Kahve Kuşağında En İyi Kahve Yetiştiren Bölgeler

dunya-uzerindeki-en-ilginc-kahve-turleri-mithra-coffee

Dünyanın en iyi kahve yetiştiren bölgesi neresi sizce? Bu blog yazımızda dünyanın en iyi kahve yetiştiricilerine yer verdik. Gelin o halde kahve kuşağının en iyi kahvecilerini birlikte keşfedelim.

Kahve denince hemen hemen herkes için akan sular durur. Yorucu günlerin kurtarıcısı ve keyifli günlerin eşlikçisi olan kahveler, günümüzün en popüler içeceği.

Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte kahvenin popülaritesi ise günden güne artmakta. Peki severek içtiğiniz kahveler hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?

Eğer günlük hayatınızın bir parçası haline gelen kahve hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

☕ Mithra Coffee, kahve kuşağının en lezzetli kahvelerini evinize taşıyor. 3. nesil kahveciliği mutfağınıza taşımak ve evde farklı aromalar keşfetmek için Mithra Coffee’nin kahve çeşitleri arasından damak tadına göre bir seçim yapabilirsiniz.

Kahvenin Tarihçesi

kahve-kusaginda-en-iyi-kahve-yetistiren-bolgelerr

İlk olarak geçmişten günümüze süre gelen kahvenin tarihçesine değinelim. Bilinen ilk kahve çekirdeğinin Etiyopya’da bulunduğunu biliyorsunuzdur.

Aslında bu keşiften önce kahve geçmişi tam olarak bir muallak. Fakat yine de hemen hemen herkes tarafından kahvenin ana vatanı Afrika olarak kabul ediliyor.

Bu benzersiz içeceğin keşfine dair pek çok farklı hikaye duymuş olabilirsiniz. Çünkü günümüzde kahvenin nasıl keşfedildiği birçok kişi tarafından yanlış biliniyor.

Tüm efsaneleri bir kenara bırakırsak, kahvenin ortaya çıkması aslında bir çoban hikayesi ile oluyor diyebiliriz.

Bir gün çoban Kaldi, keçilerin çok hareketli olmasından şüpheleniyor ve bu durumun peşine düşüyor. Keçilerin ne yaparak bu hale geldiğini öğrenmeye çalışan Kaldi, yedikleri bir bitki çekirdeğinden dolayı enerjilerinin yüksek olduğu fark ediyor.

Sonrasında kendisi de çekirdekleri yiyor. Kendinde de bir canlılık ve enerji hisseden Kaldi, bulduğu çekirdekleri köyün imamına götürüyor. Böylece günümüzün popüler içeceği kahve, keşfedilmiş oluyor.

Keşfedildiği ilk günden bu yana çok farklı aşamalardan geçen kahve, günümüzde de farklı birçok yöntemle tüketiliyor. Özellikle kahve, Etiyopya’dan Yemen’e ulaştıktan sonra en parlak dönemini yaşadı diyebiliriz.

Kahve Kuşağında En İyi Kahve Yetiştiren Bölgeler

Kahvenin tarihçesinden bahsettik. Peki daha önce hiç kahve kuşağı terimini duymuş muydunuz?

Kahve kuşağı; en temel anlamıyla ekvator çizgisinin çevresindeki tropik kuşakta yer alan ve kahve üretiminin büyük kısmının gerçekleştiği coğrafyaya verilen isimdir. Kısacası bu kuşakta dünyanın en iyi kahve çeşitleri yetişir.

Bildiğiniz gibi kahvenin yetiştiği bölge aroma ve lezzet notaları üzerinde oldukça etkilidir. Bu sebeple aslında her kahvenin tadı bulunduğu iklime ve doğa koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bakıldığında kahve kuşağında 80’e yakın ülkede kahve yetiştiriliyor. Fakat bu 80 ülke arasında yer alan belli başlı ülkeler, dünyadaki en iyi kahve üreticileri listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Hatta yetiştirdikleri kahvelerle hemen hemen bütün dünyanın kahve ihtiyacını karşılıyorlar diyebiliriz.

İşte geçmişten günümüze en iyi kahve yetiştiren 6 bölge.

Brezilya – Arabica

brezilya-filtre-kahve-ozellikleri

En iyi kahve yetiştiren bölgeler listemizin ilk sırasında Brezilya yer alıyor. Lider kahve üreticisi olarak bilinen Brezilya, tek başına kahve üretiminin %35’lik kısmını karşılıyor.

Aslında Brezilya’nın kahve üretimi yeni bir olay değil. Yaklaşık 150 yıldır en büyük kahve üreticisi ve ihracatçısı olan Brezilya, kahve yetiştirmek için verimli bir toprağa ve ideal bir iklime sahip.

Etiyopya

Kahvenin keşfedildiği yer olarak bilinen Etiyopya, geçmişten günümüze kahve üretimine devam etti. Dünyanın en büyük kahve üreticileri arasında yer alan Etiyopya, 2019 yılında 384.000 metrik ton kahve üretti.

Yaptığı bu üretim sonucunda da Afrika’daki en yüksek kahve üreticisi olmayı başardı. Ayrıca kahvesi ile ünlü Etiyopya, yüksek rakımları sayesinde dünyadaki en iyi kahve çeşitlerini üretmektedir.

Vietnam

Gel gelelim en iyi kahve hangi ülkenin sorusuna vereceğimiz üçüncü yanıta. Listemizin ikinci sırasında ürettiği yüksek miktarda kahvelerle Vietnam yer alıyor.

Fransızların kendilerini kahve ile tanıştırmaları sonucu kahve üretimine başlayan Vietnam, en iyi kahve çekirdeği üretme konusunda da ilk sıralarda yer alıyor. Ayrıca Vietnam’da kahveden çok üretilen tek ürün pirinç.

Bu sebeple Vietnamlılar kahveyi bir istihdam kaynağı olarak görüyor.

Kolombiya – Arabica

En iyi kahve hangi ülkenin sorusuna bir diğer cevabımız ise dördüncü sırada yer alan Kolombiya’dır. Bildiğiniz gibi tropik kuşaktaki hemen hemen bütün ülkelerin muazzam bir doğası var. Özellikle Kolombiya’da sadece Arabica çekirdekleri yetişiyor.

Kenya – Arabica

kenya-kahvesi-nasil-yapilir-ozellikleri-nelerdir

Kenya’nın vahşi yaşamıyla popüler olduğunu duymuşsunuzdur. Fakat Kenya’yı popüler yapan tek özelliği vahşi yaşamı değil.

En iyi kahve çeşitleri içerisinde yer alan Kenya kahvesi, meyvemsi bir aromaya sahiptir. Özellikle Avrupa ve Amerika’da çok tüketilen bu kahve türü, en iyi kahve hangi ülkenin sorusunun cevabıdır.

Endonezya

2019 yılında ihraç ettiği kahve miktarı ile en iyi kahve yetiştiren ülkeler listesinde yer alan Endonezya, 1699 yılından beri kahve üretimi yapıyor. Bunun yanı sıra Endonezya, dünyanın en pahalı kahvesi olarak satışa sunulan popüler Kopi Luwak kahvesine de ev sahipliği yapıyor.

Kopi Luwak kahvesi nedir diye merak ediyorsanız ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz. Böylece dünyanın en pahalı kahveleri listesinde ilk sırada olan bu kahve çeşidini daha yakından tanıyabilirsiniz.

0 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

single-origin-kahve-nedir
Daha Fazla

Single Origin Kahve Nedir?

İçindekiler Hide Single Origin (Tek Köken) KahveSingle Origin Yöresel Kahve ÖnerileriEthiopia Adado KahvesiGuatemala Huehuetenango KahvesiBurundi Afric Kahvesi Üçüncü…
en-cok-kahve-tuketen-ulkeler-hangileri
Daha Fazla

En Çok Kahve Tüketen Ülkeler Hangileri?

İçindekiler Hide En Çok Kahve Tüketen ÜlkelerFinlandiyaNorveçİzlandaDanimarkaHollandaİsveçİsviçreTürkiye’de Kahve Tüketimi En çok kahve tüketen ülkeler hangileri sorusu geçmişten günümüze…