Kakuleli Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

kakuleli-kahve-nedir-nasil-yapilir

Kakuleli kahve, kendine has bir kokusu olan kakule bitkisinin çekirdeklerinin kurutulması ve öğütülmesi sonucu Türk kahvesi ile harmanlanmasıyla ortaya çıkan bir kahve çeşididir. Son zamanların en popüler kahve çeşitlerinden biri olan kakuleli kahvenin ne olduğunu anlamak için önce kakule bitkisini yakından tanımamız gerek.

Kakule, Türkiye’de yetişmeyen bitki çeşitlerinden bir tanesidir. Dışarıdan ithal edilen kakule; Hindistan, Nepal ve Malezya gibi sıcak iklimlerde yetişen ve zencefil familyasına dahil olan bir bitki türüdür.

Doğudan ithal edilen bu bitki; Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır. Uzunluğu 30 ile 50 cm arasında değişen bu bitki özellikle Hindistan’ın bataklık ormanlarında kendiliğinden yetişir.

Kakule bitkisi sarıya çalan renkte çiçekler açar. Kakule bitkisinin meyveleriyse yaklaşık 1 ya da 2 cm büyüklüğündedir. Bu bitkinin meyveleri ise sarımsı yeşil ve kirli beyaz renklerindedir. Kakule bitkisi meyvelerinin kurutulması sonucunda tohumları meyveden ayrışır.

Bu tohumların kurutulması ve öğütülmesi sonucunda da egzotik bir tada ve kokuya sahip olan kakule ortaya çıkar. Bugün yemeklere ve kahveye aroma katması için sıklıkla kullanılan bir baharat çeşididir.

Kakuleli Kahve İçinde Ne Var?

meksika-kahvesi-ozellikleri

Kakuleli kahve genellikle öğütülmüş kahve çekirdekleri ve kakule tohumlarının karışımıdır. Bu karışıma genellikle tarçın, kakao, vanilya gibi diğer tatlandırıcılar da eklenir.

Kakule tohumları, kahve çekirdekleri ile birlikte öğütülür ve ardından sıcak su ile demlenir. Bu demleme işlemi, kahve filtrelenerek veya bir French press veya Türk kahvesi gibi özel bir demleme yöntemi kullanılarak da yapılabilir.

Kakule Kahve Neye İyi Gelir?

Kakule kahvesi hakkında yapılan bazı araştırmalar, bu kahvenin çeşitli faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Peki nedir bu faydalar?

Kakule kahvesi, kahve ve kakule tohumlarının antioksidan özelliklerinden dolayı yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir. Bu içecek, vücudu serbest radikallere karşı koruyarak hücre hasarını önler ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Kakulenin kahvesi; kahve içeriği ve kakulenin bileşenleri ile birleştiğinde, metabolizmayı artırabileceği düşünülen bir etki gösterir. Bu nedenle kakuleli kahve, kilo kaybı sürecinde yardımcı olur.

Kakule, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle kakuleli kahve, vücuttaki iltihabı azaltır ve buna bağlı rahatsızlıkların semptomlarını hafifletir.

Kakule, sindirim sistemini uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bu kahve türü sindirim sorunları ile mücadelede tüketebileceğiniz içeceklerden biridir.

Tüm bunların yanı sıra yine de herhangi bir sağlık sorununuz varsa, kakuleli kahve tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Kakuleli Kahve Tarifi

kakuleli-kahve-tarifi

Sevdiklerimizle ve dostlarımızla yaptığımız doyumsuz sohbetlerin bir parçası da Türk kahvesidir. Bakır cezvede ağır ağır pişen Türk kahvesinin keyfi başka hiçbir kahvede yoktur. Dostlarınızla ve sevdiklerinizle yaptığınız Türk kahvesi keyfine ufak bir dokunuş yaparak benzersiz bir lezzet yaratabilirsiniz.

Kakule çekirdeklerinin kurutulması ve dövülmesi sonucu inanılmaz tatta ve kokuda bir baharat elde edilir. Bu baharat Türk kahvesi ile harmanlandığında Türk kahvesine ayrı bir aroma ve tat katar. Siz de Türk kahvesinin içerisine bir miktar kakule ekleyerek bu benzersiz lezzeti tadabilirsiniz.

Kakuleli kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; kakule, Türk kahvesi, kakao ve süt. Biz bu tarifimizde kakuleli kahveyi nasıl yapabileceğinizi adım adım anlatacağız.

 • Birinci Adım: Her bir fincan için birer tane kurutulmuş kakule meyvesini bir havan içerisine alın. Havan içerisine aldığınız kakuleleri içerisindeki çekirdekleri çıkana kadar yavaş yavaş dövün.
 • İkinci Adım: Bu esnada ortaya çıkan kabukları çekirdeklerden ayrıştırın. Kabukları çekirdekten ayrıştırdıktan sonra çekirdekleri toz haline gelinceye kadar dövmeye devam edin. Kakule, aroması çok yoğun bir baharat olduğu için gözünüze az gözükse bile ilk denemenizde miktarı arttırmamanızda fayda var.
 • Üçüncü Adım: Kişi başına bir ölçek kadar Türk kahvesini cezvenin içerisine alın. Ardından toz haline getirdiğiniz kakuleleri kahvenin içerisine ekleyin.
 • Dördüncü Adım: Kahvenize biraz daha aroma katmak için yaklaşık bir çay kaşığı kadar kakao ekleyin.
 • Beşinci Adım: En son adımda da kahvenin suyunu ekleyip ağır ağır orta ateşte pişirin.

Benzersiz lezzetteki kakuleli kahve tarifini sizlerle paylaştık. Siz de kakuleli kahve tarifimizle sevdiklerinize ve dostlarınıza benzersiz bir Türk kahvesi deneyimi yaşatabilirsiniz, afiyet olsun.

Filtre kahvelerinize de kakule ekleyerek benzersiz bir aromaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Mithra Coffee & Tea Co.’nun nitelikli filtre kahve çeşitlerine de bizce kakulenin o güzel aroması çok yakışıyor.

Kakulelinin Faydaları Nelerdir?

kakulenin-faydalari-nelerdir

Kakule son yılların en popüler bitkilerinden bir tanesidir. Ülkemizde yetişmediği için diğer ülkelerden daha geç tanıdığımız bu bitkinin mucizevi faydaları saymakla bitmez.

Bunun yanı sıra kahve de insan sağlığı için oldukça faydalı bir üründür. Bu iki bitkinin faydaları birleşince de ortaya mucizevi sonuçlar çıkabilir. Dilerseniz siz değerli okurlarımız için öncelikle kakule bitkisinin faydalarına değinelim.

 • Kakule tansiyonu çıkarmadan ve çarpıntı yapmadan vücudu uyarır. Gün içerisinde halsiz düşenler, öğrenciler ve kendini yorgun hissedenler bir iki tane kakule çiğneyerek enerji kazanabilirler.
 • Kakulenin nefesi açan bir etkisi vardır. Bu sebeple geniz tıkanıklığı yaşayanlara iyi gelecektir.
 • Kakule mide sorunları yaşayanlar için benzersiz bir baharat. Kakule hazmı kolaylaştırır ve şişkinliğe iyi gelir. Bunun yanı sıra mide bulantısına ve mide ağrılarına da iyi gelir.
 • Kakulenin vücuttan ödem atıcı ektisi de bulunmaktadır.
 • Kakulenin bir diğer önemli özelliği ağız kokularını gidermesidir. Kakule tıpkı karanfil gibi nefesinizi tazeler ve kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.
 • Kakule antiseptik özelliği sayesinde vücudu mikroplara karşı korur.
 • Kakule böbrekleri temizler ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Kakulenin bu özelliği onu doğal bir idrar söktürücü yapar.
 • Kakule hafızayı güçlendirir.
 • Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırır.

Kakule, gördüğünüz üzere çok yönlü faydaları olan bitki çeşitlerinden bir tanesi. Fakat ciddi mide problemleriniz varsa kakuleyi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Hamilelik ve emzirme durumu olan kadınların da bu bitkiyi tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalarında fayda var.

Doğru tüketim dozu için sağlık problemi yaşamıyor bile olsanız bir doktora danışmanız sizin için iyi olacaktır. Çünkü her bitki her insanda aynı sonucu vermeyebilir. Bu sebeple hem kendi sağlığınız için hem de eğer hamileyseniz bebeğinizin sağlığı için bitki çayı ve baharatları tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Türk Kahvesinde Kakule Var mı?

Türk kahvesi geleneksel olarak kakule içermez. Siz de biliyorsunuz ki Türk kahvesi, sadece kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve suyla demlenmesiyle hazırlanır. Ancak dilerseniz Türk kahvesine kakule veya diğer baharatları ekleyebilirsiniz. Bu tamamen kişisel tercihe bağlıdır.

Kakule Nasıl Kullanılır? Kakule Nasıl Tüketilir?

guarana-kahve-nasil-kullanilir

Günümüzde Kakule, yemeklere veya içeceklere çeşni katmak için kullanılır. Kakulenin taneleri veya tohumları öğütülebilir veya önceden öğütülmüş olarak satın alınabilir.

Ayrıca kakule; baharat karışımlarında, çaylarda, kahvelerde, keklerde, tatlılarda ve çeşitli diğer yemeklerde kullanılır. Bunun yanı sıra kakule tohumları veya taneleri bir çay torbası içinde kaynar suya eklenerek kakule çayı hazırlanır.

Tüm bunların yanı sıra kakule, Türk kahvesinde de kullanılır. Bunun için kakule tohumları, kahve çekirdekleriyle birlikte öğütülür ve ardından kahve gibi demlenir.

Kakuleli Kahve Zayıflatır mı?

Kakuleli kahve, metabolizmayı artırıcı etkisi nedeniyle bazı kişilerde kilo kaybına yardımcı olur. Bununla birlikte, kakuleli kahve tek başına zayıflamaya yardımcı olmaz. Kilo kaybı için, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak da önemlidir.

Kakuleli kahve, sade kahveye kıyasla daha fazla antioksidan içeriğine sahiptir. Bazı araştırmalar antioksidanlarının metabolizmayı artırabileceğini ve kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ancak bu etki çok küçüktür ve kakuleli kahvenin zayıflama sürecine ekstra önemli bir katkısı yoktur.
0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like