Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

kahve-lekesi-nasil-cikar

Kahve lekesi nasıl çıkar?” hepimizin merak ettiği bir soru ve kahveye dair nadir sorunlardan bir tanesi. Lezzetle yudumladığımız bir fincan kahvenin dökülmesi veya damlaması sonucu bütün keyfimiz kaçabilir.

Ancak merak etmeyin, artık yere dökülen kahveleri dert etmenize gerek yok. Çünkü sizler için kahve lekesini en iyi çıkaracak yöntemleri keşfettik ve bu faydalı ipuçlarını sizinle paylaşmak istedik.

Dostlarınızla oturmuş keyifli bir şekilde sohbet ederken bir anlık dalgınlıkla elinizdeki kahveyi mi döktünüz? Hiç tatlı canınızı sıkıp da o moral bozucu leke ile uzun uzun bakışmayın. Çünkü size anlatacağımız yöntemler, kahve çıkarmadaki en etkili yöntemler. Bu yöntemlerle ardında hiçbir iz bırakmadan kahve lekesini kolaylıkla çıkarabileceksiniz.

Kahve lekesi nasıl çıkar diye araştırma yaparken lekeyi çıkarmadaki en etkili yolun gliserinden geçtiğini keşfettik. Gliserin ile kahve lekesini çıkarmak oldukça kolay.

Bunun için öncelikle kahve lekesini soğuk su ile ıslatın ve ardından lekenin üzerine birkaç damla gliserin damlatın. Kahve lekesi neredeyse o bölgeyi güzelce çitileyin. Bu işlem maksimum 5 dakikanızı alacaktır. Böylelikle tatlı sohbetinize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Kahve lekesi her ne kadar can sıkıcı olsa da büyüleyici etkiye sahip lezzetli bir fincan kahveden uzak durmamıza sebep olamaz! Siz bu lezzetten uzak kalmayın diye sizler için en etkili leke çıkarma yöntemlerine değindiğimiz gibi sizler için en lezzetli nitelikli kahveleri de bir araya getirdik.

Mithra Coffee & Tea Co.’nun dünyanın farklı ülkelerinden getirdiği kaliteli kahve çekirdeklerinden elde edilen 3. nesil dünya kahveleri ile artık kahve keyfiniz eskisinden daha lezzetli!

Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

halidan-kahve-lekesi-nasil-cikar

Halı, her türlü lekenin en zor çıktığı yüzeylerden bir tanesi. Ne kadar yıkarsak yıkayalım, ne kadar ovalarsak ovalayalım leke büyük oranda çıksa bile ardında kocaman bir iz bırakabilir. Fakat size söyleyeceğimiz yöntemlerle kahve lekesi ardında hiçbir iz bırakmadan yok olacaktır.

İşte halıdan kahve lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için en kullanışlı püf noktaları!

Gliserinle Kahve Lekesini Çıkarma

Biraz önce gliserinin mucizevi etkisinden bahsettik. Halıdaki zorlu kahve lekeleri için de gliserin en etkili yöntemlerden bir tanesi olacaktır.

Bu yönetemi kullanmak için halıdaki kahve lekesini önce soğuk su ile ıslatıp üzerine lekenin büyüklüğüne göre gliserin damlatın. Ardından bir bez yardımıyla lekeyi ovun. Beş dakika içerisinde kahve lekesinin ardında hiçbir -belli belirsiz bile- iz bırakmadan yok olduğunu göreceksiniz.

Karbonatla Kahve Lekesini Çıkarma

“Karbonatla da kahve lekesi mi çıkarmış?” demeyin. Evimizde pek çok amaç için kullandığımız karbonat, halıdaki kahve lekesini çıkarmamızda da en büyük destekçimiz olacak.

Karbonatın içeriğinde bulunan açıcı ve aşındırıcı madde sayesinde halının derinliklerine inen kahve lekesinden kolaylıkla kurtulabileceksiniz.

Karbonatla halıdan kahve lekesini çıkarmak için öncelikle lekeli bölgeyi ılık bir bez yardımıyla ıslatın. Ardından lekeli bölgeye bolca karbonat serpiştirin. Lekeli bölge bu şekilde yaklaşık 15 dakika kadar beklemeli. Böylelikle halının derinliklerine inen kahve lekesi halı yüzeyine çıkacaktır.

Bu işlemin ardından yine ılık bir bez yardımıyla karbonatı temizleyin. Karbonatı halıdan güzelce temizlediğinizde kahve lekesinin de sorunsuzca çıktığını göreceksiniz.

Sirkeyle Kahve Lekesi Çıkarma

Sirke, halıdan kahve lekesi çıkarmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. Sirke ile halıdan kahve lekesini çıkarmak için bir kabın içerisinde bir miktar su ile sirkeyi karıştırın. Ardından bu karışımı kahve lekesi olan bölgeye dökün ve bir müddet bekleyin.

Daha sonra ılık bir bez yardımıyla lekeli yüzeydeki sirkeli suyu temizleyin. Bu işlemin ardından lekenin renginin açıldığını göreceksiniz.

Bekleyen Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

bekleyen-kahve-lekesi-nasil-cikar

Kahve lekesi en zorlu lekelerden bir tanesidir. Hele ki bu kahve lekesi uzun süre beklemiş ve kurumuşsa çıkarması imkansız gibi gelir. Fakat kurumuş kahve lekesinden kurtulmak sandığınız kadar zor değil.

Beklemiş kahve lekesi için yukarıda bahsettiğimiz yöntemden ikisini birleştirerek daha etkili bir çıkarma yönteminden bahsedeceğiz.

Beklemiş kahve lekesi için karbonatı ve sirkeyi birleştirdiğinizde inanılmaz bir etkiyle karşılaşacaksınız! Her yolu deneyip de çıkaramadığınız o kahve lekesi gözlerinizin önünde yok olacak. Sizi değerli okurlarımızı daha fazla bekletmeden kurumuş kahve lekesini nasıl çıkarabileceğinize geçelim.

Beklemiş kahve lekesini çıkarmak için öncelikle lekeli bölgeyi soğuk su ile ıslatmalısınız. Ardından bol miktarda karbonatı lekenin üzerine dökmelisiniz. Burada karbonatı, tüm lekenin üzerinde kalın bir tabaka olacak şekilde döktüğünüzden emin olun.

Karbonatı yaklaşık 15 dakika kadar lekenin üzerinde beklettikten sonra lekenin üzerine beyaz sirkeyi dökün. Sirke ile karbonatın etkileşime girerek kabardığını göreceksiniz.

Bir süre de karbonat ile sirkeyi beklettikten sonra ılık bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz. Lekeli bölgeyi temizlediğinizde uzun süredir uğraştığınız kahve lekesinin yaklaşık 20 dakikada nasıl yok olabildiğine hayretle tanık olabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

kahve-cesitleri-nelerdir
Daha Fazla

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

İçindekiler Hide Kahve Çeşitleri İsimleri Türk Kahvesi Espresso KahveFiltre KahveAmericano KahveCafe LatteMacchiatoMochaCortadoCappuccinoFlat WhiteFrappeEv Rahatlığında Hazırlayabileceğiniz Kahveler Mithra Coffee’de!…