Hindistan Cevizli (Bulletproof) Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

hindistan-cevizli-fitre-kahve-tarifi-mithra

Hindistan cevizli filtre kahve son zamanların en gözde kahvelerinden bir tanesi. Pek çok kişi tarafından beğenilen ve sıkça tüketilen bu lezzete içeriklerimizde yer vermemek olmazdı.

Filtre kahve, içerisine çeşitli aromalar katılarak daha lezzetli ver farklı bir aromaya sahip olabilir. Çikolata, fındık, karamel, vanilya ve bunlar gibi daha pek çok aroma ile tatlandırılabilir. Birçok kahve zincirinin de özel kahveleri içerisinde yer alan bu lezzetler, bize çeşitlilik sunar ve kahveyi farklı tatlarla deneyimlememize olanak sağlar.

Hindistan cevizi de kahveye katılan aromalardan bir tanesidir. İyi haber ise çokça sevilen bu lezzeti evde hazırlamak oldukça kolay!

Hindistan Cevizli Bulletproof Kahve Nedir?

hindistan-cevizli-filtre-kahve-nedir

Hindistan cevizli kahve, Amerika’da popüler olan ve oradan da dünyaya yayılan yeni bir kahve çeşididir. Bu kahve “Bulletproof coffee” yani “Kurşun geçirmez kahve ya da bulletproof kahve” olarak da bilinmektedir.

Bu kahve tarifinin mucidi Dave Asprey’dir. Dave Asprey, Silikon Vadisi’nde yaşayan bir girişimci ve iş adamıdır. Ünlü iş adamı aynı zamanda dağ tırmanışları da yapmaktadır. Kurşun geçirmez kahve olarak da nitelendirilen Hindistan cevizli filtre kahveyi, Tibet’te 5000 metre yükseklikteki bir dağ tırmanışında keşfetmiştir.

Hikaye ise şöyle gelişiyor: Tibet’in dondurucu soğuğunda kendisine ikram edilen içeceğin içerisinde “kremamsı bir şey” olduğunu fark ediyor. Dave Asprey, bu içecek sayesinde tırmanışı sırasında hiç acıkmadığını ve performansının arttığını da gözlemliyor.

Asprey döndükten sonra tırmanış sırasındaki performansına olumlu etkilerde bulunan bu içeceğin içeriğini araştırmaya koyulur. Bu içeceğin içerisinde tereyağı bulunduğunu öğrenir. Dave Asprey yaptığı araştırmalar sonucunda vücuda alınan kaliteli yağların tok tutma ve enerji verme özelliği olduğunu fark eder.

Dave Asprey, kahvenin enerji verici gücünden ve kaliteli yağların insan vücudunda meydana getirdiği olumlu etkilerden ilham alarak kurşun geçirmez kahve olarak adlandırdığımız Hindistan cevizli filtre kahve tarifini geliştirmiştir. Dave Asprey tereyağına ek olarak kahvenin içerisine Hindistan cevizi yağı da eklemiştir.

Hindistan cevizi yağı da son zamanların en popüler ve en kaliteli yağlarından bir tanesidir. Saç bakım maskelerinden yemeklere kadar pek çok şeye kattığımız bu yağ son zamanlarda daha da değerlendi.

Hindistan cevizi yağının aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu sebeple kilo vermek isteyenler ve sporcular bu yağı içeceklerinde ya da yemeklerinde sıklıkla kullanırlar. Hatta yapılan araştırmalara göre alzheimer hastalığına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Hindistan Cevizli Filtre Kahve Tarifleri

hindistan-cevizli-filtre-kahve-tarifleri

Hindistan cevizli filtre kahvenin enerji verici ve tok tutucu etkisinden faydalanmak istiyorsanız tarifi hazırlarken Hindistan cevizi yağı kullanmalısınız. Eğer Hindistan cevizinin aromasından faydalanarak kahvenizi hazırlamak istiyorsanız da bulletproof kahve tarifi hazırlarken Hindistan cevizi sütü kullanabilirsiniz.

Biz sizlerle hem kurşun geçirmez kahve tarifini hem de Hindistan cevizinin tatlı aromasının hakim olduğu filtre kahve tarifini paylaşacağız. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden kahve tariflerine geçelim.

Hindistan Cevizi Yağlı Filtre Kahve Tarifi

Hindistan Cevizli filtre kahve, diğer bir deyişle de bulletproof kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı Brasil Cerrado kahvesi, 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 tatlı kaşığı tereyağı, içme suyu, French press ve blender.

Hazırlanışı:

 1. İçme suyunu bir su ısıtıcısı yardımıyla kaynatın.
 2. Kaynattığınız içme suyu ile önce French pressi çalkalayın. Böylece kahveniz sıcaklığını daha uzun süre koruyacaktır.
 3. French pressin içerisine 2 yemek kaşığı Brasil Cerrado kahvesi ekleyin.
 4. Kahvenin üzerine sıcak suyu saat yönünün tersine daireler çizerek yavaş ve düzenli bir şekilde ilave edin ve kahveyi 6 veya 7 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 5. Kahve demlenirken blenderın içerisine 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 2 tatlı kaşığı tereyağı koyun.
 6. Demlenen kahveyi süzerek blenderın içerisindeki yağların üzerine dökün ve blenderı çalıştırın.
 7. Yağlar filtre kahve ile iyice karıştıktan sonra kahveyi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Hindistan Cevizi Sütlü Filtre Kahve Tarifi

Farklı aromalardaki filtre kahveleri deneyimlemeyi seviyorsanız bu tarife bayılacaksınız. Kahve keyiflerinize lezzet katacak bu tarifi dilerseniz sevdiklerinize ve dostlarınıza da ikram edebilirsiniz. Birbirinden lezzetli 5 aromalı filtre kahve tarifi yazımız da ilginizi çekebilir.

Hindistan cevizi sütlü filtre kahve hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı Kenya Nyeri kahve, 1 su bardağı Hindistan cevizi sütü, tarçın, içme suyu ve French press.

Hazırlanışı:

 1. Hindistan cevizi sütlü filtre kahveyi hazırlamak için öncelikle filtre kahveyi demlemelisiniz. Bir su ısıtıcısı yardımıyla içme suyunu ısıtarak tarifi hazırlamaya başlayın.
 2. Kaynayan içme suyu ile öncelikle French pressi çalkalayın ve ardından French pressin içerisine 2 yemek kaşığı Kenya Nyeri kahvesi ekleyin.
 3. Kaynayan içme suyunu kahvenin üzerinde saat yönünün tersinde daireler çizerek yavaş ve düzenli bir şekilde dökün ve kahveyi 6 veya 7 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 4. Kahve demlenirken 1 su bardağı Hindistan cevizi sütünü bir cezve veya herhangi bir kap yardımıyla ısıtın.
 5. Süt ısındıktan sonra kahveyi süzün ve servis edeceğiniz bardağın içerisine alın.
 6. Kahveyi demlediğiniz French pressi çalkalayın ve içerisine Hindistan cevizi sütünü koyun.
 7. French press yardımıyla Hindistan cevizi sütünü iyice köpürene kadar çırpın.
 8. Köpüren Hindistan cevizi sütünü filtre kahvenin üzerine ilave edin.
 9. Bol köpüklü Hindistan cevizli filtre kahve üzerine tarçın serperek servis edin.

Afiyet olsun!

Mithra Coffee & Tea Co.’nun en kaliteli kahve çeşitleriyle farklı aromalara sahip pek çok kahve çeşidini hazırlayabilirsiniz. Dünyanın en önde gelen kahve üreticilerinden alınan kahve çekirdeklerinin özenle kavrulup çekilmesiyle hazırlanan dünya kahveleri kutusu ile artık kaliteli kahvenin keyfini çıkarabilecek ve favori kahvenizi keşfedebileceksiniz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like