Kahve ve Spor Arasındaki İlişki Nedir?

spor-ve-kahve-arasindaki-iliski

Kahve ve spor arasında güçlü bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Spor öncesi ve spor sonrası tüketilen kahvenin vücudunuzda meydana getirebileceği değişiklikleri duyunca çok şaşıracaksınız.

Bu içeriğimizde kahve ve spor arasındaki kuvvetli bağı ele aldık, keyifli okumalar dileriz.

Kahve, lezzetiyle olduğu kadar insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle de bizi kendine hayran bırakan besinlerden bir tanesi. İçerisindeki faydalı bileşenler sayesinde bize enerji veren ve kilo kontrolünde yardımcı olan kahveyi tüketim şeklimiz de oldukça önemli.

Bol kremalı, tatlandırıcılı veya şekerli kahvelerin hiçbir faydası yok. Aksine içerdikleri yoğun tatlandırıcılar sebebiyle fark etmenden kilo almamıza sebep olurlar.

Eğer kilonuza dikkat ediyorsanız ve düzenli egzersiz yapıyorsanız tükettiğiniz kahve çeşitlerine dikkat etmelisiniz.

Spor Öncesi ve Sonrası Kahve

spor-oncesi-ve-sonrasi-kahve

Spor öncesi ve sonrası kahve tüketimi yaptığımız antrenmanın etkisini arttırarak daha fazla yağ kaybetmemizi sağlarken kas dokumuzu da güçlendirir. Spordan önce içilen kahve kadar spordan sonra içilen kahve de oldukça önemlidir.

Uzmanlar spordan sonra sütle veya herhangi bir protein içeren besinle tüketilen kahvenin yağ yakma metabolizmasını desteklediğini açıklamışlardır. Bu da bilinenin aksine spordan sonra tüketilen kahvenin de yağ metabolizması üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.

Antrenmandan bir saat önce içilen kahve vücudu antrenmana hazırlar. Bunun yanı sıra enerji verir ve kalori yakımını arttırır. Spordan önce kahve tüketmenin faydalarıyla ilgili blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar kilonuz başına 5 mg kafein almanız gerektiğini gösteriyor. Örneğin; Vücut ağırlığınız 60 kg ise 60×5 yani 300 mg kafein almanız gerekiyor.

Antrenmandan önce içilen kahvenin sade ve granül olmayan kahve olması gerekiyor. Yani espresso, filtre kahve ya da Türk kahvesi tüketmelisiniz.

Ayrıca antrenman öncesinde tüketeceğiniz kahvenin içerisine şeker ve süt ilave etmemeniz öneriliyor.

Sabah Aç Karnına Kahve İçmek ve Spor Yapmak

evde-filtre-kahve-yapimi-french-press

“Sabah aç karnına yapılan egzersizlerle daha fazla yağ yakılır mı?” sorusunun cevabını merakla beklediğinizi biliyoruz. Biz de merakınızı gidermek adına bu sorunun cevabını uzmanlardan dinlemek istedik. 

Gece uyurken vücudumuz glikoz denilen kan şekerini yakar. Sabah uyandığımız zaman glikoz yani kan şekeri deposu azalır. Bu sebeple sabah erken saatlerde yaptığımız egzersizlerde %80 yağ yakarken %20 karbonhidrat yakarız.

Sabah aç karnına yapılan sporda daha fazla yağ yakıldığı doğru. Fakat bu durumun bir de olumsuz tarafı var.

Sabah aç karnına spor yaparsanız kas yıkımına sebep olabilirsiniz. Çünkü vücuttaki kan şekerinin dengelenebilmesi için kaslar yanmaya başlar. Bunun sonucunda bayılabilir ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilirisiniz. 

Uzmanlar sabah uyandığımız zaman vücut ısımızın 36,5 derece olduğunu, öğleden sonra ise vücut sıcaklığımızın 37 dereceye ulaştığını dile getiriyorlar.

Dolayısıyla öğleden sonra yapacağımız antrenmanlarda vücut sabah yaptığımız antrenmana kıyasla daha fazla ter atacaktır. Bu yüzden öğleden sonra yapılan egzersizlerde vücut suya daha fazla ihtiyaç duyacaktır.

Uzamanlar kalp krizi riskini en aza indirmek ve tehlikeden uzak kalabilmek adına egzersizlerin öğleden sonra yapılmasını tavsiye ediyorlar.

Sabah aç karnına içilen kahve ne yazık ki vücudumuz için oldukça tehlikeli. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve mide hastalıklarına sebep olabilir.

Uzun süre sabah aç karına içilen kahve reflü, ülser gibi mide hastalıklarının oluşumuna neden olur. Dolayısıyla sabah aç karnına kahve içmemelisiniz.

Filtre Kahvenin Sporla İlişkisi

Antrenman öncesi içilmesi en çok tavsiye edilen kahve çeşitlerinden biri filtre kahvedir. Filtre kahve içerdiği yoğun kafein miktarı sebebiyle yağ yakımını arttırır ve vücudun daha hızlı şekil almasını sağlar.

Özellikle yağ yakan ve enerji veren filtre kahve tarifi ile kısa sürede daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Tabii ki bunun için iyi bir egzersiz programına ve size uygun bir diyet programına ihtiyacınız var.

Yağ yakan ve enerji veren filtre kahveyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı filtre kahve, 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 tatlı kaşığı tereyağı, içme suyu, French press ve blender.

☕ Nitelikli filtre kahve satın almak için Mithra Coffee‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Hazırlanışı:

  • Birinci Adım: Bir su ısıtıcısıyla önce içme suyunu ısıtın.
  • İkinci Adım: Isıttığınız içme suyuyla French pressi çalkalayın.
  • Üçüncü Adım: French pressin içerisine iki yemek kaşığı filtre kahve koyun.
  • Dördüncü Adım: Kahvenin üzerine sıcak suyu yavaş yavaş ve düzenli hareketlerle ilave edin.
  • Beşinci Adım: Filtre kahve demlenirken blenderın içerisine iki tatlı kaşığı tereyağı ve iki tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı koyun.
  • Altıncı Adım: Demlenen filtre kahveyi süzün ve blenderın içerisindeki yağların üzerine dökün.
  • Yedinci Adım: Yağlar filtre kahve ile iyice karıştıktan sonra yağ yakan ve enerji veren kahveyi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Bulletproof kahveyle ilgili daha fazla bilgi almak için Hindistan cevizli filtre kahve yazımıza göz atabilirsiniz.

Spor Öncesi Muz ve Kahve

Spordan önce içilen kahvenin yağ yakımı üzerinde ne kadar etkili olduğunu dile getirdik. Peki spordan önce muz ve kahve tüketmenin antrenman sürecine ne gibi etkileri var?

Yapılan araştırmalar muzun kilo verme sürecinde etkili olan besinlerden biri olduğunu göstermiştir. Fakat muz seçerken daha olgunlaşmamış muzlardan yana seçim yapmalısınız. Çünkü olgunlaşmamış sarı muzun içerisindeki şeker oranı azdır.

  • Muzun içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu da tok kalmamızı sağlar.
  • İçerisinde bol miktarda antioksidan bulunur. Bu da vücudumuzun temizlenmesini sağlar.
  • İçerisinde bol miktarda potasyum, magnezyum ve manganez bulunur. Bu maddeler de kas oluşumunu destekler.

Tüm bu sebepler spordan önce kahve ve muz tüketmenin gayet faydalı olduğunu açıkça göstermektedir.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

cekirdek-kahve-nasil-tuketilir
Daha Fazla

Çekirdek Kahve Nasıl Tüketilir?

Çekirdek kahve ile kahve hazırlamak için öncelikle kahve çekirdeklerinin öğütülme işleminden geçmesi gerekmektedir. Öğütülme işleminden geçmeyen kahve çekirdekleri…
espresso-bazli-kahveler-nelerdir
Daha Fazla

Espresso Bazlı Kahveler Nelerdir?

İçindekiler Hide Espresso Bazlı Kahve ÇeşitleriAmericanoMacciatoRistrettoMochaLatteAffogatoCappuccinoCortadoFlat WhiteEspresso Bazlı Kahve TarifleriCortado Kahve TarifiAffogato Kahve Tarifi İtalyan kahvesi olarak tanınan…