laden bitkisi çayı diğer ilaçlarla etkileşime girebilen bir çay türüdür. Bu nedenle, düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Labdanum bitkisi hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Bu nedenle bu bitkiden elde edilen çayı da bu tür dönemlerde tüketmemek gerekir.
 • Laden çayının aşırı tüketildiğinde; mide rahatsızlığı, kusma ve ishal gibi sağlık sorunlarına neden olabildiği biliniyor.

Laden Otu Çayı Yapımı

laden-otu-cayi-yapimi

Laden çayı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara yanıt verdik. Sırada bu lezzetli çayı kendi mutfağınızda pratik bir şekilde hazırlamak için vereceğimiz Laden otu çayı yapımı tarifi var.

Lezzetli mi lezzetli bu bitki çayını yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kuru laden otu yaprakları veya 2-3 taze laden otu dalı
 • 2 su bardağı su
 • Bal veya limon (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 • Bir çaydanlıkta suyu kaynatın.
 • Kuru laden otu yapraklarını veya taze laden otu dallarını çaydanlığa ekleyin.
 • Ocağı kısın ve laden otunun 5-10 dakika boyunca demlenmesine izin verin. Bu, laden otunun suya tadını ve özelliklerini geçirmesine yardımcı olacaktır.
 • Çayı ocaktan alın ve birkaç dakika demlenmeye bırakın.
 • Çayı süzün ve bir fincana dökün. İsteğe bağlı olarak bal veya limon ekleyebilirsiniz.
 • Çayınızı sıcak servis etmeyi ihmal etmeyin. Afiyet olsun!

Unutmadan ekleyelim. Laden otu bazı kişilerde hoş olmayan bir tat bırakabilir. Bu nedenle çayınızın içerisine dilerseniz bal veya limon ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu bitki çayını tüketmeden önce doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Çünkü Laden otu, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Dilerseniz Portakal Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır? blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like