Hindiba Kahvesi Nedir? Hindiba Kahve Faydaları

hindiba-kahvesi-nedir-hindiba-kahve-faydalari

Hindiba kahvesi, karahindiba bitkisinin köklerinden elde edilen bir kahve türüdür. Uzun yıllardır bilinmesine rağmen ülkemizde son yıllarda popüler olan bu kahvenin tadı normal kahveye benzemekle birlikte aralarında birtakım farklar da bulunmaktadır.

Hindiba kahvesine geçmeden önce bu kahvenin elde edildiği bitkiyi size tanıtmak isteriz. Öncelikle karahindiba denilince aklınıza koyu renklere sahip bir bitki gelmesin. Çünkü bu bitki papatyagiller familyasına ait bir bitki türü olup yeşil yapraklara ve sarı çiçeklere sahiptir.

Hindiba Arapça kökenli bir isimdir. Türkçe’nin Arapça ile olan ilişkisi göz önüne alındığında bu kelimenin olduğu gibi Türkçe’ye geçmiş olmasının sizi çok da şaşırtacağını düşünmüyoruz. Fakat bu bitki Anadolu’da farklı isimlerle de anılmaktadır. Belki de bu isimleri büyüklerinizden de duymuşsunuzdur.

Karahindiba Anadolu’da; acıgıcı, acıgünek, güneyik, çıtlık, cırtlık ve arslandişi gibi isimlerle anılsa da en yaygın kullanılan tabir radikadır. Geçmiş yıllardan bu yana çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bu bitki en çok da göz hastalıklarını tedavi edici etkisiyle tanınmaktadır.

Karahindiba, nisan ve mayıs aylarında doğada kendiliğinden yetişen bir çiçek türüdür. Tarlalarda, çayırlık alanlarda ve yol kenarlarında yetişen bu bitkiye belki de pek çoğunuz rastlamışsınızdır. Bu bitkinin hayalinizde canlanması için size küçük bir ipucu da verelim.

Hepimizin üflemek için can attığı pamuksu bir görüntüye sahip çiçeği hatırladınız mı? Üflemeden önce çeşitli dilekler dilediğimiz ve ardından var gücümüzle üflediğimiz o çiçek karahindiba. Aaa şimdi hatırladım, dediğinizi duyar gibiyiz.

Hindiba kahvesi de aslında pek çoğumuzun aşina olduğu bu bitkiden elde edilmektedir. Bu bitkinin köklerinin kavrulmasıyla hazırlanır. Filtre kahve gibi demlenerek hazırlanan bu kahve çeşidinin tadı neredeyse normal kahve gibi fakat içerisinde kafein bulunmuyor. Bu sebeple kafeini azaltmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilen bir kahve türüdür.

☕ Dünyanın en özel kahve çeşitleri Mithra Coffee ile kapınızda! Mithra Coffee’nin %100 Arabica kahve çeşitleriyle nitelikli kahvenin tadına evinizin rahatlığında varabilirsiniz.

Hindiba Kahvesi Faydaları

hindiba-kahvesi-faydalari

Karahindiba, besin değerli açısından oldukça zengin bir bitki türüdür. Bu bitki %5 gibi oldukça yüksek bir oranda potasyum içermektedir. Ayrıca A vitamini, C vitamini, nikotinin asit, kalsiyum ve çeşitli mineraller açısından da oldukça zengindir. Besleyici değerlerinin yanı sıra insan sağlığı üzerinde de çeşitli olumlu etkileri bulunmaktadır.

İşte, hindiba kahvesinin çokça merak edilen faydaları!

 • Yemek sonrası oluşan mide şişkinliğini gidererek midenin rahatlamasını sağlar ve mide ekşimelerinin de önüne geçer. Eğer ciddi bir mide rahatsızlığınız yoksa bu kahve türünü tüketebilirsiniz.
 • Bu kahve çeşidinin kan şekerini düzenleyici bir etkisi de bulunmaktadır. Bu sebeple tokluk hissi vererek gün içerisinde ya da geceleri gelen ani açlık hissini ortadan kaldırır.
 • Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişiler bu kahveyi tüketerek kabızlık problemini ortadan kaldırabilirler. Fakat sindirim problemi yaşıyorsanız bu kahve çeşidine yönelmeden evvel bir hekime muayene olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kabızlık sorunun altında bilinmeyen başka bir sağlık sorunu yatıyor olabilir.
 • Kanın temizlenmesini sağlar ve kolesterol seviyesini dengede tutar.
 • Vücudu zararlı bakterilerden arındırır. Özellikle boğaz yolu ve idrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesini destekler.
 • Hindibanın içeriğinde bulunan mineraller karaciğerin temizlenmesine ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücutta biriken ödemin atılmasına yardımcı olur.

İçeriğinde kafein bulundurmayan bu kahve çeşidi oldukça faydalı olmasına karşın hamile ve emziren kadınlar bu kahve çeşidini tüketmemeliler. Ayrıca kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa bu kahve çeşidini tüketmeden evvel doktorunuza danışmanızı ve doktorunuz uygun gördüğünü takdirde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Hindiba Kahvesi Zayıflatır Mı?

En çok merak edilen konulardan biri de hindiba kahvesinin zayıflama üzerinde etkisi olup olmadığı. Karahindiba bitkisinin köklerinden elde edilen bu kahve çeşidi zayıflama üzerinde oldukça etkilidir. Fakat tek başına zayıflatır mı, hayır.

Bu kahve çeşidi vücutta biriken ödemin atılmasını ve sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. Böylelikle zayıflama yolunda karşımıza çıkan en büyük iki engeli ortadan kaldırır. Fakat sağlıklı bir diyet programına uymadığımız takdirde ve yemek yeme saatlerimize dikkat etmediğimiz takdirde yalnızca bu kahve çeşidini içerek zayıflayamayız.

Kahve içmenin zayıflamaya etkisiyle ilgili daha fazla bilgi almak için filtre kahve zayıflatır mı başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hindiba Kahvesi Nasıl Yapılır?

hindiba-kahvesi-nasil-yapilir

Hindiba kahvesini doğal yollardan hazırlamak istiyorsanız, karahindiba bitkisinin köküne ve kahve çekirdeği çekme aletine ihtiyacınız var. Eğer bu iki malzemeyi temin edemeyeceğinizi düşünüyorsanız hazır halde satılan hindiba kahvesini de satın alabilirsiniz.

Hindiba kahvesini A’dan z’ye hazırlamak için;

 1. Karahindiba köklerini güzelce temizleyin.
 2. Dilediğiniz büyüklüklerde doğrayarak bir tavada rengi kararıncaya kadar kavurun.
 3. Kavurduğunuz karahindiba köklerini kahve öğütme makinesiyle ya da el değirmeniyle çekin. Eğer fazla hazırladıysanız bir kavanozun içerisine alarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
 4. Bir su ısıtıcısında içme suyunu ısıtın.
 5. Isıttığınız içe suyu ile French pressi çalkalayın.
 6. French pressin içerisine iki tatlı kaşığı karahindiba kahvesi ilave edin.
 7. Üzerine ısıttığınız içme suyunu yavaş yavaş ilave ederek 7 – 15 dakika aralığında demlenmeye bırakın. Rengi kokuya dönünce kahvenizi süzüp içebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Karahindiba kahvesinin tortulları filtre kahveye nazaran oldukça incedir. Bu sebeple tortulların bir kısmı suda eriyebilir. Fakat temiz bir kahve içmek istiyorsanız French press ya da kahveyi süzmenizi sağlayacak başka bir kahve demeleme ekipmanı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Merak edilen bir diğer konu ise “hindiba kahvesi ne zaman içilir?”. Hindiba kahvesini gün içerisinde dilediğiniz herhangi bir vakitte tüketebilirsiniz. Fakat içeriğinde kafein olmasa da tüketimi konusunda aşırıya kaçmamanızı öneririz.

1 Shares:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like