Kapsül Kahve Nedir, Nasıl Demlenir? Kapsül Kahve Rehberi

kapsul-kahve-nedir-nasil-demlenir-kapsul-kahve-rehberi

Kapsül kahve, diğer kahve çeşitleri arasında aromasını ve tadını en iyi koruyan kahveler arasında yer alır. Peki kapsül kahve tam olarak nedir ve nasıl kullanılır? Bu kahve çeşidiyle ilgili tüm detaylar sizlerle!

Kahve yıllar içerisinde en çok gelişen ve çeşitlenen gıda türlerinden bir tanesidir. Hemen hemen pek çok ülke kendi kültürüne has kahve kavurma, öğütme ve pişirme yöntemiyle çeşitli kahve türlerini dünyaya armağan etmiştir. Bu kahve çeşitleri ortaya çıktığı ülkede popüler olduğu gibi diğer dünya ülkelerinde de bilinir ve tüketilir hale gelmiştir.

Peki, ortaya çıktığı ülkenin sınırlarını aşan kahve türleri nelerdir?

  • Türk Kahvesi: Türk kahvesi kendine has kavrulma ve pişirilme şekli ile ülke sınırlarını aşarak tüm dünya tarafından bilinen bir lezzet halini almıştır. İçerisinde bulunan tortullar sebebiyle filtre kahveye; servis edilme ve yoğunluğu sebebiyle de espressoya benzetilmektedir.

    Fakat her ne kadar bu iki kahve çeşidine benzese de bu iki kahve çeşidi ile arasında büyük farklar bulunmaktadır. Türk kahvesi; sade, orta ve şekerli olmak üzere üç şekilde hazırlanır. Bunların yanı sıra çeşitli aromalarda hazırlanan Türk kahvesi çeşitleri de bulunmaktadır.

    Orta ateşte ve ağır ağır pişen Türk kahvesi gelenek içerisinde büyük bir yere sahiptir. Türk milletinin hayatında önemli bir yere sahip olan Türk kahvesinin sunumu da diğer kahve türlerinden oldukça farklıdır. Yanında lokum veya çikolata ve su ile servis edilen Türk kahvesi tüm dünya tarafından bilinen lezzetlerimiz arasında en popüler lezzetlerden bir tanesidir.
  • Espresso: Espresso, İtalyan kültürüne ait bir kahve çeşidi olmakla birlikte gerçek kahve tutkunlarının asla vazgeçemediği bir lezzettir. Son derece hızlı hazırlanan bu kahvenin adını da hazırlanma hızından aldığına dair mitler vardır.

    Espresso da tıpkı Türk kahvesi gibi küçük porsiyonlar halinde servis edilir. Bu şekilde servis edilmesinin en büyük sebebi ise sert bir aromaya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Oldukça sert bir aromaya ve yoğun bir kıvama sahip espressoyu sade içemeyenler espresso bazlı içecekleri tüketirler. Espresso bazlı ieçecekler arasında americano, latte, mocha ve daha pek çok kahve çeşidi bulunmaktadır.
espresso-fincani

Dünyada; Türkiye ve İtalya dışında da pek çok kültüre has kahve çeşidi elbette bulunmaktadır. Fakat biz burada en çok bilinen iki lezzete yer verdik. Dünyada bu denli kahve çeşidi varken gelişen teknoloji ile de çeşitli kahve türlerinin ortaya çıkması kaçınılmaz.

Kahve çeşitleri kadar kahvelerin hazırlanma biçimleri de son derece önemlidir. Yaşadığımız hayatta büyük bir koşuşturma içerisindeyken insanlar her şeye en hızlı şekilde ulaşmak isterler. Bir şeyleri uzun süre beklemenin hem zamanlarından aldığını düşünürler hem de beklemek için yeterli sabrı gösteremezler.

Hal böyle olunca da piyasaya kapsül kahve dediğimiz kahve çeşidi sürülür. Oldukça popüler olan bu kahve çeşidi her kahve çeşidine özel olarak hazırlanabilir. Hazırlaması da çok pratik olan bu kahve çeşidinin tek olumsuz yanı biraz pahalı olması. Kahvenin tadını ve aromasını en iyi şekilde muhafaza ettiği bu kahve çeşidinin son yıllarda popülerliği düşse bile hala insanların gözdesi.

Bu kahve çeşidini bu denli popüler yapan en önemli sebep içtiğinizde damağınızda bıraktığı gerçek kahve tadıdır. Çünkü koruyucu ambalajı sayesinde tadını, kokusunu ve aromasını çok iyi muhafaza etmektedir. Ambalajlar da tek kullanımlık üretildiği için aç tüket mantığı çerçevesinde piyasaya sunulmuştur.

Bu kahve çeşidi ile hazırladığınız her kahve sanki iyi bir barista tarafından hazırlanmış gibidir. İçtiğiniz her yudumdan ayrı bir zevk alacağınız bu kahve çeşidi ile kendinizi şımarmış hissedeceksiniz. Peki bu kahve çeşidi nasıl hazırlanıyor?

Kapsül Kahve Yapımı

kapsul-kahve-yapimi

Lezzetli bir fincan kahve karşısında kim kayıtsız kalabilir ki? Pek çok insan kahveyi belirli sebeplerle tüketse bile kahve genel itibariyle lezzetli aroması sebebiyle tüketilir. Hep beklediğimiz o filmi izlerken ya da sürükleyici bir kitabın satırları arasında dolaşırken bize eşlik edecek bir fincan kahveden daha güzel şey ne olabilir?

Siz de kendinizi kahve tutkunu olarak tanımlıyorsanız eğer Mithra Coffee & Tea Co.’nun dünyanın çeşitli yerlerinden getirdiği egzotik kahve çeşitlerini tatmalısınız.

Güne lezzetli bir kahve ile “merhaba” demeyi hepimiz çok severiz. Fakat sabah o sıcacık yatağımızda beş dakika fazla uyumaktan da kendimizi alamayız. Böyle zamanlarda kapsül kahve hepimiz için en pratik kahve hazırlama yöntemi olacaktır. Çünkü belki de piyasadaki en basit kahve hazırlama yöntemidir. Peki, bu kahve çeşidi için ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir ve nasıl hazırlanır?

Bu kahve çeşidi ile kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan üç malzeme var. Bu malzemeler; kapsül kahveye özel olarak üretilmiş kahve makinesi, bir adet dilediğiniz çeşitte ve aromada kapsül kahve çeşidi ve su.

Öncelikle kahve makinenizin su haznesinde yeterli miktarda su olduğundan emin olmalısınız. İkinci adımda minik bir kap şeklinde olan kahvenizi makineye yerleştiriniz. Ardından makinenizi çalıştırınız. Bu son adımdan sonra çok kısa bir süre içerisinde dilediğiniz tat ve aromadaki kahveniz hazır olacaktır.

Kapsül Kahve Zararlı Mı?

kapsul-kahve-zararli-mi

Kapsül kahvenin diğer kahve çeşitleri ile arasındaki tek fark paketleme şeklidir. Bu paketleme şekli tamamen makinede kullanıma özel olarak üretilmekle birlikte tek kullanımlıktır. Bu sebeple insan sağlığı için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Doğa dostu bireyler ise bu kahve çeşidine büyük bir tepki ile yaklaşmaktadır. Çünkü tek kullanımlık olarak üretilen bu kahve çeşidi binlerce atığın oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durum da doğada çözülemeyen binlerce atık demektir.

Bu kahve çeşidi her ne kadar benzersiz bir aromaya sahip olsa da sırf bu sebeplerden ötürü insanların çekirdekten-bardağa çözümlerine yönelmelerine sebep olmuştur. Bu durum da doğa dostu bir kahve tüketimini sağlamaktadır.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

ucuncu-nesil-kahve-dalgasi
Daha Fazla

3. Nesil Kahve Hakkında Her Şey!

İçindekiler Hide 3. Nesil Kahve Nedir?En Popüler 3. Nesil Kahve Demleme TeknikleriPour OverCold Brew3. Nesil Kahve EkipmanlarıChemexV60SyphonAeroPress 3.…
espresso-bazli-kahveler-nelerdir
Daha Fazla

Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?

İçindekiler Hide Espresso Bazlı Kahve ÇeşitleriAmericanoMacciatoRistrettoMochaLatteAffogatoCappuccinoCortadoFlat WhiteEspresso Bazlı Kahve TarifleriCortado Kahve TarifiAffogato Kahve Tarifi İtalyan kahvesi olarak tanınan…